..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dilerim, tüm yaşamınız boyunca yaşarsınız. -Swift
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Eleştiri
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sebep
ibrahim coşar
Şiir > Yaşam

SEBEP Bir sebep oluverdi, geliverdik dünyaya Bir sebeple yayılır tüm kâinata ziya An gelir duruverir o mükemmel makina Bir sebeple sonlanır dünyadaki vardiya Kış soğuk yaz sıcaksa sebebi yörüngedir İlkbahar canlanışa doğumlara simgedir Bulut gölgeleyemez ışığın kaynağını Güneşin varlığını ispatlayan gölgedir Ateş buhara sebep, buhar buluta sebep Bulut yağmura sebep, yağmur umuta sebep Hasret çeken topraklar kavuşunca suyuna Topr

[DEVAMI]
Arama Motoru

Eleştiri Kümeleri (Toplam 2133 Eleştiri, son bir ayda 140 yeni Eleştiri)
21. YÜZYIL (2)
21. Yüzyıl Gençlik Kültürü
Kesinlikle Karşıyım! (27)
Çağdaş Sanat
Çocuk Yetiştirme
Dinler, İnançlar ve Ateizm (4)
Doğa ve Uzay
Dostluk ve Düşmanlık
Günlük Olaylar (2)
Güven ve Güvensizlik (7)
İnternet ve Gerçek Dünya
İstanbul
İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Modernizm ve Post-Modernizm
Özgürlük ve Eşitlik (6)
Politik Olaylar ve Görüşler (11)
Popüler Kültür (3)
Savaş ve Afetler (3)
Sevgi ve Nefret (1)
Sinema ve Televizyon (7)
Siyah - Beyaz (En Uçlar) (10)
Tarihsel Olaylar (5)
Toplum ve Birey (28)
Türkiye (4)
Unutulamayan Dönemler (6)
Varsıllar ve Yoksullar (2)
Yazarlar ve Yapıtlar (12)

Eleştiride İlk Yirmi
 Makûs Talih…  (Cahit KILIÇ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Emperyal güçlerin postalları altında inleyen topraklardan ancak Taliban fışkırıyor…
 Penis Bilgeliği  (Yûşa Irmak)
Toplum ve Birey

Kadın soyunduğu zaman, üzerinden çıkardığı her giysi parçasıyla biraz daha soyunur, oysa erkek üzerindeki donu çıkarana dek soyunmuş sayılmaz. Bu işlemi yaptığı zaman da sahnede olan kendisi değil aslında penisidir. Çıplak bir kadın vücudunu izleyen göz, cinselliği vücudun bütün noktalarından algılayabilir, ancak çıplak bir erkek bedeninde ister önden isterse profilden bakılsın, göz sadece bir noktada odaklanır ve bu noktada değerlendirmeye yönelik artık iki kriter kalır sadece.
 Memelerin Sürprizi  (Yûşa Irmak)
Toplum ve Birey

Üç-beş erkek bir araya gelince ve konu bir yerde kadınlardan açılmışsa erkeklerin kadınlarda konuşmayı tercih ettiği ilk organ memeler oluyor…
 Yapay Zekâ Varsıllaması  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Bugün televizyonlarda yapay zekâ haberlerini seyrettim. İlgi uyandıran çok güzel bir çalışma. İnsanın hayranlık duymaması işten değil. Konuya ilişkin açıklamaları Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile şirket yönetim kurulu başkanı birlikte yaptılar.
 Asıl Afet, İnsanoğlunun Kuraklaşmasıdır!  (Yûşa Irmak)
Yazarlar ve Yapıtlar

İş yerinde her gün ve her an hareketli saatler yaşıyoruz. Malum bu ülkede gündem ışık hızında değişebiliyor. Tabii ki benim vazifem biraz daha farklı. Yani, yaptığım işler yüzünden ne gecem, ne gündüzüm belli… Kendime ayırdığım bir zaman yok maalesef.. Hal böyle olunca her fırsatı sonuna kadar kullanmaya çalışıyorum. Yine böyle yoğun bir günün öğle arasında arkadaşlarla sigara muhabbetinde laflarken söz dolaştı: “çok satan eserler”e geldi. Bu listelerdeki kitapların hangi özelliklerinden dolayı çok sattığını, insanların örneğin gerçeklikten uzak, apaçık iftiralarla dolu kitapları niçin 'satın aldığını' tartıştık. Bir arkadaşım, bu listelerde edebiyat eserlerinin yer almamasından yakındı. Emre abi: “çok satanlar” listesinin neden bu kadar “ucuz” kitaplardan oluştuğunu ve edebiyat eserlerinin ki özellikle romanların listelere neden giremediğini tanıdığı üç beş yazara da sormuş.
 Eşref ile Safilin  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Ak her daim temiz ve saflığı ifade etmez. Bazen de kirin ve kokuşmuşluğun rengidir.
 Olimpiyat mı Dediniz  (Ahmet Zeytinci)
Tarihsel Olaylar

Voleybolda Amerika’ya ve Kore’ye kaybederek altıncı olduk. Kızlar ağlamışlar madalya alamadıkları için, gülecek halleri yoktu herhalde. Yenildik ama ezilmedik, muhabbetleri her zaman dağarcığımızda zaten. Yenseydik de bir sefer, ezilseydik, olmuyor işte bir türlü...
 Modern Külkedileri ve Meşhur Pabuçları  (Yûşa Irmak)
21. YÜZYIL

Hele hele, Külkedisinin sarayda çalışmaya başladığını, üstelik sunulan hizmetin eskisinden daha iyi olduğunu fark ettiğinde kendini daha da berbat hissediyor. Ara sıra duygulanıp cam pabucu okşuyor. Külkedisinin evlenmek isteyeceği gibi biri olsaydım diye hayıflanıp duruyor. Bu arada Külkedisi de aşktan zerre kadar anlamayacak şekilde işine kaptırmış kendini eşek gibi çalışıyor… Cam pabucun sunduğu hayatla gelecek prestiji ise öyle umurunda filan değil… Sarayda yetenekli bir yönetici olmak ona daha güvenli geliyor. Üstelik kazandığı paralarla kendine cici cici ayakkabılar alabilir nasıl olsa. Bütün zamanı saray içinde geçtiğinden orada yaşıyor; bir de prensle mi uğraşacak? o kadar işin gücün arasında… Özgür yani yalnız kalmayı istiyor ve masal burada pattadan bitiyor.
 İcraatın Dışından  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer okullar açılırken her tür tedbirin alındığını, yüz yüze eğitimden dönülmeyeceğini söylüyor, öğretmenlere de cilala parlat babından etkileyici seslenmeler yapıyordu.
10 
 Adaletin Terazisi  (Ahmet Zeytinci)
Günlük Olaylar

Adaletin terazisine bir de vicdanı koysak, vicdan ne çeker acaba? Çok mu çeker? Ya da vicdandan vicdana o dediğiniz değişir diyorsunuz, haklısınız. Herkesin vicdanının ağırlığı bir değil ki tonlarca çeken vicdan var mizanda, bir de tüy kadar hafif vicdanlar var, daha doğrusu vicdansızlar var, olmayan vicdanın ağırlığı da olmaz... Hani şu insanlara eziyet edenler, hayvanları canlı yerine koymayanlar, daha bir dolu bunlardan...
11 
 Ahmet Necdet Sezer  (Alp Şahin)
Türkiye

Bir teyze sen görevini bırakıp arabaya binerken ”seni çok arayacağız” demişti, haklıymış.
12 
 Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi  (Osman AKTAŞ)
Tarihsel Olaylar

"Âkif'in Mısır dönüşü hasta yatağında verdiği mülakatları sağlıklı bulmak ne kadar doğru? Mısır'a kaçış gerekçesi belli. Kelleyi zor kurtardı. Oradayken de takip altındaydı. Böyleyken, memleketinde ölebilmek için ülkeye zorlukla dönebiliyor. Bütün sağlık sistemi çökmüş birisinin bir gazetede gündeme getirilen sözleri kime ne kazanç veya değer sağlar?" diyor biri. Kimin söylediğinin önemi yok. Bu bir zihniyet meselesi...
13 
 Türkiye’de Uçuş Güzergâhı  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Uçmaya ilk kez 1984'te yudumla Ayvalık'ta başladık. Yudum yudum uçtuk. Açık sarı bir tonla uçtuk. Zeytinyağı ve tereyağı yedirmemek için tertiplenmiş bir uçuştu bu.
14 
 Eylüllenmek  (Osman AKTAŞ)
Unutulamayan Dönemler

Eylül sevmek isterdim bir kadını ve bir çocuğu severcesine, ama Eylül denince aklıma askeri darbe ve ziyan olmuş yıllar geliyor.
15 
 Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak  (Osman AKTAŞ)
Türkiye

İnsan yanıyor. Hayvan yanıyor. Ağaç yanıyor. Toprak yanıyor. İçimiz yanıyor bütün bu alçaklıklar karşısında. Şu ana kadar üç ölü ve elli kişinin üzerinde yaralıdan söz ediliyor. Ülkede kırkın üzerinde yangın çıkmış durumda.
16 
 Gözyaşlarına Bahane Yoktur  (Ahmet Zeytinci)
Sevgi ve Nefret

Ben kimseden saklamasam da göz yaşlarımı, bazı zaman yalnız ağladığımda olmuştur. Ama en güzeli de ne biliyor musunuz, ağlayacak bir omuz bulmak, kadın ya da erkek fark etmez. Bir çok kimse ile mezhebine, meşrebine bakmadan birlikte gülersiniz, kimi akrabanızdır, kimisi yakın arkadaşınız. Oysa ki beraber ağlayabildiklerinizdir sizi en çok sevenler, en yakın, en sağlam dostlarınız...
17 
 Teknik Yaklaşımı Kullanamayan Erkeklere İthafen…  (Yûşa Irmak)
Toplum ve Birey

Taşrayı çok fazla bilmiyorum lakin İstanbul’da özellikle teknik konularda eğitim almış birçok arkadaş, eğitim alıp öğrendikleri bilgileri gerek normal hayatta gerekse aşk ilişkilerinde nasıl uygulayacağını bilmiyor.
18 
 İslam'a Bundan Daha Fazla Kötülük Olamaz  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Devletin adını tabi kendi istekleri doğrultusunda Afganistan İslam Emirliği olarak değiştirdiler. Bu daha başlangıç. Kadınlar tek başına sokağa çıkamayacak, içki sigara zaten yasak. Kırbaç cezası olacak, yakın zamanda sokaklarda görülür... İdam cezaları da haklı haksız demeden, herkesin gözü önüne gelecek.
19 
 Z Kuşağını Nasıl Kafalarız  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Siyasetçiler derin derin ve de sıcak havalarda serin serin düşünüyor bu Z kuşağındakileri kafalayıp, avucuna almanın yollarını. Yalnız benim onlara tavsiyem, öyle kolay değil, bu Z kuşağındakileri kafalamak bunu akıllarından çıkartmasınlar... Bir tıkla dünyanın her tarafındaki bilgilere ulaşıyorlar. Bilgisayar ve akıllı telefon kullanmak onlar için çocuk oyuncağı... Öyle çıkıp da televizyonlarda, onları karşınıza alıp, ’’Bir zamanlar bir siyasetçimizin yaptığı gibi.’’ sohbet etmeye kalkarsınız, sonra bir soru sorarlar size, feleğiniz şaşar billahi, cevap bile veremez, apışıp kalırsınız, kem ve kümün ardına sığınırsınız... Onlara vereceğiniz cevaplar ’’Benzin vardı da biz mi içtik, yürümekle yollar aşınmaz.’’ gibi afaki cevaplar olmamalı, bizim kuşağa yedirdiler de, onlar yemez billahi...
20 
 İrfansız İlim veya İlimsiz İrfan...  (lütfi akarçay)
Popüler Kültür

Yaşadığımız dünya ve kendi topraklarımızda sosyo-kültürel alanda sergilediğimiz akîm adımlar ve bitmeyen tartışmaların temelinde yatan hastalığımız bu ; irfansız ilim veya ilimsiz irfan..
son gelen eleştiriler
İcraatın Dışından
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Adaletin Terazisi
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Günlük Olaylar
Covid 19 Hakkında
Alp Şahin
Eleştiri > 21. YÜZYIL
Penis Bilgeliği
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Tuvaletsel Durumlar
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Günlük Olaylar
Eylüllenmek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Sevgi ve Nefret
Eylüllenmek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler
Tartışma Edebiyatı veya Adabı
Yûşa Irmak
Eleştiri > Dostluk ve Düşmanlık
Fırlatma Yapmayın
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Makûs Talih…
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yapay Zekâ Varsıllaması
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Toplu Gözleşme
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yapay Ticaret
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Gözyaşlarına Bahane Yoktur
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Sevgi ve Nefret
Eşref ile Safilin
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Cami ve Genelev Meselesine Dair
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Taliban Neden Türkiye'nin Sorunu
Yeter Özhal
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Aynı ile Vaki
Yeter Özhal
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Büyük Devletin Büyük İtibarı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eskiden Olsa Üzülürdüm
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Olimpiyat mı Dediniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Yeni Bir Bakan Yine Bir Bakan
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Bir Bakanı Yolcu Ederken
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Bir Kaşık Suda Fırtına Koparmak
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Aldatmanın Cezası Nasıl Kesilir?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Ahmet Necdet Sezer
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
"Geçiş Dönemi Kadını" Olmak Kader mi?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Unutulamayan Dönemler

 


 | Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Okur Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | Okur Üyeliği | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Sahne Arkası |

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Eser sahipleri, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.