..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevmek bir başkasının yaşamını yaşamaktır. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Global Yalnızlık
Aysel AKSÜMER
Şiir > Umut

Kabuğuna nasıl sığardı ki insan Telaşındayken yaşamın Yarışındayken zamanın Hırsındayken; makamın ve paranın Pekala kim çekebilirdi ki onu kabuğuna Dar gelirken koskoca dünya Zevk-i sefanın sonsuzluğunda Gezecek , tozacak onca diyar varken Alışkındı emirleri büyük yerlerden almaya Küçük olduğu nerede görülmüştü hükümdarın Zerre virüsten olur muydu devasa salgın Bulaşan, yapışan, yayılan , boğan, can alan Korku deryasının ad

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Din
341 
 Allah Korkusu Dünyevi Korkulardan Farklıdır  (Fuat Türker)

Mümin, Allah’ın rızasını, rahmetini ve cennetini kaybetmekten korkar. Allah’ın sevgisini kaybettirecek kötülüklerden Allah korkusu sayesinde sakınılır. Örneğin bir ayette, “Allah, her büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez” (Nisa Suresi, 36) buyrulur. Allah korkusu olan insan, büyüklük taslayıp böbürlenmekten şiddetle kaçınarak Allah’ın sevgisini kazanacağını umduğu bir hareket yapmış olur.
342 
 Büyüklenmenin Karşılığı; Aşağılanma  (Fuat Türker)

İnsanın, şeytani özellik olan kibirden kurtulmasının çözümü "kovulmuş şeytandan Allah’a sığınması", Allah’ın sonsuz gücünü düşünüp kavraması, bu sonsuz güç karşısında kendi aczini anlayarak boyun eğmesi ve O’na teslim olmasıdır.
343 
 Ey Umman-ı Rahmet  (R.Betül Çetin)

dua ve ses...
344 
 Şevk İmanla Gelir; Bedeni ve Ruhu Besler - II  (Fuat Türker)

Yaşanan olay olumsuz gibi görünüyorsa bu, kötü şans, uğursuzluk ya da işlerin ters gitmesi nedeniyle değildir. Evrendeki her olayın Allah’ın dilemesi ile gerçekleştiğinin bilincindeki mümin, hiçbir konuda üzüntü ve ümitsizlik yaşamaz.
345 
 Sonuca Götürmeyen Hırs  (Fuat Türker)

Yalnızca insan rızkını kendi kazandığını düşünür. Kişi rızkı kendisinin kazandığını düşündüğü için, kendinde güç görür, çalışır, yorulur… Oysa Allah rızası için çalışan samimi insan yorulmaz…
346 
 Bugün Nefsin Hesap Sorucu Olarak Yeter  (Fuat Türker)

İnanan insanlarla inkarcılar arasındaki en önemli farklardan biri burada ortaya çıkar. Müminlerin aksine inkarcılar içlerindeki bu kötülüğe teslim olur, nefislerini örter ve tutkularının tutsağı olurlar. Yaşamlarını nefislerinin telkinlerine göre düzenleyen kişiler, adeta içgüdüsel bir yaşam sürerler.
347 
 Dini Aay Alan Fıkralara Gülmek  (Altuğ Öztürk)

Allah’ı yeterince sevmeyen ve O’ndan gereği gibi korkmayan bir toplumda yaygın olarak görülen bazı davranışlar vardır. Zina, hırsızlık, dedikodu, yalan, riya, yolsuzluk… gibi. Bu davranışların Allah tarafından kesin olarak yasaklandığı bilindiği halde, insanların çoğu gereken titizliği göstermezler. Bu durum kişilerin inancının gerçekliği ve gücü ile alakalıdır. Gerçek anlamda inançlı bir insan için Allah’ın tüm emir ve yasakları önemlidir.
348 
 İnsan Pek Zalim Pek Nankördür  (Fuat Türker)

Allah’ın, bahşettiği bunca nimet karşılığında bizden istediği tek şey nankörlük etmememiz ve O’na şükretmemiz. Dahası Allah şükredersek artıracağını da haber verirken
349 
 Aynada Saklı Kala Kişiler  (serap)

ramazan bayramında esinlenerek yazılan farklı bir yazı. bilmiyorum ama insan o dönemlerde kendini daha bir bağlı hissediyor. tabi benim için mezhep o kadar da önemli değil ama doğrularım üzerine denilebilir..
350 
 Sabah Namazı ve Seccadem  (mehmet avcı)

ilk kez kendimi ALLAH'a bu kadar yakın hissediyordum
351 
 Duyarsız Yaşayanlar  (Fuat Türker)

Başlarına gelen musibetler, belalar, felaketler bu kişilerde hiçbir iz bırakmaz. Bela üzerlerinden kalktığı an, öğüt almak bir yana, yaşadıklarını tamamen unuturlar. Kendilerinden oldukça emindirler; oysa Yüce Allah’ın azabından asla emin olunamaz.
352 
 Allah'a Sığınmak  (Altuğ Öztürk)

İnsanlar yaşadığı sürece iyi ya da kötü olaylarla, çeşitli zorluklarla ve beklenmeyen bazı durumlarla karşılaşır. Tüm bunlar Yüce Rabbimizin insanları sınamak için yarattığı olaylardır. Bu olaylarda gösterilen tavır insanın ahireti açısından çok önemlidir.
353 
 Pandora’nın Kutusu…  (Mustafa Yener)

Bir Pazar sabahı şehrin sokaklarını dolaşmaya çıkarsa kötülük, neşesi yerindeyse, derin derin nefes almak, gökyüzünü ciğerlerine çekmek istiyorsa; korkma zarar vermez sana…
354 
 Allah'ın Yardımcıları Kimlerdir?  (Fuat Türker)

Kur’an’da Hz. İsa(as) kavmine şöyle seslenir: "Allah için bana yardım edecekler kimdir?"
355 
 Örümcek Yuvası  (Ahmet Müfit Kutlu)

Düşündüğümüz takdirde anlarız ki örümcek yuvası maddi ve manevi yönden en çürük yapıdır.Dünyada bilimsel olarak tesbit edilmiştir ki örümceğin yuva yapımında kullandığı ipliğin
356 
 Ölüm ve Çocuk  (Fuat Türker)

Ölümü yok olmak ya da toprak olmak olarak anlaması çocuk için yıkımdır. Anne - babasının bir gün ölerek toprak olacağını zanneden çocuk, psikolojik açıdan dengesini yitirir.
357 
 Kalplerin Yumuşaması Zamanı Gelmedi mi?  (Fuat Türker)

Çoğu insan Allah’a inandığını söyler. Kur’an’ı hiç bilmeyen kişilerin yanıtı da genelde aynıdır. Oysa Allah’ın Kendisini tanıttığı Kur’an’dan yüz çeviren kişi, Allah’ı nasıl tanıyıp, gücünü kavrayabilecektir?
358 
 Duadaki Sırlar  (Fuat Türker)

Allah, insanın kendi öngörüsüyle olması imkansız gibi görünen her şeyi sonsuz gücüyle yaratabilir. Allah sebeplerden münezzehtir ve yarattığı hiçbir olay birbirine bağlı olmak zorunda değildir.
359 
 İslam Kan Değil Barıştır; İman, Akıl, İlim ve Sevgiyle Hakim Olacaaktır - II  (Fuat Türker)

Bu dehşet verici üslup sebebiyle tüm Müslümanların bu yapıda olduğu zannedilmiş, İslama karşı dalga dalga bir nefret yayılmıştır. Bu cahil ve yobaz kesim yüzünden Müslümanlara karşı önyargı oluşmuştur.
360 
 'Sabredin ve Sabırda Yarışın'  (Fuat Türker)

Musibete sabretmek eziyet verici gibi görünse de, insan tevekkülü, teslimiyeti tam olarak yaşadığında acı değil, zevk duyar. Hayırla yaratılan olaylar karşısında üzülmek, sinirlenmek kadere saygısızlıktır. Yapılması gereken, ardındaki hikmetleri görmeye çalışmaktır...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.