..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bana ev hikayesinden söz açmayın. Artık benim oraya gideceğim yok!" Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
1 Ağustos 2009
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 11  
Kâmuran Esen
Hayırdır inşallah!


:BBDC:
Dün gece bir rüya gördüm sevgili okurlar. Sanki rüya değil, ballı börek ya da kaymaklı baklava. Türkiye’de her yer, her şey güllük gülistanlık. Amerika bile bize imreniyor. Biz de acıyoruz onlara, para ve yiyecek yardımı yapıyoruz karşılıksız. Hepimizin bir eli yağda, bir eli balda. Şu yaşıma geldim, bu kadar güzel rüya görmedim. Her zaman kâbus görecek değilim ya. Ayyy ! Keşke hiç uyanmasaydım, keşke rüyam hiç bitmeseydi.

* Rüyamda, benzin ucuzlamış. Bundan sonra her ay’ı n ilk cuması benzin 10 kuruş ucuzlayacakmış. Bu durum, benzinin litresi on kuruşa ininceye kadar devam edecekmiş.

* Maaşlara yüzde 12 zam gelmiş. Bu zam her ay yapılacakmış. Başbakan ve maliye bakanı; “ Daha fazlasını veremediğimiz için üzgünüz.” diyerek ve ağlayarak basın toplantısı düzenliyorlar. Ben de üzülüyorum tabi hallerine; “ Ben zam falan istemiyorum, yeter ki siz sağ olun! Yeter ki arabalarda kilitli kalmayın. ” diye bağırıyorum.

* Tayyip Erdoğan’la Deniz Baykal kanka olmuşlar. Bunu kutlamak için millete etli pilav ikram ediyorlar. Biz de etlerin arasından pirinç tanelerini bulmaya çalışıyoruz. Çünkü zaten etten bıkmışız. Sebzeler pahalıymış, et de sudan ucuzmuş. Protein fazlasından her birimiz – ne desem bilmem ki- insan azmanı gibi yaratıklar haline gelecekmişiz yakında. Zaten başbakan ikide bir uyarıyormuş bizi “ Ulusa Sesleniş “ programında…” Sevgili yurttaşlarım, biraz da pırasa yiyin.” diyormuş.

* Melih Gökçek, belediye başkanlığından istifa etmiş. Ankara’lılar, Melih Gökçek’in istifa ettiği günü bayram ilân etmişler, köçek oynatmışlar üç gün.

* Milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmış. Meclisin üçte biri, ifade vermeye çağrılmış. Ama kuyruk çooook uzunmuş. Arka sıralarda kalan milletvekilleri “ Bizi de alın bizi de alın, ” diye kuyrukta bağrışıyorlarmış….”Aklanalım abicim , parlayalım abicim!” diye can atıyorlarmış bir an önce ifade vermek için.

* Deniz Feneri ile ilgili haber yapan gazetecilere ödül veriliyormuş. Ben de ödül alacağım diye, tatil yaptığım yerdeki arızalı deniz fenerini haber yapmayayım mı ! Meğer, hani bize unutturulmaya çalışılan Deniz Feneri var ya, oymuş sözü edilen deniz feneri. Ben o feneri çoktan unutmuşum. Bana az daha “ salaklık ödülü ” verilecekmiş ama, başbakanımız engel olmuş. ” Siz alın salaklık ödülünü de gidin, benim sevgili vatandaşımı incitmeyin.” demiş. Ben de bir mutlu oluyorum bir mutlu oluyorum, şimdiye kadar yazdığım köşe yazılarımda başbakana haksızlık etmişim diye utanıyorum. Meğer, başbakanın başına saksı düşmüş de onun için bana sahip çıkıyormuş. İşte o zaman hüngür hüngür ağlamaya başlıyorum. Tam o sırada Bülent Arınç geliyor yanıma ” Temiz duygulara sahip bu hanımefendiyi kutluyorum.” diyor. Başbakanın kafasına pencereden saksı atan kendisiymiş zaten.

* Ergenekon diye bir yapılanma yokmuş. Bugüne kadar bu konuda yazılanlar, çizilenler hep rüyaymış.

* Telefonlarımız artık dinlenmeyecekmiş. Biz de telefonda şifreli konuşma eziyetinden kurtulmuşuz.

* ANAP, DP, MHP bir yanda birleşmişler. Öte yanda da CHP, DSP ve diğer sol partiler birleşmiş. Bu sebeple, yapılacak ilk seçimlerde AKP gününü görecekmiş.

* AKP demek serbest bırakılmış. Hatta, rüya bu ya, AK Parti diyenler fişleneceklermiş.


* Memur maaşları o kadar yüksekmiş ki, her ay maaş almaya gerek bile duymuyormuşuz. Bir aylık maaşımız, bize 4 ay yetiyormuş. Her birimizin üçer beşer arabamız varmış. Öyle ki, sokaklarda arabamızı park edecek yer bulamıyormuşuz. Yakında , katlanıp rafa kaldırılan arabalar yapılacakmış, böylece park sorunu hallolacakmış.

İnsan böyle rüya görür de, çığlık atmaz mı ? Sevinçten, mutluluktan “ Yaşasıııııın ! ” diye bağırmamla bir uyandım, buz gibi yatağımdayım.Yorganım düşmüş üzerimden.Ellerim, ayaklarım buz gibi olmuş.Yaşadıklarımın rüya olduğunu o zaman anladım.

Bir atasözü ; “ Hem samanlıkta yatar, hem vezir rüyası görür.” der . Benimki de o hesap…“ Rüya ile hülya olmasa, züğürtlerin canı çıkarmış.” Ben de bu güzel rüyanın etkisiyle, en az on beş gün idare ederim. Sonrası Allah kerim. Ocak’ ta da maaşıma yüzde 2’ lik zam geldi mi, değmeyin keyfime. Kimse keyfimi bozamaz, anam anneannem olsun.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: tebrikler okunası bir çalışma.
Gönderen: Mehmet Ali Ünsal / , Türkiye
24 Mart 2015
hayırlısı olur inşallah....

:: Ne diyeyim?
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
19 Temmuz 2010
Mizah değil, kara mizah değil... böylesine bir rüyanın gerçeğe dönüşmesini sanırım kimse istemez çünkü bu kadar rahatın başka bir yerden sömürüsü olur. Neyse ki altı üstü fazla ilginç olmayan bir rüya... Saygılarımla.

:: ....
Gönderen: ayşe kaya / , Türkiye
5 Ekim 2009
birkaç yazınızı daha okumuştum ve annenizi merak etmeye başladım açıkçası. yazdıklarınızda anca rüyada görülür zaten hoş oda biraz zor bir rüya. buda galiba hayali bir rüya.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
Evli Bayanlara Öğütler
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Kayınvalidem Bir Ömür - 4
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Sinir Olduğum Tipler - 1
Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Güzel Dilimiz Türkçe
Atatürk'e Mektup
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.