..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan gülümsemeyle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. -Byron
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ilgına Mektuplar 7 - 8/ Nezarethane de 48 Saat
Mehmet Altekin
Şiir > Aşk ve Romantizm

Pendik'ten kalkarken tren Bin bir ümitle ümide koşarken Sevgisizliğim guruba yansımışken Bilmiyorum, ayrılığı istemem Cennet cehennem bilmem Senden ayrı sonsuzluğu istemem Bana cennet olur seninle cehennem Trende ölüm mektubumu yazarken Gözümden yaş aksın istemem Bir gün için veririm yıllarımı Yeter ki iste, yeter ki aç kollarını Tövbeler yalandır aşk diyarında Bir bakmışsın seninleyim evine en yakın durakta Kurduğumuz hayalle

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
181 
 Satoğlu'nun Kayseri Ansiklopedisi (!)İ  (Mümtaz Beğen)

Lâle şiirleriyle ünlü araştırmacı- yazar Abdullah SATOĞLU tarafından hazırlanan ve yakın bir zaman önce Kültür Bakanlığınca yayınlanan bir eserden söz etmek istiyorum.
182 
 İskenderun'da Bir Orhan Veli Varmış  (kemal düz)

antakyaya yağmur yağıyor sicim sicim ben üşüyorum ağaçlar üşüyor, kuşlar üşüyor, caddeler ayakkabım kıravatım şapkam üşüyorum sokaklar saçaklar evler sokaklar saçaklar evler hep birlikte üşüyoruz.
183 
 Pascal Mercier - Lizbon’a Gece Treni Üzerine  (Mustafa Mert)

Sıkıcı bir roman izlenimi vererek başlayan yapıt, hareketli bir felsefi roman olarak yoluna devam eder. Bazı romanlar vardır, olayların içine girmek zaman alır, olayın örgüsünün alt yapısının kurulması aşaması uzun sürer. Bu süreç okuyucuyu sıkar, yorar, hatta pişmanlığa sevk eder. Birçok okuyucu maalesef bu tür yapıtların devamını okumaz, bırakır.
184 
 Bu İşte Bir 'Yanlışlık' Var  (Yeşim)

Tuna Kiremitçi 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var' üzerine...
185 
 Şair Haydar Çoruhlu'yla Şiirin Kalbine Yolculuk...  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bazı insanlar için bir yaşam tarzıdır şiir, yaşama sebebidir. Belki de hayatın ta kendisidir, öznesidir. Şiir, yaşam sevgisinin berrak pınarıdır. Hayatı idame ettirebilmek için nefes gibidir. Şair söyleyecek sözü olandır. Şairlik en zor zamanlarda bile dik, diri ve iri durmaktır. Sözcüklerin gücünü güç edinmektir. Bir duygu işçiliğidir şiir. Yusuf'un zindandaki duası, Züleyha'nın sıcak gözyaşı, İbrahim'in teslimiyetinin söze bürünmüş hâlidir. Ham sözlerin işlenmiş, son safhasıdır. Şair kelimelerin elinden tutandır. Şair, şiirin coşkun ve derin sularına kendini bırakandır.
186 
 Tolstoy Müslüman Olmuş Muydu?  (Aydın akdeniz)

Diriliş, bir solukta okuduğum kitabıydı onun. İnanan insanın psikolojisini entellüektüel birikimiyle ne kadar güzel tahlil etmişti bu romanda. Rus klasizmini bana sevdiren güçlü yazarlardan biri oldu. Arayışları ve hayatı öğretile gelenin dışında sorgulama eğilimi, eserin her sayfasında hissediliyordu. Yalnız, bunlara verdiği cevaplar nedense pek özenilerek, olgunlaştırılarak hazırlanmış gibi gelmemişti bana. Birikimlerini yetiştiği dönemin kültürel zeminine uygun düşen beklentilere feda edebileceğine hiç mi hiç ihtimal vermiyorum. Ama eserin kurgusu Ortodoks inancı içinde bir formül koyuyordu ortaya.
187 
 'Özlemeye ve Korkmaya Devam' Üzerine  (Hilâl Erboyacı)

Eğitim ve öğretim denildi mi dayanamam, konuşurum. Ne varsa bugüne kadar topladığım hepsini dağıtırım. Sevgili Osman Tatlı’ nın bir kitap eleştirisi düşündürür kaç gündür beni. Nasıl bir yazma aşkı? Zaman bulup yazamadığım. Her gün belleğime kazıdığım.
188 
 Zor Zanaat Kadın Yazar Olmak  (Hilâl Erboyacı)

Siyah Süt / Elif Şafak Üzerine
189 
 Zombi Savaşı Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Hee, olur da ilerde bi zombi olayını filan dünya gerçekten yaşarsa bu kitabı okuduğunuz için hayatta kalma şansınızın çok artacağını söyleyebilirim. Hadi gene iyisin, sen işini bilirsin..
190 
 Avucumda Sevda Var  (M.NİHAT MALKOÇ)

Şiirler olmasaydı nasıl ifade ederdik yürek yakan gizli aşklarımızı?...Nasıl temizlerdik ruhumuzda biriken tortuları?...Tek taraflı sevmelerin resmidir şiir…Sözün öze ulaşmasına vesiledir çoğu zaman….
191 
 Somuncu Baba Dergisi"nin 100. Şeref Sayısı  (M.Nihat MALKOÇ)

“Dergi hür tefekkürün kalesidir” demişti Cemil Meriç “Bu Ülke” adlı kitabında… Gazeteler günün haberlerine değinir ve bunları değişik açılardan yorumlar; bu yüzden bir günlük ömrü vardır gazetelerin. Ya dergiler; dergiler öyle midir? Gazetenin aksine dergiler daha kalıcıdır. En azından yayınlandığı dönem içerisinde hayatiyetini sürdürürler. Birçok aydının duygu ve düşüncelerini iki kapak arasına alan dergiler fikriyatımıza ışık tutarlar.
192 
 6 Yıl Tam Pansiyon Ya da Kültürel Bir Cinayet  (mehmet tamer)

Edebiyat çocuklarımız için kurtarılmış bir alan gibi kalmadı. Kalamadı... Bunun sebebine dair küçük bir deneme...
193 
 Aşkın Gözyaşları /kitap Eleştirileri  (selcan aktaş)

Okuduğumuz kitapların detaylarına dikkat ediyor muyuz?
194 
 Uykuların Gizemi ve Agoraphobia (1ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Hokkabazlar, sel suları, mezarlıklar, horoz dedeler, adı sanı bilinmedik kuşlar, sıçrayıp ayın omuzlarına çıkan çatal dilli yılanlar, ağızlarından ovalar dolusu ateş püskürten dağ büyüklüğündeki ejderhalar, gölgeleri şehirleri kaplayan devasa testiler ve tıpkı insan gibi hıçkıra hıçkıra ta dünyanın öteki ucundan yuvarlanıp gelen kum taneleri ve benzer gerçeküstü imgelerle dolu büyüleyici anlatımıyla Asturias’ın “Guatemala Efsaneleri” ni çağrıştıran romanda, Jheronimus Bosch’un fantastik tablolarını andıran, masalımsı bir dünya da gözler önüne seriliyor.
195 
 Şiir, Şair, Okur...  (Muhittin Ulupınar)

"zavallı şair... Bülbül hamûş, havz tehî, gülistan harab diye inliyordu. ne bülbül kaldı ne havz."
196 
 Edebiyat Hayat Memat Üzerine III  (Osman AKTAŞ)

Hayat Memat: “Mermer ‘tezgâh’” Evet, tezgâh kavramını, toplum olarak, anlam genişlemesine uğratmış, gerçek anlamı dışında, “tuzağa düşürme” anlamında kullanmışız. Eskiden tuzaklar kalın iplerle, ağaçlarla, demirlerle yapılırken, şimdi de mermerden yapılıyor. Herkes birbirini tezgâha getiriyor. Hem de mermer tezgâha…
197 
 Kötülük Kavrayışı Üzerine Bir Deneme  (Derya Erdem)

Günümüzde bütün dünyanın gözlerini çevirdiği Ortadoğu'da yaşanılan savaş, katliam, tehcir, işkenceyle, hemen yanıbaşımızda, ülkemizdeki baskı, şiddet, işkence gibi Y. Türker'in ifadesiyle "fotoğrafı çekilmemiş hikâyeler"in yaşanması, yani yaşamın pek çok alanında fotoğraflanmış ya da fotoğraflanmamış "kötülük(ler)", bir kez daha "etik" sorunun gerek siyaset, gerekse felsefe içinden yapılan tartışmalar içinde ne kadar hayati bir önem taşıdığının altını çiziyor. Kötü'nün ne olduğunu, kötülüğün görüngülerini, nasıl olup da bir kötülüğün zuhur ettiğini, verili bir Kötü'nün, Kötülük'ün var olup olmadığını, bunlara dayalı siyasaları, bu minvalde süregiden muhalif ve statükocu tavırları ve eylemleri kavramsallaştırmak ve adlandırmak, kısacası tutarlı bir kuram oluşturmak ise oldukça zor görünüyor. Fransalı düşünür Alain Badiou'nün "etik" çalışması, her eserde olduğu gibi eleştirilebilir, tartışılabilir yönlerine rağmen, tam da böyle "zor" bir görevi yerine getirmeyi, bu bağlamda alana önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.
198 
 Yazının Edebi Olması İçin Ne Gerekli?  (Sihem Tachouli)

Benim için çok önemli,şimdiden teşekkür ederim..
199 
 Aşk/elif Safak  (AYSUN)

Aşk aşkı anlatıyor.
200 
 Alt Tarafı Bir Nokta Üzerine/ Naçizâne Bir Yorum  (Hilâl Erboyacı)

Yoktan var etmek yaratıcıdan başka bir varlık için mümkün olamayacağına göre var olanın değer ve ehemmiyetinin farkında olmak gerek.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kalemde Yorulur Yürekte Bazen
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yazan Okuyandan Çok
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Bilgeler ve Balıklar Kitabı Üzerine
Yûşa Irmak
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Göçer Bir Şehir"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Ahmet Sargın
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bitemeyen Proje" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.