..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Aysun Güven
26 Eylül 2014
Zeus'un Kızı; Gerçek Görünen Değildr  
Aysun Güven
Şiirler not alırım. Ya kendim yazarım ya da en sevdiğim şairlerin özel şiirlerini.Bir sayfa çevirdim ve karşıma Cahit Külebi’nin ilk yayımlanan şiiri çıktı karşıma “Ayıcılar geçti,affedilmemiş insanlar geçti,Şehirler taş yürekliydi Şarkısı beyaz,İnsanların büyük rüyaları vardı,İnsanlar bir ölümle öldüler ki,Sevgiler arasında şaşırıp,Bir unuttular ki deme gitsin”.


:HAA:
Geçen sene, bu zamanlar ajandama neler not ettiğimi düşündüm.Her sene tuttuğum ajandamı atmam.Günün önemli haberlerini,ilginç gördüğüm keşifleri iliştirmeye çalışırım. Uğraştığım şeyleri not alırım.Nelere, zaman ve emek harcadığımı,nelere kafa yorduğumu, bazen de nasıl hissettiğimi not alırım. Her sayfa, bana ayrı bir mevsim yaşatır, geriye döndüğümde.Mesela ölüm haberleri, ölümlülerin hayatta iken başladıkları ve bitiremedikleri şeyi devam ettirme hissi uyandırır çoğu zaman. Sevdiğim filmlerin isimlerini yazar,onları seyrederken, hayatın kalbini es geçmemeyi anımsarım.Hemen bir not düşerim belki ardından, cenazesine zenci bir başkanın katıldığı Nelson Mandela’dan mesela “Yapılana dek herşey imkansızdır.”
Şiirler not alırım. Ya kendim yazarım ya da en sevdiğim şairlerin özel şiirlerini.Bir sayfa çevirdim ve karşıma Cahit Külebi’nin ilk yayımlanan şiiri çıktı karşıma “Ayıcılar geçti,affedilmemiş insanlar geçti,Şehirler taş yürekliydi Şarkısı beyaz,İnsanların büyük rüyaları vardı,İnsanlar bir ölümle öldüler ki,Sevgiler arasında şaşırıp,Bir unuttular ki deme gitsin”.Bir sayfa daha, yemek yerken,küçük kızımın, peçeteye yaptığı bir resim iliştirilmiş, dört kişi yanyana ve elele.Ve tabi ki rant haberleri.Kızılderililerin bir sözü aklıma geliyor, o haberlerin notlarını görünce”Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde,son balık avlandığında; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak...yazasım geliyor.Ekim gibi dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer ile röportaj hazırlıklarım başlamış.Kendisinin,bundan 55.000 yıl öncesinden gelen dünyanın en eski flütü ile çalarken bir resmi var. Bazen uğraşlarıma, köylere kadar gidip binbir zahmetle karşılık beklemeksizin konser veren bu eşsiz bayanla tanışma onurunu bana verdiği için şükran borçlu olduğumu düşünüyorum.
Eski çalılıklardan yapmaya çalıştığım bir mumluk gözüme çarpıyor, eskizlerini çizmişim.Gülümsüyorum.Büyük kızıma her gece uydurduğum masallardan birini yazmışım.Sonraki sayfa birbirine yapışmış ayırmaya çalışıyorum.Biraz yrtılıyor.Ne yazdığını görüyorum.Fırının ışığı, fırın çalışmadan da yanıyormuş.Onu, servisine bildirmek için not almışım.Düşünüyorum da bugün –servisin yaptık demesine - rağmen fırın hala çalışıyor, ama ışığı yine de kafasına göre yanıyor.Acaba dünyanın herşeye rağmen dönmesi de böyle birşey mi?
24.09.2014
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeuskız; Çağrışımsal Eşik
Ertelenen İşlere Gün Doğdu
Zeus'u Kızı.; Arada Kalmak
Zeus'un Kızı; Bisikletli
Yusufçuk
Zeus'un Kızı;hayat Kupası,kabulleniş 1 İtiraz 0
Zeus'un Kızı;çocuk Olmadan Ebeveyn Olunmaz
Zeus'un Kızı;para Herşey Dahil Nalan
Zeus'un Kızı; Yusufçuk
Zeus'un Kızı;senden Önce Senden Sonra

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Iğdır Harward Arası Kaç Km?
Ego Bitti Şarj Etmek Lazım
Kadın, Ölüm, Özgecan
2020 Bit Artık
Zeuskız; Yalan
Zeus'un Kızı; Sevgili Virüs
Zeus'un Kızı; Film Kopmadan
Zeus'un Kızı; Hamam'da Deprem
Zeus'un Kızı; Kaldığı Yerden
Zeus'un Kızı; Gelecek Gelmeyecek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kara Mizah [Şiir]
Irmak [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Aysun Güven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.