..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplumbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Tarihin İçinde Sensizliğin Dışında
MEHMET SARI
Şiir > Aşk ve Romantizm

Ve aşk gemilerim gidiyor, Sensizliğin denizini aşıp güvertesinde sevdan yüklü sözcüklerle, İzmir' de bastığın her toprak kutsal geliyor bana, Şirince'de sokak sokak çiçekleniyorum, Antik Kent'te tarihin içinde, sensizliğin dışında kalıyorum, Kuşadası'nda gül yüzünle bezenmiş, gerçek bir masal şehri karşılıyor beni, Antalya' da sıla havası doluyor ciğerlerime, Beyşehir'de yokluğunun yasını tutup, burnumun direğini sızlatan hasre

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim
141 
 Varlık ve Güç  (hasan tülüceoğlu)

Zira güç, dünya hayatının en muhteşem parıltısıydı.
142 
 Temizliğin Toplumsal Karakterle Bağı  (Cemal Zöngür)

Temizlik bir eğitim ve kültür meselesidir. Toplum ve bireyde temizliğin karaktere dönüşmesi için, birçok egoist özel duygular, gerici inanç, örf ve adetlerin terbiye edilmesi ya da atılması şarttır. Bunun gerçekleşmesi de devletin doğru ve gerçek bir temizlik kültürüne sahip olmasına bağlı.
143 
 Yüzyıl Önce Osmanlı, Yüzyıl Sonra Türkiye Benzerliği  (Cemal Zöngür)

Arap'ın dilini ve dinini kendi kültürü olarak sahiplenip, kardeşlerini katleden Osmanlı anlayışı ile, günümüzde Kürtler bizim kardeşimiz deyip katliam uygulayanlar arasında hiçbir fark bulunmuyor.
144 
 Feodalizm ve Türkiye  (Cemal Zöngür)

Bilgi ve teknolojik çağda insanlar hâlâ en ufak işlerini arkadaş, tanıdık, hemşehri, partili, dindaş ve de rüşvet vererek yaptırıyorsa, o devlet feodalist değilse, mafyanın elinde demektir.
145 
 O'na Mektuplar - 1  (Veysel Menekşe)

O'na Mektuplar
146 
 Türkiye Neden Gerçek Laik Bir Devlet Olamadı?  (Cemal Zöngür)

Laik bir devlette, resmi din kurumu olmaz. Aynı şekilde dinin etkin ya da çok şeyi belirlediği şeriata yakın devletlerde de laiklik olmaz. Ya gerçek laik ve seküler demokratik yapı kabul edilip, inançlar özerk bırakılır veya dini şeriat düzen oturtulup laiklik vb. reddedilir
147 
 Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (5. Bölüm)  (Erdağ Duru)

11 Kasım 1918de Dünya Savaşı sona erdikten 2 gün sonra Müttefik donanması Boğaziçi’ne demirler, başkent İstanbul işgal edilir. 17 Kasım’da Bakü İngilizlerce işgal edilir. Ermeni milisler İngiliz ve Fransızlarla anlaşarak 19 Aralık 1918’de Dörtyol’a saldırır. İngilizler Batum ve Kars’ı işgal eder. 30 Nisan 1919 günü Kars'ın yönetimini Ermenilere devreder.
148 
 Gerçekten Biz İnsan Mıyız? - 6 -  (Cemal Zöngür)

İslam ile medeni hukuk ilkeleri, entegrasyon ve sentez adıyla asla bütünleştirilemez. Entegrasyon ve sentezleme, pozitif bilimsel ilkelerle somut değerlere dayanarak gerçekleşir. Hem İslam hem Avrupalı gibi görünüp ikisi arasında kalmak, soysuzlaşarak nihilizme gidiştir.
149 
 Bayrak, Din ve Lider Fetişinin Psikolojik Analizi  (Cemal Zöngür)

Dünya toplumlarından herhangi bir lider, siyasi kişi ve dini inanca bireyler saygı gösterip onun düşüncelerini paylaşabilirler. Ancak; arkasından gidilen lider, siyasi düşünce, inanç, seni ve diğer farklılıkları olduğu gibi kabul edip insan yerine koyarsa bu geçerlidir. Din, etnik ya da düşünce ırkçılığı yapan ukala lider ve oluşumların arkasından gitmek, fetişistçe faşizme hizmet etmektir.
150 
 Chp'nin Parti İlkesi ve Tabanı Arasındaki Uçurum  (Cemal Zöngür)

Kemalistler, Materyalizm ve Batının birçok şeyine karşı olup, teokratik düşünceye dayanan ve Osmanlı'nın yontulmuş şekil olan Halkçılık, Devletçilik, Milliyetçilik, Laiklik, İnkılapçılık ve Cumhuriyetçiliği cilalayarak halka sevdirmeye çalışmaktadırlar.
151 
 Velayet-i Fakihi Nasıl Anlamalı?  (Muhammed CAN)

Çok eski, bir o kadar da yeni kavram....
152 
 1 Mayıs ve Türkiye İşçi Sınıfının Niteliği  (Cemal Zöngür)

Dünyada demokrasi, insan hakları ve insanca yaşamın gerçek mimarları İşçi sınıfı ve sosyalist partilerden başkası değildir. Bunu sağcısından liberaline kadar herkesin bilmesi gerekir.
153 
 Türkiye Ceza İnfaz Kurumları Duygusal ve Durumsal Analizi  (suat engin yılmz)

TÜRKİYEDE CEZAEVİ OLGUSU ÜZERİNE ÇALIŞMA DURUM ANALİZİ
154 
 Gerçekten Biz İnsan Mıyız? - 2 -  (Cemal Zöngür)

Bilinç vasıtasıyla tüm hissel duygularını tam olarak sorgulayıp düzenli ve doğru eğitim uygulayan insanlar, gerçek insan olma yolunda ilerler. His ve duygularını doğru, yeterli şekilde sorgulamayan insanın bilincinden çok, süperegosu gelişir
155 
 Türkiye'de Solun Kavramsal Karışıklığı  (Cemal Zöngür)

Sol ve Sosyalizm; insanların günlük toplu faaliyette bulunma fiilinden türetilmiştir. Bu ise birlikte yaşamanın gereği maddi manevi tüm kültürel ve insani değerleri savunan paylaşımcı ilkelere sol, sosyalizm, komünizm ve sosyal demokratlık denilmiştir.
156 
 Bütün İnsanlığa Önemli Bir Soru  (Cemal Zöngür)

Herhangi bir devlet iddia edildiği gibi sahtekar olmadığını söyleyebilmesi için, iyilerin ya da dürüstlüğün devlette ve toplum bilincinde neden hakim olmadığının doğru cevabını vermek zorundadır.
157 
 Cumhuriyet Tarihi  (Gürcan Erbaş)

Atatürk Cumhuriyetinin yalnız bir tane doğrusu, gerçeği ve güzeli vardır. Lâik ve aydınlanmacı olmak.
158 
 Türkiye Siyaseti ve Alacağı Son Şekil  (Cemal Zöngür)

Bilimsel Siyasi Felsefe: Doğal yapı başta olmak üzere sosyal koşullara uygun, somut, anlaşılır, eşitlikçi, gözle görülen, elle tutulan, gerçekçi kurallar ve düzene göre topluma yön vermektir. Siyasal bu derinlik öyle her aklına gelenin yapacağı iş olmadığından, bunun temeli bilime dayanmak zorundadır.
159 
 Türk İslam Milliyetçilerinin Etnik ve Etimolojik Kökenleri  (Cemal Zöngür)

Her insan şu bilimsel temel gerçekliği kabul etmek zorundadır. Gerçek ulus, toplum ve insan olmanın temeli “Anadil ve Kadınların” özgür olmasına bağlıdır. Bütün dünya toplumları neden Anadil der de, Babadil demezler? Bunun diyalektik bağı, Kadının bilgi birikim ve doğal üst insani özelliğinden geldiği içindir.
160 
 Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (3. Bölüm)  (Erdağ Duru)

Meşrutiyetin ikinci kez ilanı ilanı çöküş sürecine girmiş bulunan Osmanlının yıkılışını daha da hızlandırır. 8 Ekim 1912'de Balkan halkları Osmanlı’ya karşı ayaklanır. Siyaset ve mevki peşinde koşan, salt kendi çıkarlarını düşünen Paşalar yönetimindeki Osmanlı ordusu pek fazla çatışmaya girmeden, hatta Selanik gibi bazı kentleri tek bir mermi bile atmadan düşmana teslim eder.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hırsız
Yûşa Irmak
İnceleme > Toplumbilim
Güven (Mek)
Yûşa Irmak
İnceleme > Toplumbilim
Dondurulmuş Ölüler
Taner SARGIN
İnceleme > Toplumbilim
Holokost Yorgunluğu
Erdağ Duru
İnceleme > Toplumbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.