..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
20 Aralık 2004
Kayınvalidem Bir Ömür - 4  
Hayret! Ne sabırlı bir gelinim ben.

Kâmuran Esen


Çok şeker bir kayınvalidem var.....


:CCIF:
Merhaba ! Kayınvalidemle ilgili anılarıma, kaldığımız yerden devam edelim.

( Daha önce de söylemiştim, çok şeker bir kayınvalidem var. Kendisiyle çok iyi anlaşırız. Benimle anlaştığı kadar, ne oğullarıyla ne kızıyla anlaşamaz. )

Bir gün bir arkadaşımı çaya bekliyorum. Daha doğrusu o çay içecek, ben kahve. Çünkü ben çay içmem. Kahvenin de, içine düşesim gelir. Saat üç sularında geleceğini söylemişti arkadaşım. Baktım, saat daha bir. Benim de kütüphaneye gitmem gerekiyor. Arkadaşım gelinceye kadar, kütüphaneye gider dönerim diye düşündüm. Mudurnu küçücük bir kasaba. Bize en uzak yer, benim yürüyüşümle yirmi dakika. Kasabanın bir ucundan seslenseler, öbür ucundan duyarsın. Yine de işi sağlama almak için kapıya not bıraktım. ” Saat üçte geleceğim, geldiğinde evde yoksam, kütüphaneye telefon et ,” diye yazıp, notu kapıya sıkıştırıp evden çıktım.

Arkadaşım belki bana söylediği saatten önce gelir, beni bulamayınca döner diye acele edip, saat üçe doğru geldim eve, baktım not kapıda duruyor. İyi, demek arkadaşım henüz gelmemiş. Şu , tedbiri elden bırakmama huyuma bayılıyorum.

Eve girer girmez mutfağa daldım. Çayı ocağa koydum, arkadaşım için çayın yanına birşeyler hazırladım. Elim de bir çabuk ki, yarım saatte birkaç çeşit aperitif çıkardım, Mengen ahçıları gibi. Arkadaşım her an gelebilir. Gözüm pencerede, kulağım kapıda.

Saat dört oldu arkadaş gelmez, beş oldu - altı oldu, gelmez. Allahallah ! Nerde kaldı bu kadın ! Böyle bekletilmekten de nefret ederim. Bir gelsin, yakacağım çırasını onun. Derken saat yediye doğru telefon etti arkadaşım. Ben ona daha ” nerdesin? ” demeye hazırlanırken, o beni azarladı ” nerdeydin? ” diye......Bu ne demek şimdi ! Sen hem gelme, hem de zeytin yağı gibi üste çık.

Meğer bana gelmiş ama, merdivenlere tırmanırken, bitişiğimizdeki kayınvalidem çevirmiş onu; “ Kemraan ( Bana böyle der. Otuz yıllık geliniyim, daha adımı bir kez bile doğru söylemedi.) evde yok,” diye. Benim geldiğimi görmemiş - miş. Haspinallah! ...... Böylece arkadaşım, kendisine yazdığım notu okuyamamış, geri dönmüş.

Başka bir gün de komşuya kahve içmeye gittim, onbeş dakika sonra döndüm. Çünkü servis bekliyorum. Çamaşır makinem günlerdir arızalı. Bekle servis gelmez, bekle gelmez.......Akşama doğru telefon ettiler, “ Geldik, sizi bulamadık,” diye. Oysa evdeyim sabahtan beri. Meğer, günlerdir beklediğim servis gelmiş ama, onları da çevirmiş kayınvalidem, “ Kemraan evde yok,” diye..... Beni yok sanıyormuş- muş. Komşuya kahve içmeye gittim ya, benim döndüğüm görmemiş – miş.Ya sabır!

Yine bir gün, öğrencilerimi bekliyorum. Kaç sene önce oldu bu hadise. Temizliğimi bitirdim, merdivenleri süpürdüm, sildim, içeri girdim.Yağmurlu bir gündü. ”Çocuklar ıslanacak,” diye geçiriyorum içimden......Gelmediler...........Meğer kayınvalidem, merdivenlere çamurlu ayakkabılarla çıkan sekiz- on çocuğu görünce ; “ Merdivenleri batırdınız, Kemraan daha yeni temizledi,” diye fırçalamış çocukları. Onlar da korkmuşlar, dönüp gitmişler.......Akşama doğru öğrendim bunu. Sonra bana; “ Ben ne bil’im( bileyim ) senin öğrencilerin olduğunu,” demez mi !....En sonunda, “ Kapıya gelene karışmayın !” diye uyarmak zorunda kaldım kendisini.

Bu olaydan birkaç gün sonra İstanbul’a gittik eşimle. Üç gün sonra döndük. Gelir gelmez sordum kayınvalideme:
- “ Anne! Bizi arayıp soran oldu mu? ”........Çünkü evi hemen bitişiğimizde. O nedenle kapıya her geleni görebilir. Kendisine yakalanmadan bizim eve girmenin yolu yok. Radar gibi sizin anlayacağınız.
Umursamaz bir tavırla sorumu yanıtladı:
- Ohoooo ! Nece gelen o(l)duuuuuu.
Meraklandım. Acaba kimler geldi?
- “ Kimler geldi? ....... Evde yoklar, İstanbul'dalar,” deseydiniz deyince, ne dese beğenirsiniz:
- “ Sen , kapıya gelene karışmayın dedin diye, hiç ses etmedim . Gelenlere, siz kimsiniz diye sormadım bile. Neme lâzım! ....Zili çaldıla çaldıla, gitdile.”

Şanslıyım ! Böyle kayınvalide herkese kısmet olmaz çünkü. Kendisini çok seviyorum.

Sizin anlayacağınız, kayınvalidem bir ömür. Bense, sabrın(m)a hayran olduğum hatta hayret ettiğim bir gelin. Biliyor musunuz, " En İyi Gelin Ödülü" nü çoktan hak ettim ben. Söyleyin allahaşkınıza ! Haksız mıyım?


.Eleştiriler & Yorumlar

:: yeğenim size bayılıyor:))
Gönderen: Serpil Başol / küçük bir deniz şehri.../Türkiye
30 Ocak 2005
Merhaba.. 18 yaşındaki yeğenim sizin bu serinizin hepsini okudu.Ve gülmekten perişan oldu:))Güldürebildiğiniz için teşekkürler. Sizi çok seviyoruz.Sevgiyle kalın...serpil...

:: :)
Gönderen: Guvercin / Ankara/Türkiye
27 Aralık 2004
Haklısınız efendim:) Kendinize iyi bakın sevgi ve saygılarımla.

:: :)
Gönderen: İlke Ersoy / İstanbul/Türkiye
23 Aralık 2004
Dudağımın kıyısında hasret dolu bir gülümsemeyle okudum Kamuran ablacığım, iyi ki döndün, İzedebiyat'a geldim ilk seni gördüm ve seni bir başka sevdim, hayranım kalemine ve sana biliyorsun. Ben de Mudurnu'ya bir türlü gelemedim ama gelir gelmez çalacağım kapını. Kayınvalideni de görürüm inşallah. :) Kocaman sevgiler...

:: :))
Gönderen: zeliha gökkan / Urfa/Türkiye
22 Aralık 2004
izedebiyatta tanıdığım yazarlar arasında inanın sizi bir başka seviyorum.hani uzakta bir yakınım gibi, hani yıllardır tanıyormuşum gibi sizi gelip göresim geliyor.şimdi bir de kayın validenizi merak ediyorum:)eminim çok şeker biridir.yolum düşerse sizi görmeye geleceğim kapıdan geri çevrilme riskini göze alarak:)) sevgilerimle...

:: :))
Gönderen: Nells / İstanbul/Türkiye
21 Aralık 2004
Canım Hoca'm :) Birde gelemedim diye bana sitem ediyorsunuz :)))) İçime doğmuş vallahi kapıdan döndürüleceğim :))))))))) Öpüyorum sizin ve Kayınvalide'nizin ellerinden :)) Sevgimle kalın Nells

:: SELAM
Gönderen: ayse candan / İstanbul/Türkiye
21 Aralık 2004
Bu hadiseyi yakınen yaşamış biri olarak yazmak istedim:)) bende ist dan günü birligine mudurnuya gelmiştim,sizi ziyaret etmeden dönmek istemedim ,merdivenleri kalbim çarparak çıkıyorum bir ses kimi aradınız Kamuran yok:((((((( üzüntümü anlatamam bari bir not yazayım dedim kadıncagız tüm evi alt üst etti kalem bulamadık kendimi anlattım anlattım ne olur unutmayın geldigimi haber verin diye :))) yazınızı okurken o anı yaşadım ama şeker bir insan oldugunu itiraf etmek istiyorum ,bir dha geldigimde hepsini bilerek daha bilinçli gelecegim emin olun .Sevgiler...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Evli Bayanlara Öğütler
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Sinir Olduğum Tipler - 1
Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 11

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
Güzel Dilimiz Türkçe
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.