..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da çok rüyacı değil miyiz!" -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sevgi ve Nefret > Hakan Yozcu
6 Mart 2016
Sevgi ve Dostluk Konferansı  
Hakan Yozcu
“Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde İslamiyet’e daha fazla sarılmamız gerekiyor. Çünkü İslamiyet, hepimize sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve barışı emrediyor. Bizlere bir olmayı, kardeş olmayı, bütünleşmeyi öğretiyor” dedi. Peygamber Efendimizin güzel ahlaklı bir insan olduğunu, kâinatın O’nun hatırı için yaratıldığını, bizlerin de Peygamber Efendimizi hep örnek almamız gerektiğini ve daima O’nun yolundan ilerlememiz gerektiğini vurguladı.


:GCD:

5 Mart 2016 Cumartesi gecesi, güzel bir konferansa katıldım. Gazimağusa’da faaliyet gösteren Sevgi, Dostluk, Kardeşliği Geliştirme Ve Kültür Derneği’nin üyelerine yönelik “Sevgi, Birlik ve Beraberlik” konulu güzel bir konferans dinledim.
Konferansa konuşmacı olarak TC-KKTC Büyük Elçiliği Din İşleri Müşaviri Sayın Selami Açan katıldı. Konferans, Gazimağusa Polatpaşa Camii İmamlarından Sayın Faruk Seçkin’in okuduğu Kur’an tilaveti ile açıldı.
Kısa adı SEVDOSTDER olan Sevgi, Dostluk, Kardeşliği Geliştirme ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Mansur Öztürk, açılış konuşmasında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu nasıl yurt edindiğimizi, Müslüman Türk Milletinin Anadolu’da Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarını kurduğunu, Batılıların Anadolu’yu yurt edinmemizi hazmedemeyerek, buna, “Şark Meselesi” dediklerini anlatarak, yaptıkları faaliyetler hakkında kısaca bilgi verdi. Birlik ve beraberliğimizin devam etmesi hususunu Mehmet Akif’in bir şiiri ile sonlandırarak, konuşmacı Sayın Selami Açan’a ve konferansa katılan üyelerine teşekkür etti.
Daha sonra konferansı veren TC - KKTC Büyük Elçiliği Din İşleri Müşaviri Sayın Selami Açan konuşmasını yaptı.
Sayın Kaçan, konuşmasında İslamiyet’in faziletini, üstünlüklerini, güzel yanlarını anlattı. “Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde İslamiyet’e daha fazla sarılmamız gerekiyor. Çünkü İslamiyet, hepimize sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve barışı emrediyor. Bizlere bir olmayı, kardeş olmayı, bütünleşmeyi öğretiyor” dedi.
Peygamber Efendimizin güzel ahlaklı bir insan olduğunu, kâinatın O’nun hatırı için yaratıldığını, bizlerin de Peygamber Efendimizi hep örnek almamız gerektiğini ve daima O’nun yolundan ilerlememiz gerektiğini vurguladı.
İslam dininin bir barış dini olduğunu, sevgi ve kardeşliği emrettiğini, bu nedenle, İslamiyet’te, kavganın, sürtüşmenin, hizipleşmenin, kan dökmenin olmadığını, ırkçılığın, din, dil, renk farklarının olmadığını, ayrımcılığın ve bölücülüğün dinimizde yer almadığını belirtti.
Kaçan, İslam dininin bütünleştirici bir din olduğunu, hiç kimsenin, başka bir kimseden üstün olmadığını, herkesin Allah karşısında eşit olduğunu belirterek “En üstün kimdir biliyor musunuz? Allah’a yakın olan, ibadetlerini doğru ve dürüst olarak içtenlikle yapan, içi sevgi dolu, inanç dolu, takva sahipleridir. Gönüllerinde samimi duygular besleyen ve her şeye ve herkese sevgi ile yaklaşan, yaratılmışı yaratandan ötürü seven kişilerdir. İşte, Cenabı Allah bunları üstün kılmaktadır.” dedi.
Sayın Kaçan, Suriye’deki karışıklığa da değinerek itfaiye benzetmesi yaptı.
“Yapılan araştırmalara göre, Dünyadaki yangınların çıkma sebeplerinin büyük nedeni itfaiyeciler imiş. Bakınız Suriye’ye. İŞİD denen bir terör örgütü ortaya çıkmış. Sözde İslam Devleti kuracaklarmış. Bunlar öldürüyor. Kimi öldürüyor? Müslüman’ı öldürüyor. Öldürürken “Allah u Ekber” diye bağırıyor. Ölenler de “Eşhedu Enla ilahe illallah” diye ölüyor. Yani öldüren de Müslüman, ölen de Müslüman. Bir bakıyorsunuz, hiç ilgisi olmayan, Dünyanın öbür ucunda olan ülkeler, burada cirit atıyor. Rusya, kilometrelerce uzakta. ABD, kilometrelerce uzakta. İngiltere öyle, Fransa öyle… Peki, bu ülkelerin burada ne işi var? Sözde bunlar, buraya barışı getirecekler, burada düzeni sağlayacaklar. Bırakın barışı, düzeni, daha beter ettiler. Karmaşayı, tedhişi, savaşı getirdiler. İşte bunlar itfaiyeci pozisyonundalar. Sözde yangını söndürmeye geldiler. Ama ateşi daha da körüklediler.
O halde bu ülkelerin burada ne işleri var? Hepsi de kendilerine çıkar sağlamaya çalışıyorlar. Yer altı kaynaklarını pay edip, zenginliklerine zenginlik katmak istiyorlar. Müslümanları da kullanıp, birbirlerine öldürtüyorlar.
Türkiye’yi de bu ateşin içine çekmeye çalışıyorlar. Ama biz oyuna gelmedik. Gelmeyeceğiz.
Bakınız, Türkiye 2 Milyon 700 bin Suriyeli mülteciye kapılarını açtı. Şu ana kadar 10 Milyon dolardan fazla para harcadı. Türkiye güçlü bir ülke. Bunun altından kalkmasını bilir. Hiç kimseden yardım almadan bu insanların bütün ihtiyaçlarını karşıladı. Karşılıyor. Oysa Avrupa ne yaptı? 10 bin mülteci gelecek diye hemen hepsi kapılarını kapattı. Sınırlarına asker, polis yığdı. “Gelmeyin” diyorlar. “Bakamayız” diyorlar. Oysa Türkiye, neredeyse kendilerinin nüfusu kadar bir nüfusa kucak açtı. Müslüman kardeşlerine yardım ediyor. İşte İslam da bu vardır. Kardeş olma, sahip çıkma ve kenetlenme vardır.
Bu nedenle bu günlerde sevgiye ve kardeşliğe daha fazla ihtiyacımız var. Birbirimize sarılalım. Birbirimizi kucaklayalım. Oyunlara gelmeyelim. Dinimiz birlik ve beraberliği emrediyor. Böyle olursak güçlü oluruz. Emperyalist milletlerin İslam alemine sinsice saldırılarından tek kurtuluş yolu İslama sarılmaktır. Birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Bize doğru yolu gösterecek vasıta İslam’dır” dedi.
Yapılan teşekkürlerden sonra konferansa katılan üyelere, dernek tarafından izaz ikramda bulunuldu.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve nefret kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Don" Meselesi Değil Aslolan
(Hakemlere) Lütfen Biraz Dikkat
Hepimiz Türküz, Hepimiz Kıbrıslıyız
Sevgiyle Bakmak Her Şeye

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer
Kültür ve Sanatımıza Önem Vereceğiz
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
Bu Halk Darbe İstemiyor
Bayram Huzur İçinde Geçti
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından
eğitim Yaz Boz Tahtası Değildir
"Kıbrıslılık" Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]
50. Yaş Şiiri [Şiir]
Yağmur [Şiir]
Yollarım Sana [Şiir]
Nar Gözlüm [Şiir]
Kazan Mesnevisi [Şiir]
Sen Bilirsin [Şiir]
Bırakıp Gitme [Şiir]
Yaşayan Ölü [Şiir]
Analar [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hakan Yozcu, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.