..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünya hayal gücünün tuvalinden başka birşey değildir. -Henri David Thoreau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Tarihsel Olaylar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şahap Amca/tanrıya Feryat/doğan Güneş
Mehmet Altekin
Şiir > Aşk ve Romantizm

Bir ihtiyar kahvecinin köşesinde duruyordu Ara sıra etrafına kederlice bakıyordu Bende yalnız duruyordum, bir arkadaş arıyordum Kimi sever gizlice, söylemez sevdiğini Kimi kızmış yıllarına, çaldı diye gençliğini Sevdiğini, senelerini, güneşini Kader yazmış okunur mu, dertsiz insan bulunur mu Buyur ettim ihtiyarı yalnızlıktan kurtuldum Buyur ettim ihtiyarı yalnızlıktan kurtuldum Yudumlarken kahvesini, ihtiyarlık zormuş dedi Bir

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar
41 
 Kurtuluşun Felsefesi  (Bayram Kaya)

Bu yazının oluşma nedeni, Derinlemesine Atatürk 1 konulu şiirimsi bir kompozisyonuma olan sayın şair yorumundan yansıyan diyalektiklerlen yazıldı. "1] 'İttihat ve Terakki Partisi bizi savaşa soktu da, battık' denişli; bir tür söylemler kendi mantığı içinde, yaygın bir anlatımdır. Ama bu türden denişler, bir başka şekilde anlaşılışla da akamettir, verimsizliktir. ..." B- “Cumhuriyet kuruluncaya kadar, camilerde hutbe verişle, Allah'ı ve dinini; toplumun Müslüman kimliğini kullanan, kuvvayı milliye taraflıları, Cumhuriyet döneminden sonra sanki tavır değiştirmişler, sanki geçmişte bunlar, hiç olmamış gibi anlatmaları karşısında insan olarak, düşünen olarak tepki gösteriyorum“ denişli girizgahlarla bu çalışmam oldukça uzun soluklu bir okuma oluşla ortaya kondu. Amaç, Sevgili Gazi hareketini ne doğmatik kılmaktır. Ne de anlamazlarca ve daha ötesi kasti olanlarca dile getirilenler gibi bir tarihsel muazzamayı görmezden, bilmezden gelmekle onu küçümsemektir. Ne ihtişamı göremeyecek, övemeyecek denli, anlama özürlü ve görme kusurlu kibir olacağız. Ne de Sevgili Gazi Hareketini, tarihi nesnellik içinde; kendi şartlarında ikame oluşun bilinci içinde; zorunlu aksamalarına ve natamam oluşlu kesikli ve güncel olanla ikmal edilecek bir sürekli oluşum olmalarını; gözlerden kaçıracağız.
42 
 Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü  (Ahmet Zeytinci)

20. ve 21. yüzyıl barış ve insanlığa verilen değer açısından tam bir fiyaskodur. Yirminci Yüzyılda iki dünya savaşı ve sayısız bölgesel savaş, darbe, kargaşa mazlum insanlarında bu savaşlarda can vermesine, şehirlerin yerle bir olmasına sebep olmuştur... Kitlesel imha silahları ilk kez yirminci yüzyılda kullanılmış ve yüz binlerce insan yok olmuştur bu bombalar ile... Nükleer silahların kullanımının yasaklanması, ortadan kaldırılması tartışılırken ülkeler yine de nükleer denemeler yapmaktan geri durmamaktadırlar büyük bir aymazlık göstererek...
43 
 İstiklâl Marşımızın Kabulünün 97'nci Yılı Kutlu Olsun  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

“Üç bin yıldır hür yaşamış ve medeniyet öncüsü olmuş bir millet kefenlenemez! Buna kimsenin gücü yetmeyecektir”
44 
 Değerli Atilla Karaduman Bey, Gerçekten "8 Mart’a Lanet Olsun" Mu?  (Vildan Sevil)

Bu cümleleri neden yazdığınıza epeyce kafa yordum. Kadın olmadığınıza göre kutlama size değil, gazetenize, kadın okurlarınıza gelmiştir. Kaz gelecek yerden tavuk esirgemez işadamları. Büyük olasılıkla ilan vermişlerdir. Gazetede ilan göremediğime göre ilanı almak yerine, sosyalizmle yeni tanışan gencecik bir insanın duygusal tepkisiyle “Alın paranızı da…..” deyip bu yazıyı döşenmiş olmalısınız.
45 
 Algı Sapmasında Türk İslamcıları  (Muhammed CAN)

Yazmak; esasında beyinlerin dumura uğradığı anlarda yazılmayacak kadar kursal bir eylemdir.
46 
 Öldürülen Gazeteciler ve Uğur Mumcu  (eyyüp yıldırmış)

O gün Ankara daha da bir soğuktu. Elif, elif yağan kar şehri tir, tir titretiyordu. Bir haber “Uğur Mumcu öldürüldü”. Daha da bir titredi yürekler. Buz kesti damarda akan kan...
47 
 Ayva Devri: 2002-2007... (!)  (Tayyibe Atay)

!..Hadi bakalım kurtardın Nedim!..Yaşamana bak sen yine tarih sayfalarında.Nasılsa bizim arabesk şarkıcı,türkücü,arabesk siyasilerimiz çok!..
48 
 Ulusalcılara Benden Hediye Bir Atatürk Vecizesi  (Cafer ŞAHİN)

Bakın Ulusalcılar; Yok ikinci cihan savaşından sonraymış, yok Ortadoğu' daki yonetimlermiş, yok Arap halklarıymış, valla yaymaya çalıştığınız bu son özdeyişle hiç bir şey tutturamazsınız.Görüyorsunuz işte hiç etkili olmuyor.Hem de şüphe ediliyor
49 
 23 Nisan Coşkusu ve Çocuklarımız  (M.NİHAT MALKOÇ)

Milli egemenlik, egemenliğin millete ait olduğu gerçeğini teslim etmektir. Halkın görüşünün esas alınmasıdır. Halkın seçtiklerine saygı duymaktır. Kişi ve zümre egemenliğini reddetmektir. Onun içindir ki milli egemenlik, monarşi ve oligarşiyle bağdaşmaz.
50 
 Osmanlı Padişahları Nerede, Ne Zaman ve Neden Öldü?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Osmanlı İmparatorluğu 1299 yılından 1922 yılına kadar yani 623 yıl varlığını sürdürdü. Bu süre içerisinde imparatorluğun başına 36 padişah geçti. Bu padişahların ölüm nedeni ve başta kalma süreleri birçok okurun merak konusudur.
51 
 Rüzgar Estikçe Otlar Eğilirler  (Emine Pişiren)

Soru: Gel seninle şöyle düşünelim: Sen hiç bilmediğin ve tanımadığın bir cenaze törenindesin, o tabut daha teneşir taşındayken hoca şöyle sorar cemaatine: "Meftayı nasıl bilirdiniz?" Herkes "iyi bilirdik" der ve dualar okunur. Şimdi sana sorulsa, "Atatürk'ü nasıl bilirdiniz?" diye, ne yanıt verirdin?
52 
 İlk Batılılaşma Kahramanımız: II. Mahmut  (hasan tülüceoğlu)

II. Mahmut, III. Selim’den bir adım daha ileri giderek yenileşmenin ilerisinde bugünkü anlamda görsellikte tam bir Batılılaşma hareketi başlatmıştı. O gün için Atatürk’ün şapka uygulamasından çok daha zor olan Hıristiyan Avrupalılar gibi tüm devlet memurlarına fes, pantolon ve ceket giyme zorunluluğu getirmişti. Aynı zamanda dini kaynaklı bırakılan sakal kesme(kısaltma) zorunluluğunu dayatmıştı. İlk önce çağdaş Batılı görüntüsüne kendi girmişti.
53 
 ‘gâvur Ali’  (İnal Karagözoğlu)

‘Ermeni’ ve bu adın çağrıştırdığı sözler bana değişik değişik, ama birbirleriyle ilişkili şeyler söyler… Bu başlıkları değişik bağlamlarda ayrı ayrı ele aldığım ya da birkaçına birlikte değindiğim yazılar yazmışımdır. Yazıda, genişçe bir çerçevede bu başlıkları birlikte ele aldım.
54 
 Ben Ali Diyorum...  (Ibrahim Eshter)

Yazimdan da anlaşilacagi mesele tarihi, nereye ve kime gittigi belli adresi iskalayacagini zannetmiyorum:)
55 
 28 Yıl Önce 28 Yıl Sonra  (Hardal Biber)

“Yılllar sonra akarsuların özelleştirileceğini söyleselerdi o yılllarda terelmiş pantolonlarımızın örttüğü oturma organlarımızla gülerdik sav sahiplerine.”
56 
 Anormal Cinsel Birleşmenin Yargısı - Eduard Bernstein  (Cem Bulut)

Alman kuramcı Bernstein' ın başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa' da tartışmalar yaratan Wilde Davası' ndan hareketle yazdığı bir makale olup, sosyal demokraside konuyla ilgili bu kapsamdaki ilk kuramsal çabadır. Not: Almanca aslı için: http://www.neue-einheit.com/deutsch/is/is1998/is11_98.htm
57 
 Kraliçeler ve Sultanlar  (Hulki Can Duru)

Doğu-İslam toplumlarında “kraliçelik” gibi bir kurumun olmayışı kadının dinsel gerekçelerle aşağılanmasının en önemli göstergelerinden biridir. Padişah anaları ya da karılarının Osmanlı sarayında çevrilen dolaplarda bir hayli etkili olduğu doğrudur. Ancak, bu Osmanlı’nın iç ve dış politikasını kapsamaz ve haremdekiler Valide Sultan mertebesine bile yükselseler Batı’daki “kraliçeler” kadar etkin ve saygın konumda olamazlar.
58 
 Güftesi İle Bestesi Bir Türlü Barışmayan Metin  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

İstiklâl marşımızın bestesindeki prozodi bozuklukları...
59 
 Artık Kendine Gel Tarihçi!  (Yûşa Irmak)

Çocukluğumdan buyana ilgi alanıma girer tarih. Görsel zekâ olmam mukabilinde çoğu konuşmalardan, çoğu resimlerden, buluntulardan yola çıkarak bir çok araştırmalarım neticesinde hep hissettiğim istikametin tam merkezine çıkmıştır yolum… Bunun için biraz inat, biraz sabır, biraz da düşünüp sorgulamak yetiyor insana… Evet, bu yüzden hep tarihi kimlerin yazdığını merak etmişimdir.
60 
 Kültürel Mirasımızı Kim Yönetiyor?  (Hakan Yozcu)

1878’den 1915’e oradan 1960 yılına kadar yaklaşık 200 milyon sterlin İngilizlerin bize borcu var. Bu, anapara. Faizsiz borç. Rahmetli Denktaş’ın 500 milyon sterlin aldığını ve bunun karşılığında da Saray Otel’in yapıldığını biliyoruz.
son eklenenler
Olimpiyat mı Dediniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Mağdurluk Bilançosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Eyyy Nato Ruhu
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.