..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Denemeler"de gördüğüm şeyi Montaigne'de değil, kendimde buluyorum. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kimsesizler
ibrahim coşar
Şiir > Toplumcu

KİMSESİZLER Her yürek şaha kalkar görünce cevahiri Töre denen gerçekte tüm hayaller zahiri Yeter ki dokunsunlar yüreğin bam teline Her aşkın öyküsü var, her öykünün şiiri Tüm ürkek yürekleri sarsa aşkın kokusu Sevdayı kabullenmez toplumun taş dokusu Islanmaya razıdır çıktığı aşk yolunda Yağmur dinmiştir lakin dinmemiştir korkusu Herkesin kimsesi var, onun kimsesizliği Yanmış bedene kurşun, kardeşin densizliği Çaresiz baş eğilmiş,

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
301 
 __kıymetsiz Kadınlar___  (PINAR ÖNALAN)

İmam-ı Rabbani’nin yazdığı kitapları incelerken birini alıp okumayı düşünüyordum.Hepsi okunasu başlıklarla albenisi fazlayken biri vardı ki :illa da BENİ AL- BENİ AL ,diyordu Kitabın adı ilgimi çekmişti…Kıymetsiz Yazılar….
302 
 Yoksa Biz Sürü Müyüz?  (Vildan Sevil)

SÖMÜRÜ ÇARKInı döndürmenin tek yolu değerleri üretenleri yönlendirebilmek, yönetebilmektir. Bu nedenle iktidar olabilmek için yığınla vaat, yalan dökülüyor önümüze. Kanıyoruz...Çünkü aynı talandan pay kapma umudumuz, isteğimiz var.
303 
 Seçtiğimiz Renk Kişiliğimizi Yansıtır  (Ayhan Kanat)

Renkler ile ilgili bir yazıdır
304 
 Karpuza Gel! Karpuza  (Ertuğrul ERDOĞAN)

KARPUZA GEL! KARPUZA! Doğup büyüdüğüm Ankara’nın belediye başkanı da bir hoş! Bazen çocukları sevindireyim der, otobüsün içinden topları fırlatıverir! Şehirli susuz kalmasın diye, döşer kilometrelerce boruları, sonrada içinden tartışmalı Kızılırmak’ın suyunu gönderir, yürekler ferahlasın diye…
305 
 Hoş Geldin Azra Bebek  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yamandır soğuk… Sahtekârların gözü dönmüşlüğündeki en ufak beton yığınları arasına sıkışmış can pazarı… İğne deliği gibi yaşamın nefesini aramak ve bir sidik ıslaklığında nefes alabilmek… Ve Azra bebeğin, inadına sarılarak yaşama göz açmasının ardından gelen sevinç çığlıklarının tüyleri diken diken eden yüreklerin sevinci… Türkiyeli olmak dünya’da farklıdır. Kimi zaman siyasetin en can alıcı yerinde bir birimize kırgınlaşıp, arkadan dedikodu yapıp sonra da lakaplar takıp caddelere okkalısından tükürüp yine düğünlerde magandalaşıp kör kurşunla bedenleri öldürüp, trafikte canavar kesilip aileleri yok etsek de en güzel tarafımız felaketlerde
306 
 Ne Yapıyormuşuz?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Restoranda romantik bir yemeğin ardından iki sevgili saatler geceye de yaklaşsa yürümek istediler. Beş-on metre yürüdükten sonra köşeyi dönüp kendilerini aşağıya bıraktıklarında sahil yolundaydılar. Birden karşılarına çıkan ayın şavkı denize hoş yansıyordu. Çevredeki eğlence mekânları ve cadde ışıl ışıldı. Denizin iyot kokusu içilen şarap kokusunu bastırmıştı. Caddede ilerledikçe yol kenarına serpişen çiçekçiler, kuruyemiş, piyango satıcıları ekmek derdindeydi. Adam, sevgilisinin kulağına güzel sözler mırıldayarak ilerliyordu. Birkaç kişiyi geçtikten sonra önünde beliren ve yalpalayan adamın hareketlerini garipsediler. Hastamıydı,
307 
 Karanlığıma Mum Yakıp Işığına İçimi Döktüm  (Uğur Giritlioğlu)

Toplumumuzdaki boşvemişliğe, umursamazlığa ve vurdum duymazlığa karşı kişisel bazda isyanımı paylaştığım deneme yazımdır.
308 
 Uzay ve Zaman Üzerine...  (Sedat Akıncı)

Uzay kavramı, evrensel dağılımı..zaman ise, evrensel dağılım içindeki nesnelerin birbirlerinin yerini alışını dile getirir..
309 
 Bir İnsan ve Bir Fikir  (KERİM ALİ)

Bir düşünce, bir söz… Kurşundan ağır, okyanustan derin, gök kubbeden daha yüksek Sözlerden böyle bir söz “affetmek”.
310 
 Yalnızlık ve Portakal Kabuğu  (Necat Dilaver)

Sizce bu yalnızlık meselesinden Fellucede'kilerin veya evsizlerin veya ezilenlerin ne kadar haberi var?Burjuva portakal soyarken bile kendini yalnız hissedebilirken. Ya da acaba ezilenler sadece portakal soyarken mi kendini yalnız hissedebilirler???
311 
 Eğitim ve Felsefe İlişkisi Üzerine Bir Deneme...  (Sedat Akıncı)

Organik doğanın en temel yasalarından biri eğitimdir..Organik doğayı oluşturan her canlı türü, yaşamını ve türünü sürdürebilmek için, doğal organik yasaların bilgisiyle sınırlıdır..
312 
 Televizyon Denen Yalan  (Levent)

Michael Moore denen Arıza Adam'ı duyan duymuştur. Bizim Uğur Dündar'ın Amerikalı ve biraz daha Cem Yılmazlaşmış hali ve de Uğur abi daha yakışıklı. Bu Michael reyting şirketleri ile ilgili bir araştırma yapmıştı..
313 
 Sistemin Ruhu - 9  (Nilüfer Aydur)

Otomasyon sadece fabrikaların, işliklerin ve hizmet alanlarının makineleşerek, işini makinelerle paylaşan insanların da mekanikleşmesine sebep olan ekonomik bir durumdan ibaret değildir. Otomasyon, ölçeği gittikçe büyüyen oranlarda yaygınlaşan dünyasal düşünce, eylem, istek ve ihtiyaçlarda ortaklaşa bir yapının oluşması halidir aynı zamanda. Aynı haberleri alan, aynı renkleri gören, aynı sesleri duyan, aynı etkiye maruz kalan insanların, aynı düzlemde düşünmesi halidir. Hep beraber naklen bir savaşı izlemesi, dünyanın diğer köşesindeki devrimleri takip etmesi, sonuçları üzerinde fikir yürütüp, tartışması; olayları olgusallaştırmasıdır. Bu her bir insanın herkesleşmesi, bilginin daima verili olması, vasatlığın yol haline gelmesi ve hayatın doğumdan ölüme her alanıyla aleladeleşmesidir.
314 
 Matematik Öğretmenime  (Sevcan Özden)

Toplama işlemiyle....
315 
 'Arabesk Yavşaklığından Utanıyorum’’üzerine  (Canip Doğutürk)

Geriye dönüp baktığımızda haksızlığa, yozlaşmaya, çürümüşlüğe, arabesk yavşaklığına karşı duran; halkın iyiliği, güzelliği için onun değerlerini evrensele katmaya çalışan sanatçıların sürgün yediğini, hapse atıldığını ve daha kötüsü yakılarak öldürüldüğünü görürüz. Yani bizim arabeskimiz (!) evrenseli dışlayan; ırkçı ve ümmetçi bir anlayışın sonucudur.
316 
 Suyumuz Isındı  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İşte insanlığın son yıllardaki büyük marifeti, artık medyamızda haber olmaya başlayan ve henüz, ciddiyetini kavrayamadığımız “ Küresel Isınma” . Biz kirlettik yeşil dünyayı. Ormanları yaktık, ev yapalım diye. Irmaklara bıraktık fabrikaların zehirli atıklarını ve otomobilleri çoğalttık, sonrada egzozundan çıkan gazları salıverdik gökyüzüne…
317 
 Birer Kırmızı Karanfil…  (Gülgün Karaoğlu)

Kadını özgür olan toplumun erkeği de özgürdür, özgür aşklar sevgiye kolay dönüşür, yetiştirilen nesiller sevgiyle büyür… Sevgiyle büyüyen nesillerin düşünceleri özgürdür, özgür beyinler çözümler üretir, işinde başarılıdır, buluşlara imza atar! Çocuklar gereksiz yere korkmaz! Utanmaz… Hapsolmaz!
318 
 Ben Başkan Olsam Futbolu Yasaklardım  (murat uzuner)

Çünkü yıllardır dikkat ediyorum. Dünyada o kadar çok çeşit spor çeşidi varken bizim gibi kalkınmakta olan ( ? ) ülkelerde futbol birinci spor dalı. Bu hem devlet hem de medya desteği ile böyle. Futbol maçı oynandığı esnada akan sular duruyor.
319 
 Engellere Çarpa Çarpa…   (BELGİN ERYAVUZ)

Hiçbir hareket koymadı ana ama anlaşılamamış olmak koydu. İnsanların böylesi hassas bir konuya bu kadar kapalı olmaları, bir takım art niyetlerle yaklaşmak istemeleri içimi acıttı.
320 
 Globalizm  (Celal Odabaş)

Globalizm,globalleşme;Dünya hakimiyetini amaçlayan süper gücün Kızıl Elma’sı.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.