..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir. -Puşkin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Söylenmemiş Sözler Gezegeni: Ukde
Resul Altınöz
Deneme > Yaşam

“Söylenmemiş Sözler Gezegeni Ukde’ye hoş geldiniz,” dedi görevli. “Söylenmesi gerekirken söylenmeyip boğazda yumru bırakan ne kadar söz varsa bu gezegene giriş yapar. Bu yüzden bu gezegenin diğer adı Ukde’dir.” Öylece baktım. Hiçbir gezegenin ismi böyle ırak ve böyle iltihaplı olamazdı. İçeri girdim. Soğuk, buz gibi bir gezegen... Canlıların göğüs kafeslerine sıkışmış bunca söz buradayken, hiçbir yangın ısıtamazdı zaten Ukde’yi. Söylenmemiş sözle

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
 Propaganda  (Osman AKTAŞ)

İsmet Özel'in yıllar önce yazdığı bir şiir. İnsan değişmiyor. Köleler aynı köleler, karavaşlar aynı karavaşlar, hayalı burulmuş ya da burulmamış olanlar; yani ayakları yıkananlar ya da ayaklarını yıkatanlar altın leğenlerde, hatta altın kaplama klozetlere sıçanlar aynı kalıyorlar. Zaman ve bilim ilerliyor, ama aptallık ve iradesizlik baki kalıyor.
 Güney Kafkasya’daki Kazanda Türkiye Kaynatılmak İsteniyor!..  (Cahit KILIÇ)

Aklı bu işlere eren herkes çok iyi biliyor ki, Karabağ ve etraftaki yedi rayonu işgal altında tutan Ermenistan’ın arkasında duran ve bu işgalin sürdürülmesini sağlayan ülke olan Rusya’nın bilgisi dışında; Ermenilerin bir çatışma başlatması mümkün değildir.
 Avrupa'nın Bağrında Yırtık Dondan Fırlayan Neo - Siyonist Bir Ülke: Fransa  (Erdağ Duru)

"İsrail hükümetinin çabalarının Fransa’da siyasal destek bulması kaygı vericidir. Fransa Meclisini Antisemitizm ve her türlü ırkçılıkla mücadele etmeye, ancak İsrail’in işgal ve ilhak etme programına karşı çıkmaya davet ediyoruz.” (İsrail ve değişik ülkelerden 127 Yahudi akademisyenin tasarı yasalaşmadan önce Macron'a gönderdikleri mektuptan bir bölüm.)
 Servet-i Fünûn Romanlarında Yarın  (Yûşa Irmak)

İki parmağımın arasında duran sigarayı dudaklarımın arasına götürmeye mecalim yok! Ama bir taraftan da yazma isteğim parmaklarımın ucunu karıncalandırıyor. İçimdeki bu yazma arzusunun bir lanet mi yoksa bir lütuf mu olduğunu hala anlamış değilim…
 Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Nalın, Eski Tarz…  (Yûşa Irmak)

Adam twitterdan bana saydırıyor… “Hiç mi suçu yok bu iktidarın” diyor. Yahu yok diyen mi var diyorum. Haksızlığı kim yapıyorsa eleştiririz elbette eleştiriyoruz, eleştirmeliyiz zaten diyorum! Ancak bir Müslüman CHP ve iktidarını savunduğu zaman tüylerim diken diken oluyor…
 Ziya Selçuk'tan İnci Mercan  (Osman AKTAŞ)

Bugün “Mesleki Gelişim Programı”nın ya da diğer adıyla ilk yarıyıl ara tatilinin ilk günü. Önce Doç. Dr. Adnan Boyacı'dan masallar, sonra Millî Eğitim Bakanı ve kişisel gelişim uzmanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan ninniler dinledik. Geleceğimiz ziya(n)landı
 Alışılmış Bir Koku  (Osman AKTAŞ)

Yine pis kokular geliyor; TSK’dan emekli 103 amiral, Montrö Sözleşmesinden çıkılabileceği tartışmaları ile bir tuğamiralin sarık ve cübbeli fotoğraflarına yönelik bildiri yayımladı.
 Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması  (Osman AKTAŞ)

Ayasofya... En çetrefilli konulardan biri... Ağızlarından Hz. Ömer'i düşürmeyenler ve çevrelerinde Hz. Ömer arayanlar, Kudüs'e giren Hz. Ömer'in kilise sorumlusu papazın "Burası da Allah'ın evi. Namazını burada kılabilirsin" dediğinde Hz. Ömer'in "Burada namaz kılacak olursam, benden sonra gelenler, ‘Halife burada namaz kıldı’ diyerek burayı camiye çevirebilirler" dediğini neden dikkate almadıklarına daha önceki yazılarımızda da yer vermiştik.
 Cumhuriyet ve Laiklik Atanmışları Tartışmak Değildir!  (Yûşa Irmak)

Boğaziçi üniversitesi ile başlayan ve İzmir’e kadar uzanan protestolar bir zamanlar yine aynı illerimizde yapılan “Cumhuriyet mitingleri”ni hatırlattı hepimize. O dönem bu eylemlere Cumhuriyet mitingleri denilmesini beni oldukça rahatsız etmişti.
10 
 Aynaya Bakmak  (Yûşa Irmak)

Sadece Türkiye değil, şimdilerde Avrupa da sık sık aynaya bakıyor. Şimdi ciddi ciddi sormak durumunda: ‘Ben kimim?’ Ön kabullerini, ‘eleştirel’ ve ‘demokratik’ yanının deşifre etmeye elvermediği arkaik yanlarını görüyor aynada.
11 
 Vira Bismillah; Çocuksuz Okulları Zillendirme  (Osman AKTAŞ)

"Yarın sabah 09.00’da tüm okullarımızdan İstiklal Marşı’mız ve ardından okul zili sesi yükselecek. Çocuklara söyleyin, bize evlerinden eşlik etmek için hazır olsunlar. 09.00’da hep birlikte marşımızla, ders zilimizle, bütün iyi dileklerimiz ve neşemizle"
12 
 Zorlamalı Eğitim  (Osman AKTAŞ)

Şu eğitim karmaşasından bir türlü, başımızı da, burnumuzu da çıkaramadık. “Bokunda boncuk aramak” deyimi eğitim arayışından daha mantıklı bir hal almaya başladı.
13 
 Türkiye’de Uçuş Güzergâhı  (Osman AKTAŞ)

Uçmaya ilk kez 1984'te yudumla Ayvalık'ta başladık. Yudum yudum uçtuk. Açık sarı bir tonla uçtuk. Zeytinyağı ve tereyağı yedirmemek için tertiplenmiş bir uçuştu bu.
14 
 Dinemaskop  (Osman AKTAŞ)

İnsan ne kadar çok şey bilirse bilsin, bilgi karışıklığı yanlış kararlar alıp, tabiri caizse, pot kırmasına neden olabiliyor. Birkaç şeyden bahsetmek istiyorum; biri taharet, biri namaz, biri adalet, biri vicdan, biri itibar, biri de israf. Bu kavramlardan kısa kısa söz edip, günümüz toplum ve yönetimiyle karşılaştırılmasını istiyorum.
15 
 Solun Din Kardeşliği Rahibelerle  (Yûşa Irmak)

Sanıyorum 2019’un son günüydü ve hava yeni kararmış gecesinde doğum günüm olan bugünde İstiklal Caddesi’ne motosikletimle girmiş uygun bir yere park ettikten sonra biraz dolaşmak ve etrafı izlemek istemiştim…
16 
 Eğitimde Reform Arayışı  (Osman AKTAŞ)

"Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yenisi konulamamıştır. Zihinler popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur..."
17 
 Sorumluluğa Davet  (Yûşa Irmak)

Herhangi bir memlekette aydınlar, devlet ve milletin kaderi söz konusu olduğu meselelerde, her türlü şahsi ve minik hesapları bir kenara iterek milli bir çap ve seviyede düşünebilmelidirler. Çünkü bu taşıdıkları aydın sıfatına layık olabilmelerinin yüklediği asgari bir haysiyet ve şeref borcudur.
18 
 "Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz"  (Osman AKTAŞ)

Kılık kıyafet inkılabında şapkayı dinsizlik olarak gören sözde din adamları, sizin atalarınız da II. Mahmut sarığı kaldırılıp, Fransız fesini getirdiğinde (sizin gibi) yaygara koparmış ve Sultan Mahmut'u gâvur olarak suçlamışlardı.
19 
 Emperyalist Dünyanın Himayesindeki Piyanist Yine Sara Nöbetlerinde  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Piyanist Fazıl Say' ın gayri milliliği üzerine bir yazı..
20 
 Devlet Milletin Hizmetkârıdır  (Osman AKTAŞ)

Devlet yönetmek ayrı bir meziyet, devleti temsil etmek ayrı bir meziyet, yönetici seçmek daha ayrı bir meziyet...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Propaganda
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılmış Bir Koku
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Servet-i Fünûn Romanlarında Yarın
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Dinemaskop
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Aynaya Bakmak
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Solun Din Kardeşliği Rahibelerle
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Nalın, Eski Tarz…
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sorumluluğa Davet
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ziya Selçuk'tan İnci Mercan
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Zorlamalı Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
"Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eğitimde Reform Arayışı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Devlet Milletin Hizmetkârıdır
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Vira Bismillah; Çocuksuz Okulları Zillendirme
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.