..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Gelecek
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Özgürlüğün İçten Ölçüsü
Aysel AKSÜMER
Deneme > Toplum

Özgürlük herhangi bir kaba, düşünceler de aynı kalıba sığmaz. Hür olduğumuz sürece varız. Kanunlar ve kurallar çerçevesinde sınırlarını kendi belirler insan. Yazdıklarımın arkasındayım ama "bedensel özgürlük" denince orada biraz tutucuyum. Geri kafalı değilim sadece toplum içinde gereğinden fazla açık seçikliği yadırgıyorum. Kimseye karışmak gibi bir niyetim yok zaten haddim de değil. Hür iradesi var insanların. Bu konuda kendi fikrimi söyleme ö

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Gelecek
 Gidişim Çağı  (Aysel AKSÜMER )

Gelişim, Gidişim Çağı
 An'dan Ötesi Yalan  (Aysel AKSÜMER )

Fazla mı ciddiye aldık ki hayatı?
 Yürüdüğümüz Yol Yanlışlarımız Olmasın  (Hüseyin İbiş)

neden rotamızı doğru bildiğimiz yanlışlarımız üzerinde çizmekte inat ediyoruz?
 Dünya Cehalet Değirmeninde Öğütülmesin  (Hüseyin İbiş)

dünyanın; kendi ekseni etrafında dönerek bir günü tamamlayan, güneşin etrafında dönerek ise yılı tamamlayan bir küreden ibaret olduğu bilinir; ama bakın dünyanın hali söylenilenden ibaret değildir.
 Başarıları Göz Ardı Etmeyin  (Hüseyin İbiş)

başarı, insanların yapmakta olduğu güzel işler üzerinde elde ettiği olumlu kazanımlardan ibarettir.
 Çocuklarımız Cehalet Rüzgarında Savrulmasın  (Hüseyin İbiş)

çocuk; hayatımızda en güzel yere sahip olan, dünyamızın bir çiçek bahçesi haline gelmesinde en önemli rolü oynayan kıymetli varlıklarımızdan bir tanesidir.
 Gel Tezkere Gel  (Aysel AKSÜMER )

Sayılı günler, özlem, sevgi...
 Sizin Çocuğunuzun da Bir Pulsuz Dilekçesi Vardır  (M.NİHAT MALKOÇ)

Dünyanın en uzun ve meşakkatli işidir insan yetiştirmek…Onun içindir ki bütün toplumlarda ana ve baba kutsaldır.Resulullah’ın kavliyle söylemek gerekirse “Cennet anaların ayakları altındadır.”
 Pavlonya  (Onur Altan)

Yazın hayatım da beni iyi bir yere getiren Allahıma hamdolsun
10 
 Evliya Menkıbelerinden Türk Fantastik Edebiyatına  (Oğuz Düzgün)

Bugün batı Fantastik Edebiyatında kullanılan pek çok Fantastik Motifin aslında bizim fantastik dünyamızdan alıntı olduğu yönünde ciddi şüphelerim var...
11 
 İnsanı Gelecek Zamanda Çekimlemek  (Oğuz Düzgün)

Anglo-sakson dillerinde iki farklı gelecek anlayışı bulunuyor. Bunlardan birincisi, “future” ya da “futur” örneğinde görüldüğü gibi zamanda konumlanan şahsın merkeze alındığı ve özneleştirildiği anlayış…
12 
 Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği  (Cemal Zöngür)

Doğru ve birlikte hareket edilse, art niyetli kişi ve oluşumların hiçbiri, Aleviler üzerinde kolayca oyun oynayamayacağı bilinmelidir. Ancak Aleviler hâlâ devekuşu gibi kafayı CHP vb. siyasi yapıların içine sokup, vücutları dışarıda kaldıkça, dün olduğu gibi yarında saldırıların son bulmayacağını akıllardan çıkarmamalıdırlar.
13 
 Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer?  (Cemal Zöngür)

Devlet otoritesinin her dediğinin geçerli olduğu toplumlarda, siya partilerin varlığı vitrinleri süsleyen manken misalinden başka bir anlam ifade etmemektedir. İşte bunun için sürekli Türkiye’de demokrasinin olmayışı dile getirilmektedir.
14 
 Bu Mektup Size  (Ebru)

Evet, evet... Bu mektup size...
15 
 Yirmi Yıl Sonraya Mektup  (Edip Ayhan Balkaya)

Hepimizin gelecek ile planlar yaparız.Kimimiz korkarak kırılacağını bildiğimiz umutlarla geleceğe sarılır kimimiz çoktan pes etmişçesine yatarız. Ben hep kendime karşı yapılan hataları başkalarına yapmamaya çalıştım.Bu bende büyük bir saygı duyma durumu oluşturdu.Sonra bir gece yalnız başıma elektiriklerin kesilmesiyle odamda düşünmeye başladı.Ben büyürkende hatalar yapılmış,geleceğim çizilirkende yapılmış işte bu hatalar daha ilerisinde karşıma çıkmasın diye yolun yarısında işime yarayacak bir gençlik broşürü hazırladım...
16 
 Zenginler Kıyamet Gününe Hazırmış  (Ahmet Zeytinci)

Kıyamet olayı Cenabı Allah'ın takdiri ve dilemesi ile olacak olan bir olaydır. Bunun ile ilgili ayet ve hadisler gayet açık ve nettir. Bu konu ile ilgili tartışmalarda abes, yersiz ve gereksizdir, spekülasyondan öteye geçemez. İşte size ayeti kerime, ''İnsanlar sana kıyamet saatini soruyorlar. De ki: "Onun ilmi ancak Allah'ın nezdindedir. Ne bilirsin belki kıyamet yakında olur." (AHZAB/63) Başka bir ayet yine ''Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah'ın şanı yücedir. Kıyâmet saatinin bilgisi de yalnız onun yanındadır. Siz sadece O'na döndürüleceksiniz.'' (ZUHRUF/85) Peygamberimiz Hazreti Muhammed sav.'de kıyamet hakkında mealen ''Siz ne kadar bilgi sahibi iseniz ben de sizden fazla bir şey bilmiyorum.'' demiştir.
17 
 Gitmek mi zor yoksa bunu düşünmek mi?  (DİDEM SEVİNÇ)

Gidiyorum....omuzlarımda eskimeye yüz tutmuş bir kalbin ağırlığı,ellerimde harap edilmiş sevgi atlası,gözlerimde akıtmamaya çalıştığım son damla yaş ve bedenimde yorulmuşluğun verdiği bitkinlik..gidiyorum!
18 
 Dijital İlüzyon  (Ayten Suvak)

Neredeyse her alanda gerçeğin yerini almaya hazır görünen "Dijital İlüzyon" gelecek yaşamımızı ne ölçüde etkileyek acaba...
19 
 Dünya'ya Neden Cahil Üretiyoruz?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İnsanoğlu makinelerin en kralını üretir, ürettiği makineler ile seri bir şekilde ‘mal’ üretirler. Yapay zekâ ise günümüzde insanlığı esir almaya başladı. Bir taraftan insanları işsiz bırakırken, diğer taraftan gelecekte karınca gibi üretecekleri askeri robotlarla insanlığın sonunu da getireceklerdir. Tıpkı, insanın kurdu, insan olduğu gibi! Biz bu konuyu bir kenara bırakalım, yapay zekânın gündemde olduğu ve uzayla uğraştığımız bir ortamda “Dünya neden cahil insan üretiyor?” sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım. Herkes süper bilgili olduğu zaman dünya nasıl olurdu? Krallar o zaman çıplak mı gezerdi? Patronlar, daha mı az sömürürdü? Veya bilgili olanlar, kapitalizmin çarkı içinde hemen istedikleri işi bulabilirler miydi? Kısacası, dünya adaletli mi olurdu?
20 
 Sarılmak gelir içinden  (Birkan ASKAN)

Nedenlerini düşünüyorsun../Neden bu kadar uzak../neden bu kadar sessizlik..ve yalnızlığı zamanın..herşeyin bir nedeni var elbet seni beklemekten../Belki hiç yaşamadığın birşey...

1 2 3 4 5 6 7  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Pavlonya
Onur Altan
Deneme > Gelecek

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.