..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paul'un Peter hakkında söyledikleri, Peter'den çok Paul'u tanımamızı sağlar -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Osman AKTAŞ
Osman AKTAŞ - Sanal Şiirler,Öyküler
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar (Osman AKTAŞ) 17 Eylül 2020 Unutulamayan Dönemler 

Yelpazenin sağında bulunanlarca sosyal medyada yer bulan ve gündem oluşturulmaya çalışılan bir konu: İdam edilen başbakan ve iki bakan...

  Eğitimde Fikir ile Zikir Çatışması (Osman AKTAŞ) 20 Eylül 2020 Çocuk Yetiştirme 

Sayın Bakan Ziya Selçuk (t)ebadan canlı derslerin okullardan yapılmasını istemiş olduğunu öğrendim biraz önce.

  Mağdurluk Bilançosu (Osman AKTAŞ) 18 Ekim 2020 Tarihsel Olaylar 

Sovyetler Birliği'nin 1922'de kurulmasının ardından Moskova Kırım Tatarlarını özerk yerli nüfus olarak tanıdı. 1920 yılında Tatarlar Kırım'da gazeteleri, eğitim kurumları, müzeleri, kütüphane ve tiyatrolarıyla kendi kültürlerini geliştirme imkânına sahipti.

  "Göçer Bir Şehir" (Osman AKTAŞ) 19 Ekim 2020 Yazarlar ve Yapıtlar 

Hayrullah Eraslan’ın ilk kitabı “Üçgen Piramidinin Zirvesindeki Cihan Şairi Abdurrahim Karakoç”. Bu eserinde şair Abdurrahim Karakoç’la ilgili yazılan şiir ve yazılardan oluşmakta. İkinci kitabı “Göçer bir şehir”. Şairin kendi şiirlerinden oluşmakta…

  Devlet Milletin Hizmetkârıdır (Osman AKTAŞ) 19 Ekim 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Devlet yönetmek ayrı bir meziyet, devleti temsil etmek ayrı bir meziyet, yönetici seçmek daha ayrı bir meziyet...

  Bir İşgalin Eşkâli (Osman AKTAŞ) 12 Eylül 2020 Sevgi ve Aşk 

İzmir kurtuldu işgalden. Bütün İzmir ve İzmirlilere kutlu olsun. Benim işgalim sürüyor hâlâ. Beni işgal eden komutan ne güzel komutan…

  Eros'a Rekabet (Osman AKTAŞ) 12 Eylül 2020 Sevgi ve Aşk 

"Ne güzel şey hatırlamak seni, ölüm ve zafer haberleri içinden, hapiste ve yaşım kırkı geçmiş iken…"

  Eylül Cinayetleri ve Çanakçılar (Osman AKTAŞ) 11 Eylül 2020 Tarihsel Olaylar 

Eylül dendi mi aklıma iki büyük cinayet geliyor; biri 11 Eylül Amerikan ikiz kulelerin vurulup, masum insanların ölmesi ve bu bahane edilerek hem Afgan, hem Irak halkına yapılan zulüm. Diğeri ise 12 Eylül'de devlet eli kullanılarak işlenen cinayetler.

  Sevgi Ya da Aşk Algısı (Osman AKTAŞ) 6 Eylül 2020 Sevgi ve Nefret 

Kppss 2020 sınavında sorulan bir soru metni: "Sevgiyi muhteşem bir iyilikle, yücelikle birlikte düşünmek gibi evrensel bir hatamız var. Oysa bencil bencilce sever, zalim zalimce. Mori Morisso'nın da dediği gibi sevgi asla sevenden daha iyi değildir."

  Namussuzlar (Osman AKTAŞ) 1 Eylül 2020 Toplum ve Birey 

Namus; muhtemelen İbranice'den diğer diller geçmiş olan bir kelime. Arapça'da nâmûs, Süryanice / Aramice'de nimus, Eski Yunanca'da nomos olarak kullanılıyor. Namus kavramı her dilde, bir toplumun onurlu yaşaması, başkalarına zarar vermemesi, kadim yasa anlamında kullanılmakta.

  Vira Bismillah; Çocuksuz Okulları Zillendirme (Osman AKTAŞ) 30 Ağustos 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

"Yarın sabah 09.00’da tüm okullarımızdan İstiklal Marşı’mız ve ardından okul zili sesi yükselecek. Çocuklara söyleyin, bize evlerinden eşlik etmek için hazır olsunlar. 09.00’da hep birlikte marşımızla, ders zilimizle, bütün iyi dileklerimiz ve neşemizle"

  Kozumuz İnsan (Osman AKTAŞ) 9 Ağustos 2020 Savaş ve Afetler 

Beyrut'ta nasıl doğdu bugün güneş? Çocuklar ne istedi annelerinden? Anneler nasıl uyudu bu gece? Kim kimi bekledi? Kim kimin na’şına sarılıp, baygınlık geçirdi? Kimler sevindi, kimler üzüldü? Üzüntüler ne kadar gerçekçiydi?

  Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması (Osman AKTAŞ) 9 Ağustos 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ayasofya... En çetrefilli konulardan biri... Ağızlarından Hz. Ömer'i düşürmeyenler ve çevrelerinde Hz. Ömer arayanlar, Kudüs'e giren Hz. Ömer'in kilise sorumlusu papazın "Burası da Allah'ın evi. Namazını burada kılabilirsin" dediğinde Hz. Ömer'in "Burada namaz kılacak olursam, benden sonra gelenler, ‘Halife burada namaz kıldı’ diyerek burayı camiye çevirebilirler" dediğini neden dikkate almadıklarına daha önceki yazılarımızda da yer vermiştik.

  Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü (Osman AKTAŞ) 7 Temmuz 2020 Yazarlar ve Yapıtlar 

Ben, "Yazar ve şair kimdir?" sorusu üzerinde durmak, arkasından da "Bir ülkenin gelişmesi nelere bağlıdır? Sorusuna sosyal gelişim sürecinde yanıt aramak istiyorum. Sonra da bu sanatsal çerçevenin gelişimi doğrultusunda ülkenin geldiği ya da getirildiği duruma değinmek istiyorum.

  Kanamalı Kanal (Osman AKTAŞ) 26 Mart 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

"Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı. Dev projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi." NTV'nin bu haberini okuyorum ve Yılmaz Tatlıses gibi “Nasıl isyan etmem nasıl kahretmem” diyorum.

  Feraset Zamanı (Osman AKTAŞ) 19 Mart 2020 Savaş ve Afetler 

Öncelikle bu sıkıntılı süreçte en büyük risk altında çalışan sağlık personellerini hem kutluyor, hem de sağlıklarında hiçbir sorun yaşamamalarını diliyorum.

  Yakın Çekim Faraziye (Osman AKTAŞ) 19 Mart 2020 Savaş ve Afetler 

Kor/ona... Tedavisi olmayan bir tür virüs... Çin’de ortaya çıktı ve Afrika kabileleri haricinde bütün dünyayı sardı. Çok ilginçtir ki, Afrika kabileleri muhtemelen her hangi bir göksel dine bağlı da değiller... Bir bilimsel yanlışlık yapıyorsam özür dilerim.

  "Bir Fincan Kahve Olsa" (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2020 Yazarlar ve Yapıtlar 

Kitabı elime tam bir yıl sonra aldım. Kitaptan da, yazarından da özür diliyorum. Kişisel sorunların zihnimi yoğun bir şekilde meşgul etmesi yüzünden sağlıklı değerlendirmeler yapamayacağım endişesi beni bu gecikmeye zorladı.

  Değerler Eğitimi (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2020 Toplum ve Birey 

Ben iki satırlık bir değerler eğitiminden söz etmek istiyorum; hani AKP'nin 18 yılda yok edip, yeniden kazandırmayı düşündüğü, ama başlamayı bir türlü beceremediği değerler eğitiminden...

  Kırk Şehitli Bir Yürek (Osman AKTAŞ) 5 Mart 2020 Toplum ve Birey 

Evet, şehitler ölmüyor, zihniyeti bozuklar yüzünden eşi, çocukları, anası, babası, kardeşleri, bacıları ölüyor. Siz, sadece yoksul evlerine bir bayrak asıp, acılarını bile kendilerince yaşamalarına izin vermeyip, bir sloganla perdeliyorsunuz.

 

 "...
Demir döver gibi dövüyorum turna seslerini babasına sıvanan çocuklar için akşam ne anlama gelir, bilir misin uzayıp giden düşler coğrafyasında.
..." 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 21.10.2020 16:44:49