..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bana ev hikayesinden söz açmayın. Artık benim oraya gideceğim yok!" Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Dinbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Heybemde İncir Var.
Servet Alkan
Şiir > Sürrealizm

Demdir bu, Evet demdir/Beni vursalar şimdi Kiraz kuşu yerine Efkar-ı niyazımız gül olsun mu? Sevilen hiçbirşey ortalıkda bırakılmaz Saklanır. Sakladın mı beni ?(Ben neden herkesin içindeyim ki..) Karıncaya bak Hiç ezilirim endişesi var mı? Rızkı ağzında,gayreti gözlerinde/Gam; götürenin,Ham; gürültünün Tevekkül ettinmi ki, Bu havada gidilmez ? Gidilir. Gidebildin mi seni?(Sen neden hala burdasın ki..) Bir Deli Hüseyin vardı; Allah

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Dinbilim
 İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (2)  (lütfi akarçay)

Yeter ki bizler içimizden "Kur'an bize yeter.." diye kuru-sıkı sallayan cahiller değil; "Fıkıh(hukuk) kişinin lehinde ve aleyhinde olanları bilmesidir.." diyen Ebu Hanife gibi münevverler yetiştirelim
 Hümanizm ve İslam!  (BİLAL COŞKUN)

İnsan ve iyilik, doğruluk, özveri, bilgelik gibi insani erdemlerini temel alan bir düşünce akımıdır HÜMANİZM.
 Tebbet Suresindeki Mucizeler  (Oğuz Düzgün)

“O, şair sözü değildir; ne az inanıyorsunuz! Kahin sözü de değildir; ne az düşünüyorsunuz! Kur’an, âlemlerin Rabbinden indirilmedir.” (Hakka/41-43)
 İslamofobi Yükseliyorsa Şuçlusu Bizleriz  (Ahmet Zeytinci)

Orta Doğu Coğrafyasında adı İslami Direniş Örgütü olan büyük ve küçük çaplı örgütlerin büyük çoğunluğu batılı ajanlar tarafından kurulmuştur, inceleyin bakın. Eğer ki Müslüman ülkeler savaştıkları düşmanlar ile tanka karşı kalaşnikof ya da uçağa karşı roketatar, argümanları ile savaş sürdürecekler ise bu savaşların kazanılmasına olanak yoktur. Yapılan sadece havanda su dövmektir... Adamlar gelir senin beldelerini yerle bir ederler, yüzlerce kişi ölür ve sakat kalır. Sen de iki tane İsrail askerini öldürürsün, sonra da cesetlerin üstüne ayağınla basarken, onların ürettiği kolayı içersin, yine onların ürettiği silah ile hava olsun diye bulutları tararsın...
 İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (I)  (lütfi akarçay)

Son dönem gelişen dünya olayları ve özellikle bölgesel savaşların ve mücadelenin en acımasız metotlarla yürütüldüğü Ortadoğu ve İslam Coğrafyası’nda Müslümanların kafa karışıklığına sebep olan bir “kavramlar karmaşası” yaşanıyor.. Şii..sünni..nusayri..ibadi..yezidi..ezidi..husi(zeydi)..dürzi.. Mezhep..tarikat..cemaat..hizip..parti.. vs..
 Nefis Nedir? Nefisin Kademeleri Nedir?  (Ahmet GÜNAY)

Nefis her insanda bulunan vasıflardır... Biz bu vasıfların ne olduklarını gerçek yönleriyle yani islâmî açıdan ele alıp dilimiz döndüğünce izaha çalışalım.. Bilenler bilir.. Bilmeyenlerede doğru bildiğimizi izah etmek borç olması ve Allah c.c. razi olsun diyen bir okurun bulunması hasebiyle...
 Miraç ve Mescidi Aksa (2ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Kuran indiği, ya da, yazıldığı tarihte Mescidi Aksa yoktu. O halde, nasıl olur da Kuran sanki o tarihte Mescidi Aksa varmış gibi Muhammet'in Kabe'den El Aksa'ya götürüldüğünden söz edebilir?
 Şeriat Hala Geçerli mi?  (Hulki Can Duru)

İsa’nın izleyicilerinden Pavlus Tevrat’ta yazan emirlerin ve şeriatın neden yürürlükten kalktığını anlatırken helal/haram ayrımı yapan, sünnet olan, kurban kesen Hristiyanları çok sert bir dille uyarır, bunları yapanların ve Şeriatı tutanların “lanet altında” olduğuna vurgu yapar.
 Çelişki  (osman demircan)

Saat 13 denmesine rağmen neden akrep 1’i gösterirken yelkovan 12’yi göstermektedir ya da saat 24 denmesine rağmen akrep ve yelkovan neden 12’ yi göstermektedir? Hatta bazen 24 denmez de 00:00 denir. Bu bir çelişkidir.
10 
 M E C E L L E  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Mecelle' nin hazırlanışı ve maddelerinin edebi değeri hakkındabir inceleme...
11 
 Miraç ve Mescidi Aksa (1. Ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Miraç’ın 621 yılında gerçekleştiği tarihte Mescidi Aksa yoktu, henüz inşa edilmemişti. Bölge Doğu Roma denetiminde idi. Mescidi Aksa, Miraçtan 17 sene sonra 638de inşa edilmiş olup zaten o tarihte Muhammet de hayatta değildi. O halde nasıl olur da Mescidi Aksa’ya gidebilir?
12 
 Salavatın Önemi  (Ayşe Kaya)

salavat Allah rasülüne bir yakınlık ve O'nun sevgisine bir karşılık göstergesi...
13 
 Nefsin Tuzakları  (Hülya Akyıldız)

Şimdi hep birlikte düşünelim Allah (cc) insana kendi ruhundan üfleyerek insanı yaratmışsa, bu demek oluyor ki; insan Allah (cc) nin bir parçasını taşıyan kutsal bir varlık olduğundan meleklerden üstün olarak yaratılmıştır.
14 
 Başkası İçin Ağlamak Zordur  (osman demircan)

Kolay değil bir başkası için ağlamak. İnsanın çevresine ve kendine karşı bağımsızlığını ilan etmesi gerekir. Bir gün Cuma namazına gitmiştim. Namaz başlamadan önce imam dua etmişti. Allah’ım bütün Müslümanlara yardım et demişti. O an cami, cemaatin amin sesleriyle inlemişti. Ama ben yıkılmıştım. Cami yerindeydi, cemaat yerindeydi ama ben ise yerle bir olmuştum. Bu nasıl din anlayışı. Sadece kendini ve cemaatini düşünen bir din olur mu? Başka insanlara dua etmeyi çok gören insanlar onları da hor görürdü. Bu nasıl din anlayışıydı ki başkalarını ötekileştiriyor, onları ayrı tutuyordu.
15 
 Koçların Arabaları & Tanrıların Sessizliği  (ömer kırat)

“ Koçların Arabaları” derken Fiat-Türk marka otomobillerden bahsedeceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. “Tanrıların Sessizliği” derken de yine Fiat marka otomobillerden bahsetmeyeceğiz. Yani Fiat farkı yok...
16 
 Kuran'a Göre Ilımlı İslam Mümkün Mü?  (Cemal Zöngür)

Bir düşünce veya inancın niteliklerini belirleyen temel yapılar, kutsal kitaplar başta olmak üzere teorikleştirilmiş siyasal manifesto veya tüzüklerdir. Aynı zamanda bunların gerçek hayatta ne kadar uygulanıp uygulanmadığı, söz konusu ilke ve şartlara inanan toplumların yaşamlarına bakarak bir sonuca varabilir.
17 
 Reenkarnasyon Siotyal Bölge  (Tuna M. Yaşar)

Reenkarnasyon ne kadar metafizik olsa da akla yatkınlığı nedeniyle bir gün keşfedilecek.
18 
 İslam'da Güncelleme (Reform) Mümkün Mü?  (Cemal Zöngür)

Düne kadar Televizyon ve çeşitli elektronik aletleri şeytan işi gören İslam mantığı ve dünyası, bugün her türlü elektronik cihazlardan tutalım lüks ve modern gavur icatlarıyla yaşamalarını, acaba o kutsal dinleriyle nasıl bağdaştırmaktadırlar?
19 
 İslam Mezhepler ve Tarikatlar  (Cemal Zöngür)

Allah ve Kuran emri olduğuna inanılıp kutsallaştırılan İslam ve mezheplere tapınanlar, sürekli savaşarak cehennem içerisindeki yaşamlarını neden sorgulayamazlar? Bu yaşananları sorgulayıp doğru ve barışçıl bir düzene geçemeyen bir dinin, Allah emri olduğuna inandırılması, ancak kişi ve toplumların büyük bir korku (Fobi) psikolojisine sokmakla mümkündür.
20 
 İnsanın Dine İnanışı, Dinden Kaçışı  (Cemal Zöngür)

Ateşi en az 500 bin yıl önce tanımış insan, yiyeceğini pişirmeyi ve temizlenmeyi bilmediği halde, tanrı insanların temizlik vb. anlayacak kadar neden akıllı ve bilinçli insan yaratmadı?
son eklenenler
İslam'da Cinsellik
Cemal Zöngür
Bilimsel > Dinbilim
Salavatın Önemi
Ayşe Kaya
Bilimsel > Dinbilim
Tasavvuf
sefa keçeci
Bilimsel > Dinbilim
Hangi Tanrı?
Oğuz Düzgün
Bilimsel > Dinbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.