..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, seçmek ve gizlemek sanatıdır. -Chateaubriand
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Aysun Güven
26 Aralık 2013
Zeus'un Kızı;senden Önce Senden Sonra  
Aysun Güven
Hiçbir şey için vaktimiz yok. Ama Attila İlhan’nın Bıçak Sırtı romanındaki kahraman Suat’ın dediği gibi ; “Yassı, somurtkan bir yaşantının ağır ağır ufaladığı bir kadın; Bir yandan kocasının kaprislerine, bir yandan ev işlerinin ahmakça düzenine bağlı, çamaşır günü, ütü günü, büyük temizlik günü, kabul günü! Dehşetli yemek yapabildiğine, dolaplarını çekmecelerini tiril tiril tuttuğuna , banyoda iki gündür damlayıp duran musluk aklından çıkmadığına göre , belki de sıradan bir ev kadını olmuştu”


:HAA:
Başkasının küçümsemesine gerek yok. Zaten kendimizi yeterince küçümsüyoruz. Sevdiğim bir laf var. “Fazla mütevazi olma yoksa inanırlar.”
Hiçbir şey için vaktimiz yok. Ama Attila İlhan’nın Bıçak Sırtı romanındaki kahraman Suat’ın dediği gibi ;
“Yassı, somurtkan bir yaşantının ağır ağır ufaladığı bir kadın; Bir yandan kocasının kaprislerine, bir yandan ev işlerinin ahmakça düzenine bağlı, çamaşır günü, ütü günü, büyük temizlik günü, kabul günü! Dehşetli yemek yapabildiğine, dolaplarını çekmecelerini tiril tiril tuttuğuna , banyoda iki gündür damlayıp duran musluk aklından çıkmadığına göre , belki de sıradan bir ev kadını olmuştu”
Düzgün çarşaflar ve tertipli bir oda sağlamak , bunları bir gün yapmasanız ya da bir ay ya da bir sene ? Denemediniz ki bilesiniz. Çünkü bir süre sonra yaptıklarınız otomatikleşiyor. Ve yapmak için elbette yoruluyorsunuz bunca işi, ama her seferinde daha az akıl harcıyorsunuz bu otomatikleşen işler için.
Geçen gün bir bayanla tanıştım. İrice bu bayan sohbetin aralara sızması ile disk şampiyonu olduğunu ve çocukları olunca mesleğini bıraktığını söyledi. Aslında şaşırmamıştım. Tanışıp ta sohbetin bu boyuta gelmediği kimbilir ne cevherler vardı sadece ajandamda bile. Kendisine gönüllü de olsa bu konuda ders vermesi gerektiğini , bunun çocuklarından çalınma saatler yerine onlara verilen ödüller olacağını dilim döndüğü kadar anlatmaya çalıştım.
İletişim içinde olmak, elbette bir insanın kendisine sağlayacağı en büyük katkılardan biridir. Kendini üretken hisseden bir beyin, sürekli üretme moduna girer. Bu his bir nevi, aklın benzini vazifesi görür. O kadını asla tutamazsınız. Dayanıklı bir beton gibi olur. Örneğin kocasının her hareketinin hesabını tutmaz, gülüp geçmesini bilir. Bu ise, üst üste konan tahta bloklar gibidir. Bloklar sağlam yerleştikçe, daha yükseğe çıkabilir. Kim bu kadar basit ve anlamlı bir yolu denemek istemez ki ? Ve üstelik kadın, kadar değerli, kadın kadar, kendi kendine yetebiliyorken.
Bir de yaşadığınız sorunların o şaşalı insanlarda olduğunu da unutmayın. Bunun için size bir film serisini izlemenizi tavsiye ediyorum. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Çünkü aşkı ilk yitiren ya da ilk bulan siz değilsiniz!!!!!!Filmlerin ismi şunlar, özellikle sırasıyla izlemenizi tavsiye ediyorum. Before sunset, before sunrise ve before midnight…..
Şimdi bir resminizi çekin bu satırları okurken, sonra yapabildiklerinizi yaptıktan sonra bir resim daha çekin. Gözlerinizdeki ışıltı sizi bir sonraki adım için heveslendirecektir.
Tüm yeteneklerinizi gerçekleştirebileceğiniz müzik ve edebiyat dolu bir yıl diliyorum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeuskız; Çağrışımsal Eşik
Ertelenen İşlere Gün Doğdu
Zeus'u Kızı.; Arada Kalmak
Zeus'un Kızı; Bisikletli
Yusufçuk
Zeus'un Kızı;hayat Kupası,kabulleniş 1 İtiraz 0
Zeus'un Kızı;çocuk Olmadan Ebeveyn Olunmaz
Zeus'un Kızı;para Herşey Dahil Nalan
Zeus'un Kızı; Gerçek Görünen Değildr
Zeus'un Kızı; Yusufçuk

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Iğdır Harward Arası Kaç Km?
Ego Bitti Şarj Etmek Lazım
Kadın, Ölüm, Özgecan
2020 Bit Artık
Zeuskız; Yalan
Zeus'un Kızı; Sevgili Virüs
Zeus'un Kızı; Film Kopmadan
Zeus'un Kızı; Hamam'da Deprem
Zeus'un Kızı; Kaldığı Yerden
Zeus'un Kızı; Gelecek Gelmeyecek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kara Mizah [Şiir]
Irmak [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Aysun Güven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.