..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Çocukların eğitimi, zaman kazanmak için nasıl zaman yitireceğimizi bilmemiz gereken bir meslektir. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Estetik
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şekvânâme
Nedim
Şiir > Divan

Bin can sitemi, muktedir içinde, Yıkılır genç sevgililer yekpare, Firkât fecrinde koştu dost evime Seyrettik alemi hicran içinde Son tövbedir bu mahazi aşkıma, Unutmam gerek müsemmem sevgini, Yanmayın benim fecâet halime, Olmazdı gelseydi dest-i manevi.

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Estetik
 Yazma Üstüne Bir Güzelleme  (Yûşa Irmak)

Herhangi bir düşünceyi veya his ve duygularınızı kaleme almak için yalnız olmanız gerekir. Bir insan güzel bir yazı yazabiliyorsa bilin ki o gerçek bir yalnızdır.
 Aşkta Üçüncü Kişi Olmak...  (ERDEN ERKİN)

Siz siz olun aşkta asla üçüncü kişi olmayın! Yoksa çok acı çekersiniz çok...ERDEN ERKİN...
 Çok Özel...  (ERDEN ERKİN)

Seni anmak, seninle yanmak, birgün döneceğini sanmak değişmez kaderim oldu. Sen benim çok özelim, çok güzelim, güç aldığım gizli elim, vazgeçilmezim, unutulmazımsın! ERDEN ERKİN
 Bir Deniz Yaşardı Buralarda  (ERDEN ERKİN)

Bir deniz yaşardı buralarda bir zamanlar. Gözleri bir yosun olurdu, bir çim. O ne gözlerdi Allahım, ne biçim. Bir türlü bakamazdım, tuhaflaşırdı içim. ERDEN ERKİN
 Montaıgne ve Kadın  (nurdan saydam)

sevginin gücü
 Cancağızım...  (seyfettin araç)

Yeni başlangıçlar yapmak gerek cancağızım, her söze inanmamak her göze bakmamak gerek. Her insanı tanımamak, her heyecana açık olmamak gerek.
 Türk Halk Musıkîsi Ezgilerini Derleme Çalışmaları Tarihçesine Kronolojik Bir Bakış  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Türkiye' de Cumhuriyet' le birlikte oluşturulması düşünülen "Millî Musıkî" ye altlık sağlamak için, Anadolu genelinde bir çalışma başlatılır. Önce Bela Bartok' un öncülüğünde yapılan çalışmalar, daha sonraları büyük ölçüde Muzaffer Sarısözen' in koordinasyonunda sürdürülür.Bu yazıda, derleme çalışmalarının kronolojik seyrini anlatmaya çalıştım.
 İsmini Fısıldadılar Üç Kez...  (seyfettin araç)

. Ezan vakti fısıldamışlar ismini, yıllar sonra seni bulacağım ve aşık olacağım bilinerek kendi ismimi es geçmişler bilirim. Hayatta en çok senin ismini severim, ağzıma alırken ismini üç kez bismillah çekerim. Bilirim en güzel ibadet isminle başlar dinimizde, isminle secde edilir, en büyük sevap isminin söylenmesidir gün be gün kulağıma.
 Gül ve Bülbül Üzerine Bir "Serenad"...  (lütfi akarçay)

Bülbül olmayı seçtiysen bir ömür yanacaksın Gül olmayı seçtiysen bir ömür solacaksın..
10 
 Prozodi Dediğin Nedir Ki?  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Müzikte önemli bir husus olan prozodinin Türk Musıkisindeki uygulanışı üzerine bir deneme
11 
 Türk Halk Türkülerinin Şiirselliği  (Ali Osman Öztürk)

Eflatun Cem Güney "Türkülerimiz süt be süt şiirdir" der. Başka söze ne gerek?
12 
 Doğru Bir Osmanlı Musıki Tarihi  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ nca düzenlenen “ ‘ Osmanlı Musikisi ’ Tarihini Yazmak “ ana başlıklı Sempozyum hakkında düşüncelerim...
13 
 Zeus'u Kızı.; İhtilaflı Alanlar  (Aysun Güven)

Yaşadığımız şu günlerde, ihtilaflı alanların genişlemesi, genişleyerek en dar yerlere bile girmesi, örnek olarak, beğenmediği yemeği yapan aşçıyı, bıçaklamaya varacak kadar olayı kişiselleştiren insanların varlığı, cehaletin ve anlamsızlığın doruk noktasıdır. Ben, bu adam için sanat yapmıyorum diyebilir mi? bir sanatçı bilemiyorum..
14 
 Şiirdeki Felsefe, Felsefedeki Şiir  (Mustafa Günay)

Felsefe ve şiir ilişkisi üzerine bir yazı.
15 
 "Yaşamak" Bir Sanattır...  (lütfi akarçay)

Yaşamak,.. sana göz bebekleriyle gülen bir çocuğun bakışlarında,.. ellerinden tutan bir babanın sıcak avuçlarında,.. yüzüne gülümseyen ananın taze ve körpe umutlarında,.. üzerinde gezdiğin toprağın kutsal kokusunda,.. arkadaş ve dostlarının riyasız sevinçlerinde,.. rengini ve desenini “İlahi Nur”dan alan bir çiçeğin kokusunda,.. meftun olduğu gözlere baktığında iffetle çarpan bir yürekte, Nakış nakış işlemektir duyguları.. “Ben” değil “Biz”in,.. “Söz” değil “Hal”in,.. “Zahir” değil “Batın”ın,.. “Dil” değil “Yürek”in Sahne almasıdır..
16 
 Kendimi Oldukça Güzel Buluyorum  (İnci Fügen Yılmaz)

Şimdi resimlere baktığımda ‘’Ne kadar güzelmişim’’ dediğim yaşlarda, kendimi hiç beğenmezdim. Her sabah kalktığımda kıvrılan bir lüle saçımı kese kese sonunda yoluk tavuklara benzemek bile uslandırmamıştı beni. Çirkindim, şişmandım
17 
 Holowitz'le Aşk Güdüsü  (Burak akın)

holowitz! zaman peşimizi bırakmayacak, sen her ne kadar dirensen de kaybolucaksın, tutanamayacaksın. Kaderimiz bu, inkar edemezsin. O zamana kadar biraz dans edebilirsin.
18 
 Soyut Resmi Anlamak?  (Semin Cacho)

Bugün senden sabahın ilk ışıklarında gözlerini açmanı isteyeceğim. Eğer uyanmakla ilgili problemin varsa alarmını kur lütfen. Anlaman için gerekli. Sabahin erken saatlerinde gozlerini ac ve uyan. Kus seslerini duyacaksın onlar her daim şaşmaz erkencilerdir. Guzel gozlerini kapat ve dinle 5 dakikani ver, yalniz olmalisin. Acele icinde olmamalisin. Birseylere yetismeye calisiyor olmayasin.
19 
 Ölümsüz Ölümlüler  (Senanur Budak)

Bir muştuyu, hüznü, yalnızlığı, aşkı, adaleti daha sayamayacağım bir çok duyguyu kelimelere zerk ederek; insanların hayal dünyalarında sonsuz bir mücerrete dönüşen sanattır şiir. Konuştuğumuz andan itibaren sözcüklerde ki ritimlerle şaha kalkan ifadelerin mimlenmiş halidir şair. Konuşmaktan kasıt ise duyguların tezahüründen ibarettir.
20 
 Şakayık  (Şevket Başıbüyük)

“Şakayık” kelimesi, -nedense- benden çok değişik çağrışımlar yaptırıyor. Şakayık denilince sizden nasıl bir çağrışım yapıyor?. İri çiçekleri güle çok benzeyen ve gül gibi kokan bir süs bitkisi mi, bu güzel çiçeğe yakışmayan Nişantaşı sokağı mı, uzun borulara benzeyen kolları ile medusa'yı andıran bir görünüme sahip bir çeşit deniz bitkisini mi, en görkemli çiçeklerden birisi mi, Yoksa"şakaaaaaaaaaaaaaaayyyyyyyyyyyyyık" deyişi ile sinirleri altüst eden Muazzez Abacı’nın şarkısını mı...
son eklenenler
Soguk His.
Can
Deneme > Estetik
Susuyorum
Soru Bankası
Deneme > Estetik
Denizler
Soru Bankası
Deneme > Estetik
Susuyorum
Ferman Alkan
Deneme > Estetik
Denizler
Ferman Alkan
Deneme > Estetik
Sanatçı
Necati Tinhu
Deneme > Estetik
Darb-ı Salis
Büşra Dündar
Deneme > Estetik

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.