..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da çok rüyacı değil miyiz!" -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Tarihe Penceremden Küçük Bir Not II
Servet Alkan
Şiir > Başkaldırı

Dünyanın en büyük şeytanı kim diye sorarsan? Parası en değerli olan derim Sonra Usa,sonra Avrupa Sıraya koy öylece.. Dünyanın en büyük şerri nerde diye sorarsan? Daha gelmedi gelmekte olan derim Doğuya bak doğuya,Yecüc Mecüce Hizaya koy öylece… Dünyanın en Mazlumu nerde diye sorarsan? Ortadoğuya bak derim Ortadoğuya. Sonra var Uzak Asyaya. Kafana koy öylece… Dünyanın Başkenti neresi diye sorarsan? İstanbul derim de ağlarsın son

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
641 
 2009 Un Yaşanılabilir Bir Yıl Olması Dileklerimle  (Figen Yarar )

Evet değerli dostlar;365 tane tertemiz sayfa var önümüzde.önceki sayfalarda yazamadığımız, ya da yanlış yazdığımız. İşte kalem de, silgi de bizde , ne dersiniz?
642 
 Köy Hayatı  (kamil uçar)

köy hayatının özlemi
643 
 Yurdumun İnsanı  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Araba vapuru İstanbul Boğazı’nın tarihe mal olmuş sularını yararak hafifçe ilerliyordu. Denizin iyot kokusunu içime çektiğimde, martıların çığlıkları da şehrin gürültüsüne karışıyordu. Hele bir tanesi, geminin en üst direğine konup, yol boyu ayrılmadan bizlerle birlikte yurdumu kuş bakışı seyrediyordu.
644 
 Sistemin Ruhu - 4  (Nilüfer Aydur)

Felsefe aydınlıktır. Dönemi aydınlatır ve geleceğe ışık tutar. Fakat o bir kurtuluş manifestosu değildir. Din felsefesi, doğa felsefesi, bilim ya da siyaset felsefesi çağın önyargılarından tamamıyla soyutlanarak ele alınamaz. Yapmamız gereken, felsefenin aynasında yansıyan kendi gerçeğimizi görmek ve bu gerçekle ne yapabileceğimizi düşünmektir.
645 
 Halk Taraflı Medya  (Murat HASGÜN)

Bir medya kuruluşu taraf oluyorsa veya taraf olmaya zorlanıp taraflı yayın yapıyorsa, o kuruluş tarafsız yayın yapma çizgisinden şaşacağı ve farklı bir kişinin, kurumun veya siyasi partinin tekeline girip bir propoganda aracı olacağından, asıl görevini tam anlamıyla yerine getiremez.
646 
 Nobel E Doğru  (ENGİN ÖZTÜRK)

nobele doğru o tarafa
647 
   (Meryem Rabia Taşbilek)

Çocuklarımız için Osmanlıca hâlâ "bu dil" ifadesindeki yabancılıktan payını almayı sürdürüyor. Namık Kemal'in yazıları çocuklarımız için ne yazık ki bu yüzden hâlâ bir yabancının yazıları gibi... Cevdet Paşa sanki bugün bize bizden biri gibi mi görünüyor? Elbette, artık o da bir yabancı... Peki ya Akif, Gökalp, Elmalılı, Babanzâde ve diğerleri? Sanırım cevap değişmeyecek... Biz bize yabancılaştık çünkü. Osmanoğulları bile Osmanlıca bilmiyorlar.
648 
 Gelenek, İletişim ve Kültür - 1  (Nilüfer Aydur)

Tarih boyunca iletişim teknolojilerinin iktidara sahip olan kesimlerce yönetildiği göz önüne alınarak, dehaların; neyi, nerede, nasıl, hangi koşullar altında, ne için, hangi araçlarla, neye hizmet ederek, hangi saikle keşifler yaptığı alsa göz önünden uzak tutulmamalıdır. Bu hususta düşüncem odur ki, çağları belirleyen ve eskiyi yadsıyarak gelişen her yeni iletişim teknolojisi dikkatle gözlenmeli, iktidarların -iktidarlarını sürdürme bağlamında, yetersiz kaldıklarına, yıprandıklarına inandıkları için- ortadan kaldırmaya çalıştıkları eski teknoloji-ler rafa kaldırılmadan, güncelliği korunarak yaşatılmalıdır. İnsan için önce söz mü vardı, yazı mı vardı? Tartışmaları bir yana, insan için önce ‘’gelenek’’ vardı, gerçeği görülmelidir. Yazıdan ve sözden önce oluşmaya başlamış bir ağın, insanlığın toplu bilincinin varlığı sahiplenilmelidir. Düşünce evrenimiz, farklı kültürlerin farklılığından beslenmiş bu ağın izdüşümüdür. Bu bağlamda evrensel geleneği korumak, farklı gelenekleri korumakla mümkündür.
649 
 Büyükorhan'ın Kitapları Hazırlanıyor  (Yunus Emre Coşan)

DağSes Gazetesi Yazılar
650 
 "Spermler" Sokakta Yarışıyorlar  (Murat Sayım)

İki araba veya daha fazlası sokak tabiriyle “kapışırlarken” yumurta yoluna bırakılmış spermlere benzemiyorlar mı?
651 
 Namussuz İkilemler  (elif yıldız)

“ben olmadan gidemezsin uzaklarına, senin en uzak sandığın yer yine benim aslında ya da kendinden bile daha yakınım sana. Kendi nefes alıp verişlerini bile duyamadığın anlarda duyacaksın benim nefesimi kulaklarında."
652 
 Asayiş  (Ali Erasoğlu)

Giderek bozulan toplumsal huzur ve asayiş hakkında
653 
 Yoksa Dördüncü Dünya Savaşı mı?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Amerika desem, zorda kalan bu ülke, özür dileyerek olayın doğruluğunu da onayladılar. Çıkarlarını düşünen ve üçüncü dünya ülkeleri üzerinde sürekli senaryo üreten bir ülke olarak ABD’den her şey beklenir diye şüphe kapısını açık bırakıyorum. İsrail mi? Başbakan Erdoğan’ın Davos çıkışından sonra Akdeniz’de meydana gelen Mavi Marmara Gemisi’ne baskının ardından gerilen ilişkilerimiz sonrası hükümetleri zorda bırakmak adına İsrail'in oynadığı bir oyun mu?
654 
 Çoğunluğa Uyma (Ma) K  (Fuat Türker)

İnsanlar genellikle, içinde yaşadıkları toplumun kendileri hakkında ne diyeceğine, ne düşüneceğine bağımlı olarak yaşarlar. Bu bağımlılık, insanları din ahlakının gereklerini yerine getirmekten alıkoyar. Kurallarını toplumun koyduğu, adeta bir din gibi benimsenen ve uygulanan bu yaşam şeklinin dayanağı, ‘çoğunluğa uyma’ mantığıdır. Bu batıl gelenek toplumda öyle yerleşmiştir ki, kişiler kurallara itiraz etmeye dahi güç yetiremezler. Bu ‘din’in mensuplarının toplumun sayısal çoğunluğunu oluşturuyor olması, diğer insanları da yanlış yönlendirir. Çünkü insanlarda çoğunluğun yaşam şeklinin, uydukları ve uyguladıkları kuralların doğru olduğu gibi bir inanış hakimdir. Oysa Kur'an...
655 
 Şiddet, Her Yerde mi Yoksa?  (Aynur Özbek Uluç)

Duyarlı insana düşen sorumluluk, durumun farkına varmakla başlıyor belki de. Buna direnmenin yollarını aramakla.
656 
 Bütün Dünya Dilleri Arasında Yurdumuzda İlk Sırada  (Ahmet Zeytinci)

Bilemiyorum Avrupa'nın ya da başka kıtalar da ki ülkelerde de bu tarzanca konuşuluyor mu? Onların eğitimi bizden daha ileri de olduğu için tarzanca ile pek de işleri olmadığını tahmin edebiliyorum... Orada ki insanların bir çoğu kendi ana dilleri ile birlikte en az bir iki yabancı dili şakır şakır konuşuyorlar.
657 
 Kullanılmayan Sözler  (Aydan Seylan)

Hep merak etmişimdir. Neden bazı sözleri söylememekte inat ederiz?
658 
 Defne Joy Foster Sarhoş Muydu?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Ve… Çocuk burnundan akan sümüğüne aldırış etmeden eline sımsıkı kavradığı oyuncağı ile aşağıdan yukarıya doğru bağırır; “Anneeee Ben Sokaktayım!…” Sokak özgürlüktür… Sokak Yaşamdır… Sokak her şeydir, her şeyin kıymetini bilenlere… Bence, Hıncal Uluç sarhoş, ne dediğini bilmiyor, bizde, ölenin arkasından yalnızca rahmet okunur…
659 
 İşletme Fakültelerine Yeni Ders Konulma Tavsiyesi  (süha özmen)

Süha Özmen 1969 yılında Ankara'da doğdu.Ortaöğrenimimi babasının asker olması nedeniyle Anadolu ve Trakya'da çeşitli okullarda tamamladı. 1988 yılında bir daha taşınmamak üzere İstanbul'a yerleşti .İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Özel Şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.Edebiyat ve Tarih, özellikle de ekonomi ve siyaset konularına ilgisi yüksek düzeyde.
660 
 Sistemin Ruhu - 6  (Nilüfer Aydur)

Bu sistem, ürettiğimiz araçlar ve o araçlar yoluyla oluşan ilişkiler ağı tarafından belirlenmiş olamaz. Çünkü bizler, dünyanın bu yakasında yaşayan Doğu toplumları olarak -Batı tarafından adlandırıldığı şekliyle- ilkel toplum birimlerimiz (çöllerde, dağlarda, mezralarda yaşayan halklarımız) sayesinde biliriz ki; üç beş çanakla mağaralarda ya da tezek yapımı evlerimizde, tüm dünyadan uzaktayken bile, bu sistemin içinde yaşarız. Hem de ne feodalizmden ne de kapitalizmden bahsedilebilecek hiçbir oluşumun içine yerleşemediği günlerden beri. İki ve daha fazla insanın iletişim kurduğu bir dille birlikte yaşadığı her yer ve durumda olduğu gibi...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.