..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şahin bakışlı, ahu gözlü, şirin davranışlı ve tatlı sözlü idi. -Fuzuli, Leyla ve Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Söyleşi
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Zamanı Gelmiş Geçmiş Gözlem.
Servet Alkan
Şiir > Modern Epik

Ben gördüm; Haykırdım üstüne birde…(Zemzemden çıkan buhara baktım) Kuran da anlatılan Yaşlılık bu değil diye. Tecrübe; Ölüme randevu vermiyor, niye? (Benim gözlemim;Bizi yaşatın, Siz Ölün en nihayet..!) Ben yaşadım; Düşündüm üstüne birde…(Bardağa dolan Zemzeme baktım) Kuran da anlatılan Erkeklik bu değil diye. Kitaplarda ütopya olarak hediye… Benim hafsalam;Adalet,Merhamet,Heybet..!) Ben düştüm; Gittim üstüne üstüne birde…(Zemzemin

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Söyleşi
41 
 Vicdan  (Atakan Korkmaz Şiirleri & Sözleri)

Vicdanı olan bir yabancıyı, vicdanı olmayan bin akrabaya tercih ederim ... Atakan Korkmaz
42 
 Kıba - Tek Edebiyat Sohbetleri  (Hakan Yozcu)

Cuma akşamı Kıbatek Vakfı Salonunda, Kıbatek tarafından düzenlenen “Edebiyat Sohbetleri”ne katıldım. Konuşmacı, üniversiteden hocam olan Sayın Prof. Dr Şerif Aktaş idi.
43 
 Hayat Ateş Üstünde Yol Almaktır. - Birinci Bölümü -  (Emine Pişiren)

Yaşlı bilge kırlaşmış top şeklinde kesilmiş sakalını sıvazlamış; bir süre kendisini dinlemek için toplanmış kalabalığı gözleriyle süzmüş. Anlatacağı çok öyküleri, bir yaşama sığamayacak dolu dolu anılarını kısa sürede nasıl anlatsın ki?
44 
 Sami Yakar İle Tiyatro Üzerine  (Hakan Yozcu)

"30 yıldan beri tiyatronun içindeyim. Tiyatroyu hep amatör ruhla yaptık. Fedakârlıklar içindeyiz. Devlet mercilerinin bize yöneldiğini hiç görmedim. Şu ana kadar hiç kimse bize, “Ne yapıyorsunuz? Bir yardıma ihtiyacınız var mı? Sizin için ne yapabiliriz?” diyen hiç olmadı. Bu ülkede sanata ve sanatçıya değer verilmiyor. Sanatsal etkinliklerin çoğu bireysel fedakârlıklarla zoraki yapılıyor. Herkes kendi imkânlarını zorluyor. Tiyatro, zor bir sanat."
45 
 Türkiye"de Gerçek Manada Müzik Eleştirmenliği "Yapamıyoruz": Önder Kütahyalı  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Nadir Nadi döneminde, Cumhuriyet Gazetesi’nde, Cumartesi günleri yazan bir müzik eleştirmeni vardı. Bir gün Nadir Nadi, bu müzik eleştirmenini çağırır ve ‘Bak oğlum, sen müzik üzerine yazacaksın ama bizim Türkiye’de klasik müzik sanatını yaymamız gerekiyor. Onun için kendini tut. Öyle acı, kaka eleştiriler yapma. Olumlu şeyleri yaz’ diye öğüt verir.
46 
 Söyleşi  (LOKMAN ZOR)

Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmeni Nurşim Demir ile Yapılmış Bir Söyleşi
47 
 Oğuz Boyları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Arif Zeren İle Söyleştik  (Hakan Yozcu)

Arif Zeren, derneğin amacının “Türk Kültürünü tanıtmak, yaymak ve yaşatmak olduğunu, Ülkemizde yaşayan insanlar arasındaki ayrımcılığı ortadan kaldırmak olduğunu” belirtti.
48 
 Noel Baba Türk Kültürünün Batıya Armağanıdır.  (Hakan Yozcu)

Şimdi Noel Baba olarak resmedilen kişiyi bir gözünüzde canlandırın. Uzun kaftanı, ayağında çizmesi ve başında börkü olan Noel Baba’nın üzerindeki hangi giysinin Avrupa ile ilgisi vardır. Kaftan, Börk ve Çizmenin Batı kültüründe ne işi var? O dönemlerde Avrupa erkekleri etekli elbise giyiyordu. Ayaklarında ise sandalet vardı. Pantolon da Türk Kültürünün Batıya armağanıdır. Atı ehlileştiren Türkler, ona binecek en uygun kıyafet olarak pantolonu icat ettiler.
49 
 Gündem Özel - 1 (Başkanlık Sistemi ve Kürtler  (Muhammed CAN)

GÜNDEM YOĞUN, ALMANYA’DA MUKİM GAZETECİ VE ARAŞTIRMACI YAZAR-ANALİST SAYIN MUHAMMED CAN İLE GÜNDEMDEKİ ÖNEMLİ KONULARI EKVATORHABER.COM İÇİN KONUŞTUK.
50 
 Geceler ve Gündüzler : Prof. Dr. Özdemir Nutku  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

İyilik ve kötülük. Siyah ve beyaz. Olumlu ve olumsuz. Sevinç ve keder. Dünya bu zıt kavramlar arasında bir yerde duruyor. Tıpkı “Geceler ve Gündüzler” de olduğu gibi. Hayat, bu iki zıt uçlar arasındaki savrulmaların bileşkesi. Böyle olunca kıssadan hisse ortaya “Geceler ve Gündüzler” çıkıyor. Bir an mutluluk, sonrasında keskin bir acı. Tıpkı yaşamda olduğu gibi. Küçük öyküler bunlar. Büyük oyunlardan küçük tablolar. Oyunun yazarı William Shakespeare olunca, büyük ustanın eserlerini dilimize en iyi uyarlayan başka büyük bir usta geliyor akla. Hocaların hocası Prof. Dr. Özdemir Nutku.
51 
 Soru Baştan Başa Yanlış Zaten  (Ahmet Zeytinci)

Teslis İnancı ile kendilerinin Tanrı dediği varlığı üçleyen Hristiyan Dünyası Baba, Oğul Kutsal Ruh şeklinde kendilerine göre bir yaklaşım getirirler ki Rahman ve Rahim olan Allah Enbiya Suresi 22. Ayet de bu konuya gayet net açıklık getirmiştir...
52 
 Milli Bütünlüğümüzle Varız  (Hande Hamdiye Ağırman)

Milli Bütünlüğümüzle Varız! 01 Adana İl Kültür ve Turizm Müdür Sabri TARİ İle Röportaj
53 
 Yelda Karataş ile Şiir Üzerine Söyleşi  (Mehtap ALTAN)

M. Altan: Sanat alanında her zaman kötü satıcılar ve kötü alıcılar olacaktır ’ Afşar Timuçin” Sanat alanında iyi satıcı iyi alıcı nasıl olmalıdır ki kötü olan çoğalımın çizgisini silme gücüne sahip olsun?
54 
 Seyahat Notları  (Gürcan Erbaş)

Ne mutlu tatil yapabilene. İnsan, sihirli bir elin yardımıyla bütün sorunlarını unutuyor. Bazı önemli sandığım hastalıklarım da bıçakla kesilmiş gibi geçiverdi. Hastalıklarımın büyük ölçüde psikosomatik olduğunu anlayınca rahatladım. Darısı başınıza !
55 
 Bakican ile Yaşamı ve Sanat Üzerine Kısa Bir Söyleşi  (Coşkun Işıkdemir)

"Ellerim Sen Kokuyor Sevgili" isimli ilk kitabını çıkaran memleket sevdalısı Şair-Yazar Baki Evkaralı ile yaptığımız kısa bir söyleşi...
56 
 Minibüs ile Kısa Takılmalar  (Ahmet Zeytinci)

Şoförün hemen yanında ki koltuğa ilişir iseniz de şoför ile sohbet etme imkanınız olacaktır haliyle... Havadan, sudan, dereden, tepeden konuşsanız da çok da fazla lafa tutmayın ki şoför beyin de dikkati dağılmasın, sonrasında da kaza yapmasın...
57 
 Yönetmen Hasan Karcı ile Söyleşi  (Zeliha Demirel)

"2008 yılında Cannes Türk filmlerinin gösterim yılı oldu diyebilirim. O kadar filmin arasından “Üç Maymun”un seçilmesi de önemli idi. Önümüzdeki yıl için yine katılma daveti aldık, eğer film yapabilirsek yine katılırız."
58 
 Kuzenim Mustafa Çetinkaya’nın Ardından  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

O yıllar televizyonlarda yayınlanan ve Mehmet Ali Erbil’in de rol aldığı bir komedi dizisi vardı. İşte biz bu diziden esinlenerek birbirimize “kuzen” demeye başlamıştık. Uğur Dershanesi’de uzun yıllar birlikte aynı odayı paylaştık.
59 
 Nasılsın Görüşmeyeli?  (Emine Pişiren)

Nasılsın canım? -Berbat! -Aa, neden berbatsın? -İflas ettim... -Çok kötü!..Üzüldüm... -Nasıl mı? Hayatı çok seviyorum, ama hayat beni sevmekten vazgeçti. -Aaa, bu ne demek oluyor şimdi? -Duymadın değil mi? -Neyi?
60 
 Bu Bölgemizin Dünyaca Ünlü Olduğunu Bilmezdim  (Hande Hamdiye Ağırman)

Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürü E.Muhsin BULUT ile röportaj
son eklenenler
Yağmur Damlası
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
Yine Pitbull Dehşeti
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
Yer Çekimi Kanunu
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
B Li Bir Yazı
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.