..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuşku duymaktan da zevk alıyorum. -Dante
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Popüler Kültür
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Tarihe Penceremden Küçük Bir Not II
Servet Alkan
Şiir > Başkaldırı

Dünyanın en büyük şeytanı kim diye sorarsan? Parası en değerli olan derim Sonra Usa,sonra Avrupa Sıraya koy öylece.. Dünyanın en büyük şerri nerde diye sorarsan? Daha gelmedi gelmekte olan derim Doğuya bak doğuya,Yecüc Mecüce Hizaya koy öylece… Dünyanın en Mazlumu nerde diye sorarsan? Ortadoğuya bak derim Ortadoğuya. Sonra var Uzak Asyaya. Kafana koy öylece… Dünyanın Başkenti neresi diye sorarsan? İstanbul derim de ağlarsın son

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Popüler Kültür
 İrfansız İlim veya İlimsiz İrfan...  (lütfi akarçay)

Yaşadığımız dünya ve kendi topraklarımızda sosyo-kültürel alanda sergilediğimiz akîm adımlar ve bitmeyen tartışmaların temelinde yatan hastalığımız bu ; irfansız ilim veya ilimsiz irfan..
 "Yalnızlık" Hastalığına Reçete!  (Yûşa Irmak)

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki “çalışma”, “çalışan”lardan daha değerli sayılıyor… Özellikle özel kurumların bu anlayışı hem devlet kadrolarında hem de normal iş hayatı dışındaki yaşayış biçimlerimize de sirayet ediyor. Yani evlerimizin düzeni, devletin sunduğu sağlık hizmetleri, şahsi boş zamanlarımız, duygusal ilgi alanlarımız vs… hepsi çalışma şartlarının uyduğu kurallarla yürütülür hale geliyor bir zaman sonra. Öyle ki kurumlar soyut varlıklarıyla tek tek insanları somut varlıklarını hesaba katmaz bir kerteye ulaşıyor…
 Tevfik Serdar Anadolu Lisesi"nin Semender Dergisi  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türkiye’de ne dergiler geldi geçti kültür sanat hayatından. Bunların bir kısmı kalıcı olsa da, çoğu matbuat mezarlığındaki yerini aldı. Öyle de olsa hepsi yayınlandıkları sürece hayatımıza renk ve ahenk kazandırdılar. Dergiler bir mektep gibidir. Bu mekteplerde yetişiyor kalem erbapları. Onun içindir ki yayın hayatına başlayan her dergi beni heyecanlandırır.
 Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 3)  (Bayram Kaya)

Konumuz olan Sadabat Pak’tı bir zamanlar olup ta, şimdi; olmayandı. 1946'dan beri bizlerin bölge dışındakileriyle yaptığımız ittifakları biz, emperyalist emeler güdümünde olmakla inadına ve Sadabat Pak’tı zıddına yapmaktayız. Sadabat Pakt’ı hilafına Nato kapsamlı bu tür anlaşmalarla bölge sel komşuları nasıl düşman ilan ettiğimizi fark edeceğiz.
 Trainspotting Çevirisi Üzerine  (Anıl Gökpek)

'Efsane Filmin Romanı' TRAINSPOTTING, kitabı merakla bekleyenleri -gecikmeli de olsa sevindirirken- kısa zamanda okurlar için korkunç bir muammaya dönüşmüştü.
 Rüya Gibi - Kafkas Halk Dansları Gösterisi  (Mehmet Sinan Gür)

Halk Oyunlarını Lise çağlarından beri izlerim. Resimler için bakınız: http://kadikoykafkas.tripod.com/resimler.html
 Felsefe ve "Biz"... Felsefenin Neresindeyiz?..  (lütfi akarçay)

Yapılması gereken “Felsefe”nin sadece zihinlerde kalmasının önüne geçerek düşünce dünyamızı toplumun önüne sermek olmalıdır.. Sermeliyiz ki ; düşünce hayatımıza yeni Cemil Meriçler’in.. Nurettin Topçular’ın.. Sezai Karakoçlar’ın girmesi mümkün olsun..
 Teslimiyet 6  (Bayram Kaya)

İyi de emanet ehli olan ehiller, bu emanetle ne yapacaklardı? Siz ehil kişiler karşısında kadavra gibiydiniz. Ki emanet olunanlar ulul emirlerdi. Siz onlara kayıtsız itaat edip onların yaptıklarından sorumlu değildiniz. Otomatikman bu teslimiyetinizle siz masumdunuz. Onlar hesabı El'e vereceklerdi!
 Para Ağaçta Yetişmiyor Pinokyo!  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

“Paranı bin katına çıkarmak istemez misin Pinokyo?” Tilki tüm kurnazlığıyla, baldan tatlı bir ses tonuyla sorar. Amaç Pinokyo’yu ikna etmek. Elindeki 5 altını almak. Kurnaz Tilki ve sahtekar Kedi. Sevimli görünmeye çalışan hain bir kedi ve uzun ince kötücül bir tilki. Tencere kapak misali tam da birbirlerini bulmuşlar. Ustalık alanları dolandırıcılık, hırsızlık, yalan, dolan. Hayat tarzları saf insanları soyup soğana çevirmek
10 
 Bir Makale Yazmak 2  (Bayram Kaya)

İşte benim acı acı gülüşüm de ağlanacak halimize olan tepkiydi. Bu istihzan gülüş bende, olabildiğince kaçınmaya çalıştığım önyargılarım içinde arınmaktan kaynaklı düşünceye (tefekküre) dönüşür. Bu dönüşme makale gibi bir konu içeriğini oluşan düşüncelerimdi. Geri beslenmeli, ilmi, tarihsel, toplumsal olan yasal dayanaklarını; okurla söyleşiyordum.
11 
 Bir Makale Yazmak 4  (Bayram Kaya)

Ne imla bilirlikler makale yazmaya karinedir. Ne de makale yazma imla bilirlikle karinedir. Uygun olanı her ikisinin de birbirini desteklemesidir. Ama yazılan bir makaleye makale olarak değil de imla olarak bakmak ta bir başka kusurdur. Makale eşittir imla değil ama her makalenin bir imlası bulunur.
12 
 Bir Makale Yazmak 3  (Bayram Kaya)

Dahası okyanus ötesinde gelen, kendisi gibi emperyalistlerin koalisyon desteği ile Ortadoğu da meşruiyet siz olarak bulunan ABD ile ortak harekât merkezi oluşturmak demek; "meşruiyet izliği meşru etmek" deme olmaktan başka, bu oluşumda en ufak bir ülke yararı dahi yoktur.
13 
 Kültür ve Sanatımıza Önem Vereceğiz  (Hakan Yozcu)

Kültürün oluşabilmesi için aradan yüzyıllar geçmesi gerekir. İşte bu yüzyıllar içinde oluşan değerler bütünü, kültürü meydana getirir. Bu kültür de yüzyıllar sonra gelecek olan nesle miras olarak kalır. İnsanoğlunun gelişmesi ve ilerlemesi kültürel bir varlık oluşuna bağlıdır. İnsan, öğrendiklerini biriktirip ilerisi için saklar. İşte bu becerisi sayesinde geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurar. Kültürünü, yaşayış biçimini, duygu ve düşüncelerini, geleneklerini, göreneklerini yüzyıllar sonrasına taşır.
14 
 Trabzon'un Kültürel Meseleleri  (M.NİHAT MALKOÇ)

Karadeniz’in incisi Trabzon’un kültürel meseleleri her geçen gün çığ gibi büyüyor. Her şeyden evvel Trabzon’da bir kültür merkezi ve konferans salonu eksikliği vardır. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi yıkıldı. Yerine yeni ve daha modern bir kültür merkezi yapılacaktı. Fakat söz konusu merkezin molozlarının kaldırılması dışında henüz ciddi bir çalışma yapılmış değildir. Madem çalışmalar bıçak gibi kesilecekti o zaman bu binayı niçin apar topar yıktınız? Sırf bu yüzden Trabzon’da aylardan beri ciddi bir kültürel faaliyet yapılamıyor. Öte yandan Kızlar Manastırı’nın restore edilerek Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne dönüştürüleceği dillendirilip duruluyor. Fakat bu alanda da somut bir atılım göremiyoruz.
15 
 Hayat Konuşsun  (Müşerref ÖZDAŞ)

’Sandığımdan çok karmaşık çıktı hayat..’’ der bir başka ozan.(**)... Sen de benim sandığımdan... Neyse, ben susayım, hayat konuşsun. Fısıltıları rüzgâra da karışsa, çok uzaklardan da gelse, anlamak isteyen anlar her zaman hayatın sözlerini. Sözsüz iletişimi de iyi başarır hayat. Ve bir gün son sözünü de söyler hayat.
16 
 Talip Akarsu İle Kktc ve Amerika Üzerine  (Hakan Yozcu)

Talip Akarsu ile oturup geçmişi, KKTC’yi ve Amerika’yı konuştuk. Aradaki farkları anlattı bana. Görüşlerini sizlerle paylaşmak istedim.
17 
 Yıl 1433… Hicrî Yeni Yılınız Kutlu Olsun…  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bazılarınızın içinden “Adama bak, nerelerde kalmış, hicrî yıl, hicrî yılbaşı da ne oluyor, kaç kişi bu takvimi kullanıyor, o da nesi, bu adamlar bizi geri bıraktı, bunlar yüzünden yerimizde sayıyoruz…” dediğini duyar gibiyim. Onlara göre geçmişini unutmayan bizler, geri kalışımızın potansiyel suçlusu… Aslında bizler geri kalmış filan değiliz. Bu serzenişlerde bulunanlarla makul ilericilikte yarışmaya her an hazırız. Biz geri filan kalmadık, onlar lüzumsuz şekilde ileri gittiler. Bu ileri gidiş bilimde, sanatta, edebiyatta olsaydı onları yüceltirdik. Fakat gel gör ki bu ileri gidiş özünü kaybetmekten ve taklitçilikten ibarettir. Bu noktada ecnebi değerleri alıp benimseyenlere, bizi değerlerimizden koparmaya çalışanlara ‘dur’ demek, sanırım, bizim doğal hakkımızdır. Çünkü bizler de bu memleketin çocuklarıyız.
18 
 Popüler Kültürün Ayak Bağları  (Mehmet)

Bugün "klasik" dediğimiz bir çok yapıt, kendi zamanlarında popüler kültürün parçası olduğunu unutmamalıyız...
19 
 Sosyalleşmek mi Edepsizlik Mi/ Edebiyat Siteleri ve Yorumlar  (Hilâl Erboyacı)

Gün geçtikçe sayıları artan Edebiyat Siteleri’nin yazan, çizen, sesini insanlara başka türlü duyuramayan çoğu amatör şair / yazar için bulunmaz nimet olduğuna inananlardanım.
20 
 Bir Makale Yazmak 1  (Bayram Kaya)

Fakat bir fikri çalışma için imla asgariden bir durum iken, bir makale için tüm hücceti ile belirecek bir imla o makale için asıl olan hedef değildir.

1 2 3 4  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Teslimiyet 6
Bayram Kaya
Eleştiri > Popüler Kültür
Bir Makale Yazmak 4
Bayram Kaya
Eleştiri > Popüler Kültür
Bir Makale Yazmak 3
Bayram Kaya
Eleştiri > Popüler Kültür
Bir Makale Yazmak 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Bir Makale Yazmak 1
Bayram Kaya
Eleştiri > Popüler Kültür
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 3)
Bayram Kaya
Eleştiri > Popüler Kültür
Bayram Huzur İçinde Geçti
Hakan Yozcu
Eleştiri > Popüler Kültür
Köklerimize Sahip Çıkmak
Hakan Yozcu
Eleştiri > Popüler Kültür

Salih Zeki Çavdaroğlu
Eleştiri > Popüler Kültür
azerbaycan Milli Tiyatro Günü
Hakan Yozcu
Eleştiri > Popüler Kültür
Bedelli Askerlik Hakkinda Aforizmalar
Alp Şahin
Eleştiri > Popüler Kültür
Anlamak ve Anmak
Medine Yıldırım
Eleştiri > Popüler Kültür
Cem Adrian ve "Yalnızlık" Klibi
Burcu Özdamar
Eleştiri > Popüler Kültür
Jantlar Gibi Aksesuar Oldun
osman demircan
Eleştiri > Popüler Kültür
Don Kişot
Cumhur Çırnaz
Eleştiri > Popüler Kültür

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.