..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tanrı insanı yarattı, insan da sanat yapıtını. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Mehmet Atılgan
13 Mayıs 2005
Allah Düşmanlarıma Zeval Vermesin!..  
Nazara inanır mısınız?

Mehmet Atılgan


Kime Maşallah desem sabaha çıkmıyor. Kızdığınız, sevmediğiniz kimse varsa, çekinmeyin lütfen bana bildirin. Ben onlara bir Maşallah diyeyim, iş tamam!..


:ADDC:

Kader, kısmet, şans, talih...
Bu sözcükler, hiçbir zaman tercihlerini benden yana kullanmazlar nedense...
Hani “Bastığı yerden ot bitmez” derler ya. Veya “Maşallah dediği sabaha çıkmaz” diye bir deyim vardır. Öyle bir şey işte.
Daha bugüne kadar, hak etmediğim, kendiliğinden, şansa, kısmete dayalı tek kuruş görmedim. Şans eseri, kariyer, unvan, statü filan da kapımızı hiç çalmadı.
Halbuki şeytanın bacağını bırakın, kafasını kolunu kırmak için ne kadar piyango bileti aldım bugüne kadar; ne kadar şans topu, sayısal, sözel, eşit ağırlık oynadım haddi hesabı yok... Gökten pamuk yağsa, benim başıma taş düşer desem yeri var. Bari, yanında biraz kum, çimento, amele de yağsa, belki inşaat yaparız ya. O da yok. Dahası, hasbelkader bir 100 dolar alsam, o gün dolar tepe taklak gider. Ne zaman geri bozdursam, dolar tavan yapar. Bir anlamda döviz piyasasının kaderi bana bağlı gibi.
Tarihte bir padişah (Cevap hakkı doğmasın diye ismini vermiyorum) şanssızlıktan, yoksulluktan şikayet eden benim gibi birisini çağırıp, eline bir kürek vermiş. Devletin hazinesine götürüp “Kaç kürek altın istiyorsan al” demiş. Bizim şanssız adam, küreği daldırmış, daldırmış tek altın çıkaramamış. Meğer küreği ters tutuyormuş. Padişah, bir altınlara bakmış, bir küreği ters tutan adama bakmış, “Vermezse Mabut, Neylesin Sultan Mahmut” demiş (Padişahın ismi ortaya çıktı ya. Onu kendisi söylemiş oldu. Benle alâkası yok). Benimki de öyle, tuttuğum dal kökünden kurur.
Milli maç olur, Türkiye’yi tutarım, sanki tüm futbolcuların eline-ayağına büyü yapılmış, sonuç bildiğiniz gibi. Fenerbahçe’yi tutarım, son 2 dakikada 2 gol yer. Rüştü gibi bir kalece 5 hatalı golü bir maçta yer. Galatasaray 4 kez gelir, 5 gol atıp gider.
Haydi şanssızlığı anladık da, toplumda yetkili-yetkisiz, ilgili-ilgisiz ne kadar insan varsa, bana inat, yazdığımın, söylediğimin tersini yapmak için meşveret etmişler sanki.
Birkaç örnek vereyim.
Dünya durdukça başımızdan eksik olmayasıca Bülent Ecevit’in başbakanlığı zamanında dinî bayramlar hangi günlere denk gelirse gelsin, bir yolunu bulur, bayram tatilini 9 güne çıkarır, “Kamu görevlileri, şu günlerde idarî izinli sayılacak” diye bir genelge yayınlardı. Yıllardır bu böyle.
Dilim kopsaydı da söylemez olaydım. Ak Parti iktidara gelince, “Bunlar daha dini bütün insanlar, dinî bayramlarda 9 gün tatille yetinmezler. Ramazan Bayramı tatiliyle, Kurban Bayramı tatilini de birleştirirler, 2 ay 10 gün tatil yaparız” demiştim. Sırf ben dediğim için bu sene Ramazan Bayramı’nda 2 gün tatil oldu. Memuru, işçisi bana ne kadar intizar etse az.
Tövbeler olsun, bundan sonra kimseyi översem, Maşallah dersem... Derim demesine de, artık kime kızarsam, kim yanlış yapıyorsa, tüm iyi temennilerimi onlara dileyeceğim.
Bunlar neyse de...
Allah esirgesin, Hükümetimiz de, Belediyemiz de iyi çalışıyor.
41 kere Maşallah.
Tuu... Tuu...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Abdallar ve Kırşehir'e Üniversite
Yaşanmış Kırşehir Esprileri
Kendini "Ti"ye Almak Erdemdir
Rakı Ucuz Olsa Da, Çoluk - Çocuğa da İçirsek!..
Konuşa Konuşa mı, Koklaşa Koklaşa mı?
Domuz Turizmi
4 İşlem

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ptt Ne İş Yapar?
Bu Senenin Modası Sizce Ne?
Bu Ne Türkü Âh!..
Zevkler ve Renkler Tartışılmaz mı?
"Sigarayı Bırak!"
Öğretmen Nasıl Ağlatılır?
Şeytandan Medet Umuyoruz
Beyin Defilesi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beceremedim İşte [Şiir]
Mönüsüz Aşk [Şiir]
Hayatın Acımasızlığı [Deneme]
Yazlık Yüreğim [Deneme]
Dost Değil Bu Amerika!.. [Deneme]
Eleştiri Özgürlüğü ve Hoşgörü [Eleştiri]
Türkiye'de Demokrat Olmak Zor! [Eleştiri]
"Gonül"lerde Neşet Ertaş... [İnceleme]


Mehmet Atılgan kimdir?

20 yıldır yazıyorum. Daha çok güncel olayları, sorunları, çelişkileri makale olarak yazmaya çalışıyorum. Takıntılar, çelişkiler, aksaklıklar, aykırılıklar dikkatimi çeker. Şirin Kırşehir; Kaman ve Ceviz:; Çukurova'dan Kaman'a Dadaloğlu adlarında 3 kitabım yayınlandı.

Etkilendiği Yazarlar:
Yaşar Kemal, Gorki, Aziz Nesin, Zülfü Livaneli, Uğur Mumcu, Üstün Dökmen gibi yazarlarla; Hasan Pulur, Selahattin Duman, Deniz Som, Melih Aşık gibi gazetecileri beğeniyle okurum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Mehmet Atılgan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.