..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Erdağ Duru
Erdağ Duru - Hümanizm ve Aydınlanma
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Fransa’nın Büyük Hayal Kırıklığı: Macron (Erdağ Duru) 8 Nisan 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Başa oturunca ilk işi varlıklı kesim ve büyük holdinglerden alınan vergiyi kaldırıp onun yerine akaryakıta ek vergi koymak oldu. Emeklileri tehdit etti ve maaşlardan kesintiye gitti. Zengin sınıfın yanında ve bir halk düşmanı olduğunu açıkça belli etti.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih: Ermeni Sorunsalı (Erdağ Duru) 11 Nisan 2019 Toplumbilim 

Ermenilerin Doğu Anadolu'da bağımsız bir devlet kurma girişimleri XIX. yüzyıla kadar uzanır. Bu olgu, 1870'lerden itibaren de facto bir sorun haline gelmeye başlamış ve Osmanlı devletinde çeşitli yerlerde etnik isyanlar ve karışıklar çıkmıştır.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih: Ermeni Sorunsalı (2. Bölüm) (Erdağ Duru) 12 Nisan 2019 Toplumbilim 

Osmanlı'da faaliyet göstermekte olan Ermeni kültür ve dayanışma dernekleri Ermeni Kilise’sinin de desteğiyle önce siyasal partilere, daha sonra terör örgütlerine dönüşmeye başlayacaktır. Ortak amaç "Batı Ermenistan" dedikleri Adana'dan Kars'a kadar olan topraklar ile Çarlık Rusyasındakilerin birleştirilerek "Büyük Ermenistan" ın kurulmasıydı.

  Her Milletin Ayrı Bir Devleti Olmalı mı? (Erdağ Duru) 11 Nisan 2019 Politika 

Amerika Birleşik Devletleri elliden fazla millet, ırksal, dinsel-etnik gruptan oluşmaktadır. Bu grupların ABD’den ayrılarak bağımsız devletler kurması mümkün olabilir mi ? Siyahlar, Kızılderililer, Hispanikler, Katolikler, Mormonlar birlikten ayrılıp bağımsız devletler kurulabilir mi ?

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (3. Bölüm) (Erdağ Duru) 13 Nisan 2019 Toplumbilim 

Meşrutiyetin ikinci kez ilanı ilanı çöküş sürecine girmiş bulunan Osmanlının yıkılışını daha da hızlandırır. 8 Ekim 1912'de Balkan halkları Osmanlı’ya karşı ayaklanır. Siyaset ve mevki peşinde koşan, salt kendi çıkarlarını düşünen Paşalar yönetimindeki Osmanlı ordusu pek fazla çatışmaya girmeden, hatta Selanik gibi bazı kentleri tek bir mermi bile atmadan düşmana teslim eder.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih: Ermeni Sorunsalı (4. Bölüm) (Erdağ Duru) 14 Nisan 2019 Toplumbilim 

İçişleri Bakanı Talat Paşa, Ermeni dernek ve komite merkezlerinin kapatılması, elebaşlarının tutuklanması ve her tür belgeye el konulmasıyla ilgili 24 Nisan 1915 kararlarını açıklar. Ama çok geç kalmışlardır. Bu kararlara meydan okurcasına 21 Mayısta 1915te Rus General Yudeniç Van'a gelir. Burada kurulan Ermeni devletine onay verir ve Aram Manukyan Devlet Başkanı olarak atanır.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (5. Bölüm) (Erdağ Duru) 15 Nisan 2019 Toplumbilim 

11 Kasım 1918de Dünya Savaşı sona erdikten 2 gün sonra Müttefik donanması Boğaziçi’ne demirler, başkent İstanbul işgal edilir. 17 Kasım’da Bakü İngilizlerce işgal edilir. Ermeni milisler İngiliz ve Fransızlarla anlaşarak 19 Aralık 1918’de Dörtyol’a saldırır. İngilizler Batum ve Kars’ı işgal eder. 30 Nisan 1919 günü Kars'ın yönetimini Ermenilere devreder.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (6. Bölüm) (Erdağ Duru) 16 Nisan 2019 Toplumbilim 

Bir Osmanlı paşası olarak Samsun'a gönderilen Mustafa Kemal’in resmi görevi: Ermeni-Türk çatışmalarını yatıştırmak, direnişe geçen Türklerin örgütlenmesini engellemek, Doğudaki orduyu terhis etmek ve silahsızlandırmaktı. Böylece Ermenistan Doğu Anadolu’yu kolayca işgal edebilecekti ! Ama Mustafa Kemal bunun tam tersini yapacaktır.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (7. Bölüm (Erdağ Duru) 21 Nisan 2019 Toplumbilim 

Türk halkı hem işgal güçlerine, hem de saltanata karşı büyük bir direniş ve uyanış hazırlığı içindeyken Osmanlı Devleti'nin böyle bir antlaşmaya imza atması büyük bir aymazlık ve vurdumduymazlıktı.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (9. Bölüm) (Erdağ Duru) 23 Nisan 2019 Toplumbilim 

TBMM Hükümeti Lozan Konferansı'na katılarak Misakı Milli’yi gerçekleştirmeyi, Türk topraklarında bir Ermeni devletinin kurulmasını engellemeyi, kapitülasyonları kaldırmayı planlıyordu. Anlaşma sağlanamazsa görüşmeler kesilecekti. Nitekim, 20 Kasım 1922'de başlayan görüşmeler çıkmaza girince savaş rüzgârları yeniden esmeye başlamıştır.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (8. Bölüm) (Erdağ Duru) 23 Nisan 2019 Toplumsal Olaylar 

Yunan Kralı Konstantin, Başbakan Dimitrios Gunaris, ve General Anastasyos Papulas Kütahya’da buluşurlar. TBMM hükümetine son darbeyi indirmenin planlarını yaparlar. TBMM İsmet Paşayı ordunun başından alıp yerine Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak Paşaları görevlendirir. Yunan ordusu Ankara’ya 70 km uzaklıkta olan Polatlı’ya kadar gelmiştir !

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (10. Bölüm) (Erdağ Duru) 28 Nisan 2019 Toplumbilim 

Lozan Barış Antlaşması kararlarına karşı çıkan Ermeni heyeti konferansa katılan devletlere bir protesto bildirisi vermiştir. Bildiride Ermeni sorununun çözümlenmemiş olduğuna dikkat çekilerek daha önceki Versailles ve Sèvres Antlaşması, 1921 Londra ve 1922 Paris kongrelerinde Kürt ve Ermenilere yurt sağlamak için sözler verildiği, ancak, buna uyulmadığı, dolayısıyla barışın sürekli olmayacağı belirtilmiştir.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (11. Bölüm) (Erdağ Duru) 25 Mayıs 2019 Toplumbilim 

Osmanlı devlet yapısı dine dayalı olmasına rağmen hiçbir zaman Nazi Almanya’sı gibi ırkçı-faşist, apartheid bir kimliğe bürünmemiştir. Öyle olsaydı Harem'deki kadınlar başta olmak üzere, devlet kademelerinde, orduda ve mecliste Rum, Ermeni, Yahudi, Arap, Kürt, Arnavut, Çerkez, vs kökenli kişilere, bürokratlara, paşalara, komutanlara ve milletvekillerine izin verilir miydi?

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (12. Bölüm) (Erdağ Duru) 30 Mayıs 2019 Toplumbilim 

Uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi kapsamında bir olayın veya eylemin “soykırım” tanımına girmesi veya soykırım sayılabilmesi için “edimsel eylemin” (actus reus) yanı sıra, “amaçsal ögenin” (dolus specialis) de var olması gerekmektedir. Tehcirde böyle bir öge yoktur.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (17. Bölüm - Son) (Erdağ Duru) 4 Haziran 2019 Toplumbilim 

Kuşkusuz, tüm bu olan bitenler ne Türklerin ne de Ermenilerin yaşamış olduğu kayıp ve acılara göz yummak anlamına gelmez. Türk, Ermeni, Kürt, Arap, Müslüman, Hristiyan, milyonlarcası emperyalistlerin tezgahladığı savaşlarda öldü, yaralandı, göç etmek zorunda kaldı, evlerini, mallarını, mülklerini kaybetti, hayatları yıkıma uğradı.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (13. Bölüm) (Erdağ Duru) 31 Mayıs 2019 Toplumbilim 

Türk Devrimi 1789 ve 1917 devrimlerinden esinlenmiş, ama aynı zamanda Sovyet Devriminin gelişmesini de kolaylaştırmış, emperyalizme direnen mazlum uluslara yepyeni bir örnek oluşturmuştur. Bu gerçeğe Lenin, Tito, Fidel Castro tarafından da dikkat çekilmiş, vice versa, emperyalizmin oyununa gelerek Türklere karşı kırım yaptıklarını, Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni 1923de yayımladığı parti raporunda belirtmiştir.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (14. Bölüm) (Erdağ Duru) 1 Haziran 2019 Toplumbilim 

Ermenistan gerginlik politikasını sürdürmekte ölümüne kararlı gözükmekte, Türkiye’nin Ortadoğu bölgesinde çıkacak bir savaşa girmesini veya Türkiye’de çıkacak bir iç savaşı beklemekte, tüm plan ve stratejisini buna göre yapılandırmaktadır. Halkın ekonomik sıkıntılarını ve öfkesini Türkler üzerine yönlendirmekte ve en büyük düşman ülke olarak Türkiye’yi göstermektedir.

  Bilderberg – "Eyes Wide Shut" (Erdağ Duru) 5 Haziran 2019 Politika 

Komplo teorisyenleri, Bilderberg Grubunun finansal krizleri bilerek çıkartmak, insanları sürekli olarak gelecek korkusu ve baskısı altında tutmak, güncel sorunlarla meşgul etmek, dünya nüfusunun, daha doğrusu sıradan insanların yüzde 80'ini laboratuvarlarda üretilen hastalıklar, uzaktan ışınlanma, bölgesel savaşlar gibi çeşitli yöntemlerle yok etmek gibi planları olduğunu iddia ediyor.

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (15. Bölüm) (Erdağ Duru) 2 Haziran 2019 Toplumbilim 

"Kimin kanını taşıyorsun sen? Ermenice konuşarak vatandaşlık alamazsın. Vaftiz kâğıdını getir, Ermeni olduğunu ispatla ki sana vatandaşlık vereyim. Ermeni diniyle ayrılmaz bir bütündür. Eğer Ermeni olmak istiyorsan, gelir vaftiz olursun, Ermeni Kilisesi mensubu olursun, ve o zaman dersin ben Ermeniyim diye" Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan (25 Şubat 2015, Agos)

  Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (16. Bölüm) (Erdağ Duru) 3 Haziran 2019 Toplumbilim 

Avrupa Parlamentosu, Ermenistan ve Ermeni Apostolik Kilisesi “insanların beyin tembelliğini gördükçe her istediğimizi yapabiliriz, sürekli tekrarlanan yalanlara sonunda herkes inanır” diyen önderleri ve akıl hocaları Nazilerin Propaganda Bakanı Göbbels’in yolundan gidiyorlar.

 

 Galatasaray Lisesi, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Erdağ Duru, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 25.06.2019 03:19:38