..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hayranlığı o dereceye vardı ki; yere düştü ve kendinden geçti." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Felsefe
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Saat 1
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey

Saat olmuş 1... Demlenmene bak, boşver diyorum ama dayanamıyorum... Hala ama hala sahtekar paylaşımlarınızı görüyorum... O kadar inanmıyorum ki duyarlı olduğunuza... Hatta ve hatta cidden bir şeyleri bildiğinize dahi inanmıyorum. Evet bir can öldürüldü... Fakat Dünya böyle bir yer... Bu köpektir, kedidir, karıncadır, tavuktur, danadır, inektir, horozdur, ölüyor, öldürülüyor... Yarasa yiyen toplumlar var lan kendi ırkınızdakileri katlediyor... Ç

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe
261 
 Kusursuzluk...  (Necat Dilaver)

Kusursuz: Ben olmayan, benim dışımda olan, olacak olduğum, hiçbir zaman olamayacağım… Kusur, çok olmayandır...
262 
 Sisifos ve Camus  (Eren Rızvanoğlu)

sisifos, yaşamın saçmalığı karşısında bir çıkış olabilir mi?
263 
 Matematik Keşf midir Yoksa İcat mı?  (Evren Özen)

“KİTAP”, derler bana. Doğum yerim : DOĞA Anam : DOĞA Babam :İNSAN bir anlamda. Bir başka anlamdaysa, O’nu ben yarattım. Bir maymunsuydu daha, ben olmasaydım. O’da beni YARATTI, YAZDI ama YAKTI da … “
264 
 Bileşim ve Bileşimin Kolektif Özelliği 3  (Bayram Kaya)

Şimdiki zamanın geriye etkimesi içindeki paylaşım El ‘in takdirine yönelme ve El ‘in takdirini anlama oluyordu (iç sel duyuş). Başlangıcın ileriye etkisi de El ‘in takdirine boyun eğen tevekküldü (imandı).
265 
 Dört Durumla Ancak Teoloji 1  (Bayram Kaya)

Oysa tekil kişi yaşamında ve sosyal grup yaşamı içinde ve ilk sel yaşam içinde kolektif oluş eksikti. Baştan beri totem yapılara kadar süreç, kolektife bir eksikle olup ta çevresel baskıları; yıldırıma, paratonere; uçağa, piste; teolojiye öte dünyaya fikrine dönüşemeyecekti.
266 
 Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1  (Bayram Kaya)

İhtiyaçların sağlanması zorunluluğu, kişi bünyesi dışında kişi-kişi ya da kişi kişilerdi sosyal ilişkileri kurmanın yansımasını vermişti. Toplumsal sürece gidecek yol adımının başında sosyal ilişkiler vardır. Hiç bir sosyal ilişki kendisinden haberdar olmadığı toplumsal ilişkiyi amaçlamamıştı.
267 
 Varlığın Özündeki Yasallıklar 2  (Bayram Kaya)

Dalga parçacıktı. Ya da dalga tepenin çukuruyla çukurun tepesiyle birlikte vardı. Çukur kendi yaptığı tepeyle fark (potansiyel) yapıyor, tamlaşıyor, doluyordu. Tepe de kendi oluşturduğu çukuruna kayıp düşmekle çukurunu dolduruyordu. Bir dalgayı tamlaşan tepe-çukur gibi parçalı durumlar boşluk, doluluk gibi en az bir ikili belirsizle üssü süredurumlardı.
268 
 Alan Açma ve Kolektif Kuvvet 2_3  (Bayram Kaya)

Olağan ve verili düzende sürekliliği olan bir istismarı otaya koyamıyordu. Kişiler yıldırımdan kaçınma gibi temel referans değeri olukla görülen kimi groteski imajları haz-elem bazlı seçme ayıklama mekanizmasına uygun biçimde seleksiyonlar yapmıştı. Doğal olan, doğru olan ve temel olan tutum buydu.
269 
 Dört Durumla Ancak Teoloji 6  (Bayram Kaya)

El mana anlayışlı üreten groteski canlıcılık kolektif güvenceyi yok edip; kolektif güvenceyi groteski anlama içinde istetip, aratan; yalvarma, biat ve taat ibadetinin belirmesi olacaktı. Bu belirmeyle El MANA ANLAYŞLI TEOLOJİ doğacaktı.
270 
 Faiz 20  (Bayram Kaya)

Takas ve ittifaklar üreten ilişkili üreten hareketin üssel açılımıydılar. İyilik, kötülük, ahlak, gasp, darp, öldürme, adil olma zulüm, sadaka, zekât vs. de El mana anlayışlı düşüncenin kolektifçe üretilenleri, paylaşım asamasın da El takdirine göre uygulaması yapılacak olan üssel durumun açılımlarıydı.
271 
 Adalet Mülkün Temeli midir 1  (Bayram Kaya)

Adalet, kolektif yapıların temeli değildir. Ancak kaybında kolektif yapıların yükümlersen olan yansıma biçimini ölçü olarak ele alınmasıydı. Olaylar yaşanacak ki onun düşüncesi edinilecek. Değilse düşüncesi edinilemeyen bir şeyi eksen kılıp inşa olmak olanaklı değildir.
272 
 Dört Durumla Ancak Teoloji 4  (Bayram Kaya)

El mana süreci kolektif geri bağlanım yasası içinde oluşan bu bolluğu; "bana var sana yok" sürecine çevirmişti. Köleci teolojiye göre kişi bana var dediği sürece de sabredecekti. "Sana yok" denen sürece de tahammül edip sabır gösterecekti!
273 
 Boşluk Enerjisi 1  (Bayram Kaya)

Şartlar meşrut olmadan meşruiyetin ne olacağını, kimlerin kahraman olacağını bilemezsiniz. Ama süreç bir kez yaşandı mı soyut olarak zulmün meşruiyet yaratacağını ve kahraman yaratacağını biliriz.
274 
 'Yalnız' 'Var' Olmak...  (Necat Dilaver)

Kalbinde âşık olduğun kadının tırnak izleri/ Parmakların renksiz bir pisuvarın simetrik delikleri/ Kanıyor…/ Hayatın kanıyor…/ Anla…/ Anlığındaki tüm yalnızlıklara/ Tüm terk edilmişliklere ve tüm yenilgilere rağmen/ Anla…/
275 
 Alan Açma ve Kolektif Kuvvet 7  (Bayram Kaya)

Derenin kuşu, kolektif alan içinde kolektif üretimle ortaya konuyordu. Derenin taşı ancak kolektif alan içinde kolektif kuvvet ve kolektif yeteneğin ortaya koyduğu teknik ve teknolojilerden oluşuyordu.
276 
 Butlan 2  (Bayram Kaya)

Yine 1 derece sıcaklık değeri üzerine 2 derece sıcaklık değeri ve 2 derce sıcaklık değeri üzerine 1 derecenin değer bilgisi, ağaç üzerine kazınan biçim gibi plak üzerine ses kaydı gibi kendi olgu ve olayları üzerine durum bilgisi olarak eklenir.
277 
 Butlan 4  (Bayram Kaya)

Fakat sorumluluk bilinci tekil kişi gayreti içinde olmayan belirsizdi. Sorumluluk kolektifeydi. Kolektif alan da tekil kişide olmayan bir güvence ve gayreti sorumluluktan ötürü tekil kişiye veriyordu.
278 
 Evrim 6  (Bayram Kaya)

Kolektif alan birbiri üzerinde sağlasan olan paylaşmayı, birbiri üzerinde takas eden kolektif süreçti. Kolektif süreç artık zaman ve artık ürün ve üssel durumlu kolektif birim zaman ortaya koyuyordu. Günümüzden itibaren bu geri iz üzerinde geçmişe bakarız.
279 
 Boşluk Enerjisi 2  (Bayram Kaya)

Hayatın kendi dışında türümüz de kolektife organize ve amaçlı biçimde ilk depo enerji "sosyal alanın" içinde biriktirilir. İlk toplumsal depo enerji de "toplumsal alan" içinde depolanır. Biriktirilen enerji potansiyel enerji olarak depolanır
280 
 Faiz 13  (Bayram Kaya)

Kolektif geçmiş köleci sistemle kesintiye uğratılmıştı. Ortak geçmiş, hatırlanamamakla geçmiş ile geri bağlanım yapılamıyordu. Her şeyin başına El in irade ve takdiri konmakla Düz mantık oluşuyordu. Düz mantık içinde özne nesnel geri bağlanım, ancak köleci öğreti olan El takdiri ile başlayabiliyordu. Köleci öğretiyi referans alan her çözüm de yeni bir başka köleci ilişki ortaya koyuyordu.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kopya Yapılar 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Kopya Yapılar 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.