..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gençliğinde müzik öğrenen, felsefeyi daha iyi anlar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kıbrıs Ada Kışı
Hakan Yozcu
Öykü > Anı

Geçen hafta hayatımın belki de en güzel, en ilginç ve en heyecanlı teklifini aldım. TRT, Kıbrıs’ta bir dizi film çekecekmiş: “Kıbrıs Ada Kışı” Cast Ajansı sahibi Sayın İlke Susuzlu, bana ulaşarak “Bu projede yer almak ister misiniz hocam?” diye sordu. Bana bir auidition gönderdi. Kısa bir metini oynayıp telefonla videoya almamı ve kendisine atmamı istedi. Önce şaka gibi geldi bana. Ama şaka olmadığını, gayet ciddi bir teklif olduğunu biraz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
621 
 Çoğunluğa Uyma (Ma) K  (Fuat Türker)

İnsanlar genellikle, içinde yaşadıkları toplumun kendileri hakkında ne diyeceğine, ne düşüneceğine bağımlı olarak yaşarlar. Bu bağımlılık, insanları din ahlakının gereklerini yerine getirmekten alıkoyar. Kurallarını toplumun koyduğu, adeta bir din gibi benimsenen ve uygulanan bu yaşam şeklinin dayanağı, ‘çoğunluğa uyma’ mantığıdır. Bu batıl gelenek toplumda öyle yerleşmiştir ki, kişiler kurallara itiraz etmeye dahi güç yetiremezler. Bu ‘din’in mensuplarının toplumun sayısal çoğunluğunu oluşturuyor olması, diğer insanları da yanlış yönlendirir. Çünkü insanlarda çoğunluğun yaşam şeklinin, uydukları ve uyguladıkları kuralların doğru olduğu gibi bir inanış hakimdir. Oysa Kur'an...
622 
 Göçün Artistleri  (ali şahin)

sızladı göçün yarası kanadı durmadı ve memleketlerini terketti birer birer göçün artisleri
623 
 Fatma Nine'nin Günlüğü - 1  (Kâmuran Esen)

Bir dokun, bin ah işit.
624 
 Toplumu Şiddet İçeren Dizileri Seyretmemeye Davet Ediyorum  (Ahmet Zeytinci)

Bu televizyoncular yaptıkları diziler ile toplumu dizayn etmeye çalışıyorlar. Yüzden fazla yerli dizi var Türk Televizyonlarında... Bakıyorum bir ikisi hariç aklı başında, elle tutulur bir dizi göremiyorum. Öyle ya televizyondan bir şey seyrettiğiniz zaman insan ruhuna, benliğine bir şeyler ekleyebilmeli, kazançlı çıkabilmeli o seyrettiği program her ne olursa olsun...
625 
 Gelenek, İletişim ve Kültür - 1  (Nilüfer Aydur)

Tarih boyunca iletişim teknolojilerinin iktidara sahip olan kesimlerce yönetildiği göz önüne alınarak, dehaların; neyi, nerede, nasıl, hangi koşullar altında, ne için, hangi araçlarla, neye hizmet ederek, hangi saikle keşifler yaptığı alsa göz önünden uzak tutulmamalıdır. Bu hususta düşüncem odur ki, çağları belirleyen ve eskiyi yadsıyarak gelişen her yeni iletişim teknolojisi dikkatle gözlenmeli, iktidarların -iktidarlarını sürdürme bağlamında, yetersiz kaldıklarına, yıprandıklarına inandıkları için- ortadan kaldırmaya çalıştıkları eski teknoloji-ler rafa kaldırılmadan, güncelliği korunarak yaşatılmalıdır. İnsan için önce söz mü vardı, yazı mı vardı? Tartışmaları bir yana, insan için önce ‘’gelenek’’ vardı, gerçeği görülmelidir. Yazıdan ve sözden önce oluşmaya başlamış bir ağın, insanlığın toplu bilincinin varlığı sahiplenilmelidir. Düşünce evrenimiz, farklı kültürlerin farklılığından beslenmiş bu ağın izdüşümüdür. Bu bağlamda evrensel geleneği korumak, farklı gelenekleri korumakla mümkündür.
626 
 Halk Taraflı Medya  (Murat HASGÜN)

Bir medya kuruluşu taraf oluyorsa veya taraf olmaya zorlanıp taraflı yayın yapıyorsa, o kuruluş tarafsız yayın yapma çizgisinden şaşacağı ve farklı bir kişinin, kurumun veya siyasi partinin tekeline girip bir propoganda aracı olacağından, asıl görevini tam anlamıyla yerine getiremez.
627 
 Eşitlikçi İlkel Topluluk/katmanlı Uygar Toplum - I  (Baki Demirtaş)

Bir topluluk nasıl katmanlı bir (uygar) topluma dönüşür? Katmanlı yani sınıflara ayrılmış; toplumu oluşturan insanlar arasında farklılaşma ve ayrım (kategorizasyon) olmuş. Bunu sağlayan nedir? Katmanlı bir toplum, eşitlikçi bir toplum mudur?
628 
 Erdoğan'ın Çizgileri  (murad)

Başbakan Erdoğan Van'a gelirse ne olur.
629 
 Cevapsız Sorular  (Cahit KILIÇ)

İdamlar ülkesi Türkiye'de üç gencin asılma yıldönümünde bizim penceremizden sorular...
630 
 Tuvalet Yassak, Sonda Takalım!..  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Alış Veriş Merkezine giriyorum. Albenisi ürünler raflarda sırıtmaya başlıyor… İçerisi kalabalık ama kuru mu olduğunu bilmiyorum! Birkaç reyon ileriye yol alıyorum. Birde ne göreyim! Onunla yazın hemen hemen her gün birlikteydik. Beni görünce önce yüzü kızardı. Mahcup oldu. Elimi uzattım, elim havada kaldı… Bu hareketime çok üzüldüğü her halinden belliydi. Dayanamadım sordum; “Kaç gündür nerelerdeydin? Hiç uğramaz oldun!”
631 
 Temmuz Adın Kalleş Olsun!  (HAMZA EKİZ)

Sivas!....
632 
 Sınıfta Bok Kokusu  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Artık evli öğrenciler okullarından atılmayacak(mış)!... Böyle olursa, işte okullardaki öğretmen - öğrenci diyalogları; - Hocam, midem bulunmaya başladı, tuvalete gidebilir miyim? - Yavrum senin karnında gaz mı var? - Yok hocam 3 aylık hamileyim, - Hocam, ilk yarı tatilinde düğünümüz var, bekliyoruz, gelmezseniz darılırız”
633 
 Ankara'nın Taşına Bak!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Doğup büyüdüğüm ve daha sonra da ayrıldığım Ankara’ya babamın ani rahatsızlığı nedeniyle gittim. Gençlik yıllarımda inşaatını gördüğüm yeraltı trenine bindiğimde iki durak ötede Gazi Hastanesi’nin 11. katındaydım. Hastalar uykusundaydı. Babam ise ateşler içinde, solunum cihazına bağlı, kolları iğneden delik deşik, ablamla birlikte sabaha kadar nöbetteyiz.
634 
 Ucube ve Tevil Siyaseti  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Başbakan, “Kimsenin yemesine, içmesine kısıtlama getirmeyiz” diyor. Sizce de öyle mi? Bakınız bu sözleri nasıl çürüteceğim. Yemekte içki içerken illa polis başınıza gelip copu alttan göstererek, “İçki içmek yasak!” demesine gerek yok ki… Daha yakın zamanda DİE Türkiye’de 339 bin aç ve 12 Milyon 752 bin yoksul insan olduğunu açıkladı. Bu insanların sofrasından yemesi gerekenler alındı… Onlar asgari ücret ve her yıl verilen buçuklu zamlarla hayat mücadelesinde aç ve yoksul bırakıldı. Onlara seçim zamanı torbayla erzak verdik.. Kamyon üstünden Afrika'da olduğu gibi yiyecek dağıtıp ezilmelerini sağladık.
635 
 Nobel E Doğru  (ENGİN ÖZTÜRK)

nobele doğru o tarafa
636 
 Köy Hayatı  (kamil uçar)

köy hayatının özlemi
637 
 "Spermler" Sokakta Yarışıyorlar  (Murat Sayım)

İki araba veya daha fazlası sokak tabiriyle “kapışırlarken” yumurta yoluna bırakılmış spermlere benzemiyorlar mı?
638 
 Zaman Birlik Olma Zamanıdır  (Fuat Türker)

İnsan hata yapabilen bir varlıktır. İmanı kalbine yerleştirmiş samimi müminler de hata yapabilirler. Kardeşlerinin hatasını gören diğer müminler, onun samimiyetini, iyi yönlerini ve Allah yolundaki salih amellerini düşünerek, hatasını örter, güzel ahlakla ona destek olur, onu uyarır ve iyiliğe yöneltirler.
639 
 Gördükten Sonrası  (KERİM ALİ)

Çin gezisinden sonra izlenimlerimle ilgili yazıdır.
640 
 Kullanılmayan Sözler  (Aydan Seylan)

Hep merak etmişimdir. Neden bazı sözleri söylememekte inat ederiz?

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48  Sonraki Sayfa
son eklenenler
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.