..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tarih, hiçbir zaman orada bulunmamış kişiler tarafından anlatılan hiçbir zaman olmamış olaylarla dolu bir yalan. -Santayana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Türkiye
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Zamanı Gelmiş Geçmiş Gözlem.
Servet Alkan
Şiir > Modern Epik

Ben gördüm; Haykırdım üstüne birde…(Zemzemden çıkan buhara baktım) Kuran da anlatılan Yaşlılık bu değil diye. Tecrübe; Ölüme randevu vermiyor, niye? (Benim gözlemim;Bizi yaşatın, Siz Ölün en nihayet..!) Ben yaşadım; Düşündüm üstüne birde…(Bardağa dolan Zemzeme baktım) Kuran da anlatılan Erkeklik bu değil diye. Kitaplarda ütopya olarak hediye… Benim hafsalam;Adalet,Merhamet,Heybet..!) Ben düştüm; Gittim üstüne üstüne birde…(Zemzemin

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Türkiye
201 
 İzmir'in Kavakları  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İZMİR’İN KAVAKLARI… Denizi olan şehirlerde yaşayanlar biraz olsun şanslıdırlar. Onların kordon boylarının ihtişamı bambaşkadır. Gecenin mehtabında ay ışığının denize yansımasını seyre dalıp, romantik bir müziğin eşliğinde yürürken, belki de bir anda şair bile oluverirsiniz. İş çıkışında kendinizi kordon boyuna atıp, martıların deniz üstündeki serenatlarıyla birlikte deniz kenarına iliştirilmiş köhne bir masada bir yudum sıcak çayın tazeliğinde gününüzün tüm yorgunluğunu atıverirsiniz. Veya, Çingene kadınlarının deniz kenarında el ele ve göz göze dolaşan sevgililere yaklaşıp, fal bakma veya bir gül satma mücadelesini gülümseyerek izlersiniz.
202 
 Taşın Altına Elini Koyabilmek Ya da Et Derdindeki Kasaplar  (Levent)

Yasa ortada, suç işlendiyse cezası verilir. Suçluyu değil de kanunu kınamak nasıl bir korkaklıktır, nasıl bir pısırıklıktır.
203 
 Ondan Sonra - 5.  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

Atatürk’ü yobaz zihniyet sevmez. Ancak yobaz zaten kimseyi sevmez.
204 
 Sevgilim Mardin © - 1  (Nükhet Everi)

Mardin denince aklınıza ne ya da neler gelir bilemem. Benim aklıma onlarca şey geliyor. Bütün bunları burada sizlerle bu yeni yazı dizisinde paylaşacağım. Ama belki de biraz gurme zevkleri olan biri olduğumdan benim aklıma ilk anda yemekleri geldi bugün M
205 
 "" Bir Muhteşem Şair; Fakat Onun Ötesinde Mükemmel Bir Kişilik ""  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Millî şairimiz M.Âkif ERSOY' un karakterine ilişkin bir deneme...
206 
 İstiklalden Geçer İstikbale Giden Yol  (Coşkun Işıkdemir)

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI MADDE 3 Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.
207 
 Sen Uyu Vatan Bölünsün...  (Ertuğrul AKDENİZ)

Sadece yakınları uyandı o uykudan ateş içlerine düşünce.
208 
 14 Nisan Bir Ulusun Kendinin ve Gücünün Farkına Vardığını Gösterdiği Gün Olacak!  (Funda BİLGİLİ)

Ben orada olacağım; çocuklarımı ve eşimi de alarak yanıma. Çocuklarımın Türk olmanın gücünü şimdiden hissetmelerini ve görmelerini istiyorum. Bunu şimdiden çok iyi bilmeliler ki yarın aynı tuzaklarla karşılaştıklarında kendilerinin farkında olsunlar. Dün ve bugün yarını yaratacak. Yarın bir dönüm noktası olacak. Çünkü gücün, inancın ve farkındalıkların şekillendirdiği bir topluluğu hiçbir şey durduramaz. Cumhuriyet için, Atatürk için bir zafer günü olacak yarın!
209 
 Türkiye'nin Dünü ve Bu Günü Arasındaki Fark  (Tolga EREL)

Son On Yılında Türkiye'de Yaşananlar
210 
 Ortadoğu'nun Sönmeyen Ateşi  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Afrika’nın doğusunda açlık, hastalık, hükümet boşluğu ve ölümler kol geziyor. Çocuklar ölüyor… Ülkeler ve insanlar şimdi yardım yarışındalar… Politikacılar ülke içindeki kendi popülatiresini artırmak için yardıma muhtaç ülke ve gidebilirse insanlarına ulaşma derdindeler. Yıllardır dünya için kanayan bir yara… Yer altı zenginlikleri İncil karşılığı batılı ülkelerce sömürülen bu ülkelere gereğinden fazla değer verilmiyor. Onlara yapılan geçici yardımlarla gün geçiştiriliyor. Köklü bir kalkınma yolları denenmiyor. Afrika ülkelerine yardım yapılsın ancak, tüm ülkeler birleşip, çölü cennet yapacak tarım üretimini öğretmek ve insanları yardıma muhtaç hale getirmemek lazım. Çinli Ozan Kuan-Tzu bakınız M.Ö. Binli yıllarda ne demiş;
211 
 İyi Seyirler  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yıllardır temcid pilavı gibi siyasilerin gündeminden düşmeyen ve yaklaşan belediye seçimleri öncesi Başbakan’ın İspanya’dan verdiği, “Başörtüsü üniversitelerde serbest olacak. Velev ki, siyasi simge, yasak mı koyacaksın? Dünyanın kaç ülkesinde böyle yasaklar var. Yeni Anayasa ile birlikte bu yasağı da kaldıracağız.” Demeciyle ortam yine gerildi.
212 
 Birbirimizi mi Yiyoruz?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Meclis komisyonu savaş alanı gibi… Başbakan muhalefeti aşağılıyor, muhalefet de Başbakan’ı post diktatörlükle suçlayarak köpürüyor… Muhafazakârlarla Cumhuriyetçiler politikacıları örnek alıp, birbirleriyle kutuplaşıyor… Gazeteler ikiye ayrıldı, ‘biri yandaş, diğeri anti yandaş’ diye… Yazanların biri muhalefeti, diğeri iktidarı temsil edercesine köşelerine çekilmiş boksörler gibi… Kimileri de iktidara yaranmak için ispiyoncu edasıyla meslektaşlarını kodese sokabilmenin telaşında… Eğitim sistemimiz yazboz tahtasına döndü. Tıpkı futbol takımı taktiğine benzedi. Anlayacağınız salata durumlar!… Yargı ise, o da tartışmanın odağında, “Senin yargı, benim yargı” meselesine dönüşmüş, herkes kendine göre adaletin ışığını arıyor… Yargı mensupları keza öyle, “… şu davaya baksam, şunu ifadeye çağırsam, acaba nereye
213 
 Sözün Bittiği Yere Doğru  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Terör, ne zaman ve nereden çıkacağı belli olmadan bütünlüğümüzü bozma girişimlerine devam ediyor. Tıpkı Irak, Libya, şimdilerde de Suriye’de neler yapıldığı ve yapılmak istendiği gibi… İçimizdeki isyancılar, dış güçlerin desteği ile hain planlarını hayata geçirmenin uğraşı içindeler. Bizlerde maç ve dizi izler gibi askerlerimizin ve savunmasız sivil vatandaşlarımızın şehit edilmelerine ne yazık ki, duyarsız ve kanıksanmışlık içinde seyirci kalıyoruz!
214 
 Başbakana Açık Mektup  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Eski bir basın çalışanı ve matbaa mürekkebi koklamış, dizgi operatörlüğünde binlerce satırları gazete ve kitaplara nakış gibi işlemiş ve onların büyülü dünyasında yaşamış birisi olarak, ilk kez bir Başbakan’dan duyduğum ve “Yalan-yanlış gazete haberlerini okumayın ve onları evlerinize almayın!” çıkışıyla, şu günlerde hangi gazeteyi okuyacağıma bir türlü karar veremedim ( ! )
215 
 Geri Kalmışlık ve Din  (Muhammed Avcı)

Böylesine ağır ve uzun konuyu, bir köşe yazısının muhtevası yapmak başlı başına bir hata olsa da birkaç klişeleşmiş bilgiye farklı bir bakış açısı getirebilmek için bu hatayı işlemenin faydalı olacağı kanaatine vardım!
216 
 Eğitim Sistemi  (tolga kayasu)

Cahil insanlarımız o kadar da çoğaldı ki. Özellikle şu yüz senedir. Osmanlı’nın son zamanlarından başlayan kötü eğitim sistemi günümüzde de etkilerini gösteriyor. Osmanlı’nın son zamanlarından başlıyor dememin sebebi şudur: 1890 yılında henüz on yaşında olan bir çocuğu anlatacağım.
217 
 Süpürge  (HAMZA EKİZ)

BİR SÜPÜRGE KADAR OLAMADIK......
218 
 'Adam'lar  (Saltukalp İnan)

Ve yaşamanın hakkını vermek hayattaki tek gaye olmalıdır.. Hayata anlam katmak; aksiyonla, hareketle, başarmakla, çabalamakla, paylaşmakla, ilerlemekle olur... Bağlı olduğuna imrenmekten ve sakınmaktan öte layık olmakla olur... Herkesin kendi hayat gayesinin Atatürk'ü olmaya en azından çabalamasıyla olur... Kişinin elindeki değere sahip çıkmaktan ötesine geçmesinin ve bu yolda sonsuzluğa koştuğunun bilincine varmasıyla olur...
219 
 Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bizim Toruna İş Arıyoz  (Kâmuran Esen)

Ne işi var OTDÜ’de? Canın biber gazıyla cop mu isdiyo a çocuk? Yoksa hakaret mi isdiyo? ODTÜ çok iyi öğrenci yetiştiriyomuş. Bu okulun mezunları yurt içinde ve yurt dışında gapışılıyomuş. Sen git onu başbakana anlat.
220 
 Kapatın Kapıları  (murat temüroglu)

BU ÜLKE YILLARDIR HÇ KİMSEYE VEDE HİÇ BİRŞEYE MUHTAÇ OLMAMIŞ VEDE BOYUN EĞMEMİŞTİR.EĞMEYECEKTİRDE.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Vatan Bilinci
Yûşa Irmak
Deneme > Türkiye
Bayram
Ö.Gökhan Ergüven
Deneme > Türkiye
15 Temmuz
Sinem Bağcivan
Deneme > Türkiye

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.