..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam hoştur, ölüm rahat ve huzurludur. Zor olan geçiştir. -Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Ahmet Zeytinci
22 Temmuz 2019
Nesli Tükenen Varlıklar  
Ahmet Zeytinci
Ormanları yakıyoruz, hem de bile bile... Yanan ormanlar ile birlikte onlarca canlıda hiç hak etmedikleri şekilde kavrularak ölüyor yok oluyor... Nehirleri ve denizleri kirletiyoruz, fabrikaların pislikleri, sularımızı mahvediyor, duyarlı insanların dışında da kimseler seslerini çıkartmıyor...


:HA:
Bilimsel araştırmalar ve bulgular gösteriyor ki geçen zaman dilimleri içerisinde dünya üzerindeki bir çok canlı türünün nesli tehlike altında... Geçen her gün bir iki canlı türü doğal hayat içinde yok olup gidiyor. Bunun en büyük müsebibi de biz insanlarız... Acımasızca doğayı tahrip ediyoruz. Bütün uyarılara, caydırıcı cezalara rağmen canlıları avlıyor nesillerini kurutmaya çalışıyoruz... Oysa ki yok edilen canlıların hepsi tabiatta bir denge unsuru, hepsinin Rahman ve Rahim olan Allah cc. tarafından belirlenmiş görevleri var...Ormanları yakıyoruz, hem de bile bile... Yanan ormanlar ile birlikte onlarca canlıda hiç hak etmedikleri şekilde kavrularak ölüyor yok oluyor... Nehirleri ve denizleri kirletiyoruz, fabrikaların pislikleri, sularımızı mahvediyor, duyarlı insanların dışında da kimseler seslerini çıkartmıyor...
Apartmanlarda insan ilişkileri yok olmak üzere... Gece hastalandınız mı zor bir komşunun kapısını çalmak... ''Komşu komşunun külüne muhtaç.'' özlü sözü artık neredeyse yürürlükten kalktı... Hem evinde hem apartmanda herkes kendi iç dünyasındaki güzellik ya da çirkinlikleri yaşıyor. Bir fincan kahvenin bile kırk yıllık hatırı, unutuldu gitti... İyi komşunun da nesli tükenmek üzere, ramak kaldı...Nükleer denemeler ayrı bir dert... Bütün ülkeler nükleer savaş tehdidi altında, her ne kadar antlaşmalar ile kullanımı yasaklansa da atom silahlarının, herkes diken üstünde... Silah Şirketleri kârlarının üstüne kar eklemekte çekinmiyorlar...Bir de insan, iyi insanlarında nesli tükeniyor gözlemlediğim kadarı ile... Dünya siyasetçilerin gövde gösterisine dönmüş durumda adeta... Benim uçaklarımı senin uçaklarını döver... Benim savaş gemilerim seninkinden daha hızlı... Benim füzelerim daha fazla... Keşke füzeleri değilde müzeleri kıyaslasaydınız... Siyasetçiler barıştan yana olması gerekirken, sürekli gerginlik yaratmakta üstlerine yok, ellerine kimse su dökemez bu konuda...Denizde ki balıklar bile normal yolla avlanmıyor artık. O güzelim yunus balıklarına bile kıydıkları oluyor zaman zaman vahşilerin ki bizim kültürümüzde yunus avlamak ve etini yemek gibi bir eylem asla yoktur... Hakeza balinalar acımasızca öldürülüp ekosistem dışına çıkartılıyor... Hala anlayamadı insanoğlu Kızılderili Ata sözünde ki gibi ''Paranın yenmeyecek bir şey olduğunu.''Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Helal Kazanılan Küçük Paralar Büyük Mutlulukla Yeniyor
Deneme Okurken Yazarken Denenenler Denenmeyenler
Ölümden Korkun Zaten
Biz de Böyle Rahatlıyoruz
Gece Beni Seviyor Ben Geceyi
Az Kalsın Bir Çocuk Öldürecektim
Öz Geçmişinizi Zaten Geçmiş Deyip Es Geçmeyin
Zaman Daralıyor İnsan Darlanıyor
Orta Doğu Hiç mi Yüzün Gülmeyecek
Alo Deyince Ne Oluyor Aslında

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Birazda Fakir Edebiyatı Yapalım
Otobüs Uyumaları
Takım Menüleri
Bityeniklerinin Durumları Hakkında Tespitler
Yırtıcılar ile Beraber Yaşadım Çok Zaman
Düriyenin Güğümlerinin Kalaylanma Durumları
Evine Dön Çok Özledik Seni
Noel Babayı Beklerken
Zengin Olmak İstemez Misiniz
Pişmiş Aşa Su Katma Teknikleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bak Kredi Kartı İlişme Bana [Şiir]
Yine de Vazgeçmedim Sevmekten [Şiir]
Aman Ha Siz Ne Yapıyorsunuz [Şiir]
Güzel İnsanlar Çıkabilir Karşınıza [Şiir]
O Yıllar Geri Gelsin Diye Hayal Kuranlar [Şiir]
Bekliyoruz Bayram Beyin Yollarını [Şiir]
Biraz Adam Olun Adam [Şiir]
Yine de Çok Kötü Değildi Yaşadıklarımız [Şiir]
Biz Seni Biliriz [Şiir]
Bir Oğlu Bir de Kızı Olmalı İnsanın [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.