..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > İbrahim Kilik
16 Mart 2017
Ayrılığın On Yedinci Günü  
Buse Artık Yok

İbrahim Kilik


Boğazımız düğüm düğüm oluyor Gönlümüze dem dem hicran doluyor


:AJHF:
Bugün ayrılığımızın on yedinci günü. Her hâli bize sevgili olan ak pak kızımızı, çıtı pıtı kedimizi şubat ayının son günü kaybettik. Onun en çok şefkate ihtiyacı olduğu bir anda hiçbir şey yapamadık. Nahif bedeni gözümüzün önünde buz gibi oluverdi. O renkli, gözleri kapkara oldu; masum masum baktığı güzel gözleri. Hüzün kapladı iklimimizi. Gözleri farklı renklerdeydi Buse’mizin. O bizim gülümüzdü; lakin devran erken kopardı dalından.


Bu tür elim hadiseler beklenmedik bir anda geliyor demek ki. Biz onu rahatsızlandı diye veterinere götürürken geri evimize getireceğimizi sanıyorduk. Kucağımıza cansız bedenini verdiler. Gece vakti götürüp ıssız bir dağ başında toprağa bıraktık narin vücudunu. Şimdi o ıssız dağ başında gece yıldızlar yoldaşı. Aslında biz onu yüreğimize defnettik. Sokakta, evde çarşıda, hemen her yerde yadımıza düşüyor nazeninliği ve masumiyeti. İşitme engelli olduğundan mıydı nedense çok nahif , munis ve kırılgan bir hâli vardı Buse’nin.


Bir kere hiç obur değildi. Mamasını nazik nazik yerdi. Tuvalete gittiği vakit, tuvaletten çıkarken patilerini özene bezene temizlerdi. Görseniz hayret ederdiniz. Yüce Allah işitme hassasını almış ; fakat apayrı güzellikler vermişti ona. Bu yüzdende vedası içimizde ayrı bir yara oldu Buse’nin. Evde bir kedimiz daha var. O hem obur hem de biraz yaramaz. Ona zaman zaman kızdığımız olur; Lakin Buse’mize, Akça Kızımıza hiç ama hiç kızmışlığımız yoktu. Kızacak bir şey yapmıyordu ki kızalım. Sessiz geldi sessiz gitti. Vedaı çok ağır oldu güzel kızımızın.
Bugün vedaının on yedinci günü
Toplayıp çıkarıyoruz yarını dünü

Boğazımız düğüm düğüm oluyor
Gönlümüze dem dem hicran doluyor

Duymazdı söylediklerimizi ancak
Bakışlarıyla meramını derdi
Bir şubat akşamı bu dünyadan gidiverdi…


Hüzün oldu şiir oldu gidişi. Hüznümüzü kimselerle paylaşmadık ;ancak hurufat yetişti imdadımıza. Kendi mütevazı dünyamızda birkaç kelam, birkaç dize yazdık, yazmaya çalıştık.onun gidişinden sonra onun hayalini diğer kedimizin suretinde görmeye başladık. Onun hatırasını onda yaşatıyoruz. Hasılı Buse’mizi unutmadık, unutamadık; nefes alıp verdiğimiz sürece de unutmayacağız.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazmak Yahut Yazmamak
Biz Eskiden Mektup Yazardık
Fesleğen Kokulu Günler
Ihlamur Ağacı Altında Çay Sefası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkçe Sevdası
Son Mülteci
Argo ve Siyaset
Argodan Esintiler
Yazarlar Şairler ve Şehirleri
Meçhule Yazılmış Mektuplar - 18
"Yok Bu Şehr İçre Senin Vasfettiğin Dilber"
Meçhule Yazılmış Mektuplar - 16
"Bir Fincan Kahve Olsa" Kitabı Üstüne
Erbil Kalesi'ni Gezerken

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hüznümüz Kahverengi [Şiir]
Cin Biberi [Şiir]
Arzu 1 [Şiir]
Erguvanlar Lâleler [Şiir]
Zaman Dar [Şiir]
Düş Gülü [Şiir]
Mülteci [Şiir]
Bugün Çay Çaydan Öte [Şiir]
Hüzün Hikâye [Şiir]
Dem Masalı [Şiir]


İbrahim Kilik kimdir?

Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay) Dilberin gamzeleri. Demliğin dem demleri. Bardakta keklik kanı. Tebessüm huzmeleri. Dostun dosta ikramı. Alır yürekten gamı. Fincanda türkü söyler. İnce bellide mani. Zamanın gül kurusu Gülde gülşen dokusu. Rehavetten kurtarır. Pek de şirin doğrusu. Bardaktır mihmandarı. Herkesin çeker canı. Yalnız bu kadar değil. Sohbetlerin mimarı. İnce bir gülüş gibi. İçe süzülüş gibi. Ülfete kapı açar. Kaldırır hep uzleti. Ankara,03. 09. 2007 İbrahim KİLİK

Etkilendiği Yazarlar:
Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © İbrahim Kilik, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.