..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yanlış sayısız şekillere girebilir, doğru ise yalnız bir türlü olabilir. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Onun Sonbaharı
Yûşa Irmak
Deneme > Sevgi ve Aşk

Sonbaharın da bir “bahar” olduğunu yeniden fark ediyorum. Tıpkı bir baharın merkezinden geçer gibi… Engin vadilerden gün ışıklarına kavuşmuş, her yanı buram buram toprak kokan ormanda bir kez daha yürüdüm sensiz… İstanbul’un tepelerini, cüce dağlarını, ormanlarını gezerken gördüm ki bütün bir varlık yakın zamanda değişerek, renkten renge girecek. Kimi fısıltıyla, kimi sesini karşı tepelerde çınlatarak o ezeli değişim şarkısını söyleyecek… Se

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
41 
 Yalanlara Dair Erdinç Aras  (CEM AKKILIÇ)

Sen nasıl bir insansın? Hiç utanmada mı yok sende. Yaptığın hırsızlığı meşrulaştırmak için çırpınmışsın. Çırpındıkça rezil olmuşsun… Bu sözleri ve hatta daha fazlasını hak eden azılı bir emek hırsızı var. İsmi Erdinç Aras ve kıytırık sitesi Ardahansesi.com dan söz ediyorum.
42 
 "Güneşli Bayır" ve Serkan Türk  (M.NİHAT MALKOÇ)

Yeşilin koynunda güzellik uykusunu uyuyan Trabzon, ülkemizin en şirin şehirlerinden biridir. Yeşille mavinin koyun koyuna olduğu bu mümbit topraklar maddî ve manevî binlerce zenginliği içinde saklamaktadır. Dünden bugüne, bugünden yarına taşınan bu zengin birikim hepimizin ortak değeridir. Bunu geleceğe taşımakta şair ve yazarlara önemli görevler düşmektedir. Onlar ne kadar yazarsa yazsın, bu emsalsiz güzellikler kâğıda dökmekle bitmez. Fakat ne kadarını yarınlara taşıyabilirsek kârdır. Heyamola Yayınları bunu gerçekleştirmek için kolları sıvadı bile. 22 yazarın kaleminden 22 Trabzon kitabı vitrinlerdeki yerini aldı.
43 
 Dostoyevski'nin Sosyal Gerçekçiliği  (CENGİZ MAÇOĞLU)

Dostoyevski, devrin bir çok ilerici genci gibi büyük toprak ağalarını koruyan kölelik kanunlarının yarattığı sosyal ve siyasal yapıdan rahatsızlığını Belinski’nin toplantılarına katılarak belirtir.
44 
 Korkak ve Canavar Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Aslında satması lazım. Niye? Çünkü bu kitap güzel bir kitap. Öyle çok beğendim amam aman harika demiyecem. Ama güzel bir kitaptı. Hikayenin 2. kitabını da okuma listeme aldığımı söylemek isterim. Elbette yabancı edebiyat ile Türk yazarlar arasında bir fark var.
45 
 Zendagi Migzara (Yaşam Devam Ediyor)  (Hilâl Erboyacı)

‘’Uçurtma Avcısı’’ adını Kabil’de, kış mevsiminde yapılan uçurtma yarışlarından alır. Zaten romanı düğümleyen olay da burada başlayacak yine bir uçurtma yarışıyla sonlanacaktır.Khaled Hosseini (Halit Hüseyin)’in de Afganistan doğumlu Amerikalı bir yazar olması, romanın ana kahramanıyla örtüşür. Yazarlık yeteneğini Hasan’ı kandırmak için uydurduğu hikayelerle anlayan Emir’le yazar arasında ortak bir bağ oluşturur.
46 
 M. Nihat Malkoç"a Malatya"dan 6 Çeyrek Altın…  (M.NİHAT MALKOÇ)

“Firuze gözlü yârimdir Malatya!... Zamanın buz tutmuş eteklerinde kırık dökük düşlerime tutunurken, peşinden gittiğim acı tatlı hayallerim beni Beydağı eteklerine götürüyor. Yürek devletimin payitahtı olan bu gizemli ak şehir, bana kaybettiklerimin izinden ısrarla gitmemi söylüyor. Ne kadar uzağına düşsem de, Malatya hep yanımda, yanı başımda… Ben her ne kadar onu terk etsem de o bir vefalı dost olarak beni hiç terk etmiyor. Gönül soframda başköşeye kuruluyor günde üç öğün… Hasreti yudumluyoruz zamanın billur kadehlerinde. Aşka kalkıyor câm ü cemler…
47 
 Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?  (Kâmuran Esen)

Sevgili izedebiyat yazarları! Yüzlerce şair ve yazarın eserlerinden oluşan bu yıllığı hiç merak etmiyor musunuz?
48 
 Pal Sokağı Çocukları  (CEM AKKILIÇ)

Geçenlerde Bir dilim sohbet sitesinde rastladığım Pal sokağı çocukları kitabıyla ilgili yazıyı okuyunca birden çocukluğum aklıma geldi.
49 
 Mutlu Haspolat'ın Mor Ölüm'ü  (Tibet AYAZ)

İlk defa İzedebiyat’ta görüldü ‘Mor Ölüm’ romanı... Ama daha pek çok İzedebiyat okuru görmeye fırsat bulamadan siteden çekildi. Ardından da Sanem ALTAYLI’nın romanı çekildi. Fantastik roman kümesine bir virüs girmişti sanki. İzedebiyat’ta görünüp kaçan ‘roman bölümleri’ bir kitap olarak vitrinlere dağılmıştı...
50 
 "Para İçin Yazmak" Gerçekten Duyulduğu Kadar Kötü Mü?  (Diren Yardımlı)

Amatör ya da profesyonel bütün sanat çevrelerindeki can alıcı tartışma konularından biridir: "Para için sanat." Üzerinde düşünülmeye değer bir argüman mı?
51 
 Ka, Kar ve Kars  (Hulki Can)

Etik bir ilke olarak, eğer bir roman hayal ürünü bir takım olayları sanki gerçekmiş gibi anlatıyorsa bu tür romanların başına “burada anlatılan olaylar ve kişiler tamamen hayal ürünü olup gerçekle hiçbir ilgisi yoktur” gibisinden uyarılar konur. Böyle bir uyarı konulduğu halde yine de okur bu hayallerin arkasındaki gerçeği görmeye çalışır veya buna rağmen yazılanları gerçekmiş gibi de kabul edebilir. “Kar”da böyle bir uyarı yapılmadığı gibi, tam tersi, romanın ilk sayfasına konmuş alıntılar sanki bu olayların gerçekten Kars’ta yaşanmış olduğuna dair bir kanının doğmasına yol açıyor:
52 
 Kadirlili Şair Mehmet Yozcu’nun Şiirleri  (Hakan Yozcu)

“1974’te Ağustos ayında, Çukurova’nın kara yağız sıcağında, Kadirli’nin Topraktepe Köyü’nün kıraç, boz bir tepesinde gözlerini açar ağlayarak Dünyaya, Köyün ağasının son oğlu olarak.
53 
 Eleştiri mi Özeleştiri mi?  (Ömer Akşahan)

Bugün yaygın tartışmalardan biri de, özellikle internetin yaygınlaşmasıyla başlayan edebiyat kirliliğidir.
54 
 Berlin Kuşatması Üzerine  (ALİ YERLİ)

Bu anlamda mesajı da evrensel… Her milli devletin bir resmi tarihi var. Zaferlerle süslenen ve şekillendirilen! Buradan bakarsak hepimizde biraz Albay Jouve’luk vardır.
55 
 Şiir ve Estetik  (Bayram Kaya)

Alan bir yüzey hareketidir. İki boyutludur. Oylum dediğimiz hacim olan eylem boyutu ise, yüzey ve derinlik hareketiyle birlikte olan girişme eyleminin hareketidir. Üç boyutludur.
56 
 Küçük Prens Aramızda  (kemal düz)

İş adamı başını kaldırdı: - Elli dört yıldır bu gezegende oturuyorum, yalnızca üç kez çalışmama ara verdim. Birincisi yirmi iki yıl önce, Tanrı bilir neden buraya düşmüş bir mayısböceği yüzünden. Korkunç bir gürültü çıkarıyordu...
57 
 Siegfried Lenz - Almanca Dersi ve Edebiyat Hakkında Subjektif Düşünceler  (Mustafa Mert)

Az okuyan bir milletiz, deyip kesip atmalı mı? Yoksa bunun nedenleri üzerinde kafa yormalı mı? En çok okunan basılı eserler gazeteler. Herhangi bir günlük gazeteyi alın, Edebiyat, Resim, Tiyatro, Müzik veya herhangi bir sanat dalında yazılmış kaç tane yazı bulabilirsiniz?
58 
 Yusuf Ziya Ortaç'ın Nüktedanlığı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Hecenin beş şâirinden biri olan Yusuf Ziya Ortaç, ömrü boyunca ortaya koyduğu eserlerle ve saygın kişiliğiyle Türk edebiyatına damgasını vurmuştur. Millî veznimiz olan heceyi ustalıkla kullanmıştır. Fakat şiirlerinde derinlik yoktur. Halit Fahri Ozansoy’un yayınladığı “Kehkeşan” adlı derginin düzenlediği yarışmada, şiirinin birinci olması Yusuf Ziya’yı edebiyat sahasına yöneltir. Halit Fahri’nin kendisine hediye olarak verdiği ipek kravatın kendisini şiire bağladığını söylemiştir. Henüz yirmi yaşındayken “Binnaz” adlı üç perdelik manzum bir piyes yazar. Oyun Darü’l-Bedayi’de oynanarak geniş kitlelerce beğenilir. Bu onun şöhret basamaklarına ilk tırmanışıdır.
59 
 Öfkeli Mektuplar - 18  (Veysel Menekşe)

Bak İsmet Efendi.! “Sakın yıkılma.!” “Toparlanın gidiyoruz.!” Diye. Hitab ettiğin kim veya kimler se açık konuş.! İma ile söz söylemek Muhammed Yoldaşımız’ca men edilmiştir.
60 
 Talip Güvel Anısına Şiirler  (Hakan Yozcu)

Talip Güvel, Karacaoğlan şiirleri okur ve o tarzda şiirler de yazardı. Tabii o zamanlar tam olarak şiiri bilmediğim için pek anlamazdım. Ölçülü, kafiyeli, sanatlı şiirler yazardı. Babamda da şairlik vardı. O da kendi çapında şiirler döktürürdü. Bazen bu ikili evde otururlar, birbirlerine yazdıkları şiirleri okur ve saatlerce şiir tartışması yaparlardı. İşte daha o zamanlardan şiir sevgisini ve temelini almıştım farkında olmadan.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kalemde Yorulur Yürekte Bazen
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yazan Okuyandan Çok
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Bilgeler ve Balıklar Kitabı Üzerine
Yûşa Irmak
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Göçer Bir Şehir"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Ahmet Sargın
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bitemeyen Proje" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.