..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşünce dilden, dil düşünceden doğar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ne Düşünüyorumki
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...NE DÜŞÜNÜYORUMKİ ...SANKİ YAPRAKLARINI SAYDIĞIM PAPATYALARDAMI ÇIKTIN ...BİR ACELEYLE KARŞIMA ÇIKTIN ...O ACELEYLE YIKILDIN GİTTİN ...SEN DE SANDINKİ BEN ÇOK SAFIM ...MERAK ETTİYSEN BENDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ ...HÂLÂ KÂĞITTAN GEMİLERİ YÜZDÜRÜYORUM ...ELLERİMİN İÇİNE GÜLEN YÜZ ÇİZMEYE DEVAM EDİYORUM ...OYUNCAK ARABALARI HÂLÂ SEVİYORUM ...EN KÖTÜ HİSSETTİĞİM ANLARDA ...YİNE SULTAN AHMET MEYDANINDAYIM ...ONYEDİ YILDIR DEĞİŞTİRMEDİĞİM CÜZDANI

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
341 
 Türkiye'den Ayrılmanın On Sebebi  (Selin Babila)

Hepimizin korkuları vardır.İçinizde "Ben hiçbir şeyden korkmam." diyeniniz varsa kendini kandırmaktan vazgeçsin.
342 
 Hekime Şiddetin Boyutunu Gösterebilmek İçin Ölmek mi Gerekiyor?  (Didem Deştioğlu)

Hekim'e ve sağlık çalışanlara uygulanan çağ dışı şiddet...
343 
 O'na Mektuplar - 7  (Veysel Menekşe)

O'na dedik ya...
344 
 Alkolizm Bataklığı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Sağlık biz insanların en kıymetli hazinesidir.Parayla ve çalışmayla elde edilemez.Vücut,Allah’ın bize emanetidir.Bu hassas yapıyı korumakla mükellefiz.Hiçbir şey sıhhatten daha değerli değildir.
345 
 O'na Mektuplar - 6  (Veysel Menekşe)

O'na işte...
346 
 Manifesto  (ufuk ,ataman)

Bu yazı sonsuza dek kendisine olan saygısını kaybetmekten korkan tüm düşünen insanlara atfen kaleme alınmıştır . Kendimiz için ,kültürümüz için,ülkemiz ve dünyamız için kaygı güden tüm dostlara seslenen bir çağrının başlangıcıdır. İdeolojiklerden uzak , partiler üstü ,kişilerin tekelinde olmayan bir düşünme ve fikir üretme çağrısıdır .
347 
 Bir Dosta Mektup Yazmak İstedim  (Emine Pişiren)

Anımsarsak; yıllar önce Amerikan başkanı Clinton eşini oval ofiste Monica adlı genç bir bayanla aldatmıştı. Hala anımsadıkça gülümseriz, fıkralara konu olan bu aldatma hikayesini. Bilim adamları araştırmış ve çıkan sonuç çok şaşırtıcı. Başkan Clinton'un DNA sında olan "aldatma geni" hasarlıymış. Babasının ve dedesinin genleri incelenmiş, sonuç aynı. Demek ki, nesilden nesile hastalıklı gen taşınmakta, bilgi genlerimizin geçişi gibi...
348 
 Başkaları İçin Yaşamak...  (Süleyman Karakaş)

Başkaları için yaşamak sıddıkların şiarıdır. Kullukta sadakatleri tasdik edilenlerin… ... Rableriyle ve kendileriyle o kadar barışıktırlar ki başkalarını yıkıp geçen bela ve musibet dalgaları bunlara çarptığında, sanki okyanus sahillerini yalayıp dönen munis kediler gibi kalırlar! ... Onlar mü’min kardeşleri için her şeylerini feda edebiliyorlardı. Peki biz, bırakın başka mü’min kardeşlerimizi, kendi ailemiz ve arkadaşlarımız için hangi fedakarlıklara katlanabiliyor, neyimizden vaz geçebiliyoruz? ... Topla-tüfekle değil bu savaş, kalplerin ve ruhların mücadelesi. Fikirlerin, kültürlerin, davranış kalıplarının, Sünnet-i Seniyye’nin, insan olarak kalmaya çalışmanın, kulluğun mücadelesi…
349 
 Ağır Oldu Ama İdare Edilecek Artık  (Önder Anli )

Bakalım ne olacak.
350 
 Altı Yaşında Büyümüş!  (sevil güler ortaylı)

bizim çocuklarımız o kadar çok ucuzlar ki, ucuz hayat yaşıyorlar..
351 
 Filmdeki Masum Köylü Kızı  (Sinan Uzman)

Nasrettin Hocanın eşeğini sucuk yapıp, kazanını çöpe attık!
352 
 "Öğretmenim Canım Benim"  (Hayati Okur ERDEMOĞLU)

Aziz okur, Bir öğretmen dostumuz anlatıyor: “-Özel eğitim ile ilgili ilköğretim öğretmenlerinin katılmasının zorunlu olduğu bir seminerdeyim. Nedense bana zorunluluk esasına dayanan proğramlar faydalı olmamaktadır. Ben de seminer esnasında zamanımın bir kısmını zorunluluktan kaynaklanan nedenden dolayı semineri (slayt proğramını) sunan öğretmeni dinliyorum. Zamanımın diğer bir kısmını ise kitap okuyarak değerlendiriyorum.
353 
 Öfkeli Mektuplar - 9  (Veysel Menekşe)

Fakat. Bizden. Bir şey. Ummayın. Bayım.!
354 
 Düğün Evinde Cenaze Hüznü Yahut Hasan Doğan"ın Ölümü  (M.Nihat MALKOÇ)

Ölüm genç bir spor adamını aramızdan ayırdı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun çiçeği burnunda başkanı Hasan Doğan 05 Temmuz Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Oysa bir hafta evvel Türk millî takımı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Avrupa’nın ve dünyanın sayılı takımlarını diz getirerek Avrupa üçüncüsü olmuştu. Önce gruptan çıkmışlar, ardından yarı finale kadar yükselmişlerdi. Yer gök kırmızı beyaza boyanmıştı. Büyük küçük sokaklara dökülmüştük; içimiz içimize sığmıyordu. Bu başarının mimarları Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Teknik Direktör Fatih Terim ve yüreklerini ortaya koyan futbolculardı. Şimdi bu başarı sacayağının bir ayağını maalesef kaybettik. Avrupa’yı titreten ve adından sıkça söz ettiren takımın başkanı artık yok aramızda.
355 
 Evet? Hayır Diyeceğiz!  (Gürcan Erbaş)

Anayasa, toplumun her kesiminin mutabakatı (uyuşması, anlaşması) ile yapılır. Tek bir partinin tekeline asla ve kat'a bırakılamaz.
356 
 Laiklik Korkusu  (Hayati Okur ERDEMOĞLU)

Laikliğin doğum yerine baktığımız zaman Avrupa olduğunu görmekteyiz. Sebebi de çok basit; ortaçağda karanlığı yaşayan Avrupa’da, kiliseler ya da kilise temsilcileri eliyle halka zulüm yapılmaktaydı. Zoraki vergiler, toprakların kiliseye ait olması, düklerle papazların siyasi arena da algülüm-vergülüm ile halkın emeğinin sömürülmesi vs. Laiklik Avrupa’da haksızlığa bir isyan olarak doğdu. Buna göre kilise ile halk haklarını bilecek ve birbirlerinin alanına tecavüz etmeyecek.
357 
 Bir Eylemin Düşündürdükleri...  (saim eren)

Her şeyden önce insan gelir” tezini düstur edinmiş bir toplumda hayvanlar için gösterilen bu hassasiyetlerin onda birinin her gün gazetelerin üçüncü sayfalarını işgal eden cinayet, tecavüz, katliam haberleri için gösterilmemesi beni derinden etkiledi. Belki de hayvanları koruma ve yaşatma dernekleri, hayvansever dernekleri gibi, artık insanları yaşatma ve koruma derneklerinin kurulma zamanın geldiği zamandı. İlk duyulduğunda komik gelen bu trajikomik durumun, tek başına sokağa çıkmanın korkulduğu bu zamanda o kadar da komik olmadığı görülebilirdi.
358 
 İnsan ve Yaratıklar  (Damla#11#)

Şu insanlık denilen şeyi gelin tanımlayalım. İnsanlar ve yaratıklar. İnsanın anlatımı aslında kolaydır ancak insan olmak o kadar kolay değildir. Şimdi siz nesi zor bunun, doğduğumdan beri insanım ben diyorsunuz. Ben bunu inkar edemem hepinizin adı insan haklısınız; ama bence...
359 
 Türk Toplumu Daha Çok Beynini Değil; Kuyruk Sokumunu Kullanan Bir Toplumdur  (osman demircan)

İnsan aslında enerji topudur ve insan denen enerji topunun iki ana enerji merkezi vardır. Bunlardan birincisi; beyindir. Beyin bilgelimizin ve ruhsallığımızın gelişmesi ve anlayışlılığımızın artması için, sanatsal yaratıcılığımız ve kendimizi ifade etmemiz için, sevgi, şefkat, barış ve güçlü bir adalet anlayışı için enerji sağlar. Beynini kullanan bir toplumda da haliyle iç savaş olmaz, terör olmaz ve o toplum haksızlık yapmaz ve eşitsizliği kabul etmez.
360 
 Masal  (Emine)

Bir zamanlar anlatılan masallara inanırdık. Onlarmı bizi kandır dı bizmi anldandık. Bayramları bekler bayramları yaşardık. Bayramlar mı eski di bizler mi yaşlandık. Benin balonlarım vardı. Onları kimler aldı? Mutlu bayramlar vardı. Kim bilir nerde kaldı? Dostumdu benin balonlar çocuklar beni anlar çocuklar ve o balonlar. O çocuk yüzlü bayramlar şimdi nerdeler? Gitti mi yoksa yine gelir mi o günler? Nerede kaldı masallar sevgiler ümitler?

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26  Sonraki Sayfa
son eklenenler
24 Kasım’a Fikir Fonu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Problemler Çözüldükçe
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Andımıza Dair
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Liyakat
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey
Bildiğini Bilebilmek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
O Bir İnsandı
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2018 | © , 2018
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.