..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Osman AKTAŞ
Osman AKTAŞ - Sanal Şiirler,Öyküler
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Eğitimde Reform Arayışı (Osman AKTAŞ) 27 Ekim 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

"Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yenisi konulamamıştır. Zihinler popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur..."

  "Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz" (Osman AKTAŞ) 28 Ekim 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kılık kıyafet inkılabında şapkayı dinsizlik olarak gören sözde din adamları, sizin atalarınız da II. Mahmut sarığı kaldırılıp, Fransız fesini getirdiğinde (sizin gibi) yaygara koparmış ve Sultan Mahmut'u gâvur olarak suçlamışlardı.

  Zorlamalı Eğitim (Osman AKTAŞ) 13 Kasım 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Şu eğitim karmaşasından bir türlü, başımızı da, burnumuzu da çıkaramadık. “Bokunda boncuk aramak” deyimi eğitim arayışından daha mantıklı bir hal almaya başladı.

  Ziya Selçuk'tan İnci Mercan (Osman AKTAŞ) 16 Kasım 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bugün “Mesleki Gelişim Programı”nın ya da diğer adıyla ilk yarıyıl ara tatilinin ilk günü. Önce Doç. Dr. Adnan Boyacı'dan masallar, sonra Millî Eğitim Bakanı ve kişisel gelişim uzmanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan ninniler dinledik. Geleceğimiz ziya(n)landı

  "" - Miş…"li Gelmiş Zaman (Osman AKTAŞ) 27 Aralık 2020 Yazarlar ve Yapıtlar 

Elimde altmış sayfa içinde bir önsöz, bir kısa biyografi ve kısa bir teşekkür yazısıyla, elli bir şiirden oluşan bir kitap. Kitabın kapağı bulutlu bir güz ikindisinin denizle kaynaşması… Kitabın arka kapağı ise, aynı manzaranın uzantısı üzerine yazılmış “Bitti” adlı şiirden alıntı… Aynı zamanda bana göre hem şairin hem de kitabın özeti adeta.

  "Korkma Sönmez... "" Şairi (Osman AKTAŞ) 27 Aralık 2020 Yazarlar ve Şairler 

Birilerinden bir anı dinlerken hep, "Ben ...ken " diye başlayan ve sürüp giden cümleler... Ne güzel olurdu bir şairden bir yazardan anı dinlemek... Ben de aynını kullanacağım. Ben ilkokula başladığımda ilk kez İstiklal Marşı’yla tanıştım. Herkes kıpırdamadan duruyordu. Sanki ufukta bir zaferi görüyormuşçasına başlar dik ve mağrur, gözler sevinçli ve çakmak çakmak... Büyük bir işi başarmanın huzur ve sevincini yaşıyorduk bütün okulca.

  Türkiye’de Uçuş Güzergâhı (Osman AKTAŞ) 10 Ocak 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Uçmaya ilk kez 1984'te yudumla Ayvalık'ta başladık. Yudum yudum uçtuk. Açık sarı bir tonla uçtuk. Zeytinyağı ve tereyağı yedirmemek için tertiplenmiş bir uçuştu bu.

  Dinemaskop (Osman AKTAŞ) 19 Ocak 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

İnsan ne kadar çok şey bilirse bilsin, bilgi karışıklığı yanlış kararlar alıp, tabiri caizse, pot kırmasına neden olabiliyor. Birkaç şeyden bahsetmek istiyorum; biri taharet, biri namaz, biri adalet, biri vicdan, biri itibar, biri de israf. Bu kavramlardan kısa kısa söz edip, günümüz toplum ve yönetimiyle karşılaştırılmasını istiyorum.

  Hrant Dink'i Anarken (Osman AKTAŞ) 19 Ocak 2021 Unutulamayan Dönemler 

Dürüst ve güven verici kişiler ne yazık ki, toplumda sözde seviliyor ve çok çabuk harcanıyor. geriye de kısa süreli ağıtlar yakma kalıyor.

  "Hakkın Kulu Sayılır Mı" (Osman AKTAŞ) 24 Ocak 2021 Toplum ve Birey 

Ben bugün yaşıyorsam, yaşadığımın tek delili haksızlık karşısında haykırmaktır. Bunu yapmıyorsam eğer bir ölüden farkım yoktur. Ben yaşadığım sürece, hak ve adaletin zuhur etmediği ya da bir zümre için kullanıldığı her dönem ve herkes için başkaldırışım devam edecek.

  Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi (Osman AKTAŞ) 26 Ocak 2021 Toplum ve Birey 

Son yıllarda patlak veren ve ayrık otu gibi çoğalan bir mesleğe ve bu mesleğin çoğalmasıyla toplumumun ne kadar ilerleyip, kültürel değerlere sahip çıktığına değinmek istiyorum. Bu meslek Kişisel Gelişim Uzmanlığı...

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları... (Osman AKTAŞ) 4 Şubat 2021 Toplum ve Birey 

Beni hayrete düşüren şeylerden söz etmek istiyorum biraz. Sanırım maddeler halinde yazsam daha iyi olacak. Ne de olsa öğretmeniz.

  Mahmur Bakışlara Akif Göstermek (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2021 Yazarlar ve Şairler 

Akif bir sızı gibi Tanzimat'ta bir devrim başlatan lütuf aslında. Aslında yanlışın, riyanın, yalanın, zulmün ve ahlaksızlığın karşısındaki bir volkan Akif.

  Harabat Ehline Harap Gelecek (Osman AKTAŞ) 2 Nisan 2021 Toplum ve Birey 

Ümit Zeynep Kayabaş yazısında isabetli bir tespit, çok etkileyici sorularla bizi düşünmeye zorluyor. Ancak muhataplarının üzerlerine alınacaklarını hiç sanmıyorum. Muhakkak kandırılmışlar ya da sehven böyle bir neslin yetişmesine katkı sunmuşlardır.

  Toplum ve İktidar Ortaklığı (Osman AKTAŞ) 4 Nisan 2021 Toplum ve Birey 

Taşgetiren iyi niyetini gösteren bir düşünce içinde doğru ve güzel saptamalarda bulunmuş. Özellikle anket soruları kısmı çok etkileyici...

  Türklerdeki Kalıcı Din ve Geçici Dinler (Osman AKTAŞ) 4 Nisan 2021 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Türk tarihine bakınca, iki değişmez din, bu dinlerin yanında da ruhları tatmin için seçilen yedek dinlere inandıklarını görmek mümkün. Sabit dinlerden biri devlet, diğeri töredir. Devlet ve töreye ters düşen hiçbir dini kurala Türkler uymamışlardır.

  Alışılmış Bir Koku (Osman AKTAŞ) 4 Nisan 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Yine pis kokular geliyor; TSK’dan emekli 103 amiral, Montrö Sözleşmesinden çıkılabileceği tartışmaları ile bir tuğamiralin sarık ve cübbeli fotoğraflarına yönelik bildiri yayımladı.

  Kendimle Empati Kurmak (Osman AKTAŞ) 4 Nisan 2021 Sevgi ve Aşk 

Düşünüyorum da, boşa telaşlanmış, boşa yanmış, boşa çaba sarf etmişim yıllar yılı. Hep aynı noktadayım. Kazancım sadece daha fazla keder edinmek olmuş.

  Yoz Meyveden Aşı İçin Filiz Almak (Osman AKTAŞ) 12 Nisan 2021 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Diyanet İşleri fetva veriyor; "Aşı orucu bozmaz." Bu bir sağlık sorunu olduğundan dolayı böyle bir fetva çıktığını düşünüyorum.

  Propaganda (Osman AKTAŞ) 16 Nisan 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

İsmet Özel'in yıllar önce yazdığı bir şiir. İnsan değişmiyor. Köleler aynı köleler, karavaşlar aynı karavaşlar, hayaları burulmuş ya da burulmamış olanlar; yani ayakları yıkananlar ya da ayaklarını yıkatanlar altın leğenlerde, hatta altın kaplama klozetlere sıçanlar aynı kalıyorlar. Zaman ve bilim ilerliyor, ama aptallık ve iradesizlik baki kalıyor.

 

 "...
Demir döver gibi dövüyorum turna seslerini babasına sıvanan çocuklar için akşam ne anlama gelir, bilir misin uzayıp giden düşler coğrafyasında.
..." 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 18.04.2021 09:28:50