..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bazen bir mısra yaşamı değiştirir." -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Penis Bilgeliği
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey

Hemcinslerimi anlamak istemiyorum artık. Ne oldu bu erkek milletine bilemiyorum ama görünen o ki akılları fikirleri şehvetlerinde, uçkurlarında… Ve her iki kelamlarından biri girdili, diğeri çıktılı… olacak iş değil… Bu toplumda erkeklerin egemen olmasını yadırgamıyorum. “Erkek egemen bir toplum” deyip erkek milletini kadın milletinin karşısında çaresizmiş gibi gösterilmesine de ayar oluyorum. Ama fakat ve lakin maalesef erkek milletinin en a

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
21 
 Şaşkınlık Şemsiyesi  (ayşen alp)

Nazlı Eray'ın Monte Kristo adlı öyküsü üzerine edebi eleştiri.
22 
 1980 Sonrası Eser Özetleri  (Halil Zenciroğlu)

Bu kitapçıkta 1980 sonrası bazı sanatçılara ait 50 eserin özeti vardır.
23 
 Yusuf Has Hacip'in Şâirlere Bakışı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bazı zamanlar,bir kısım duygu ve düşünceler dilimizin ucuna kadar gelir de bir türlü kelimelere döküp söyleyemeyiz onları…Ruhumuzdaki kıvılcımları dile getirmede sözcükler kifayetsiz kalır.
24 
 Sineklerin Tanrısı - William Golding  (Bahadır BATTAL)

Sineklerin Tanrısı, üzerine birçok incelemenin yazıldığı bir kitap. Başta kitabın çevirmeni olan Mina Urgan olmak üzere birçok kişi kitabı faşizm-demokrasi ekseninde yorumluyorlar ve haksız da sayılmazlar. Fakat bana göre kitabın, benzer noktalar üzerinden gidilecek olsa da farklı bir perspektifte okunması mümkün.
25 
 André Gide - Isabelle  (Güven Solak)

“Geçen sonbahar yakınlarınızın yanındayken Quartfouche’un dinginliği içinde kendimden geçip bir hayale vurulmuştum; şimdi uyandım. Bunu böyle bilin. Hoşça kalın.”
26 
 Trabzonlu Edebiyat Tarihçisi Nihat Sami Banarlı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Nihat Sami Banarlı için,sadece bir edebiyat tarihçisi demek yeterli olmasa gerek.Zira o,edebiyat tarihçiliğinin yanında çok üstün meziyetlere de mâlikti.
27 
 Silahlara Veda - Ernest Hemingway  (Bahadır BATTAL)

Ernest Hemingway Yazmak Üzerine adlı kitabında üzerine yazılmaya en çok değer olan konuların ‘’savaş ve ardından da zenginliğin ve fakirliğin kaynağı olan para’’ olduğunu söyler. Kitaplarında her zaman doğrudan gerçeği yazmayı ilke edinmiştir. Gerçeği daha gerçek hale getirme işlevi olarak görür edebiyatı. Gazeteci olarak gittiği İspanya İç Savaşı’nın ardından Çanlar Kimin İçin Çalıyor’u, gönüllü olarak katıldığı 1. Dünya Savaşı’nın ardındansa orada gördükleri üzerine Silahlara Veda’yı yazar.
28 
 Benim Hüzünlü Orospularım/ Gabriel García Márquez  (Eda Keskin)

Benim Hüzünlü Orospularım 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in romanı. Gabriel García Márquez kimdir? Gabriel García Márquez, 1928’de Kolombiya nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı. Yayınlanan ilk önemli yapıtı, Yaprak Fırtınası’ydı. 1961 de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni(1962) adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte(1962) izledi. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı(1967) Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina(1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981), Kolera Günlerinde Aşk (1985), Labirentindeki General (1989) yayınladı. Yazarın Türkiye’de yayınlanan diğer kitapları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öyküsü sayılabilir.
29 
 Kediler Ölmesin  (Ali Osman Öztürk)

Bir Alman, Bir Türk ve bir İngiliz yazarda kedi konusunun karşılaştırılması
30 
 "Kırmızı Saçlı Kadın" Gerçeği  (Halil Zenciroğlu)

“Pek çok erkekle birlikte olan kadın” diye bilinen Kırmızı Saçlı Kadın tiplemesinin aslında her zaman gerçeği yansıtmadığı, bunun; kendisine şuh gözlerle bakan erkeklerin algısı olduğu romanda geçen önemli ve ezber bozan bir gerçek.
31 
 Hafız İsmail Coşar  (suat engin yılmz)

Hafız İsmail coşarı anlatan bu yazıya internette okudum ve çok etkilendim sizlerinde okumasını istedim hani kendini değişik şekillere lanse eden , televizyon kanallarını dolaşan çorbasında bazı din adamları var ya onlar gibi değil , devlet memuru ve dört dörtlük bir insan okumanızı istedim…! Mübarak üç aylara girdiğimiz bu günlerde hafızlar , müezzinlerin nidaları çok önemli ismail coşar bence en iyisi
32 
 Buket Uzuner'in Balık İzlerinin Sesi Romanında Ütopya Kavram  (Aslı Yerlikaya)

Balık İzlerinin Sesi Adası aslında bir ütopyadır. T.Companella'nın Güneş Ülkesi, Francis Bacon'ın Yeni Atlantis'i, Peyami Safa'nın Yalnızız'ı, Thomas More'un Ütopya'sı gibi.
33 
 Gölge Cinayetler: Farklı Kurgusuyla Bir İlk  (osman tatlı)

Karşımızda cesurca dile getirilmiş bir konu vardır. Bu konuda kendisi kitap yazmadığı halde, başkasının yazdığı kitabı para karşılığında alıp ben yazarım, benim kitaplarım diye ortalıkta gururla gezen, ikiyüzlü aldatıcıları dile getiren ve her sayfasında şaşıracağınız bir kurgusu ve üslupla yazılan kitabı bitirdiğiniz de okuduğum kitapların yazarı kim sorusunu kendinize korkarak soracaksınız.
34 
 İzedebiyat'tan Ayşegül Engin"in Öyküleri Üzerine  (torkunc)

Peki Ayşegül Engin kimdir? Hiçbir fikrim yok. Adının Ayşegül olduğundan öte..
35 
 Nietzsche Ağladığında  (ömer akşahan)

Kitap şu tümceyle başlar:” San Salvatore’nin çanları Josef Breuer’i daldığı düşünceden sıyırdı.”
36 
 Kadın Maganda  (seçkin gündüz)

Seçkin Gündüz'ün öykülerinde, bazen kendinizi ya da bir tanıdığınızı bulmanız olasıdır. Her öyküsü naif, kolay okunabilen bir anlatım içermektedir. Günlük yaşamda karşılaştığımız, yaşadığımız birçok olayın gerçek ötesi yansımalarını görüyoruz. Toplum içindeki kadının yeri, onun öfkesi anlatılırken, bir başka öyküde ise sıradan birinin ruhsal tepkimelerine tanık oluyoruz. Seçkin Gündüz, uzun yıllara dayanan deneyimli öykücülüğünü, bu kitabıyla taçlandırmış. İçinde her birimize hitap edecek türden kahramanlar, kişilikler, olaylar var. Kendinize ayna tutmak istiyorsanız, bu öykülerden tat alacaksınız.
37 
 Angela’nın Külleri  (Hakan Yozcu)

Roman yazarı Frank McCourt, ailesi ile birlikte, o yıllar bütün dünyada yaşanan büyük ekonomik krizin pençesi altındadır. Yoksulluk ve yokluk nereye giderlerse onlarla beraberdir. Ailesi, yeni umutlarla “Yeni Dünya” denilen Amerika’ya göç etmiştir. Yazar, New York’ta dünyaya gelir. Ancak babasının içkiye düşkünlüğünden dolayı iş bulamaması ve çalışamaması yüzünden daha iyi bir yaşam geçirmek düşüncesiyle kendi ana vatanları olan İrlanda'ya geri dönerler.
38 
 Yazar Gabriel Garcia Marquez'in Veda Mektubu  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Ey insanlar sizlerden ne kadar da çok şey öğrenmişim. Tüm insanların, mutluluğun gerçekleri görmekte saklı olduğunu bilmeden, dağların zirvesinde yaşamak istediğini öğrendim.
39 
 Kitap - Suyu Arayan Adam - 1  (Mehmet Sinan Gür)

Bu yazı 12 sayfadır.
40 
 Muhteşem Bir Mâziyi Muhteşem Bir İstikbale Bağlayan Köprü: Cemil Meriç  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bu Ülke'nin hakkı teslim edilmemiş ve tam anlamıyla anlaşılamamış aydınlarındandır Cemil Meriç… O, yaygın olarak Cemil Meriç olarak bilinse de isminin önünde bir de "Hüseyin" vardır. Meriç kuru sloganların değil, hakikatin adamıdır. Sağın ve solun zaaflarını ve sığlıklarını ortaya çıkararak, arkasına bakmadan eleştiren bu kıymetli fikir adamı, yaşadığı süre içerisinde görmezlikten gelinmiştir hep... Zira onun eleştirilerini ve harbi düşüncelerini hiçbir kesim taşıyamamıştır. Çünkü o, zamana ve zemine bakmadan yaşadığımız asrın tahlilini yapmıştır. Yeri gelmiş övmüş, yeri gelmiş yerden yere vurmuş bu çağın soylularını…

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9  Sonraki Sayfa
son eklenenler
İbreti Baba (Hıdır Gürel)
Osman AKTAŞ
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
O, Gariplere Ne Mutlu…
Yûşa Irmak
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Dönüşüm
Aysel AKSÜMER
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.