..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak ne güzel şey be kardeşim. -Nâzım Hikmet
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Soyut > Veysel Başer
5 Mart 2015
Şövalyenin Gücü  
Veysel Başer
–Napıyım, napayım, napayım derken! Aklına bir fikir gelmiş. Kral bu fikrini köylülerle paylaşmış.”Güzel köylülerim! Bu ejderhayı yok edecek bir şövalye biliyor musunuz?” demiş. Köylülerden biri: –Ben tanıyorum demiş. Kral “hemen bu so(şö)valyeyi buraya getirin” demiş.


:ADAG:
               Şövalyenin Gücü

Bir varmış bir yokmuş. e(Ev)vel zaman içinde kalbur saman içinde çok sinirli bir ejderha varmış. Bu ejderha her gece bir köye saldırırmış. Köylüler korkularından evlerinden çıkamazlarmış. Bazen bu ejderha köylerini de yakarmış. Evi yanan köylüler canını kurtarmak için kendilerini dışarıya atarlarmış. Hayvanlar bile bu ejderhadan korkarlarmış ve yuvalarından çıkmazlarmış.Bu ejderha gece gelip gün ağ(a)rırken gidermiş. Bunu fırsat bilen köylüler yanan evlerini onarırlarmış.

Kral bu olaya çok üzülürmüş. Çünkü kral halkını çok severmiş. Köylüler de kralı çok severmiş. Bu ejderhayı köyünden uzaklaştırmak için her şeyi yaparmış. Kral:
–Napıyım, napayım, napayım derken! Aklına bir fikir gelmiş. Kral bu fikrini köylülerle paylaşmış.”Güzel köylülerim! Bu ejderhayı yok edecek bir şövalye biliyor musunuz?” demiş. Köylülerden biri:
–Ben tanıyorum demiş. Kral “hemen bu so(şö)valyeyi buraya getirin” demiş.

Şövalye kralın huzuruna çıkmış. Başlamış kral anlatmaya:
–Bizim köyümüze saldıran bir ejderha var. Köylülerime zarar veriyor, onların evlerine zarar veriyor. Biz(/)de o ejderhayı durdurmak için seni seçtik demiş. Şövalye:
–Sizin için ve köylüler için o ejderhayı durduracağım demiş. Şövalye kralı selamlayarak ordan uzaklaşmış…

Gece ejderha saldırırken bu sefer şövalye ejderhaya karşı çıkmış. Ama ejderha ateşiyle şövalyenin kılıcını erittiği için işi biraz zor olmuş. Buna rağmen şövalye ne olur ne olmaz diye yanına yedek bir kılıç getirmiş. Şövalye kılıcıyla ejderhanın yüzüne çizik atmış. Ejderha özel bir saldırı yapınca şövalyenin canı biraz acımış ama pes etmemiş. Şövalye ejderhanın yüzüne ikinci çiziğini atınca ejderha uzaklaşmış. Ve bu gece köy ejderhanın saldırısından kurtulmuş.

Ertesi akşam şövalye ejderhaya mızrakla karşılık vermiş. So(şö)valye bu sefer ejderhayı öldüreceğine yemin etmiş. Ejderha çok sinirli bir biçimde şövalyeye zara vermiş. Şövalye mızrağını ejderhaya fırlatmış ve kanadına gelmiş. Ejderha pek iyi uçamamış. Şövalye mızrağını almış ve ejderhanın ikinci kanadına fırlatmış. Ejderha yere düşmüş. Şövalye ejderhayı öldürecek(k)en ejderha ateş püskürtmüş.
Bu sefer yerden kalkamamış.

Bütün köy ejderhaya saldırmış.Ejderha(,) şövalye gibi yerden kalkamamış. Şövalye dayanıp yerden kalkmış ve son hamleyi so(şö)valye yapmış. Ejderha ölmüş ve so(şö)valye bütün köye ve krala gücünü göstermiş.

                                              Güzel olmuş.
                                             Öğretmenin parafı
Yazan: Batu Gökçay
İlkokul 3. Sınıf

Not: Torunumun yazdığı masalın noktasına, virgülüne dokunmadım. Sadece, öğretmeninin düzelttiklerini parantez içine aldım.
Masalı okuyanlar, torunumun bir yerden yardım aldığını düşünebilirler. Kesinlikle yardım almamış.

Veysel Başer

.Eleştiriler & Yorumlar

:: İyi Geceler Kâmuran Hanım,
Gönderen: Veysel Başer / , Türkiye
16 Mart 2015
Torunumla hakkındaki iyi dileklerinize teşekkür ederim. Yorumunuzu Batu'ya da göndereceğim. Okullar tatil olduğunda, zorlama yapılmadan okuma ve yazım kurallarına uygun yazma konularında aşılama yapılmasından yanayım. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Esen kalın. Sevgi saygılarımla.

:: ....
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
16 Mart 2015
Merhaba Veysel Bey; Torununuzun ileride çok iyi bir yazar olacağı kesin.Size çekmiş olmalı. Bazen işte böyle "Armut dibine düşüyor." Batu'ya sevgilerimi ve tebriklerimi gönderiyorum.Kendisine başarılar diliyorum. Umarım yazmaya devam eder.Selam ve sevgiyle.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın soyut kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ece ve Törüngey

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çoban Lazım 1
Alkarısı
Çise ve Sarıkız
Koca Seyit
O Şey
Sındırgılı Emmi
Esma Kadın
Bir Tutamlık Bulut
Aslan Sadıç
Taygeldi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dünyayı Sessize Al [Deneme]
Gelin Ağaçlar [Deneme]
Şah ve Mat [Deneme]
Kolay Gelsin [Deneme]
Elhamdülillah Müslümanız [Eleştiri]
Ana Bayram [İnceleme]


Veysel Başer kimdir?

Yazmak kadar eleştiri de önemlidir.

Etkilendiği Yazarlar:
Atatürk


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Veysel Başer, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.