..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevgi en azgın yüreği uysallaştırır, en uysal yüreği azdırır. -Alexis Delp
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Unutulamayan Dönemler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sen Şeytansın Ben Ademoglu
Gürkan BAYKAL
Şiir > Bireysel

Sen oradamısın.. sana sesleniyorum, duy beni, yalvartma beni, bana mahkum etme.. beynimle, kalbim arasında bir çizgidesin.. saklanma, çık artık... biliyorum oradasın. çünkü hayatımda ki, bütün fazlalık ları çıkardım geriye yanlız sen kaldın... sana sesleniyorum, kaçamazsın artık kandırma beni.. biliyorum....... .. nefretimin içindeki cehennemsin biliyorum .. ihanetimi gören gözlerimsin biliyorum .. cehennemin kapısına açıla

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
 Anton Çehov ve Martıları  (RUTİL BİLGİNER-)

19.yüzyıl Rus eleştirel gerçekçi tiyatrosunun önde gelen temsilcisi olarak anılan Çehov,1860 ta Taganrokta doğdu dedesi sonradan özgürlüğünü kazanmış bir serf olan Çehov küçük yaşlarda babasının bakkal dükkanında çalıştı 1871 de dükkanın batmasıyla moskovaya taşınan ailesinin ardından oda moskovaya giderek iniversitede tıp öğrenimi gördü...
 Mersin Yenice 4. Barış ve Kültür Festivali  (M.NİHAT MALKOÇ)

Yaz mevsimiyle beraber illerde, ilçelerde, beldelerde, hatta köylerde ve yaylalarda bile festivaller düzenlenir. Birçoğunun adları değişik olsa da içerikleri hep sevgi, barış, dostluk ve eğlenceden ibarettir. Şehirlerin gülen yüzüdür festivaller… Bir yörenin gelenek ve görenekleri, çevre güzellikleri, mutfağı, insanlara yaklaşımı bu festivaller vasıtasıyla ortaya çıkar. İnsanlar arası iletişimler, paylaşımlar, dayanışma olguları gerçek anlamda bu zamanlarda ortaya çıkar. Nerden bakarsanız bakın festivaller yapıldığı coğrafyaya renk getirir, hayatı monotonluktan kurtarır. Tanıtımın en güzel ve en kestirme yolu festivallerden geçer.
 Diriller Yoksa Driller mi?  (kemal düz)

dağlık ve yolsuz bir bölgede yaşayan yunanlı olmayan ve yerli bir halk olan driller, savasçı bir halkdır.
 Ahilik ve Düşündürdükleri  (Kâmuran Esen)

Ahi Teşkilatlarının çok güzel gelenekleri ve katı kuralları varmış. Esnaflar arası yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamakla birlikte; konulan kurallara uymayanlara yaptırımlar uygularmış. Bu teşkilat; esnaf ile tüketici arası
 Sular Altında Uyumaya Bırakılan Tarihimiz  (Emine Pişiren)

Yol boyunca doğanın muhteşem üç rengiyle gözlerimiz kucaklaşırken baraj suları göğün mavisiyle adeta sarmaş dolaştı. Ak bulutlar bir kuğu zarifliğinde suyun yüzeyinde tatlı akisler çizerken, bir anda bakışlarım dondu. Yutkunamamıştım! O an boğazımıza takılan alabalık kılçığı değildi.
 Biz Metin Biçer'in Öğrencileriyiz  (Hakan Yozcu)

Bir 23 Nisan günüydü. Erdoğan ile anlaşmıştık. Sinemaya gidecektik. Ben, babamdan harçlığımı almıştım. Erdoğan'ın ise sinemaya gidebilmesi için çalışması ve bilet parasını çıkarması gerekiyordu. Bu nedenle boya sandığına sarılmıştı. Kadirli'nin tam merkezinde Çamlı Kahve denilen meşhur bir yer vardı. Neredeyse bütün Kadirli halkı oraya gelirdi. Yan tarafta Ara Çayhaneler denilen T biçiminde bir sokak vardı. Bu sokak, tamamen çayhanelerle doluydu. Günün her saati insan doluydu. "İğne atsanız yere düşmez derler" ya işte öyleydi.
 İskenderun'da Sosyal Aktiviteler  (kemal düz)

kültüre sanata, okumaya yazmaya bu kadar çok önem veren, ancak kültürel aktivitelerin de az olduğu kentlerden biriydi İskenderun. son onbeş yılda kültür sanat adına önemli bir adım atılmadı... yerel seçimler sonrası kültür de sanatta gözle görülen bir canlanma bir hareketlenme ortaya çıktı. tiyatrolar, ses sanatçıları, yazarlar akın ediyor iskenderun ve bölgeye...
 ... Çemberimde Gül Oya...  (ugur lalek)

İşte sezonun kara tarihi gün ışığına çıkarma dizisi çok büyük bir "AFERİN" yakıştırmasıyla biterken....
 Bir Hükümeti Deviren Kadın: Fadime Şahin  (Fatih KAYABAŞI)

28 Şubat döneminde de darbeciler tarafından aynı uygulamalar yapıldı bizlere. Resmen Ayaktayken, uyutulduk. * Refah Partisi’nin giderek oylarını artırdığını ve bunun hiçbir şekilde önüne geçilemediğini gören darbeciler, büyük şehirlerde, toplumun nabzını en iyi tutan meslek grubu olan taksicilerle görüşüp tahlil yaptılar. Taksiye binip şoförlere, Refah Partililerin yaptığı iddia edilen yolsuzlukları anlattılar. ‘Bunlar Türkiye’yi İran’a çevirecek’ dediler. Gördüler ki bu iddiaları, taksiciler ciddiye almıyor. Sonra taksicilere, ‘Filanca tarikatın şeyhi, kadınlara kızlara tecavüz etmiş’ şeklinde hayali hikayeler anlattılar. Taksiciler buna çok sinirlendi. ‘Vay namussuz, şerefsizler’ dediler. Taksiciler de bu durumu halka anlattı.
10 
 Dünya Aşk Üzere İmiş!..  (Deniz Ak)

....Aynı mahalledeki bir genç delikanlı; sever komşu kızını. Başlar her fırsatta, limonla taradığı contravolta saçları ile geçer kızın önünden. Sonra kıza arkadaşıyla haber gönderilir...
11 
 Yavuz Zırhlısının Yazgısı ve Tarih Bilinci  (Mehmet Sinan Gür)

Herşeye para gözüyle bakmayalım, tarihi değerlerimize sahip çıkalım ve onları küçümsemeyelim. Bunun yaşamsal önemi vardır.
12 
 Kapadokya Yahut Güzel Atlar Ülkesi  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türkiye dünyanın en güzel ülkelerinden biridir. Bunu sadece biz söylemiyoruz, ülkemizi ziyaret eden yabancılar da bu toprakların tabiî güzelliklerine, kültürel öğelerine, sofra kültürüne hayran kalıyorlar. Bizler, içerisinde yaşadığımız halde bu güzellikleri göremiyoruz; görsek de farkına varamıyoruz. Oysa yabancılar değişik ülkeleri gördükleri için buraların güzelliklerini kıyaslama imkânına sahip oluyorlar. Bu yüzden onların kanaatleri bizleri için önemlidir. Ülkemiz hakkında olumlu ve olumsuz görüş bildiren turistlerin değerlendirmelerini dikkate almalıyız. Onlar bizim dünyadaki gönüllü turizm elçilerimizdir.
13 
 Mersin Yenice İzlenimleri  (M.NİHAT MALKOÇ)

Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar memleketlerine akmaya başlarlar. Sıla özlemini hafifletmek için herkes akrabalarını, eş dostlarını ziyaret eder. İnsanlar memleketlerine gelmişken eğlence de bir yandan hayatı renklendirir. Bu aşamada festivaller girer devreye. Yerleşim yerleri kendi özelliklerini de dikkate alarak bir dizi sosyal faaliyetler düzenlerler. Festival şeklinde gerçekleşen bu eğlenceler insanların ilgisini çeker. Yaz aylarının neşesidir festivaller… Hayatı güzelleştiren bu eğlenceler yörelerin tanıtımını da sağlarlar.
14 
 İnsanlık ve Müthiş Ucube...  (David Durak ARSLAN)

...Doğrunun yöneticisi, bilgisizliğin ve yanılgının lağamıdır. Evrenin şatafatı aynı zamanda pisliğidir »
15 
 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü"nden, Şapşal Şabalak Konserlere, Cicili Bicili Mağazalara  (Vildan Sevil)

Devlet adamlarımız ve eşleri, pek önemserler bizi. Günün “mana ve ehemmiyetine uygun” kutlama demeçleri yayınlanır. Belediyeler şapşal şabalak konserler düzenlerler, göbekler atılır şen şakrak. Töre cinayeti denir, kadınlar öldürülür bir yandan. Memeleri tomurcuğa durmamış kızlar, dedelere peşkeş çekilir, alınır satılırlar. Bahçedeki ağaçtan ya da bir tavandan sallandırılmış ipin ucunda ince güzel boyunları.
16 
 Türk Aydınlarında Takvimler 1789 Mu?  (Muhammed CAN)

Ben söyliyeyim, yanlış tespitte bulunursam ki, öyle kabul edileceğinin hükmünü yazmadan verdim. Böylece kariyerler zedelenmez ve dahi mesleki onurlar korunur, değilse de, işinizi kaybetmemiş olursunuz!
17 
 "Yarin Yanağından Gayrı"... İsyan Ruhu... ve Börklüce Mustafa Şiir Günleri...  (Vildan Sevil)

Börklüce’nin felsefesini, ruhunu, Karaburun yerelinden hareketle, tüm yurtta canlandırma çabalarının son üçüncüsüydü bu etkinlik. “Son üçüncüsü”, diyorum; çünkü, daha önceleri de denenmiş; denenmiş de, suskunluğa itilmiş kaç kez. Börklüce Mustafa adı çıkarılıp, Karaburun Festivaline dönüştürülmüş ince taktiklerle. Yerel ve genel yönetimlerin, çeşitli yöntemleriyle, özellikle 12 Eylül’den sonra daha çok üretilmiş korku virüsü.
18 
 Son Süvari Belgeseli’ni İzledim  (Hakan Yozcu)

Belgesel, 1 saat 3 dakika sürüyor. Çok sürükleyici ve akıcı bir film olarak hazırlanmış. Bir türlü bırakıp ara veremiyorsunuz. Ben, de adeta bir solukta izledim. Etkilenmedim desem yalan olur. Gazeteci Konuksever, adeta Türkiye’nin son 60 yılına şahitlik etmiş. Hemen hemen bütün siyasi olaylara şahit olmuş. O dönemin bütün kahramanlarını yakından tanımış. Liderlerle röportajlar yapmış. Deniz Gezmiş’i ve Mahir Çayan’ı yakından tanımış.
19 
 Yahya Kemal Beyatlı'nın İki Aşkı Vardı...  (Emine Pişiren)

Sedat Bey, aynı zamanda Yahya Kemal Beyatlı Şairimizin de bir öğrencisiydi. Birkaç saat sonra gün batacaktı ve ben yine İstanbul-umu özlemiştim. Baharat tadında benim dudaklarımdan döküldü ünlü şairin dizeleri, bir bir özlemini içtiğim İstanbul-umla birlikte…
20 
 'Bap' Dünyanın Son Sayfası  (YETER ÖZHAL)

Bu kalabalıkların altından bizlere bağıranlar var. Kulaklarınızı kabartın, gözlerinizi o tarafa çevirin, susun azıcık, konuşmayın, sadece onları dinleyin. Çok fazla zamanınızı almaz, sadece 10 dakika…
son eklenenler
30 Ağustos Zafer Bayramı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Cinuçen Tanrıkorur
Salih Zeki Çavdaroğlu
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 10
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 9
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 8
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 7
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 6
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 5
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 4
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 3
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 2
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Mağdurluk Bilançosu - 1
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Anton Çehov ve Martıları
RUTİL BİLGİNER-
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Biz Metin Biçer'in Öğrencileriyiz
Hakan Yozcu
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Son Süvari Belgeseli’ni İzledim
Hakan Yozcu
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
bir Talip Güvel Şiiri
Hakan Yozcu
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Avucuma Batan Kıymık
Necmettin Yalcinkaya
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.