..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşk eski bir masaldır ama her zaman yepyenidir. -Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > serdar adem işler
4 Ocak 2019
Mülakat Sınavlarının Yarattığı Çöküntü  
serdar adem işler
Mülakat sınavlarını kabul etmiyorum. Tanrılara inanıyorlarsa bu bir kul hakkıdır. Ve ben asla hakkımı helal etmiyorum. Hakkımı helal edersem cennetin kokusu bile haram olsun.


:AHC:

     Bir kurumun idarecilerini mülakat sınavıyla atamak, araya sivil toplum örgütlerini ya da birtakım ekonomik ya da siyasi güce sahip olan ara kablosu informal güç odaklarını sokmak her zaman iyi sonuç vermeyebilir. Üstelik istenen ve beklenen hedefe ulaşılamadığında ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ mantığıyla hareket eden personeli ‘idareci olsun, memur olsun fark etmez’ istenen yöne çevirmeniz çoğu zaman mümkün olmaz. Kontrolden çıkar yani…
Neresinden bakarsanız bakın, hangi bahanenin arkasına sığınırsanız sığının bu noktada ortaya çıkan kul hakkı ihlalini aklayamazsınız. Dünyanın neresinde ve hangi zamanda olursa olsun somut, geçerli ve tutarlı hiçbir temele dayanmayan ve sonu önceden belli olan mülakat sınavları ile yönetici atama, ne Allah katında ne de kul katında makbul bir davranış olmasa gerektir.
     Ha, siz benim kim olduğumu biliyor musunuz derseniz; elbette biliyorum derim mübarek cesedinizin kim olduğunu. Arkanızı dayadığınız ve ebedi sandığınız informal güçlere dayanarak istediğimi yaparım diyorsunuz. Ona da amenna. Sözüm yok. Devir senin devrin. Ama unutma ağzını açtığında yerin dibine soktuğun senden öncekiler de seninle aynı zırvaları sayıklayarak aynı yoldan geçmişlerdi.
     Benim inandıklarım, benim savunduklarım en doğru hatta mutlak doğru olduğu için kadere yaptığım müdahaleler doğru ve yerinde hamlelerdi diyebilirsiniz. Ama sizden öncekiler de kendi düşündükleri ya da inandıklarının doğru olduğunu iddia etmişlerdi. Sizin gibi… Onların iddiası nasıl onları aklamıyorsa, sizin de düşünmeden inandıklarınızın doğru olduğu tartışılır. Üstelik neye inanırsanız inanın yolunuz yanlış ve hatalı olduğuna göre inandıklarınızın da söylem eylem çelişkisi yüzünden doğruluğu kesinlikle tartışılır. En azından ben onların iddialarına inanmadığım gibi sizinkilere de inanmıyorum. Ve asla inanmayacağım.
     Hatayı, yanlışı kim yaparsa yapsın yanlış ve hatalı kabul etmediğiniz sürece omuzlarınıza binecek olan kul hakkından kurtulamazsınız. Biliyorum arkanızdaki güçler kul hakkının önemini neredeyse sıfıra indirmekte. Ama düşmez kalkmaz bir Allah demişler. Gün ola harman ola. Yalnız şunu da belirteyim sizden öncekilere inanmayanlar gibi size de yani ağzınızdan çıkan kutsanmış laf kalabalığına inanmayanlar da sandığınızdan çok daha fazla.
     Yaptığınız hata ve yanlışta sizden öncekiler gibi ısrar ve inat ettiğiniz için hayatın anlam ve değeri nazarımızda sıfıra inmekte. Yani bir başka ifadeyle kaderin doğal akışına yaptığınız cebri müdahaleler yüzünden dünyanın bir imtihan dünyası olduğu yönündeki inançlarımız eriyip yok olmakta bilesiniz.
     İstemeyerek geldik bu adaletsiz dünyaya. Bırakın bizim de bir hakkımız olsun sizin mülakat sınavlarıyla yararlandığınız dünya nimetlerinden. Hayata zoraki tutunduğumuz yalan dünyanın nimetlerinden yararlanamayacaksak yaşamanın ne önemi var o zaman? Ötenazi hakkı verin hiç olmazsa… Dolgu malzemesi miyiz biz? Yaşamaya yok anladık da ölmeye de mi hakkımız yok.Bunun neresi imtihan dünyası?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zamlardan Hoşlanıyorum
Poşet Tepkileri Çok Komik
Hazreti Ömer Aday Olsa
Sandıklar Neden Geç Açılıyor?

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden
Göreceli Doğru ve Yanlışlar
Arap Yavşaklar
Ötenazi Hakkı Verilmeli
Reza Aşkı Sarraf Sevgisi
İsrail Tekke ve Zaviyelere Güveniyor
İsteyen Cehenneme Girmeyebilir
Amerika Onursuzluk Rekoruna Koşarken
Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi
Şeytan Olmasa Ne Yapardık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bizim Mahalle [Öykü]
İftira [Öykü]
Nereden Tanışıyoruz [Öykü]
Ebemizi Arayınız [Öykü]
İndirim [Öykü]
Bizim Mahalle [Öykü]
Ben Kendimi Bizzat Vurdum [Öykü]
Üniversite İstiyoruz [Öykü]
Kendini Arayan Kadın 2 [Roman]
Kendini Arayan Kadın 1 [Roman]


serdar adem işler kimdir?

SADECE TEFEKKÜR EDİYORUM. AYRICA DÜŞÜNCEYİ YASAKLAYAN BÜTÜN İDEOLOJİLERE HAYRET EDİYORUM. ÖZGÜRLÜKTEN BAŞKA BİR BEKLENTİM VE AMACIM YOK.

Etkilendiği Yazarlar:
AZİZ NESİN TARIK BUĞRA YAŞAR NURİ ÖZTÜRK TURAN DURSUN


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © serdar adem işler, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.