..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuş olmayı istediği ancak kimsenin okumayı istemediği eserdir. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Türkiye

İnsan yanıyor. Hayvan yanıyor. Ağaç yanıyor. Toprak yanıyor. İçimiz yanıyor bütün bu alçaklıklar karşısında. Şu ana kadar üç ölü ve elli kişinin üzerinde yaralıdan söz ediliyor. Ülkede kırkın üzerinde yangın çıkmış durumda. Deniz altı yapıyoruz. Elektrikli otomobil yapıyoruz. Uçak gemisi yapıyoruz. Tank top yapıyoruz. Yerli üretim uçak yapıyoruz. Gel gör ki, elimizde yangın söndürme uçağı yok, yangınları söndürmek için başka ülkelerden yangın

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
 Sorumluluğa Davet  (Yûşa Irmak)

Herhangi bir memlekette aydınlar, devlet ve milletin kaderi söz konusu olduğu meselelerde, her türlü şahsi ve minik hesapları bir kenara iterek milli bir çap ve seviyede düşünebilmelidirler. Çünkü bu taşıdıkları aydın sıfatına layık olabilmelerinin yüklediği asgari bir haysiyet ve şeref borcudur.
 Avrupa'nın Bağrında Yırtık Dondan Fırlayan Neo - Siyonist Bir Ülke: Fransa  (Erdağ Duru)

"İsrail hükümetinin çabalarının Fransa’da siyasal destek bulması kaygı vericidir. Fransa Meclisini Antisemitizm ve her türlü ırkçılıkla mücadele etmeye, ancak İsrail’in işgal ve ilhak etme programına karşı çıkmaya davet ediyoruz.” (İsrail ve değişik ülkelerden 127 Yahudi akademisyenin tasarı yasalaşmadan önce Macron'a gönderdikleri mektuptan bir bölüm.)
 Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Nalın, Eski Tarz…  (Yûşa Irmak)

Adam twitterdan bana saydırıyor… “Hiç mi suçu yok bu iktidarın” diyor. Yahu yok diyen mi var diyorum. Haksızlığı kim yapıyorsa eleştiririz elbette eleştiriyoruz, eleştirmeliyiz zaten diyorum! Ancak bir Müslüman CHP ve iktidarını savunduğu zaman tüylerim diken diken oluyor…
 Bana (L) Göre 15 Temmuz  (Osman AKTAŞ)

15 Temmuz kimine göre destan, kimine göre kasten, kimine göre pisten ibaret. Akşam saat dokuz... Ordunun darbe girişiminde olduğunu öğreniyorum...
 Milli Umut Şarkısı ve Buz Bize Eğitim  (Osman AKTAŞ)

Akşam basın açıklamasını okudum Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın. Basın açıklamasıyla öyle boş boş bakıştık. O da şaşkındı ben de...
 Karakoç'la Taşlama  (Osman AKTAŞ)

Abdürrahim Karakoç'la hiçbir fikir bağı olmayan düzenbazlar birdenbire Karakoç taraftarı oldu. Karakoç, peşinden koşturduğunuz kişileri eleştiriyordu. Ne ara aynı yolun yolcusu oldunuz? Karakoç kabirde fikir değiştirdi de bizim mi haberimiz olmadı?
 Ziya Selçuk'tan İnci Mercan  (Osman AKTAŞ)

Bugün “Mesleki Gelişim Programı”nın ya da diğer adıyla ilk yarıyıl ara tatilinin ilk günü. Önce Doç. Dr. Adnan Boyacı'dan masallar, sonra Millî Eğitim Bakanı ve kişisel gelişim uzmanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan ninniler dinledik. Geleceğimiz ziya(n)landı
 Umudu Kırılanların Anıya Yönelmesi  (Osman AKTAŞ)

Ferah Otay bu yazısında mealen; "Öğrenciler altmış kişilik sınıflarda, siyah önlük, beyaz yakalı, yamalı pantolonla karatahta beyaz tebeşirle eğitim alırlardı, ama "Büyüyünce ne olmak istiyorsun? " sorusuna, doktor, avukar, Savcı, kaymakam, öğretmen, mühendis gibi meslekleri sıralarlardı. Oysa şimdi renk renk marka kıyafetler, yirmi, yirmi beş kişilik sınıflarda akıllı tahta, tablet gibi imkanlar içinde "Ne olmak istiyorsun? Sorusuna, verilen cevap, derin bir sessizlik."
 Tekmil Şehirlere Taksim Camiler  (Osman AKTAŞ)

Ülkede, kan gövdeyi götürüyor, günübirlik cinayetler işleniyor. Mafya ile devlet kurumları birbirini suçluyor. Gel gör ki, bizim gündemimiz bir şehrin nüfusunu alacak bir caminin yapılışını kutlamak... Oysa bırakın camiyi, küçük bir mahalle mescidinde bile iki saf, bilemedin üç safı aşmış cemaati görmeniz mümkün değil.
10 
 Melanetten Metanete  (Osman AKTAŞ)

Bu ülkede kibir ve hükmetme hastalığına tutulan ne kadar kişi varsa kahraman, onların yanlışları üzerinde konuşan ve onlar tarafından ezilip, nefis tatmininde kullanılan kişiler hain sayıldı. Mustafa Kemal Atatürk gibi birine "Put Adam" diyerek bir de kitap çıkaran Necip Fazıl gibiler ise üstat...
11 
 Alışılmış Bir Koku  (Osman AKTAŞ)

Yine pis kokular geliyor; TSK’dan emekli 103 amiral, Montrö Sözleşmesinden çıkılabileceği tartışmaları ile bir tuğamiralin sarık ve cübbeli fotoğraflarına yönelik bildiri yayımladı.
12 
 Vira Bismillah; Çocuksuz Okulları Zillendirme  (Osman AKTAŞ)

"Yarın sabah 09.00’da tüm okullarımızdan İstiklal Marşı’mız ve ardından okul zili sesi yükselecek. Çocuklara söyleyin, bize evlerinden eşlik etmek için hazır olsunlar. 09.00’da hep birlikte marşımızla, ders zilimizle, bütün iyi dileklerimiz ve neşemizle"
13 
 Türkiye’de Uçuş Güzergâhı  (Osman AKTAŞ)

Uçmaya ilk kez 1984'te yudumla Ayvalık'ta başladık. Yudum yudum uçtuk. Açık sarı bir tonla uçtuk. Zeytinyağı ve tereyağı yedirmemek için tertiplenmiş bir uçuştu bu.
14 
 Propaganda  (Osman AKTAŞ)

İsmet Özel'in yıllar önce yazdığı bir şiir. İnsan değişmiyor. Köleler aynı köleler, karavaşlar aynı karavaşlar, hayaları burulmuş ya da burulmamış olanlar; yani ayakları yıkananlar ya da ayaklarını yıkatanlar altın leğenlerde, hatta altın kaplama klozetlere sıçanlar aynı kalıyorlar. Zaman ve bilim ilerliyor, ama aptallık ve iradesizlik baki kalıyor.
15 
 Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması  (Osman AKTAŞ)

Ayasofya... En çetrefilli konulardan biri... Ağızlarından Hz. Ömer'i düşürmeyenler ve çevrelerinde Hz. Ömer arayanlar, Kudüs'e giren Hz. Ömer'in kilise sorumlusu papazın "Burası da Allah'ın evi. Namazını burada kılabilirsin" dediğinde Hz. Ömer'in "Burada namaz kılacak olursam, benden sonra gelenler, ‘Halife burada namaz kıldı’ diyerek burayı camiye çevirebilirler" dediğini neden dikkate almadıklarına daha önceki yazılarımızda da yer vermiştik.
16 
 Servet-i Fünûn Romanlarında Yarın  (Yûşa Irmak)

İki parmağımın arasında duran sigarayı dudaklarımın arasına götürmeye mecalim yok! Ama bir taraftan da yazma isteğim parmaklarımın ucunu karıncalandırıyor. İçimdeki bu yazma arzusunun bir lanet mi yoksa bir lütuf mu olduğunu hala anlamış değilim…
17 
 Oldu Bitti Geleneği  (Osman AKTAŞ)

İçişleri Bakanlığı İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bir soruşturma başlatıyor. Soruşturmanın konusu Ekrem İmamoğlu'nun bir türbeyi ziyaretinde ellerini arkasından bağlayarak dolaşması...
18 
 Turfanda Düşler  (Osman AKTAŞ)

Ben, mevcut hükümetten özür diliyorum. Bunca yıl, yanlış kararlar alıp, yanlış kişilerle çalıştıklarını söyleyerek, boşu boşuna günahlarını aldım hükümet üyelerinin.
19 
 Aynaya Bakmak  (Yûşa Irmak)

Sadece Türkiye değil, şimdilerde Avrupa da sık sık aynaya bakıyor. Şimdi ciddi ciddi sormak durumunda: ‘Ben kimim?’ Ön kabullerini, ‘eleştirel’ ve ‘demokratik’ yanının deşifre etmeye elvermediği arkaik yanlarını görüyor aynada.
20 
 Cumhuriyet ve Laiklik Atanmışları Tartışmak Değildir!  (Yûşa Irmak)

Boğaziçi üniversitesi ile başlayan ve İzmir’e kadar uzanan protestolar bir zamanlar yine aynı illerimizde yapılan “Cumhuriyet mitingleri”ni hatırlattı hepimize. O dönem bu eylemlere Cumhuriyet mitingleri denilmesini beni oldukça rahatsız etmişti.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Karakoç'la Taşlama
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Milli Umut Şarkısı ve Buz Bize Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Tekmil Şehirlere Taksim Camiler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Melanetten Metanete
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Turfanda Düşler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Umudu Kırılanların Anıya Yönelmesi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Oldu Bitti Geleneği
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Propaganda
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılmış Bir Koku
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Servet-i Fünûn Romanlarında Yarın
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Dinemaskop
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Aynaya Bakmak
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Solun Din Kardeşliği Rahibelerle
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Nalın, Eski Tarz…
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sorumluluğa Davet
Yûşa Irmak
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ziya Selçuk'tan İnci Mercan
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Zorlamalı Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.