..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Zaman dostluğu güçlendirir, aşkı zayıflatır. -La Bruyere
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir Boy Hüzün Kaldı Ağlamama
NUH KENİŞ
Şiir > Lirik

Seni düşünmediğim an bil ki Zaman durmuş Gözlerin gözlerimde şiir yazmıyorsa Gülüşün estirmiyorsa en mavi rengi Çiçeklerim solmuş,hazanlar vurmuş Ben sürgünlüğü severim çocukluğumdan beri Sabaha sürgünüm akşamlardan Sesine sürgünüm en kenar mahallelerden Ben hasretle büyüyorum Yalnızlığım bir nişandır sevdama Kelimelerimde kurşun kurşun izler var Bir boy hüzün kaldı ağlamama Bir senin kalbine dönerim kovulsam da

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
41 
 Doğumunun 63. Yılında Ahmet Hilmi İmamoğlu  (M.Nihat MALKOÇ)

Köprübaşı’mızın değerli simalarından biri olan Ahmet Hilmi İmamoğlu’nu 31 Mayıs günü kaybetmiştik. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden olan ve uzun yıllardan beri eğitim camiasına hizmet eden İmamoğlu’nun çok geniş bir dost çevresi vardı. Buna cenazesinde bizzat şahit olmuştuk. Şiddetli bir yağmurda ebedî istirahatgâhına gönderdiğimiz Ahmet Hilmi Hocamızı binlerce insan son yolculuğuna uğurlamıştı. Bu insanların çoğu onun öğrencisiydi. Duyan herkes son vazifeye koşmuştu.
42 
 Gez Dünyayı, Gör Konya'yı  (Adem KALINSAZ)

Atalarımız “Gez dünyayı, gör Konya’yı” demiş. Bununla ne kastedetmişler diye biraz düşünmekte yarar var kanısındayım.
43 
 Sumru Yavrucuk ve Bütün Umudunu Tüketmiş "Umutlara"...  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Ailenin, bir yere ait olabilmenin, aidiyet duygusunun ne kadar önemli olduğunu içimiz acırken fark ediyoruz. Umut ya da Gülseren fark etmez, orada bir kol mesafesindeki kadını hiç tanımıyoruz ama karşımızdaki insanın acısı bizim acınız oluyor, o acıyla haykırdıkça bizim içimiz sızlıyor.
44 
 Yalnızlık Tercih Midir?  (Lavinia Tüzün)

Kendi iç sesine kulak verdiğin her an yalnızsındır aslında.
45 
 Ev Al Komşuyu Boş Ver  (Murat Tekneci)

Komşuluk kalmadı artık.Millete günaydın yada iyi akşamlar deyince cevap vermek bir yana insana kötü bir şey söylemişsin gibi bakıyorlar.Atalarımız ne güzelde söylemiş "Ev alma komşu al" diye Helede bir sitede oturuyorsanız geçmiş olsun.
46 
 Köprübaşılılar Derneği ve Hemşehri Dayanışması  (M.NİHAT MALKOÇ)

Günümüzde Türkiye’de büyük kentlere hızlı bir göç söz konusudur. Memleketlerinde iş ve aş bulamayanlar büyük şehirlerin yolunu tutmaktadır. Küçük bir Anadolu kentinden büyükşehirlere gelen kişilerin buralarda tutunması hiç de kolay değildir. Onun içindir ki sanayinin ve istihdamın yoğun olduğu şehirlere göç edenler buralarda teşkilatlanmaktadır.
47 
 Camilerin Görevi ve Ahmet Yüter Örneği  (M.Nihat MALKOÇ)

Arapça bir kelime olan caminin sözlük anlamı “toplayan”dır. Müslümanların ibadet mekânı olan camiler kulluk görevlerimizi ifa ettiğimiz yerlerdir. Camiler Müslümanlığın şiarıdır. Camiler Müslümanların toplu halde veya tek başına namaz kılıp, ibadet ettikleri umuma açık mübarek mekânlardır. Türkiye’de 80 bin civarında cami bulunmaktadır. Bu camilerin tamamına yakını halkın hayırlarıyla yapılmıştır. Devlet bu camilerin çoğuna imam atıyor ama camilerin elektrik, su, bakım ve onarım giderleri hayırseverler tarafından karşılanıyor. Türkiye’de camiler bir türlü dolmuyor, insanları camilere bir türlü çekemiyoruz.
48 
 Bir Çaresi Olmalı  (Orhan Bani)

Evet! memleket hepimizin ve tabii vatan ve toprak uğruna tıpkı ecdadımızın yaptığı gibi can da vereceğiz,vermeliyiz de zaten toprağı vatan yapan verilen bu canlar değilmi...
49 
 Kelebeğin Ömrü Birgün İmiş!..  (Semra Arslan)

....Bilirmisiniz kelebeğin ömrü birgün imiş. Ördüğü kozadan çıkmayı, gün ışığına kavuşma sabrını, çiçeklerin özlemini yaşarmış onca vakitte birgün sürermiş sefası. Bilmezmiş ikinci gününde olduğunu, bilmezmiş güneşin yeniden doğacağını...
50 
 Eleştirinin Eleştirisi - 2  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Kendisine büyük bir miras kaldı,ama o sonunda hapishaneye düştü ve yaşamını intiharla noktaladı.Para ona uğursuzluk getirdi. - Akılsızlara, zenginliğin iyiliği yerine kötülüğü dokunur .
51 
 Beyaz Yalanlar,siyah Yalanlar,pembe Yalanlar...  (sedat)

Yalan o kadar ruhumuza işlemişki “doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” diye atasözü bile icat etmişiz. ”Yalandan kim ölmüş” diyerekten adeta yalanı teşvik etmiş olmuyormuyuz günlük hayatımızda
52 
 Vakavirüs Yazılar 03  (Veysel Menekşe)

Ali ve evladından bir sosyalizm çıkmaz ey biraderan.!
53 
 Şiddet Çağında, , "Şiddet Seviciliğine" Bir Güzelleme : "Barut Fıçısı"  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

“Sigaran var mı?” Dünyanın götünde diyaloglar böyle başlar. Düzme ve düzülme mantığı üzerine kurulmuş bir underground filminin kareleri gibi gündelik hayatın içinde akıp gider. Paslı bir görüntü. Çürümüş bir toplumun paslı tenekeleri gibi duran insan figürleri. Kan, şiddet, kahkaha, müzik, iç içe geçmiş burada. Şiddet kanlı ama olsun “sevimli”, kanlı ama olsun çok “estetik”, kanlı ama olsun çok “şiirsel”, kanlı ama olsun çok “müzikal”, kanlı ama olsun çok “renkli”. “Ama bu dünyada şiddet çok kanlı diyorsanız….” Size de hiç yaranılmıyor!
54 
 Eleştirinin Eleştirisi - 7  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Aşılmaz bir duvarın önünde yaşamak köpekçe yaşamaktır. -O duvarı bulabilse,köpekliğe razı olacak o kadar çok insan var ki…
55 
 Kurultay mı Gürültay mı?  (Kâmuran Esen)

Mudurnu diliyle, atasözleriyle sohbet.
56 
 "İzmir Kukla Günlerinde", "Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesinde" Başıma Gelenler…  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Birincisi kurum ile bir kavganız varsa bunu dışarıdan üçüncü kişilere “hakaret ederek” çözemezsiniz! Yaptığınız işten bu kadar rahatsızsanız, çözüm çok basit. İstifa edin, gidin! Daha rahat bir işte çalışın. Sizin yerinize işini doğru dürüst yapan insanlar bulunur. Günümüzde herkes çok zor şartlarda çalışıyor. Hiç kimsenin işi kolay değil. Ama herkes sizin gibi böyle avaz avaz bağırıp, hakaret edip, ortalığı birbirine katmıyor!
57 
 Hep Geç Kalıyoruz...  (İmdat Özcan)

Kan kokusu burnumuzun dibine gelmeden neden hareket etmiyoruz ki ?
58 
 İfakat Belgeseli  (M.NİHAT MALKOÇ)

Toprak kokar Karadeniz kadınının elleri… Kınalı parmakları aş ve iş’te yara bere olmuştur hayatla mücadele eden bu yiğit savaşçıların. Odun kesip taşımak, çay toplamak, tarla kazıp biçmek, inek sağmak, fındık toplamak, evin işlerini görmek…. Bunlar Karadeniz’de kadının bitmek tükenmek bilmeyen işleridir. O eli öpülesi kadınların bu işlerden emekli olma gibi bir şansları da yoktur. Son nefeslerini vermeden bu işler onları bir türlü bırakmaz.
59 
 Tekrar Parlar mı Güneş Tepemizde?  (Simten K. Ataç)

Büyük balığın küçük balığı bir lokmada yuttuğu bir ülkenin - pardon akvaryumun - bana çağrıştırdıkları üzerine kısa bir toparlama sadece...
60 
 Eleştirinin Eleştirisi - 5  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Onun öleceğine hiç inanmamıştım. - Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Futbolun İlahları
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ezan-ı Muhammedi ve Islık
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ağır Bedeller Ödenir
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Mersi'lerden Kaç Demet
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Değişik Söylemler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Hrant Dink Anısına Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ah Be Gözlerim
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yersen Revani Yemezsen Tulumba
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Bir Yazı Çalışması
Bayram Kaya
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.