..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşk eski bir masaldır ama her zaman yepyenidir. -Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Can Ol...
Erkan baykal
Şiir > Aşk ve Romantizm

Yüreğim, canparem, Gözünde memleket tüten, Tenini trenlere yüklediğim, Mendilinde sıla saklı, Avuçlarında ayrılık gözyaşım, Uçarken yaban güvercinlerim, Ayrılık vakti dolan boynuma, Kapı eşiğinden geçmeden, Özlemlerim olsun akşamın beşi, Uzak gün batımlarında, Rüzgarım ol, Üflediğin papatyaların sarı beyaz kokusuna, Yeşilim ol, Memleket kokan kadınım, Nefesime nefes, Canıma can ol...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
601 
 Açlık...  (Necat Dilaver)

Açlık tinde ve maddede ne ifade ediyorsa, neyi sağlıyorsa dünyayı da o yönetiyor galiba...
602 
 Çitleri Kim Çekti  (ENGİN ÖZTÜRK)

Hayatımıza çitleri kim çekti veya bu çitleri kim kaldırabilir
603 
 Sistemin Ruhu - 3  (Nilüfer Aydur)

İlk adımı atmak nasıl bir duyguydu acaba? Ebeveynlerimizin bizi yürümeye ikna edebilmek için verdiği uğraşlar sonucu bir gün ayağa kalkıverdik ve o tarihi ilk adımı attık. Korku duymuş muyduk, düşünmüş müydük, hesaplar yapmış mıydık, bir yargıya sahip miydik ya da bir önyargıya?
604 
 Hüznün Cemaati  (Kenan Kaplan)

hüzün ve kapitalizm ilişkisi
605 
 Hayata Gülebilmek  (FAHRETTİN)

Yazı insanlara hayata gülmeyi hatırlatmayı amaçlıyor
606 
 Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 4  (Kâmuran Esen)

Saçma bir rüya işte.
607 
 İdoller ve Cehalet  (volkan ocak)

Televizyonlarda gördüğümüz renkli hayatları olduğu söylenen insanlar, her ne kadar siyasetten anlamadıklarını iddia etseler de; onlar kapitalist toplumun militanlarıdır.
608 
 Şimdi Kadın mı Oldum?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Bedenim ve ruhum artık çürüdü. Ne yaptınız anne? Hani, bana ikinizde “ Aman kızım çevrene dikkat et! Etrafta kötüler çoğaldı, sen genç kız olma yolundasın” dememiş miydiniz? Henüz oyun çağında, yaşlı ve şeytan suratlı bir adamın buruşuk bedeni, ağzından akan salya-sümük ve iğrenç inlemelerle bedenimde dolaştı. Anne, “Badem gözlüm” dediğin bu gözler artık yaşama sevincini görebilecek mi? Büyüdüğümde, hep öğretmen olmayı hayal ederdim. Kirlenen o dudaklarımla öğrencilerime “ Sevgiyi, namusu, ve masumiyeti, en önemlisi de, bir çocuğun ailesi tarafından korunması gerektiğini” nasıl anlatabilirim? Atlatsam bile öğrencilerim “ Hocam, iyide biz senin geçmişini de biliyoruz” deseler, suçlu olmasam bile yinede yerin dibine girmez miyim? Anne, ben okuyup, yurduma yaptığım güzel şeylerle anılmak ve aldığım başarıların gazetelerde boy boy resimlenmesini isterdim. Şimdi ise, gazetelerde adımın baş harfleri ve gözlerim bantlı. Ben ne suç işledim ki? Üzerime çullanan o yaşlı bunaksa, gazetelerde arabanın içinde eşiyle birlikte sırıtarak, zafer kazanmış bir komutan edasıyla poz veriyor! Baba, bunları gördüğünde, yüreğin bir parça olsun incinmiyor mu? Evet anne! Senden o saf ve temiz doğan bedenim, artık kirlendi. Hani bana küçükken zorluklar içinde olmanıza rağmen, okul gecesi için aldığınız bembeyaz gelinliği büyüdüğümde yine giydirecek misiniz? Babam, belime o namus simgesi olan kırmızı kurdeleyi başı dik ve onuruyla takabilecek mi? İkinizde dünyamı yıktınız! Hayallerimi bana geri verebilecek misiniz? Bütün organlarım suskun ve bana küstü anne. Kulaklarımda, o iğrenç inlemeleri işitiyorum. Beynimin içi darmadağın, ağzıma bir lokma helal yiyeceği nasıl kondururum diye kendimden iğreniyorum! Yoksa bende mi kadın oldum baba? Sen anne, bana tüm şeytanlığı ile üzerime saldıran yaşlı sapığın, bana zarar vermeyeceğini ve erkekliğinin uyanmadığını belirterek, onun benim bedenim üzerinde tatmin olmasına göz yumduğunu ve bunun nedeninin de, “ailemize yaptığı yardım” diye ifade vermişsin. Helal olsun benim aileme! Küçücük bedenim üzerinden beni ifadeler oyununa getirdiniz. Sırf, senin hapislerde çürümeni istemediğimden, ağlayarak verdiğim ifademi, yüreğimin sessizliğinde, kimseler duymadan geri aldım anne! Baba, para senin için, namustan daha mı önemli? Şimdi ben kadın mı oldum? Sizin, bana öğrettiğiniz namus kavramı, yoksa bu muydu? Yazıklar olsun ikinize de, bu dünyada değil ama, mahşerde iki elim yakanızda mutlaka olacak! erterd@msn.com 09 Kasım 2008/ Bursa Ertuğrul ERDOĞAN
609 
 Eksik Kalmış Bir Şey...  (ugur lalek)

Öyle bir hayat hikayesi anlattın ki bana yaşamsal fonksiyonlarımızın gereksiz olduğunu düşündüm bir an, acının ne kadar da yakıştığını öğrettin vatanperver olmanın kucağında. "Atam izindeyiz" demenin ağızlarda değil Sınır karakollarında verilen kayıpların çizgisinde anlattın, anlatılması gereken en iyi şekilde
610 
 Sistemin Ruhu - 2  (Nilüfer Aydur)

Düşünün ki; duvarındaki tuğlalardan biri olarak bulunduğunuz bina, hapishane olarak kullanılmaktadır. Siz, bir tuğladan ibaret varlığınızla hapishane değilsinizdir kuşkusuz ama oluşumundan ayrılamadığınız binanın bütünlüğündeki işlevinizle, o ruha, hapishanenin ruhuna aitsinizdir. Kölelik çağında sistem, insanın, toplumun hangi katmanından olursa olsun, ruhu köleliği içselleştirmiş birer sistem parçası olarak varlık bulmasını şart koşar.
611 
 Sokak Köpeği Yalnızlığı  (necdet karasevda)

Yüreğimi kürtaj edilmiş gecelerde vurdum sensizliğe, bilinmezliğe. Kentin sokaklarında bir sokak köpeği yalnızlığı ile ağladım. Başımı okşayacak bir merhamet eli, kalbime dokunacak sözleri söyleyecek dili aradım. Yanımdan yüzlerce insan geçti zamanlı zamansız. Ve hiç biri dönüp bakmadı erguvan bakışlarıma. Zabta geçmeyen küfürlerle, kayıt dışı aşağılamalarla vurdular yüreğime, kanattılar göz bebeklerimi.
612 
 Er yada Geç Kazanan Kişi, Kazanacağını Önceden Düşünen Kişidir  (serdar)

Önceden hayal etmek ama neyi hayal etmek, tabi ki bir gün gerçekleşmesini umduğumuz hayali kurarız kafamızda...
613 
 Yaşamak  (memet göktepe)

Toplumsal yaşam üzerine düşünceler
614 
 Kitap Okumayın Kampanyası  (osman tatlı)

Gelin kendimizi de okumayanları da bu dertlerden kurtaralım ve okumama şenlikleri ve etkinlikleri düzenleyelim.
615 
 Mehter Takımları  (M.NİHAT MALKOÇ)

Osmanlı Devleti ordusunda askerin moralini düzeltmek için değişik yollara başvurulurdu.Mehter takımları askerin coşkusunu artırmak için önemli bir vasıtaydı.
616 
 Senet  (Arzu Candevir Çakır)

Seneti Unuttun!!!
617 
 Rahat İstiyor Bu Toprakların İnsanları  (manifest)

rahat istiyorr.
618 
 Eh! Biraz da Folklör  (Kâmuran Esen)

Yöremizinin şivesi bana kuş sesi gibi gelir. Neden mi? Çünkü annem bana ninnilerimi yöremizin şivesi ile söyledi. Büyüklerim; anılarını yöremizin şivesi ile anlattılar, öğütlerini yine yöremizin şivesiyle yaptılar.
619 
 Türk İmajı  (Şahingöz)

Bu devirde imaj herşeydir. Ve ne yazık ki, dış camiada Türk imajı pek olumlu değildir!
620 
 "Kızların Tatlı Zamanı ""  (nalan gök)

"Babası gelirken baklava alır mısın?Kızımızın tatlı zamanı geldi!!!! "

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.