..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İdeolocya Örgüsü’ Nün Şekillenişinde Necip Fazıl’ In Fikir Çilesi
Salih Zeki Çavdaroğlu
İnceleme > Tezler

Türk şiirine; genç yaşında, gerek tema, gerek kalıp, gerekse mânâ bakımından dikkat çeken bir çıkışla büyük bir popülerlik kazanan Necip Fâzıl Kısakürek (1904-1983) otuz yaşına kadar, gayetle rind, bohem ve seküler bir hayat yaşayacaktır. Tâ ki, o yıl rastladığı bir ALLAH dostu’ nun , tedris ve sohbetlerinden nasiplenecek ve kısa zamanda takvâ sahibi bir Müslüman olacak ve beyninde durmaksızın savrulan fırtınalar, gerek şiirleri, gerekse d

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
341 
 Osmanlı İnsanı  (Gül )

Tarihî araştırmalarına dayandırarak bir devletin ancak “dört kuşak” yaşayabildiği sonucuna varan İbni Haldun, bu sürenin ötelerini geçmenin mümkün, ancak şartlara bağlı olduğunu belirtiyor.Osmanlılar; o şartları yerine getirdikleri için, altıyüz sene yaşayabilmiş nadir örneklerden biridir.
342 
 Güya İnsan  (Adem Koçaker)

Soyluyum diye övünüp dururlar, Birde gururla anlatırlar. Soysuzun soyundan haberi yok, Birde koltukta otururlar.
343 
 Yerde Yatan Ölü Kadınlar  (ayşe başak )

Oysa hiç bir kadın hak etmiyor bir erkek egosu için yok edilmeyi. Hiç bir insan için kimse diyemez ki "katli vaciptir " diye... Bir anlayabilseniz bunu. Bir fark edebilseniz kadının ne için ve neden yaratıldığını.
344 
 Hayalleriniz Aydınlık Olsun  (Ertuğrul ERDOĞAN)

HAYALLERİNİZ AYDINLIK OLSUN Şu boğucu sıcak yaz günlerinde, siyasetin “ Cadı Kazanı”yla sizleri bunaltmak istemiyorum… Anne karnında milyonlarca sperm arasında kazandığımız yarış sonrasında şekillenmeye başlayan bedenimiz, hukukun mutlakıyeti ile karşılaşıyor. Sonrada doğumun ardından gelen seçeneklerle, yaşamın labirentlerinde savrulup, sonsuzluğa doğru yol alıyoruz…
345 
 Hayal Çeşitlemeleri  (ESRA VIZVIZ)

Görmek istediklerimi rüya görmüş gibi ifade etmeye çalıştım..Dilin değiştiği tarzın başkalaştığı bir başka yerde buluşmak için hayallerimi çeşitlemeye karar verdim..
346 
 İşte Size Çözüm!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İster baş olun, ister ayak, bu dünyada herkesin saygı duyulacak bir emeği mutlaka vardır. Dünyanın 185 ‘e yakın ülkesinde şenlik havasında kutlanan “ 1 Mayıs İşçi Bayramı ” sırf kışkırtıcıların çıkartabilecekleri olaylar yüzünden Taksim alanında kutlanmasına izin verilmedi.
347 
 Bir Varolmayan Şövalye Varmış  (kemal düz)

” bugün içinde yaşadığımız dünya, başkalarına kıyasla hiçbir özelliği bulunmayan kimselerin, en ufak bireysellikten bile yoksun bırakılmış, giderek önceden saptanmış bir soyut davranışlar toplamına dönüşmüş kişilerin dünyası..
348 
 Karanlığın Gözleri  (Tayyibe Atay)

derken,Rita ve Damyeli'nin beş yıl sonraki halleri gelip oturuyor hayalime;
349 
 Tavus Kuşunun İki Bacağı  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Ülke için yenilikler yapılmadı mı? Tabi ki yapıldı. Gelen iktidarların zaten görevi de bu. MARMARARAY, TOKİ Evleri, Hızlı Tren, Duble Yollar, Stadlar ile sağlıkta yapılanları da takdir etmek lazım. Peki, bu yapılanlar neyle yapıldı? Özelleştirmeden gelen paralar, alınan dış borçlar ile yüksek vergilerimizle… Hani şu gelen zamlarla fiyatların yüksekliğinden hayıflandığımız ama yine de vazgeçemediğimiz sigara, içki, kullandığımız elektrik, telefon, internet ve dünyanın en pahalı benzininden alınan yüksek orandaki dolaylı vergilerle... Tabi ki kimi takdir etmek lazım? Bence az ücret alarak bu bedeli ödeyen çalışanlar ile vergi veren tüm halkımız! Şaşırdınız mı?
350 
 Düğün Mevsimi ve Havai Fişekler...  (gürsel çolakoğlu)

Evet, düğün mevsimi başladı. Evlenecek olanlara mutlulukların daim olmasını diliyorum. Fakat havai fişek gösterisinin bu mutluluk üzerine hiçbir katkısı olacağını sanmıyorum. Bugünkü şartlarda evlilikleri mutlu bir şekilde devam edip 25. ve 50. yıllara ulaşırlarsa işte o zaman havai fişek gösterisi yapmalı insan.
351 
 Zengin Kız/fakir Oğlan İkilemi  (MESUT ARSLAN)

Zengiz Kız Fakir Oğlan
352 
 Küfür ve Beddua  (Eylem Yurtsever)

Küfür ve bedduaya ilişkin bazı çıkarımlarım...
353 
 Sosyalleşme Sürüleşmedir  (ömer yavuzcan)

dağıtılan kağıtlarla kazanma ihtimali yoktur.ne zaman ki kendi yaptığımız kağıtlarla oynamaya başlarsak kazanmayı düşükte olsa ihtimal dahiline eklemiş oluruz.Toplumsal yaşam sürecini durdurmayı amaçlayan bir yazı ya da bu endişeyi kaşındıran bir yazı ya da hiç bir şey ki kanaatimce en önemlisi de bu.
354 
 Yaklaşan Anneler Günün" de Kadın" A Düşen Yine "Hakk-ı Sükut" Olmamalı  (eyyüp yıldırmış)

Yakın bir gelecekte en kutsal varlığımız, annelerin gününü kutlayacağız. Onlara bir tatlı yüz, bir demet çiçek yeter ama kapitalist yaklaşım gereği bu günde sömürü aracı olarak kullanılacak...
355 
 İnsan Olmak Utanç Vericidir Bazen  (Hişyar Arıkan)

Medine... Çorak toprakların, gece karanlığının gaz lambalarıyla yırtıldığı köhne odalarında, mürdüm eriği buğulu gözlerle, ancak gece kurduğu hayallerle köyünün dışına çıkabilen; köhne bir babanın ve çorak bir dedenin alçak zihniyetiyle toprağa diri diri gömülen Medine...
356 
 Kadın Kim Edebiyat Kim *  (Sevgili Özbek)

duygusal yaratılan kadınlar neden daha etkili ve başarılı şiirler yazamıyorlar? Hiç mi başarılı şiirler yazılmadı? Hiç mi başarılı olmadılar? Ve ya oldular ise neredeler?
357 
 Kadın Yöneticilerin Çoğalması İnsanlığın Yararınadır  (Ahmet Zeytinci)

Yufka yüreklidir kadın... Bileğinden çok aklının ve yüreğinin sesine kulak verir... Sevmek ve sevilmek için yaratılmışlardır... Duygu yüklüdür. Bir kadını ağlatmak kadar kötü bir olay yoktur dünyada... Bedensel olarak erkeklere nispetle daha güçsüz olsalar da, duygusal zekaları ve yönleri ile erkeklerden kat kat üstündür kadınlarımız...
358 
 Dost Kokan Bir Dem’de….  (HAMZA EKİZ)

Dostlara sitem derinden gelir ve Dostlar sitemle bir başka özlenir....
359 
 Tahlil  (Hilâl Erboyacı)

Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve inkılaplarıyla öne çıkarılırken yavaş yavaş bu ülke insanının elinde oraya buraya çekiştirilmeye başlamış, nesnelliğini kaybetmiş, hepimizin değil, birilerinin olma yolunu tutmaya başlamıştı.
360 
 Aynı Kalmak…  (E. Asım Öztürk)

Hoş bugün bile var olan kaynak ve olanaklar, insanlar arasında daha dengeli ve adil dağılmış, dağıtılmış olsaydı, yarınlarımıza daha iyimser ve insani bakabilecektik. Ancak ve ne yazık ki dünyanın kaynak ve olanakları, insanlar arasında dengeli ve adil dağılmamış, dağıtılmamıştır.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hissiyatım
Merve Kalkan
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.