..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şikayetname
Tayyibe Atay
Şiir > Başkaldırı

Şikayetname evet Tanrım aşkla çoğalacaksın dedin inandım uzak mı uzak bir yar sevdim kırıldı ona giden bütün yollar kendimle kaldım... işte bu yüzden hem aşka, hem yollara küfrediyorum... evet Tanrım eteğimde çakıl taşları altımda çamur oturdum kıyısına kendince akıp giden nehre küfrediyorum... evet Tanrım gökyüzünü yırtan kuşlara bakıp bakıp kapımı kilitleyen penceremi kapatan ele küfrediyorum... evet Tanrım kıska

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
21 
 Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin  (Ahmet Zeytinci)

Bundan daha güzel bir tanıtım olur mu? Artvin'imizin il merkezinin nüfusu, dışarıdan gelenleri saymazsanız, kimi zaman yirmi beş bin, kimi zaman otuz beş bin civarında değişir. Artvin'imiz de düz, fabrika kurulacak bir alan olmadığından, dışarıya büyük göç verir. Okuma yazma oranında ve üniversite tahsilli insan sayısında Türkiye'nin önde gelen illerindendir güzel yurdumuz. Artvin'in dışında, çoğunluğu Ankara, Bursa ve İstanbul'da olmak üzere, değişik illerde bir milyonun üzerinde Artvinli hemşehrimiz bulundukları şehre ekonomik ve sosyal olarak değer katmaktadırlar...
22 
 Milliyetçilik Üzerine Lakırdılar  (Yûşa Irmak)

Her ülkenin içinde yaşayan insanlarının yetişme tarzına göre güzellikleri, tatları ve nevi şahsına münhasır belli çizgileri vardır. Bu sebeple o ülkenin tüm şehirleri birbirine benzerlik gösterir. Örneğin, Isparta’nın pembe gülü, Bursa’nın kırmızı gülü, Amasya’nın kırmızı elması, Tokat’ın sarı elması, İzmir’in beyaz çekirdeksiz küçük üzümü, Antep’in siyah iri çekirdekli üzümü sevilir. Bir şehrin halısı, öbür şehrin kilimi; aynı şehrin dut pekmezi, öbürünün pestili; diğerinin fındığı, öbürünün cevizi; birinin divan sazı, diğerinin bağlaması ünlüdür…
23 
 Savaşın da Bir Namusu ve Ahlakı Vardır  (Ahmet Zeytinci)

Savaşın bir namusu varsa ki biz öyle olduğunu iddia ediyoruz, o zaman bir dolu da namussuz var, savaşların içinde palazlanan... Kim Bunlar? Bunlar gündüz insan gece hırt, diyebileceğimiz tipler. Her şekle, kılığa girerler... Kimi zaman Rudolf Hes olurlar, kimi zaman Ratko Mladiç olurlar, kimi zaman Arayik Harutyan olurlar... Hepsi lanetlenmiş İblis’ in yakın dostudur... Ne diyelim ateşleri bol olsun...
24 
 Mevlid Kardeşliği  (Oğuz Düzgün)

Yaşasın Mevlid Kardeşliğimiz!
25 
 Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz  (Ahmet Zeytinci)

Televizyonda röportaj yapıyorlar şoförle''Beyefendi emniyet kemerinizi niye takmıyorsunuz?''. Belli ki adam hayatında ya bir ya iki kere takmış, daha nerede olduğunu bilmiyor gözleri ile arıyor, bulunca da başını çift kayışın arasından geçiriyor.
26 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 7  (Leyla ÜNAL)

Hadi anlarım Ankaralılar denize koşsun kaplumbağalar gibi, İstanbul’un denizi mi yoktu? Bodrumun kaçınılmaz geleceği İstanbul'unkiyle benzer mi? Peki nasıl duracağız, bizi kim durduracak?
27 
 Toplumsal Barış - Eleştiri -  (Taki Akkuş)

Demokratikleşmek ve barış içinde yaşamak için, devlet ve toplum, artık birbirlerini suçlamaktan vazgeçmeleri; öncelikle hatayı kendilerinde arayan bir sorgulama sürecini başlatmaları şarttır. Dile getirdiğimiz barış, tarafların demokratik değerler temelinde, kendi muhasebelerini yaptıkları bir projenin adıdır.
28 
 Mahir Çayan  (Şenol Onay)

Türk solunun yerinde saymasının nedenlerini açıklamaya çalıştım.
29 
 Şu Dil Sorunu Dediğimiz...  (Alp Çetiner)

Son 40-50 yıldır süren dil yozlaşması-yozlaştırılması faaliyetinin mahsullerini son yıllarda topluyoruz: artık hepimiz İngilizce konuşuyoruz!
30 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 6  (Leyla ÜNAL)

Bodrum’a doydum desem sokakları denize çıkmayan bir şehirde yaşayan olarak maviliklere doymak pek de mümkün değil ama Bodrum da rantçı insanlar çok yordu beni çok ve eski tadı alamıyorum maalesef.
31 
 Hayatı Anlamlı Kılmak  (M.NİHAT MALKOÇ)

Günler ne de çabuk geçiyor.Uyuduk sabah oldu,uyandık akşam oldu.Yıllar bir sel misali üzerimize akıp gidiyor.Hani bir zamanlar çocuktuk.Seneler birbirini kovaladı,şimdi çocuklarımız oldu.
32 
 Atatürk ve Cumhuriyet  (M.NİHAT MALKOÇ)

Özgürlüğüne düşkün milletlerin idare şeklidir cumhuriyet… Türk milleti çöken bir imparatorluğun enkazı üzerinde kurduğu Türkiye devletinin yönetim şeklini iç dünyasında tayin etmişti. Zira bu millet, başına buyruk ve hesap vermeyen bir idare anlayışını kabul edemezdi. Eline gelen fırsatı tepemezdi. Çağdaş devletlerin gittiği yoldan gitmeliydiler. Atatürk Türk milletini ancak cumhuriyete layık görüyor ve bunu şöyle ifade ediyordu: “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.”
33 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 1  (Leyla ÜNAL)

Benimkisi bir yaşam hikayesidir. Bu hikayede aşk arayanlar, aşk Bodrumadır, beddua ise bugüne getirenlere.
34 
 Şehidimin Son Örtüsü Bayrağım!..  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bir devleti,bir askerî birliği,resmî veya gayri resmî bir kuruluşu temsil eden işarete bayrak diyoruz.Bir milletin varlığı ve bağımsızlığı bu sembolik işaretle temsil edilir
35 
 Bir Dönem Soğukoluk ve Hatay  (kemal düz)

medyanın verdiği magazinsel bilgilerin ötesine taşınmalı, eğer ülkemizde soğukoluk hala iskenderun’dan bile çok tanınıyorsa ve hakkında menkıbeler yaratılıyorsa, bu husus hikmet-i vücut bulmalı, esbab-i mucibesi de ortaya konmalıdır
36 
 Görüş  (Türkan Abay)

İnsan bu bağlanıyor.Bir eşyaya, bir düşünceye, bir insana...
37 
 Kurân'ın Kökeni Sümerde mi?  (Oğuz Düzgün)

Biz de bu çalışmamızla tamamen özgür bir şekilde Tevrat’ın, İncil’in ya da Kur’an-ı Kerim’in kökenlerinin Sümer’e dayandığı yâni bu kutsal kitapların Sümer’den alıntılandığı tezini sorgulayacağız.
38 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 3  (Leyla ÜNAL)

"Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum" Isaac Newton.
39 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 5  (Leyla ÜNAL)

İnsanlar, yani yörenin insanı size yardımcı olmak için elinden geleni yapardı. Zaman içerisinde toprakları para edince onlar da bozuldu. Bir filimden bir replik aklıma geldi “Para adamı bozar”. İnsanların güzelliğine bakar mısınız, kiracısı olduğunuz bir evin sahibesi sizin için erkenden kalkıp dolma hazırlıyor. Bizim insanımızın böyle güzellikleri vardı, peki hala var mı?
40 
 Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 4  (Leyla ÜNAL)

Her aşk gibi Bodrum beni çok üzdü, hatta bir dönem ayrılmaya karar vermiştim de ailem zorladı.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.