..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamdan korkmayın çocuklar. İyi, doğru bir şey yaptınız mı yaşam öyle güzel ki. - Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sülyen.
Servet Alkan
Şiir > Aşk ve Romantizm

Bilendiği yerden kesmiyor hançer Binbir karanfil ile bezediğin kabzasından çürüyor Kırgız gözler…/Çillerinde saklanıyorum Yazdıran ve yazdırtmayan, her şey sensin-Alamatram İslam çiçeğim/Yalnızlıklar benziyor birbirine Kahır veren bu işte… İnceldiği yerden kopmuyor yara Binbir umutla çırpınıp düğüm attığın yerden düşüyor Nergiz kelimeler…/Çöllerinde serinliyorum İnsan sırt verir sırlarına,olmayan sensin-Bastinam Gizem fenerim/Bahar

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
401 
 "Kıraathane" Denilince…  (Şevket Başıbüyük)

“Kıraathane” denilince aklınıza ne gelir, bilmem ama... “Kıraathane” ve “okuma” derken aklıma geldi, -malumunuz olduğu üzre- Malaya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran ilimizde “Malatya Okuyor” adında bir kampanya başlattı. Belediye ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte valilik öncülüğünde okullarda başlatılan bu kampanya Malatya’da dalga dalga yayılarak, “Cezaevi Okuyor” a kadar ulaştı. … Şimdi diyorum ki; valimiz öncülüğünde gerçekleştirilen bu verimli ve anlamlı okuma halkasına bir de “Kıraathane Okuyor” u ekleyip hayata geçirsek nasıl olur? Nasıl olur Sayın Valim?
402 
 Sistemin Ruhu - 10  (Nilüfer Aydur)

Sistemin baskın unsurları ne denli akılcı-bilimsel, üretken, dünya ölçeğinde bütüncül ve teknolojikse, yönetilenlerin bunlara akılcı dirençleri de o denli imkânsızlaşmaktadır. Zira savaşmak zorunda oldukları akıl-dışı, bilim-dışı bir toplumsal yapı değil, tam tersine aklın ulaşmaya koşullandığı yararcı bir yapıdır. Bilimselliğe karşı-direnç ahmaklıktır. Tüm ihtiyaç kategorileriyle farklılaşan insanın özgürlüğü, sistemin insanı denetleme aracına dönüşmüştür artık. Özgürlüğün ne olduğu sistemin unsurlarınca belirlenir. Köleler ve efendiler arasındaki uzlaşmaz çelişkiler, ortak ihtiyaç ve özgürlük içerikleriyle çürümeye terk edilir.
403 
 Sıradanlaşma  (gözlem yılmazkaya)

sıradan bir yazı
404 
 Yüreğiyle Bakar Kadın  (Tâlân Ayşe Kanca)

Var olmak istiyor. Var olmak; gökteki yıldızlar kadar... İçinde saklı hazinelerinden, yüreğindeki şefkatten, bitmeyin enerjisinden yararlansın istiyor dünya. Kıymetli olduğunu hissetmek, bu duyguyla daha çok çalışmak, üretmek, ürettikçe çoğalmak, çoğaltmak istiyor.
405 
 Dün Telafer'de Bir Çocuk Öldürüldü  (Var Samsa)

Tarihin kayıp günlüklerinden birinden notlar... George Orwell’ın 1984 isimli romanı üzerinden tarih, adalet, demokrasi ve gerçeklik üstüne.
406 
 Özgür Yaşamak... Ama Nereye Kadar?  (M.NİHAT MALKOÇ)

İnsanlar belli gayeler için dünyaya gönderilmişlerdir. Dünyaya gelişimizi ve var oluşumuzu asla tesadüf olarak göremeyiz. Zaten kâinatta tesadüfe tesadüf etmek mümkün değildir.Her şey belli planlar ve amaçlar çerçevesinde cereyan etmektedir.
407 
 İnsan ve Tesadüfen İnsan...  (M.Fatih ÖZDEMİR)

Oysa insan dedikleri el, ayak, baş değil… İnsan diye manaya derler , suret ile kaş değil…
408 
 Kampus Kent Keles  (Yunus Emre Coşan)

Dağses Gazetesi Yazıları
409 
 Dünya Dönüyor  (Özcan Nevres)

Dünya dönüyor. Yaşam inişiyle yokuşuyla sürüp gidiyor. Küçükler yaşlanmanın ne olduğunu aklına bile getirmeden büyüyor.Küçükler için her geçen gün kazanç sayılırken yaşlılar için her geçen gün kayıp
410 
 İşkence Odasından Naklen Yayın  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Sinema dünyasından “Ölümcül Deney”, “ Resident Evil Deneyleri” filmlerini belki izlemiş olabilirsiniz ancak bilim adına yapılan “Milgram Deneyi”ni hiç işittiniz mi? Bu deneyde neler olup bittiğini okuduğunuzda olaylara empatiyle yaklaşacak ve günümüz dünyasında yaşanan siyasi olaylarla da bağlantı kurarak kendinizi de yargılamadan yapamayacaksınız!.. İsterseniz bu deneyin ne olduğundan biraz bahsedelim; “Milgram Deneyi” erk yani otorite sahibi bir kişi veya kurumun isteklerine kendi vicdanı değerleriyle çelişmesine rağmen itaat etmeye ne ölçüde istekli olduklarını ölçme amacını güden bir deney dizisinin genel adını sözlükler söylüyor. Deney Nazi Savaş suçlusu Adolf Eichman’ın
411 
 Dünya Sahnesinde Bitmeyen Oyun  (nihat yavuz)

Feryatlar, pimi çekilmiş bombalar eşliğinde uzun süren bir dans. Çalan müzik eşliğinde bildik şarkılar. Çılgınlık elbisesine büründürülmüş palyaçolar tüm dünyayı dolaşıyor.
412 
 İnsan Kılığında Bir Hayvansın!  (Nesrin Göçtürk kaya)

Ülkemizde ve dünyada yaşanan enses ilişkiler içinde bilhassa küçük çocukların ruh sağlığı bozulmakta... Son yıllarda sıkça söz edilen bebek-çocuk istismarları, tacizler, tecavüzler bir anne olarak beni de son derece yaralamakta. Yüreğimdeki öfkeyi ve isyanı dile getirmek için bu konuyla ilgili kurgulayıp yazdığım bu denememi paylaşmak istedim. "Hayvan sözünü kullandığım için rahatsız olup "hayvanlara hakaret" olarak görüş belirtenlere "İnsan yaratılmışların en üstünüdür. Hayvanları hepimiz seviyoruz ama bir hayvan asla bir insanın yerini alamaz, alıyorsa o insan yaradılış özelliğini, insanî değerlerini kaybetmiş demektir"diyorum... Saygılarımla
413 
 Bu Yazıyı Bayanlar Okumasın!  (Hikmetullah Yetkin)

Bayanların bakımsızlığı bedene vurursa ne olur? Bakımsız bayanlar… Yani tabiri caiz ise çirkin bayanlar… Erkeklerin onları fark etmeleri için, yarım kilo badana, oje, far, sürme ve birçok çeşit malzemeyi yüzlerini sürerek, adeta bakmamamız için fedakarlıklar gösteriyorlar. Yüzleri boya tutmayan sakallı ablalara, teyzelere ne demeli...
414 
 Fin Mucizesi  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yeni eğitim ve öğretim yılı, en iyi temennilerle başladı. Milyonlarca öğrenci, kendi ve ülkesinin geleceği için yarış atı gibi ebeveynlerinin “ Başarıya endeksli “ hayat beklentilerine, ezbere dayalı seçenekler üzerinde cevap vererek yerine getirmeye çalışacaklar.
415 
 Nasıl Bir Dünya İstiyoruz  (ENGİN ÖZTÜRK)

günümüz toplumunun içinde bulunduğu durum ve nedenleri
416 
 Doğru Yaptığını Zannederken Ya Yanlışın İçindeysen...  (Aynur Özer)

İyi bir şey yapayım derken onarılmaz bir acı açarız,Sevdiğimiz insanın kalbine,Sonra da kendi yaptı kendi buldu deriz... Allah aşkına nereye gidiyor bu insanlık ,nereye gidiyor iyilik amaçlarımız.İnsanlar artık kötü olmak için mi yarışıyor. Amacımızı mı şaşırdık,gideceğimiz yolu mu unutuverdik.Ne oldu ? Gidiş nereye ?
417 
 İşte Size Çözüm!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İster baş olun, ister ayak, bu dünyada herkesin saygı duyulacak bir emeği mutlaka vardır. Dünyanın 185 ‘e yakın ülkesinde şenlik havasında kutlanan “ 1 Mayıs İşçi Bayramı ” sırf kışkırtıcıların çıkartabilecekleri olaylar yüzünden Taksim alanında kutlanmasına izin verilmedi.
418 
 Kar Tanesiyle Otomobil  (ali şahin(mülteci))

dernekleşmek büyük şehirde tek kurtuluşumuzdur
419 
 Türküler Susmaz  (Nur Ersen)

Buram buram sevda kokan türkülerimizde, yarin zülfüne dolanır nağmeler. Ceylan olur bakışlar, ok ok olur sineye batar kirpikler. Sevdiğine kavuşamayınca ozan alır sazını düşer yollara. Gönlünü sazının tellerine bağlayıp haykırır sevdasını.
420 
 Kırık  (Orhan TURAN)

Küçük dokunuşlarla yokluyor zaman! Sonra çok sular aktı Hem hicaz yollarında çürüdü raylar Hem kirlendi Kâbenin örtüsü Sonra sen gittin, Kırıldı tutunduğum dallar!

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.