..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak için topu toplam altı haftam kalsaydı ne mi yapardım? Tuşlara daha hızlı basmaya bakardım. -Isaac Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Ruhbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Becerebilirsen
Mahmut Uğur Şahinol
Şiir > Modern

Kuyunun dibinde bir ışıktı gözlerin Ellerin tanrının elleri ve sesin bir mezar başında bir ölüye edilen duaydı sen şimdi bunları okurken gökten bir yıldız düştü saçlarına çıkar çıkarabilirsen. Bak bir yıldız düştü şimdi başka bir yıldız ellerimden tuttu bir kadın karşıdan geçti bir adam beni öldürdü bak bir yıldız daha düştü şimdi ellerinin beyazlığına inat bembeyaz bir iz bıraktı ve bir yangın içimden aktı şimdi bir kuş

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Ruhbilim
 Hürrem Sultan Karmaşası ve Kadının İktidar Hırsı  (barış özer)

kadınlar ve entrika, hırs; bir olma tek olma savaşı. Hürrem Sultan kadın iktidarının en çarpıcı örneklerinden biridir. iktidar hırsı belkide bir devletin geleceğine mal oldu. peki ondan günümüz kadınlarına bir miras kaldı mı?
 Freudizm ve İnsanın Kötülüğü  (barış özer)

insan gerçekten iyi mi doğdu öyleyse neden bunca düşünce sistemi bunca din onu düzeltmekte yetersiz kalıyor?
 Omega Melancholia (Omo) Sendromu  (Hulki Can)

Hastanın yüzü içinde bulunduğu endişe, acı ve ızdırabı yansıtacak bir hal almıştır. Ağız, yanaklar ve kaşlar aşağı doğru sarkmıştır. Yüzünde çok büyük acılar çekmiş, sopa yemiş, ölümlerden dönmüş bir insanın hali vardır. Alın çizgileri derinleşmiş, iki kaşın arasında alın derisi "omega" harfi şeklinde ( Ω ) buruşmuştur. Bu işaret alındaki korügasyon kasının aşırı kasılmayı nedeniyle oluşur.
 Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (2. Bölüm)  (Hulki Can)

Dünyadaki bir çok ülkenin tavrı ABD gibi olup güdülen amaç kamuoyunu doğru-yanlış bir haber seli ile boğarak, korkutarak, endişeye sevkederek kitleleri sarsma, bölme, dağıtma, sersemletme gibi psikolojik savaş taktiklerini – insanları daha kolay yönetebilmek ve güdüleyebilmek için- her vesile ve her çeşit yöntemle uygulamaktır.
 Öfkeli Mektuplar - 15  (Veysel Menekşe)

Hacib u Müvekkel. Halil-i Müşekkel. Müştehi Sadr’ın hal-i nefesi. Nefes nefese sıyırgın mı sıyırgın seyr u sefer u illa illa
 Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (1. Bölüm)  (Hulki Can)

Çünkü, insanlar uzaylıların gerçek olduğuna ve peygamber olarak bildikleri o çok kutsal kimselerin aslında uzaylı veya şarlatan olduğuna inandırıldığı vakit büyük bir toplumsal şok yaşanacak, bu da dinlerin ani çöküşüne yol açabilecektir. Sıradan insanın yaşayacağı bu şok büyük isyanlara, kitle hareketlerine ve özellikle dünya çapında egemen olma hayallerini taşıyan bağnaz çevrelerin cihat başlatmalarına yol açabilecektir.
 Asla Başın Öne Eğilmesin!..  (Emine Pişiren)

"Yolda yürürken başını önüne eğeceksin, kaşlarını çatacaksın, sağa sola bakmayacaksın, bir erkek gördüğünde kaşlarınızı çatacaksın, gülümsemek yok, sağda solda oyalanmadan doğruca eve geleceksiniz vs. vs"
 Lacrymania (Sak) Sendromu  (Hulki Can)

Özellikle halkın karşısındayken "euphoria" ile "phobia"nın çatışmasından doğan psikolojik çelişki ve anksiyete kendine acıma, ani sinir boşalması ve dolayısıyla ağlama krizi olarak kendini gösterecektir. Lakrimanik, aslında en çok korktuğu şeyin karşısındadır: Halk ! Kendisinin de içinden çıktığı o saf, masum fakat aynı zamanda aç gözlü ve asla doymak bilmeyen fakir halk!
 Tüm Evren Beynimizin İçinde...  (Fuat Türker)

Ruhun varlığı insanları Allah’a götürür ve onların iddialarını tamamen çökertir. Materyalistler her ne kadar bilincin açıklanamayan bir gizem olduğunu söyleseler de ruh konusu apaçık bir gerçektir. İşte maddeden başka bir varlığı kabul etmeyen materyalistlerin içinden çıkamadıkları asıl konu da budur.
10 
 İnsanları Allah'a Yönelten Büyük Gerçek  (Fuat Türker)

21. yüzyıl Allah’ın dilemesiyle, insanların yaygın olarak İlahi gerçekleri kavrayacakları ve mutlak gerçek olan Allah’a dalga dalga yönelecekleri bir tarihsel dönüm noktası olacaktır
11 
 İnsanda Algı Gelişimi Üzerine  (hüseyin hilmi arslan)

İnsanın doğumundan ergenliğe kadar olan yaşamında algının nasıl geliştiği üzerine
12 
 Sizin de Saplantılarınız Var mı  (Hüsnü Menteşeoğlu)

Saplantısı olan kişilerde mantıksız olduğunu bildikleri halde düşünmekten kendilerini alamadıkları ya da düşünmek istemedikleri halde zihinlerinden uzaklaştıramadıkları düşünceler vardır. Örneğin namaz kılan bir kişinin aklından Allah’a küfretmenin
13 
 Yeterince Kalabalık Sayılmazsınız Hayatta...  (Edibe Toğaç)

Bildiğim bir şey daha var insan gerçekten yalnızdır. Ancak ruhuyla barışık olduğu taktirde onun o sayısız renkteki kalabalığına kavuşur.
14 
 Sana Ruhtan Sorarlar - I  (Fuat Türker)

Beyin yağ, su ve proteinlerden oluşan maddesel bir yapıdır ve insanın benliğini meydana getirmesi imkansızdır. İnsanı düşünen, sevinen, öfkelenen, heyecanlanan bir varlık haline getiremez.
15 
 % 100 Düşünce Gücü - 4 - 5 - 6 (Son Bölümler)  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bu özet incelemenin pek okunduğunu söyleyemem.Ama gene de ısrarla okunmasını tavsiye ederim.Çünkü bu eserde yararlanabileceğimiz pekçok bilgi var.O nedenle geri kalan bölümleri birlikte sunuyorum...
16 
 Dost Dost Diye Diye  (Hülya Akyıldız)

Hayatınıza giren,size hep gülen yüzlerin dostunuz olduğunu düşünenlerdenseniz, yanılıyorsunuz demektir. Yanılgınız da siz güldüğünüzde dost olduğunuz için, çıkar gözetmeden, menfaat düşünmeden gülümsediğinizden, herkesi kendiniz gibi görmenizden kaynaklanır.
17 
 Öfkeli Mektuplar - 2  (Veysel Menekşe)

Daye Fato da konuşacak inan buna Mirza..! Ama anlatmayacak asla kimseye hiçbirşey Mirza..! Buna da inan Mirza buna da inan.! Hiç bir şey anlatmayacak Daye Fato. Yemin ederim.!
18 
 Bilinmezlik  (Ulaş Tuzak)

Ne kadar ürpertici, ne kadar giziemli ve ne kadar heyecan verici bir kavramdır bilinmezlik.. İnsanların çoğu bilmediği yoldan gitmez, bilmediği işi yapmaz, bilmediği soruyu cevaplamaz çünkü bilinmezlikten korkar insanlar.. Neyin ne olacağını bilmemekten korkarlar..
19 
 Transparan Tavşanın Anlam Dünyası  (Cengiz Erdem)

Söz olup sızsa insan hayata, onu şekle şemale soksa yaşamak suretiyle, ilk önce neyi değiştirir hallerin birinde? Hal öyle bir olsun ki ben kendimi değiştirebileyim. Kendimi değiştirmek suretiyle çevremle ilişkilerimi de değiştirebiliyor olayım, böylelikle topluma yeni bir can katma ihtimalim olsun. Ben çevremin hem etkisi hem de tepkisi olayım işte.
20 
 Deprem Sonrası  (Fuat Türker)

Deprem sonrası insanların psikolojik durumu ve neler yapılması konusunda ülkemizin psikiyatri alanındaki önemli isimleri şunları söylüyorlar: "Bir hayat olayı yaşadık, sosyolojik psikolojik sonuçları olacaktır. Kabullenip, isyan etmeyecek dersler çıkararak, aklımızı başımıza alacak daha iyi insan olma yönünde özeleştiri yeteneğimizi geliştirerek bu dönemden Türkiye olarak kârlı çıkmamız mümkündür."
son eklenenler
İntiharın Eşiğinde
Ulaş Tuzak
İnceleme > Ruhbilim
Deprem Sonrası
Fuat Türker
İnceleme > Ruhbilim
Bilinmezlik
Ulaş Tuzak
İnceleme > Ruhbilim
O'na Mektuplar 31
Veysel Menekşe
İnceleme > Ruhbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.