..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sebep
ibrahim coşar
Şiir > Yaşam

SEBEP Bir sebep oluverdi, geliverdik dünyaya Bir sebeple yayılır tüm kâinata ziya An gelir duruverir o mükemmel makina Bir sebeple sonlanır dünyadaki vardiya Kış soğuk yaz sıcaksa sebebi yörüngedir İlkbahar canlanışa doğumlara simgedir Bulut gölgeleyemez ışığın kaynağını Güneşin varlığını ispatlayan gölgedir Ateş buhara sebep, buhar buluta sebep Bulut yağmura sebep, yağmur umuta sebep Hasret çeken topraklar kavuşunca suyuna Topr

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
161 
 Kuşku Bilinci ve Özgür Eleştiri : E - Kitap /// Hulki Can Duru  (Vildan Sevil)

Günümüzde, dünyada ve ülkemizde, insanların duygu ve düşüncelerini yönlendirme, güdümleme, iğdiş etme, tek tipleştirme çabaları, artık bilimsel yöntemlerle sürdürülmektedir. Medya, basın-yayın, tümü tekelleşmiştir ve ne yazık ki, dünyaya dayatılan bu postmodern çarpık kültüre hizmet etmektedir. Aynı yaklaşım, devletler için de geçerli olduğundan bu gidişe “dur” diyecek bir güç, henüz yoktur.
162 
 Köşe Sultanları  (osman tatlı)

Köşe yazarların görünen amacı gündeme dair düşüncelerin sade, anlaşılır, bazen yüzeysel, bazen nükteli ve bazen de somut verilerle okuyucusuyla paylaşmaktır.
163 
 İki Darbe Arasında İskender Pala  (Oğuz Düzgün)

İskender Pala’nın “İki Darbe Arasında” adlı kitabı yakın tarihimize ışık tutan önemli bir belge niteliğinde.
164 
 Edebiyat mı Ebedi - Yat mı Anlayamadım?  (Fatih Onaydın)

Türkiye de yazarlık "kendin çal kendin oyna" makamından bir parçadır. Kendinden başka kimseyi duymayanların diyarında tabiatın en güzel nağmelerini dillendirsen ne fayda! Bu sebeple biz gariban genç yazarlar için edebiyat, zaman aralıklı ruhsal orgazmdan başka bir şey değildir
165 
 Bir Tarık Buğra Geldi Geçti Bu Ülke’ Den...  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Yazar Tarık Buğra hakkında bir değerlendirme denemesi..
166 
 Allah"tan Tanrı"ya, Tanrı"dan Rabbe!  (hasan tülüceoğlu)

Rab, Tanrı‘dan farklı olarak Kuran-ı Kerim ve Hadislerde kullanılır. Ancak, Allah ismi yerine tekil olarak kesinlikle kullanılmaz. Kişiselleştirilerek kullanılır. Yani, Rabbim, Rabbin, Rabbimiz, Rabbiniz, Ey Rabbim, Ey Rabbimiz gibi. Ne Kuran‘da ne Hadislerde salt Rab ifadesini göremezsiniz. Bu İncil‘e has bir ifadedir. İncilin Türkçe çevirilerinde Tanrı yerine Rab ifadesi kullanılmıştır. Hatta İncil çevirilerinin en karakteristik özelliğidir Rab ifadesi.
167 
 Tahtalı Köye Rammi 2  (Hakan Yozcu)

Yaşam, kaybedildiği zaman bir daha elde edilemiyor. Yani yaşamı kaybetmenin telafisi yok. Bu nedenle insan, yaşamını kendine zehir etmemeli. Huzurlu, rahat ve mutlu bir yaşam için mücadelesini sürdürmeli… Oyunda ölüm ve ölümden sonraki hayat ele alınıyor.
168 
 İsmail Bozkurt’la Onur Duyduk  (Hakan Yozcu)

İsmail Bozkurt’u yine sanat sayesinde tanıdım. “Mapolar Öykü Yarışması”na katılmamı ve bir eserle mutlaka bu yarışmaya başvurmamı istemişti. Ben de hatırını kıramayıp “Emanet” adlı öykümü yazmış ve bu yarışmaya rumuz bir adla katılmıştım. Birkaç ay sonra ödül törenine davet edildim. Ve üçüncülük ödülünün bana verildiğini o gece öğrendim. Bu da benim için öykücülük alanında bir dönüm noktası oldu. Yazmaya devam ettim böylece.
169 
 Varolmak Yaşamaksa Ölmek Ölmek mi  (AYSUN)

Kitap, insanın insana edeceği zulmün en acımasızlarından biri olan ruh bombardımanını işliyor.
170 
 Düzen Dışı Bir Şair  (OSMAN AYTEKİN)

Abdurrahim Karakoç, günümüz şairlerinin en tanınmışı ve en güçlü olanıdır. Yediden yetmişe birçok insan, onun şiirlerini biliyor ve söyleyebiliyor.
171 
 "Empati" Romanı Üzerine  (Hakan Yozcu)

“Empati “ 2008 yılında basılmış, egnosizm, empati, sinestesi gibi konuları içine serpiştirmiş bir romandır. İyi bir kurguya sahip ve çok akıcı bir dili vardır. Roman yazarı, adeta, insanın bildiği ne kadar konu varsa, neredeyse hepsine değinmiştir. Felsefe, tıp, edebiyat, siyaset, ilim, fen, müzik, din, bilgisayar dünyası, sinema dünyası, TV dünyası, ünlü yıldızlar, cinsellik, seks… Aklınıza ne geliyorsa onlardan bilgiler sunmuştur. Yazar, gerçekten geniş bir araştırma yaptıktan sonra yazmış bu eseri.
172 
 Edebiyat Hayat Memat Üzerine II  (Osman AKTAŞ)

Oyunlar, dedik… Değişen dünya şartlarında değişen oyunlar… Kumda oynayan çocuklar, artık çocuk yuvalarında halıflekslerde, internet sayfalarında, playstation başlarında… Ne oyunu oyun olarak görebiliyoruz, ne de zamanı zaman olarak…
173 
 Yitik Anılar Şehrinde Bütün Bir Adam  (Sadık Kartal)

Yaşadıklarımı, yaşayamadıklarımı, özlemlerimi, öteki olmam veya berikine sığınmamı, özlemlerimi, sıkıntılarımı, iç çekişmelerimi, umutlarımı bulduğum bir kitap. Faik Öcal’ın Yitik Anılar Şehri kitabı.
174 
 Nifak Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Yüz otuz iki sayfalık romanda hikaye, ülkücü-milliyetçi-halkçı bir gencin duruş açısından aktarılıyor. Hem milliyetçi hem halkçı olunur mu diyenler çıkabilir.. Bal gibi olunur. Halkçı olmadan milliyetçi zaten olunmaz. Neyse..
175 
 Asım’ın Nesli Akif’i Bıraktı mı?  (hasan tülüceoğlu)

Kurtuluş mücadelesinde Anadolu’da cami cami gezerek vaazlarıyla kurtuluş mücadelesini canlandırıp destekleyen Akif’in Batıya bakışı, yeni kurulan devlet ideolojisiyle pekte uyuşmuyordu. Bu farklılık ömrünün sonuna doğru onu çok sevdiği Anadolu dışına zorunlu yöneltmiş ve vatan topraklarından uzakta hayata veda etmişti.
176 
 Kaval  (Bay Nida)

sentetik yazılar
177 
 Şüphe  (Aysun Güven)

İşine hayatıyla bağlı emekliliğin ucunda bir komiser hasta yatağında tesadüfen gördüğü bir dergi kapağı ile tekrar işine dönmek ister .Küçücük bir şüphenin büyük itiraflarla gerçeğe dönüşünün hikayesi.Kitap Komiserin İkinci dünya savaşı sırasında bir toplama kampında kişiliğinin öldürmeye hakkı olduğuna inanan piskopat bir doktorun peşinde ölüme önce cesurca sonra korkarak gidişini anlatıyor.Yazarın bir kez daha hayatın anlamını gerçekten yaşanamadığı için yok sayılması gerektiği düşüncesini yoğun olarak hissettiren bir kitap..Okunmaya değer.
178 
 Kristalin Hizmetkarı Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Jarlaxle ile birlikte Artemis Entreri de Kristal parçasının merkezinde bulunduğu bu yalan, dolan ve entrika, ihanet, cinayet fırtınasının içinde kendi yolunu açmak için mücadele ediyor.
179 
 "Musıca" mı, Yoksa "" Mûsikî "" Mi?  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

MÛSİKÎ kelimesinin yazılışı konusunda bir eleştiri...
180 
 Mağaranın Kamburu Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Benim gibi aksiyon-macera, kılıç ve büyü okuru bir vatandaş için ilk otuz sayfa bir mücadeleydi.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kalemde Yorulur Yürekte Bazen
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yazan Okuyandan Çok
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Bilgeler ve Balıklar Kitabı Üzerine
Yûşa Irmak
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Göçer Bir Şehir"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Ahmet Sargın
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bitemeyen Proje" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.