..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Sevgi bilmekten doğar." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > M.NİHAT MALKOÇ
28 Temmuz 2018
Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler  
M.NİHAT MALKOÇ
Trabzon şehir tarihiyle ilgili kaleme aldığı kitaplarla tanıdığımız tarihçi Mehmet Akif Bal, Trabzon Kitaplığı'nı her geçen gün daha da genişletiyor. Bu kitaplık genişledikçe Trabzon'un mâzisindeki bulutlar da dağılıyor. "Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler" kitabı tarihçi Mehmet Akif Bal'ın kültür hayatımıza ve kitap dünyasına yeni armağanı.


:BHH:
M. NİHAT MALKOÇ

     Trabzon şehir tarihiyle ilgili kaleme aldığı kitaplarla tanıdığımız tarihçi Mehmet Akif Bal, Trabzon Kitaplığı'nı her geçen gün daha da genişletiyor. Bu kitaplık genişledikçe Trabzon'un mâzisindeki bulutlar da dağılıyor. "Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler" kitabı tarihçi Mehmet Akif Bal'ın kültür hayatımıza ve kitap dünyasına yeni armağanı.

     Trabzon'un yerel tarihiyle ilgilenenler Mehmet Akif Bal ismini yakından bilirler. Zira Bal, bugüne kadar kaleme aldığı birçok eserle Trabzon'un yerel tarihine ışık tutmuştur. Onun büyük emeklerle ve özverilerle oluşturduğu birbirinden kıymetli Trabzon kitapları şunlardır: "Bir Şiirdir Trabzon/Osmanlı'dan Günümüze Trabzon Şiir Antolojisi, Trabzon Hatıraları, Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Simalar ve Aileler, Trabzon'a Işık Tutan Anılar/Mustafa Kemal Sayıl'ın Trabzon Anıları, Osmanlı Arşiv Belgelerindeki Trabzonlu Devlet Adamları ve Bürokratlar(İrfan Dağdelen ile), Kronolojik Trabzon Tarihi(Kuruluşundan Bugüne Gün Gün Trabzon Tarihi), Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Trabzon Liseli Simalar ve Trabzon Lisesi'nden Hatıralar, Karadere'nin Trabzon'a Armağanı Şehr-i Araklı"

     1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olan Mehmet Akif Bal uzun yıllardan beri İstanbul'un köklü okulları olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak çalıştı. Bu süreç içerisinde binlerce öğrenci yetiştirdi. Kendisi geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımıza tarih şuuru kazandırmak ve onlara tarihi sevdirmek için gayret göstermektedir. Şimdi de İstanbul Bahçelievler Anadolu Lisesi'nde müdür yardımcılığı yapmaktadır. Bal, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü T.C. Tarihi Anabilim Dalı'nda, "Milli Mücadele'nin Başlangıcında İttihatçıların Rolü(1918-1920)" başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı.

     Mehmet Akif Bal'ın eğitimcilik vazifesi yanında, yayınlanmış çok sayıda kitabı ve yayınlanmış tarih konulu çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Kitap ve makaleleri yanında; görev yaptığı okulların tarihçelerinin yazılmasına yönelik çalışmalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca oluşturulan ders kitabı komisyonlarında yazar olarak görevlendirildi. İstanbul tarihi, Trabzon tarihi, Çanakkale Savaşları ve Milli Mücadele konularında sempozyumlara katıldı, bildiriler sundu. Halen; İstanbul Tarihi, Trabzon Tarihi, Birinci Dünya Savaşı Tarihi, Milli Mücadele Tarihi, Çanakkale Savaşları ve Türk Eğitim Tarihi üzerine çalışmalarını sürdüren Bal, yakın tarihimizin önemli kilometre taşlarından sayılan pek çok konu başlığına yönelik olarak makale ve kitap çalışmalarını devam ettirmektedir. Bazı yerel gazetelerde ise belirli aralıklarla özellikle tarih ve kültür konulu köşe yazıları yazmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Mehmet Akif Bal, evli ve iki çocuk babasıdır.

     Araştırmacı-Yazar Mehmet Akif Bal tarafından kaleme alınan "Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler" kitabı 1810-2018 yıllarını kapsıyor. İki dev cilt halinde yayımlanan bu kitabın başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Takdim" yazısı yer alıyor. Bu yazıyı Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in Öz Söz"ü takip ediyor. Çünkü bu kıymetli kitap Ortahisar Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayımlanmıştır. Çok önemli bir boşluğu dolduran bu kıymetli kitabı yayımlayan Başkan Genç'i tebrik ediyorum.

     1832 sayfadan meydana gelen "Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler" kitabının ilk cildi "Sargana Müdafaası Şehidleri, 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi Şehitleri, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi Şehidleri, Ertuğrul Firkateyni Şehidleri, Osmanlı-Yunan Savaşı(Teselya) Şehidleri, Yemen İsyanlarında Şehid Düşenler, Trablusgarp(Libya) Savaşı Şehidleri, Balkan Savaşı Şehidleri, Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Şehitleri, Birinci Dünya Savaşı Diğer Cephelerdeki Şehidler" adlı 10 bölümden meydana geliyor. 1102 sayfadan ibaret olan ikinci ciltteki bölüm başlıkları ise şunlar: "Kalanima(Söğütlü) Şehitleri, Azerbaycan Harekâtında Şehit Düşenler, Trabzonlu Şehit Sağlıkçılar, İşgal Yıllarındaki Bazı Sivil Şehidler(1916-1918), Millî Mücadele(İstiklâl Harbi) Şehidleri, Muharebe Dışı Şehidler(1853-2018), Kore Savaşı Şehidleri, Kıbrıs Barış Harekâtı Şehidleri, İç Güvenlik Şehidleri, Trabzon'un Sivil Şehidleri(Şehid Milletvekilleri-15 Temmuz Şehidleri, Sivil Memurlar, Diğer Sivil Şehidler, Trabzon'da Şehid İsimlerinin Yaşatıldığı Yerler"

     Uzun araştırmalar sonucu hazırlanan eserin yazarı Mehmet Akif Bal, kitabın "Giriş" kısmında bu kıymetli eserle ilgili şu duygu ve düşüncelere yer veriyor: "Çalışmamızdaki şehit isimleri ve şehitlere ait künye bilgilerinin çoğunluğu, esasen Millî Savunma Bakanlığı(MSB) bilgilerine dayanmaktadır. Özellikle 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi, Ertuğrul Firkateyni Şehidleri, 1897 Osmanlı-Yunan Harbi, 1911-1912 Trablusgarp Savaşı, 1911-1912 Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Millî Mücadele, Muharebe Dışı Şehidler, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı Şehidleri MSB kaynaklarına uygun olarak ve bu kayıtlardan alındığı kadarıyla çalışmaya dahil edildi. Sargana Müdafaası Şehidleri, 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi Şehidleri, Kalanima Şehidleri, İç Güvenlik Şehidleri, Şehid Milletvekilleri ve 15 Temmuz Şehidlerine ait başlıkların içerikleri ise çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilerle oluşturuldu. Daha evvelki biyografi çalışmalarımız sırasında rastladığımız; fakat MSB kayıtlarında yer almayan şehitlere ait detaylı biyografiler de çalışma içerisinde verildi.

     Şehit künyeleri şehitlerin şehadet yerleri ve savaşlar hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Künyelerde adını bile duymadığımız çok sayıda askerî mücadeleye, bilmediğimiz savaş alanlarına, sağlık tesislerine, şehitlerin nasıl vefat ettiklerine, bağlı oldukları askerî birliklere ve kimlik bilgilerine rastlıyorsunuz. Şehitlerin künyesi bir nevi kısa biyografi özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda her şehidin künye bilgileri hem tarihî hem sosyolojik ve hem de askerî konularda çok sayıda çalışmanın yapılmasına fırsat verecek detayları barındırmaktadır. Fakat çoğunun MSB kayıtlarına dayalı olarak ortaya koyduğumuz şehitlerin sayısal anlamda bu çalışmada verildiği kadarıyla olduğu düşünülmemelidir. Çünkü MSB'nin elindeki bilgiler yani şehit kayıtları askerlik şubelerinden MSB arşivine gönderilen sağlam defterlere göre oluşturulmuştur. Kayıp ve yıpranmış askerlik şube defterlerindeki bilgiler ise maalesef tasnif edilememiş, gün yüzüne çıkarılamamıştır."

     Tarihçi Mehmet Akif Bal'ın MSB kayıtlarından ve diğer kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre 1810-2018 tarihleri arasındaki(208 yıl) Trabzonlu şehit sayısı 2679'dur. Bu resmî rakamlara Sargana'daki 1000'e yakın sivil şehit, Rus işgali yıllarında(19 Nisan 1916 tarihinde) muhacirlere açılan ateş sonucunda şehit olan 182 sivil şehit, Trabzon'un Rus donanmasınca bombardımanı sırasında şehit düşen binlerce sivil, yine sivil çeteler içerisinde yer alıp da şehit olan milis kuvvetleri, Ermeni-Rum çetelerinin şehit ettiği insanlar dahil değildir. Bunları işin içine kattığımızda Trabzon kökenli şehitlerin sayısı 4000'in üzerindedir.

     Mehmet Akif Bal, bu değerli kitabında halk tarafından tanınan ve sevilen Hacısalihoğlu Tufan Ağa, Hacısalihzâde Pirali Ağa, Şehid Yarbay Abbas, Müftüzâde İsmail Efendi, şehit milletvekilleri Ali Şükrü Bey ve Eyübzâde İzzet Efendi gibi bazı şehitlerin biyografilerine de yer vermiştir. Kitabın son kısmında 15 Temmuz Darbe Girişimi'nde şehadete yürüyen Fahrettin Yavuz, İhsan Yıldız, Prof. Dr. İlhan Varank, Meriç Alemdar, Salih Alışkan, Samet Uslu ve Sedat Kaplan gibi kahraman Trabzonlulardan bahsedilmiştir. Kitabın sonunda "Trabzon'da Şehit İsimlerinin Yaşatıldığı Yerler" ve "Kaynakça" ya yer verilmiştir. "Osmanlı'dan Günümüze Trabzonlu Şehidler" bugüne kadar bu alanda yapılmış en kapsamlı çalışma özelliği taşıyor. Herkesin okuması gereken kitabın yazarını kutluyorum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cemil Meriç"in Akıl Defteri
Gerçek Hayaller Dükkânı
Zigana'nın Gür Sesi: Herfene Dergisi
"Güneşli Bayır" ve Serkan Türk
M. Nihat Malkoç"a Malatya"dan 6 Çeyrek Altın…
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Birincilikle Taçlandırılan Skandal Bir Çanakkale Şiiri
Trabzon Liseli Simalar ve Trabzon Lisesi'nden Hatıralar
Yusuf Ziya Ortaç'ın Nüktedanlığı
Tokat"tan Gür Bir Ses: Kümbet Dergisi
Hoşgörünün Kanatları Yahut Mevlâna

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tevfik Serdar Anadolu Lisesi"nin Semender Dergisi
Hocaların Hocası: Ahmet Hilmi İmamoğlu
Trabzon"un İkinci Özel Hastanesi: İmperial
Köprübaşı - Beşköy Dostluğu ve Kardeşliği
Mersin Yenice 4. Barış ve Kültür Festivali
M. Nihat Malkoç Kerbela Şiir Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu
Fethin 562. Yılında Ayasofya'yı Açmaya Var Mıısnız?
Gümüşhaneli Hacı Hüsrev Doğan
Deli Dumrul"da Dede Korkut Hafifliği
Göç Veren Trabzon

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Madur Dağı Güzellemesi [Şiir]
Başöğretmen Atatürk [Şiir]
Atatürk Öldüğünde… [Şiir]
Sevgi Köprüleri [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.