..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplumbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İlhan İrem
Aysel AKSÜMER
Deneme > Günlük Olaylar

Hayatın normal akışında yüzüm gülse de içim nasıl da ağlıyor bir bilseniz. Çünkü, yaprak dökümü devam ediyor. Peşpeşe kopuyor hayat dalından tüm sevdiklerim. Sevgili İlhan İrem de toprakla buluştu. Onunla herhangi bir yer de karşılaşmadım ama gençliğim, duygularım o kadar kendisine yakındı ki göz değil gönül aşinalığıydı benimkisi. Müziğinin evrensel ışığında büyülendim, yazdıklarının derinliğinde kayboldum. Yıldızlar gökyüzüne ai

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim
161 
 Sinir ve Toplumsal Asabiyet Hali  (Cemal Zöngür)

Devlet düzelmeden toplumun asabiyet ve ahlaki açıdan düzeleceğini beklemek, kültürsüz düşüncelerin tercihidir. Çünkü Türkiye devlet yönetimi, bireyleri katbe kat aşan asabi, ahlaksız ve iğrenç bir karaktere sahiptir.
162 
 İnsanlar Nasıl Yönetilir (Kullanılır)  (Sinan Yıldırım)

Küçük oyunları bilenler büyük kitleler yönetiyorlar fakat kimse kullsnılmak istemiyorken nasıl oluyorda bunu başarıyorlar.
163 
 Çok - Kültürlü Toplumlar  (Mevlüt Tok)

Yeryüzü bütün canlılar için ortak yaşam alanıdır. Bitkiler, hayvanlar, insanlar iç içe yaşamaktadırlar. Bu canlılar içerisinde en uyumlu yaşaması gereken topluluk da insan topluluğudur çünkü onlarda uyum için en gerekli olan akıl vardır. Akılla insan konuşan, planlayan, kural koyan ve uygulayan toplumsal bir varlığa dönüşür. Jean Jacques Rousseau’nun ‘Toplumsal Sözleşme’si de bu temel üzerine kurulmuştur. Ama ne yazık ki insanoğlu ‘aynı babanın çocukları’ bu uyumu tam anlamıyla oluşturamamış, elde ettiklerini de çok sık bozmuşlardır.
164 
 Gerçekten Biz İnsan Mıyız? - 7 -  (Cemal Zöngür)

Paranın ticareti kolaylaştırması ve maddi varlıkların insan psikolojisine yaptığı etkiyle, kişiliğini yitiren ticaretten gelen yöneticiler istila, talan ve köleci ekonomik faaliyetle, ilk ahlaksızlığı başlatmış oldular.
165 
 Ticaretin Doğuşu, Kapitalizm, Sosyalizm ve Tüketici Analizi - 2 -  (Cemal Zöngür)

Şunu herkesin kabul etmesi gerekir ki, insan doğru ve bilimsel temelde gerçek bilgilerle eğitilip yetiştirilmediği sürece, dünyanın en tehlikeli vahşi canavarıdır. Bunu tarihler boyunca din ve ekonomik çıkar yüzünden, birbirine karşı yaptığı entrika ve savaşlardan biliyoruz. Gerçek durumun bu şekilde olmasına rağmen, her insanın aynı düşünmediğini, üç karakter üzerinden ele alarak birbirinden ayırmak durumundayız.
166 
 İnsanlar Neden Kavga ve Münakaşa Yaparlar?  (Cemal Zöngür)

Sokrat'ın ifade ettiği gibi “Kendini Bil”. İnsanın kendini bilmesi demek, yaşamının nitelikli olup olmadığını anlamaktır. Toplumların çoğunluğu felsefenden uzak kendi gerçekliğini bilmedikleri için, içgüdüsel süperegoist bilgiyle sürekli kavga ve çatışma içerisinde insan olduğuna inanır. Bu en büyük kepazelik, arsızlık ve utanmazlıktır. Onun için en ufak bir kavga ve münakaşaya asla sıradan bakılmamalıdır.
167 
 Gerçekten Biz İnsan Mıyız? - 3 -  (Cemal Zöngür)

Gerçek ahlak ve namusun kültür olarak kavranmasında, hiçbir insanın kütüphaneler dolusu kitap okuyup eğitim almasına gerek yoktur. Tek yapılması gereken şey, varlıkların adaletli paylaşımı, kadın erkek eşitliği ve evrensel ahlak namus değerlerinin her toplumunda uygulanmasını mecbur koşmaktır. Bunu yapmayan toplum, devlet ve birey insanlıktan uzak canavar demektir.
168 
 Gerçekten Biz İnsan Mıyız? - 4 -  (Cemal Zöngür)

İnsanların birazcık kendilerine saygıları olup tanrı, din, devlet ve kutsalların ne için, nasıl var edildiklerini bağımsız şekilde inceleseler, her şeyi net olarak anlayacaklar. Eğer tanrı ve dinleri savunup yücelten düşüncenin sahipleri gerçek sosyalistler olsaydı, tanrı ve dinler şimdiye çoktan mükemmel insan yaratmıştı.
169 
 Kulağımda Çan Sesleri  (kemal düz)

iskenderun sadece çan sesiyle özlettirmiyor kendisini bana. ebabı, denizi, dağı ve konuşulan farklı lehçe ve dillerden oluşturduğu armoniniyi de aratıyor. sıcak, samimi ve içten yapılan konuşmalar, muhabbetler iskenderun'a has özellikler olmalı, -ki pek başka yerlerde görmek olası değil.
170 
 Devrek'te Ekimi Bugün Yapılmayan Bir Ziraat Mahsulüne Dair  (Güngör Karauğuz)

DEVREK'TE EKİMİ BUGÜN YAPILMAYAN BİR ZİRAAT MAHSULÜNE DAİR
171 
 Objektiflik - Enflasyon (Marslı'nın Köşesi 1)  (Bahattin Ceyhan)

Enflasyon ve objektiflik adına köşe yazısı tadında bir makale-inceleme...
172 
 Din Görevlisi Kanaat Önderi Olmalıdır  (Mevlüt Tok)

Bardakoğlu, “Din görevlimiz sadece namaz kıldıran memur değil. Sosyal hayata müdahale eden kanaat önderi olmalı” dedi Haberin altında yorumlarda ‘‘müdahale eden’’ yanlış anlaşılmıştır. Buradaki anlamı toplum yaşamının içerisinde olan anlamında kullanılmıştır.
173 
 Uygarlıklar Dayanışması mı Yoksa Uygarlıklar Çatışması mı?  (Mevlüt Tok)

11 Eylül faciası gerek terör tehdidinin büyüklüğüne, gerekse bu tehdide karşı küresel olarak ortak bir eylem ortaya koyma gereğine ilgi çekmektedir. Her biçim ve yapıdaki terör sınır tanımayan küresel bir sorundur. Hiçbir din, etnik köken ya da ekine bağlı olamaz. Temel gereksinimlerin karşılanmaması, dünya ülkeleri arasında zenginliğin adaletsiz dağılımı, açlık, olayların merkezinden uzaklaşarak aşırılaşma, yoksulluk, işsizlik, kötü barınma, bilgisizlik, zorbalık, demokratik hak ve özgürlüklerin baskı altında tutulduğu zorba yönetimler, insan haklarına uymama, azınlık sorunları, yolsuzluk ve bozukluklar hiçbir biçimde terörü haklı olarak gösteremez ancak terör ve şiddet doğmasına ortam hazırlar.
174 
 Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 2 -  (Emine Pişiren)

“ Hayır, korkmuyorum. Evet, yaşım 72 ve ben siz Türkler gibi göğsüme “kefen parası” koyup “ya ölürsem” düşüncesi ile yarınları yaşamıyorum. Göğsüme “seyahat parası” koyarak, yaşlanınca dünyayı dolaşacağım, düşüncesi ile “ölüm yerine yaşama umudu” biriktiriyorum. Ecel elbet bir gün nasıl olsa, nerde olursa beni bulacaktır. Günü ve zamanı hoş geçirmek gerekiyor.”
175 
 Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 1 -  (Emine Pişiren)

“Sınıfımızda Afrikalı bir zenci arkadaşımız vardı. Ona sormuştuk. Hiç insan eti yediniz mi, diye. Bize anneannesinin başparmağını yediğini söyledi. İğrenerek sorduk. Neden yediniz, tıp okuyor ve aydın bir insansın sen? Diye sorduğumuzda, bize ilginç bir yanıt vermişti. Bu kendi kültür fanuslarında atadan beri gelen inançlarıymış. Eğer ölen bir yakınının, herhangi bir organını yerlerse, onun ruhunu bedeninde taşıyacak, onla bütünleşecekmiş. Çünkü bu ona duyduğu saygıyı/ değeri gösteriyormuş Bir nevi dinsel ibadetleriymiş. Töreleri bunu emrediyormuş.”
176 
 Chulym Tatarları  (Can Macit)

Rusya Federasyonunda, Sibirya’da, Tomsk bölgesinde, Ob nehri ile Chulym nehirlerinin birleştiği yerin güneyinde yaşarlar. Bu gölge, Altay ve Tuva özerk bölgelerinin, 400 km. kadar kuzeyindedir.
177 
 Ekinlerlerarası İlişkiler: Erime veya Bütünleşme  (Mevlüt Tok)

Karmaşık ekinselel çeşitlilikle donanabilen ve etkili bir biçimde yönetebilen bireylere gereksinim hızla artıyor. Dünya giderek daha çok küçüldükçe ve her bir bölgesi daha fazla çok- kültürlü duruma geldikçe, başarı yalnızca ekinlerarasında hem ulusal hem de uluslararası kuruluşların sorunlarına uygun bir biçimde yanıt verme becerilerine ve anlayışına sahip olan bu profesyonellerin olacaktır.
178 
 Erkek egemen toplum, gelişen yeni trend ve BBG'sel  (Birkan ASKAN)

Sakin sakin oturdukları barda birden kavga çıkarıyorlar. Devamlı siyah giyiniyor, bazen silah taşıyorlar. Agresifler; kendilerine asılan kadınlara bile kötü davranabiliyorlar.
179 
 Kadın ve Güçe Olan Tutkusu  (Sinan Yıldırım)

Kadın güçsüz olasada en büyük güçlerin tek yöneticisidir.
180 
 Medya Kaçıncı Kuvvet?  (Fuat Türker)

Bugün hızla yaygınlaşan ahlaki dejenerasyonun en önemli nedeni dinsizliğin oluşturduğu kendini başıboş ve sorumsuz zannetme görüşüdür. Materyalizmin ve dinsizliğin en büyük silahı olan evrim teorisinin bilimsel bir gerçekmiş gibi zorla benimsetilmeye çalışıldığı, bencil, maddiyatçı karakterlerin ön planda olduğu senaryolar yaygınlaşarak, milyonlarca insanın izlediği filmlere dönüştürülür.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hırsız
Yûşa Irmak
İnceleme > Toplumbilim
Güven (Mek)
Yûşa Irmak
İnceleme > Toplumbilim
Dondurulmuş Ölüler
Taner SARGIN
İnceleme > Toplumbilim
Holokost Yorgunluğu
Erdağ Duru
İnceleme > Toplumbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.