..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevgi dünyadaki yaşam ırmağıdır. -Henry Ward Beecher
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Savaş ve Afetler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Mutluluk Kontratı
Aysel AKSÜMER
Deneme > İtiraflar

Neden sabahları huzursuz, asabi, suratsız, yataktan zor bela kalkan normal insanlar gibi değilim? Bendeki terslik ne acaba? Yoksa bir rahatsızlığım mı var? Bir insan neredeyse 60'a merdiven dayar da bir gün bile isyan etmez mi? Dizlerim basamakları çıkmakta zorlanıyor da ruhum üçer, beşer tırmanıyor yukarı. Orta halli bir aileye erkek çocuk beklentisini karşılayamadan teşrif etmişim. Bağırlarına basarlarken bu hayallerine de son noktayı koyu

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler
 Terör Bitmedikçe…  (Yûşa Irmak)

Şiddet kullanarak bir amaca varacağına inanan ve bunu meşru gören, bir kişiyi, bir örgütü, bir devleti; ancak o şiddeti bertaraf edebilecek bir kuvvet bu niyetinden caydırabilir. O kuvvete sahip olmayan, hitabetle, siyasetle, ikna yeteneğiyle bir sonuç elde etmesi mümkün değildir.
 Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür  (Ahmet Zeytinci)

İşte o gün, o karanlık 11 Temmuz 1995 günü Birleşmiş Milletlerin ya da kod adıyla ’’Birleşmiş İlletlerin’’ benim gözümde, bittiği gündür... Bizler ki Müslümanlar olarak hiç bir zaman, kadına, çocuğa, silahsıza, aman dileyene, ateş etmemişiz, bizler ki bu alçaklıkları çoğu zaman yaşamışız, geride şehitler bırakmışız, sakın ola sevinmeyin Sırp Canileri ve Hollanda’nın yalaka askerleri bunun sizin için çok acı sonuçları olacak hem dünyada, hem de ahirette...
 Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım  (Ahmet Zeytinci)

İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılan atom bombası 1945 Ağustos ayında, bir iki gün arayla Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerinde patlatılmış ve yüzbinlerce insan bir an da yok olmuştur... Almanya ve İtalya teslim olmuş, müttefik oldukları Japonya'da teslim olmak üzeredir. Ancak Sam Amca ve aveneleri yeni buldukları bu silahın mutlaka denemesini yapmak uğruna, içlerinde kadın ve çocuklarında bulunduğu binlerce masum Japon'u yok etmekte en ufak bir tereddüt göstermeyerek, acımasızlıklarını ortaya koymuşlardır... Şimdilerde nükleer silahların savaşlarda kullanılması yasak olduğu halde, Rusya başı sıkıştığı zaman nükleer silah kullanabilirim diye de bütün dünyayı tehdit etmekten çekinmemektedir. Şimdilik buna dur diyecek bir mekanizmanın bulunmaması da gerçekten çok acı ve esef vericidir...
 "Ruhumda Sızı"  (Osman AKTAŞ)

Öyle derin yaralar aldık ki, kimde küçük bir yara görsek, kaynayan kazana dönüyoruz. Bu yaralar yalnızca kişisel değil, toplumsal bazda da irin akıtarak varlıklarını sürdürmekteler.
 Yakın Tarihin Despotları  (Cahit KILIÇ)

Günümüzde de, özellikle bize yakın coğrafyalarda irili ufaklı başka diktatörler de var. Despotizmi marifetmiş gibi halkın gözüne sokuyorlar. Yalana ve talana dayalı farklı propagandalarla halkı uyutmaya çalışıyorlar.
 Atatürk’ün Ordu - Savaş ve Barış Hakkındaki Sözleri  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

• Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.(1921)
 Aynı ile Vaki  (Yeter Özhal)

Tarihin tekerrür (tekrarlamak) ettiğini zihinlerimize kazıyan şeyin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Neden tarih hep tekerrürden ibarettir derler bilir misiniz?
 Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı  (Ahmet Zeytinci)

Kıyamet tabi ki inancımız gereği, insanlar eliyle kopmayacak, Allah cc. ’’Onun zaman bilgisi ben de.’’ diyor, Kainatın Efendisi sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed. sav. de ’’Benim bu konuda normal insandan fazlaca bir bilgim yok.’’ diyor, ancak yaşananlar, hızla insanlığımızı yitirdiğimizi, merhamet duygusunu raflara kaldırdığımızı, insan eliyle adeta dünyaya küçük bir kıyamet yaşatılmaya çalışıldığını gösteriyor...
 Yakın Çekim Faraziye  (Osman AKTAŞ)

Kor/ona... Tedavisi olmayan bir tür virüs... Çin’de ortaya çıktı ve Afrika kabileleri haricinde bütün dünyayı sardı. Çok ilginçtir ki, Afrika kabileleri muhtemelen her hangi bir göksel dine bağlı da değiller... Bir bilimsel yanlışlık yapıyorsam özür dilerim.
10 
 Feraset Zamanı  (Osman AKTAŞ)

Öncelikle bu sıkıntılı süreçte en büyük risk altında çalışan sağlık personellerini hem kutluyor, hem de sağlıklarında hiçbir sorun yaşamamalarını diliyorum.
11 
 Böyle Geri Zekalı Televizyon Kanallarımız Var  (Ahmet Zeytinci)

Akşam saatlerinde yine adı Türkçe olmayan bir saçma sapan kanalda kadınlar yolda kavga etmişler, arkadaşlar haber diye bizlere bunu pompalıyorlar, adeta beynimizi iğfal ediyorlar... Yangınlar ile ilgili tek bir haber yok. Pes doğrusu pes... Nasıl bir duyarsızlıktır bu anlamak zor gerçekten...
12 
 Kızılderili Soykırımı / American Natives Genocide  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Onlara ‘battaniye serecek bir yer’ bile bırakılmadı. Hepsine çoktan ’vahşi’ damgası vurulmuştu. Kuşaklar boyunca doğayla uyum içerisinde yaşayan Kızılderililerin bilgeliği hiçe sayılmış, dinsel ritüelleri bile yasaklanmıştı. Vatandaşlık ve oy hakkı da 1924’e kadar tanınmadı.
13 
 Kozumuz İnsan  (Osman AKTAŞ)

Beyrut'ta nasıl doğdu bugün güneş? Çocuklar ne istedi annelerinden? Anneler nasıl uyudu bu gece? Kim kimi bekledi? Kim kimin na’şına sarılıp, baygınlık geçirdi? Kimler sevindi, kimler üzüldü? Üzüntüler ne kadar gerçekçiydi?
14 
 Film Kitap - Turyetski Gambit ve Plevne Savaşı  (Mehmet Sinan Gür)

Ne hayatlar yaşanmış, ne hayatlar yok olmuş…
15 
 Allah'ın Laneti Üzerlerine Olsun!..  (Emine Pişiren)

"...15.000 Türk Askeri Esir edilmiş ve bir ERMENİ DOKTORU İngilizlerle birlikte Türk Esirlerinin gözlerini asitli suyla kör edip, asit havuzlarına atmışlar, havuzlardan sağ çıkmamışlar. Etleri kemiklerinden ayrılana kadar bu vahşeti izlemişler. Türkiye Bu savaş Suçuna Neden Hala Tepkisiz? Bir avuç ERMENİ TASARISINI Dünyaya kabul ettiriyor..."
16 
 Boykot Bütün Dünyada Yayılıyor  (Mehmet Sinan Gür)

Amerikan ve İngiliz mallarına boykot bütün dünyada yayılıyor. Hatta bazı amerikalılar bile boykota katılıyor, boykot başlatıyor. Bana gelen bir ileti.
17 
 Saddam, kızı Irak ve tecavüzcü Bush...  (Bahattin YILDIZ)

Gerçek bir öykü; Sarhoş Baba Saddam, kızı Irak Halkı ve tecavüzcü Bush ve şürekası...
18 
 Film - Amen, Gaz Odaları ve Gerçekler  (Mehmet Sinan Gür)

Amen isimli film, filmin konusu gaz odaları ve geleceğimiz üzerine.
19 
 Çanakkale Tacirleri  (Can Macit)

Önceleri “Çanakkale” denildiğinde akla ünlü randevu evi işletmecisi ”Çanakkaleli Melahat” gelirdi. Sonra 1965 yılında Yönetmen Turgut Demirağ “Çanakkale Aslanları” isimli filmi çekti. TSK’nin desteği ile çekilen
20 
 Zulme Karşı Çıkmak da Suç Mu Oldu?  (NUH KENİŞ)

Başbakanın yaptığı buydu,zulme seyirci kalmamaktı. Zulme karşı dünyanın uyanmasını sağlamaktı. Kırıp dökme buysa eğer,sayın Başbakan bu kırıp dökmelere devam etsin.

1 2 3 4  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Terör Bitmedikçe…
Yûşa Irmak
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Yakın Tarihin Despotları
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
"Ruhumda Sızı"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Aynı ile Vaki
Yeter Özhal
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Kozumuz İnsan
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Feraset Zamanı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Yakın Çekim Faraziye
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
de Mareva Ha!…
Şevket Başıbüyük
Eleştiri > Savaş ve Afetler
İsyan
Hilal Sali
Eleştiri > Savaş ve Afetler
İran ve Suriye Savaşının Zaferi
Muhammed CAN
Eleştiri > Savaş ve Afetler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © , 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.