..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Sanat ve Sanatçılar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Başka Türlü Bir Şey
Seyfullah ÇALIŞKAN
Deneme > Sevgi ve Aşk

DUDAKLARININ KIRMIZISINI GELİNCİKLER KISKANSIN Her şey küçük bir tomurcuğun yaprağa dönüşmesi gibi sabırla ve renginde kendi sihrini gizleyen o parlak yeşilin mucizesi gibi kendi deviniminde olsun istiyorum. Zaman hiç eskimesin, hatta her sabah kendini tazelesin. Seninle paylaştıklarımızı biriktirmeden, alışkanlığa dönüştürmeden yaşayalım. Her şey hep aynı, seninle ilk tanıştığımız günkü gibi kalsın. İçli dışlı, yapış yapış olmadan, üzerimiz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
 'Kafkas Tebeşir Dairesi'nin Sebeb-i Hikmeti... ''  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

'Ay bu fakirler çok aç, çoook yazık.' Sesine acıma duygusunu adeta 'acısso' tadında yükleyen 'beyaz leydi' bir yandan salıncakta sallanırken bir yandan da tavuklarını, yani fakirleri besliyor. 'Gel bili bili, gel bili bili, gel bili bili…(Sonra kadının çıngıraklı şuh kahkahası duyuluyor, tıpkı aptal liseli kızlar gibi sürekli gülüyor...) 'Ayyyyyy, burası çok eğlenceli canıııııım'. Çekirdekleri kapmak için eğilip koşuşturan, eşelenen, birbirleriyle itişen insanlara bakarak, yüzünde belirgin bir tiksinti duygusuyla, sanki biraz önce tavuklarını besleyen o değilmiş gibi, yanındaki adamlara dönerek emir vermekten de geri kalmıyor.'Ah, bu arada, şehrin kenarlarındaki sefil barakalar yıkılacak ona göre'. Sanki hiçbir şey olmamış gibi ılgın ılgın salıncakta sallanmaya devam eden Natella Abaşvili hazretleri. Yani, saygıdeğer valimizin kıymetli eşleri.
 Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri  (Serhat Demiroğlu)

Ne kadar güzellik endişesiyle yapılmış olursa olsun örneğin Dolmabahçe Sarayı nihayetinde padişah ve yakınlarının yaşaması , soğuktan ve saldırıdan korunması için yapılmış bir “ev”dir. Bütün mükemmeliyetine rağmen Süleymaniye Camii nihayetinde bir ibadethanedir. Edebiyata baktığımızda ise , ne kadar fayda endişesi taşırsa taşısın hiçbir şiir aç bir çocuğun karnını doyuracak güçte değildir.
 Âşık Osman Akçay İle Tanıştık  (Hakan Yozcu)

Dışarı masa hazırlamıştı. Bizleri, hanımıyla birlikte güler yüzleriyle kapıda karşıladılar. Çok geçmeden bir araç geldi. Araçtan iki kişi indi. Gelenlerden biri Ardahan Köyü’nden Yalçın’ın çok samimi arkadaşıydı. Yanında ise mahcup, sessiz, sakin ve efendi bir kişi vardı. Elinde kılıfa girmiş bir müzik aleti vardı. Bu da gecenin sürpriziydi. Bu sessiz ve sakin adam Adana Fekeli Aşık Osman Akçay’dan başkası değildi. Ozanlık geleneğinin Türkiye’deki son dönemde yetişen usta aşıklardan biriydi Aşık Osman Akçay.
 Romanya Ulusal Tiyatrosundan Bir Baş Yapıt : Fırtına  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Gündelik hayatın koşuşturmasında gerçeklere gözlerimiz kapalı yaşıyoruz. Sürekli birileri iplerimizi çekerek bizi istediği gibi oynatıyor. Çoğu zaman gerçeklere karşı gözümüz bantlı, ağzımız, dilimiz, elimiz, kolumuz bağlı kalmıyor muyuz? Hapsolduğumuz kendi adacıklarımızda, gözlerimizde bantlarla, gerçeklerden uzakta bir hayal dünyasında yaşarken ve birileri sürekli iplerimizi çekerken bir körden ne farkımız var? İçinde bulunduğumuz durum, Miranda ve Prosperonun hapsoldukları adadaki durumdan pek de farklı değildir.
 Uluslarararası İzmir Festivali 20. Yaşını Kutluyor.  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Bu yıl 20.si düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali, 12 Haziran – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV)’in son 20 yıldır büyük bir başarıyla yürüttüğü festival kapsamında bu yıl görkemli bir kutlamayla sanat severlerin karşısına çıkıyor. Beş ayrı festival mekanında 645 sanatçıyı festival izleyicisiyle buluşturacak olan Uluslar arası İzmir festivali bire ilke daha imza atarak ilk defa bu yıl üç aylık bir zaman dilimine yayılıyor.
 Ödemişli Güzide Bestekar Kasım İnaltekin (*)  (ömer akşahan)

Bir konser vesilesi ile Ödemiş'e gelen Münir Nureddin Selçuk, bestecinin yaşamında bir dönüm noktası oluşturur.
 Ahmet Adnan Saygun"un Mirasını Taşıyan Onurlu Bir Sanatçı : Rengim Gökmen  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Yurtdışından döndüğümde, Ahmet Adnan Saygun, İstanbul’da AKM’de verilen ilk konserime gelmişti. Konserin sonunda, Ahmet Adnan Saygun’u tanımayan görevliler kendisini yukarı bırakmamış ve hocam içeri girememişti ve o yaşta büyük besteci kapıda beni beklemiş. Ahmet Adnan Saygun o gün bana şunları söyledi. “Atatürk, bunu bana 1936 yılında söylemişti. Şimdi de ben sana söylüyorum. Bu ülkede çok büyük işler başaracaksın sen oğlum” dedi ve bana sarıldı. Ahmet Adnan Saygun’un bana söylediği bu söz, yaşantımda aldığım en büyük madalyadır.”
 Bir Sanatçının Aklında Dolaşalım Haydi Birazda Hep Merak Edilir!..  (Semra Arslan)

...belki bir deli sevda yaşarsanız o dizeler derya olur o satırlar fırtınası gecelerin!. Bazen de bir tını bir ses her şey demek..
 Goethe  (Calculatoet)

Goethe, ah Goethe! İnsanlığın güneşi adeta... Tüm derin duyguların ve samimiyetin vücut bulmuş hali ulu Goethe...
10 
 Anton Çehov'dan Arthur Miller'a, Modern Zamanlarda Düşlerin  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Gri takımlarıyla, zarif insanlarla donatılmış resimde, ‘punctum’ noktası gibi duran aykırı Japon’a alıcı gözle bir daha baktı. Birden, onun Willy Loman’ın aksine, ortamın kurallarını zorladığını sezinledi. Uygunsuz kıyafeti ve tavr
11 
 Yılmaz Güneyin Hapishane Hayatı  (suat engin yılmz)

Yılmaz Güney hapishanelere konuk olmuş birisi , Radikal kararlar alan bir insan Adrenali her zaman yüksek bir insan
12 
 Commedia Dell"arte İşliği : Michele Guaraldo, Simone Campa ve Korsanlar  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

“Bulutlarda yürüyormuşçasına, uçarcasına, mutlu yürüyün. Vücudunuz hafiflesin. Öylesine mutlusunuz ki, yüzünüzde gülümseme, ayaklarınız kanatlanmış gidiyor. Güzel…Şimdi Zanni olun. Mutlu bir Zanni gibi yürüyün” Geniş sahnede yüzlerinde kocaman gülüşlerle, uçarcasına yürüyen bir grup genç insan. Kollar havada, hoplaya zıplaya koşturuyorlar. Bir sanat merkezine dönüştürülmüş olan tarihi İzmir Havagazı Fabrikasındayız.
13 
 Gabriel Garcia Marquez  (Halil Zenciroğlu)

Kolombiya’nın fahri elçisi Marquez, Meksika’da kendisine verilen her türlü devlet yöneticiliği teklifini geriye çevirecek kadar halk insanı, yoksulluktan geldiği günleri unutturmak isteyenlere karşı çıkacak kadar alçak gönüllü, evlatlarının mutluluğu için her türlü fedakârlığı göze alacak kadar aile babasıdır.
14 
 Avustralya"dan Çanakkale"ye Bir Anzak Öyküsü ve Korkut Uluğ"un Resimleri  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Korkut Uluğ tarafından hazırlanan Çanakkale Belgeselinin gösterileceği etkinlikte, Korkut Uluğ’un tablolarından ilham alan Robyn’in şiirlerinden oluşan “İçli Dışlı Bir Savaş” kitabından şiirler okunacak. Şiirleri dilimize kazandıran Pamukkale Üniversitesi İngiliz Edebiyatı hocalarından Mehmet Ali Çelikel şiirlerin Türkçelerini seslendirecek. Akademisyenlerin, şairlerin ve ressamların yüreklerini ortaya koyduğu bu sıra dışı etkinlik uzun yıllar anımsanacak.
15 
 Türk Edebiyatında Erotizm Teması Üzerine  (Hulusi Geçgel)

Türk edebiyatında erotizm temasına genel bir bakış
16 
 Cemal Süreya"dan "Üstü Kalsın" : Hakan Gerçek  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Dilini kelimelere, yüreğini hayata korkak alıştırma. Cemal Süreya’yı dinlerken, gereksiz safralardan arın. Mesela, şair utancını duvara asar, sen önyargılarını as, şair kuralları masaya koyar, sen kuşkularını masaya yatır. Bırak orada kalsın. Cemal Süreya öyle yapıyor, sen de yap. Masumiyet çağının “esas oğlanlarıyla”, “esas kızlarının” el ele kayboldukları ferah sokaklara aç gönlünü.
17 
 İlhan Berk"in Şiirleri ve Sait Faik"in Öykülerini Gravürde Eriten Adam: Fatih Mika  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

‘‘Sinarit Baba’ öyküsünde balıkçılar vardır. Bir kayanın olduğu yere demir atarlar ve Sait Faik onlara denizin altındaki Sinarit Baba’nın hikayesini anlatır. ‘Sinarit Baba’ artık çok yaşlanmıştır ve ölmek istemektedir. Sinarit Baba, ‘öyle bir balıkçının elinde öleyim ki hem bu ölüm anlamlı olsun, hem de bu balıkçı beni hak etmiş olsun’ der. Tek tek bütün balıkçıların zokalarını koklar, kusurlarını bulur, kendisini yakalamayı hak etmedikleri kanısına varır. Birdenbire, bu balıkçılardan bir tanesini gözü tutar. Onun iyi taraflarını görür. Ve o balıkçının zokasını bilerek yutar. Ve zokayı yutar yutmaz anlar ki bu adam da aslında onu hak etmemiştir. Çünkü balıkçının olumlu gibi gözükmesinin nedeni daha önce hiç ciddi bir sınavdan geçmemiş olmasındandır. Ben, ‘Sinarit Baba’ gravürünü deniz altındaki mağaralarda deniz dibinde yaşayan ‘Sinarit Baba’nın görsel, estetik değerlerini ortaya çıkarmak için yaptım.”
18 
 Öykü Yazıyoruz  (Duru Karal)

Bir gün, Yahya Kemal kaldığı Park Otelin lobisinde hayranlarıyla söyleşiyormuş. Şair adaylarına başlıktaki sorusunu sormuş : Beyler,
19 
 Makale  (LOKMAN ZOR)

Türk Tiyatrosu'nun İlk Oyunu Kabul Edilen "Şair Evlenmesi" ile İlgili Bir Makale
20 
 Şair Selçuk Üstün′ün Şiir Bahçesinden  (Hakan Yozcu)

Bu gün size Anavatanımız Türkiye′nin serhat şehri Edirne′de görev yapan bir şairimizi tanıtmak istiyorum. Selçuk Üstün. Selçuk Üstün, Edirne Anadolu Lisesi′nde Edebiyat öğretmenliği yapıyor, aynı zamanda müdür muavini. Selçuk Hoca′nın anlatmaya değer o kadar çok meziyetleri var ki şaşırıyorum hangisinden başlamaya… Her şeyden önce başarılı bir eğitim elemanı. Öyle ki Milli eğitim Bakanlığınca da birçok kez ödüllendirilmiş. Azimle çalışan bir arkadaşımız.

1 2 3 4 5 6 7 8 9  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Nuray Hafiftaş'ı Kaybettik
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Âşık Osman Akçay İle Tanıştık
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Aykırı Oyuncular Topluluğu
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Goethe
Calculatoet
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Angela'nın Külleri Üzerine
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Güven Arıklı’dan Yeni Bir Kitap
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Gabriel Garcia Marquez
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Yılmaz Güneyin Hapishane Hayatı
suat engin yılmz
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Benim Gözümden "Tutunamayanlar"
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Soprano Laden İnce
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.