..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Olgunluğa erişmemiş şairler ödünç alır, olgunluğa erişenler çalar. -George Eliot
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Modernizm > Kâmuran Esen
10 Ocak 2003
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...  
Kâmuran Esen
Bu dünyada / kaybedecek hiçbir şeyi olmayana / Ayrılıktan korkmayana / Ölüm / olsa da olur / olmasa da.


:EFAA:
Eğer sofranda ekmeğini bölüştüğün biri yoksa veya özlemini çektiğin bir yar, uzaklarda / Ya da kaybetmekten korktuğun sevdan / Kopmamışsa hiç yüreğinden bir parça / Hasreti duymamış, solumamışsan / Ağlamamışsan gidenin arkasından....... / Sözlüklerde "ayrılık" senin için yazsa da olur / yazmasa da.

İçinden taşıp dökülen duygulardan yoksunsan eğer / Bir şiirin her dizesinde gülümseyen yüzler belirmiyorsa hiç / Ya da coşturmuyor, ağlatmıyor, düşündürmüyorsa seni / Dinlediğin şarkılar hiç kimseyi çağrıştırmıyorsa, / Söylediğin türküler yapraklarını titretmiyorsa efil efil / Damarlarında kan yerine hasretler , sevgiler yeşermiyorsa adam boyu / Davullar çalmıyorsa gümbür gümbür. / Şarkılar çalsa da olur senin için , çalmasa da.

Yağmur damlası kadar bile bir iz bırakmadıysan arkanda / Mütevazı bir sandala bile kürek olamadıysan / Susturmadıysan ağlayan bir çocuğu / Öpmediysen , sarmadıysan bir yüreği / Bırakıp gitmekten korktuğun , ondan düşüp yine ona konduğun bir çift nemli gözden yoksunsan / Ya da hayatında elini uzatacağın birinden mahrumsan eğer / Toksa gönlün sevgilere , aşklara / Başkasının gözyaşları içine akmıyor , damlamıyorsa yüreğine........ / Yaşam senin için olsa da olur , olmasa da..

Sevgilere sırtı dönük bir yürek; / çekmecede unutulmuş bir mendil , açılmayan kör bir kapı , yağış bilmez kuru bir gök gibidir. / O yürekler ne şiirden etkilenir , ne şarkıyla hüzünlenir... Su sesi gibi gelir ölüm..../ Ölümden korkmak için bile ; bir sevdiğin , bir sevenin , sığınacak bir yüreğin , arkandan ağlayacak bir çift gözün olması gerekir..

Bu dünyada kaybedecek hiçbir şeyi olmayana / Ayrılıktan korkmayana / Ölüm gelse de olur , gelmese de.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: teğet geçmesin
Gönderen: Gülşen Çokgün / , Türkiye
29 Ekim 2012
ölüm bana gelse de olur gelmese de. teğet geçip çektirmesin yeter.

:: Şiir mi?
Gönderen: Yakup Şimşek / İçel(Mersin)/Türkiye
15 Kasım 2007
Ben şiir olarak gördüm ve şiir gibi okudum. Ve çok beğendim. Şiirdi; değil mi?

:: Bunun üstüne tek yapabildiğim susmak oldu..:)
Gönderen: Didem Sevinç / İSTANBUL
18 Mart 2003
"Arkanda bırakacak sevdiğin yada sevenin olmazsa korkmak boşuna"..Eminimki bir çok kalbin dile gelmesini sağlamışsınızdır bu güzel yazınızla..Hayata dair, hatta insana dair ne varsa ,,tüm kalpleri birleştirmek bir o kadar mümkün yazınızda.. Yüreğinize sağlık ,,ne diyim?Allah herzaman yanınızda olsun,,sizinde yolunuz hep açık olsun. Sevgiler Didem SEVİNÇ

:: borclu
Gönderen: adil okay / paris
22 Şubat 2003
hos bir deneme kutluyorum sizi elinize saglik bana sevdigim bir siiri cagristirdi sizinle paylasmak istedim BORÇLU Erik çiçek açmis da bahçenin kiyisinda Sen ona hiç bakmadan geçmissen oraciktan Leylek dansa durmus da bacanin tepesinde O baharlim laklakini durup dinlememissen Sakir sakir bir tren bir gece köprüsünden Islikla dalmamissan gurbet türkülerine Akasya mor akasya ak akasya sari sari sarkmis da bahar mavilerinden Yasamak ne güzel sey diye aglamamissan Çocuklar birdirbir oynuyorlar da çöplük arsada Dikilip yanibaslarina gögüs geçirmemissen Yanindan geçip gitmis de çilekçinin arabasi Kaçtan veriyorsun hemserim diye yutkunmamissan Iskelenin tepesinden türkü döken gurbetçi gence Varolasin koçum benim diye el sallamamissan Bahar dali gömlegiyle utangaç bir uçurtma Bu ne siklik delikanlim diye laf atmamissan Ve çapkinca bakmamissan Gögsü domur domur yeniyetmeye Sesi bambam Sesi ramazan topu Kendini herkül sanan delikanliyi Yastasinmiscasina süzüp selamlamamissan Öpmemissen gözlerine bakip duran bir gözleri senlikliyi Yasama itmemissen iter gibi denize Girmemissen koluna bir yikilmisin Yalanla da olsa avutmamissan umutsuzu Su diyene bir avuç su Bir yarali parmaga isememissen Kolay gelsin dememissen tas kiranlara Günaydinsiz birakmissan bahçe bezeyenleri Egilip koklamamissan çitten gülen çiçegi Bayram bayram donanmamissan Sevinciyle dostlarinin Acisini dostlarinin Yüreginde duymamissan Kapi kapi dolasmamissan is dilenerek Issizlige düsmemissen hakkim dedikçe Ve bayrakli pankartli yürüyüslere Halayli horonlu grev senliklerine Katilmayi ask gibi duymamissan suranda Agrin agrim Acin acim Dememissen insan kardeslerine Ve dilinin en görkemli Ve dilinin bando-davul sövgülerini Siralayip sallamamissan deyyuslar saltanatina Hangi yasta olursan ol Kardesim Kaptirip gönlünü sevda firtinasina Evin yolunu sasirmamissan Sende is yok be kardesim Sen artik hapi yutmussun Borçlusun sen agaçlara kuslara Borçlusun sen trenlere otobüslere Yagan kara esen yele borçlusun Borçlusun sen herseye Gözdeki isiltiya Alindaki çizgiye Eldeki saskinliga Borçlusun herseye Kardesim Yasamin kendisine hasan huseyin

:: "İstanbul'u Dinliyorum Gözlerim Kapalı"
Gönderen: Tayyibe Atay / Bolu
21 Ocak 2003
Teşekkürler Kamuran!Bana verdiğin destek içn...Koşuyoruz işte birilerinin ardından:)))))Yetişmek ne mümkün!..Hele sana!..Asıl ben seni kutlarım enfes yazıların ve şirlerinden dolayı.O pembe çarşafı ne hale getirmişsin a be canım!Hem ütünün altına yatırıp yak çarşafı;hem de parça parça et silgi bezi yap:))))Ya bizi parça parça yapan yılları ne yapalım,hıı!..Zamanı geri çevirmek mümkün olsaydı eğer;bu aklımla ne hale getiridim onu:)))))Çiçek dikerdim her saniyesine ve aşık olurdum,aşıkkkkk!..:))))Öyle uzaklık muzaklık dinlemezdim vallaha!:))Al başını,git yüreğinin çağırdığı yere..Ne bu urganlar ya!Kes kes bitmiyor...Hüzün düğümlüyoruz şiirlere,hayata...Çöz çöz bitmiyor...Çalışmalarının devamını dilerim.Sevgiyle kal tuzu kuru arkadaşım:))))Camları da iyi sil emi!Gökyüzü daha aydınlık,uzaklar daha yakın görünür belki...Ben se kalın perdeler takıyorum vallaha..Eve soğuk girmesin diye:))))Ya!...

:: Olsa ne olur..olmasa..ne olmaz..
Gönderen: Birkan Askan / Bursa
10 Ocak 2003
Bir kaçınılmazı yaşarken dert edinmek çoğu zaman, gereksiz gibi görünse de../İnsanın yanıbaşından ayrılmayan bir gerçek..lakin kelimeler nereye tutunsa, bir ucundan gözükmeden yapamayan../Cahit sıtkı\'yı geçemeyiz hocam../zira düşünmeden de yapamayız sonuçta.. Nereye baksak..o çıkmıyor mu karşımıza../gönül isterdi ki..onsuz bir hayat../ Olsa da olur.. olmasa da.. Kaleminize sevgilerimi gönderiyorum.. Başarılarınızın devamını diliyorum.. Saygılarımla..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
Güzel Dilimiz Türkçe
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.