..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Anlamak beğenmenin başlangıcıdır. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
17 Eylül 2019
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere  
Osman AKTAŞ
Evet, yıllar çok çabuk geçiyor. Ben yaz sinemaları denilen bu açık hava sinemalarında hiç bulunmadım. Belki de kentte yaşamanın bir dezavantajı olsa gerek.


:AGJ:
Evet, yıllar çok çabuk geçiyor. Ben yaz sinemaları denilen bu açık hava sinemalarında hiç bulunmadım. Belki de kentte yaşamanın bir dezavantajı olsa gerek.

Dostum Cevat Akkanat'ın "Poker'in Köy Sineması" adlı yazısını okuyunca, gerçekten çok duygulandım. O günlerden bu günlere, neredeyse, hiç bir şey kalmadı, buna ahlak da dâhil.

Unutulması mümkün olmayan bilgi, beceri ve dostlukların kazanıldığı yerlerdi bu mekânlar... Artık insanlar bir filmin galası hariç, sinemaya neredeyse hiç gitmiyorlar. Bilgisayar ve televizyonlar bu kültürü de yok etti. Bakalım daha neler bilerek ve isteyerek yok edilirken, bizler seyirci kalacağız.

Hazır yeri gelmişken, ben biraz daha yeni bir değişimden söz edeyim bu vesileyle; 1989'da Ankara'da okurken, bir Cumhuriyet gazetesi kitap tanıtım ekinde Yılmaz Güney'in yazdığı "Kapı Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz" adlı kitabını gördüm. çok ilgimi çekti. Yasak yayınlar arasında yer aldığı için piyasada bulamadım. Kitabı Milli Kütüphane'de bulabileceğimi söylediler. Tam bir buçuk ay Milli Kütüphane'ye gittim geldim. Kitap sürekli yer değiştiriyor, ben de alamıyordum. Bir buçuk ay sonunda kitaba kavuştum. İki günde sindire sindire okudum. Sanki kitap, o güne kadar yazılmış en güzel kitapmış gibi göründü bana.

Şimdi gençlerin ellerinde cep telefonları ve çok az bir kısmı bilimsel veriler üzerinde bilgi denetiminde bu muhteşem aleti kullanıyorlar. Diğerleri ise zamanı öldürecek, toplumsal problemler yaratacak her türlü düşüncelerden uzak tutan sınırsız oyun alanlarından çıkamıyorlar yazık ki...

Bizlerse kayıp neslin karşısında yazlık sinema seyircilerinin duygusallığını bu korkunç manzara karşısında gösteremiyoruz.

Kendi elimizle, kendi çocuklarımızın tükenişini izleyen bizler, sistemin birer domino taşı olmaya ne zamana kadar devam edeceğiz?

Yorulduğumu hissediyorum, ama bir devrimci yorulduğunda değil, bedensel ölümünde düşüncelerini yeryüzüne tohum olarak bırakarak, ideallerini sonlandırır. Bizler de yılmadan, ölünceye bu kutsal ahlak ve insanlığın kurtuluş savaşına devam edeceğiz.

17 Eylül 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz
Sabahattin Ali
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kanamalı Kanal
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Değerler Eğitimi
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Yıllık Yatırım Politikası
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Kırk Şehitli Bir Yürek
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Alışılan Ölümler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.