..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gerçek sanat, gizlenmesini bilen sanattır. -Anatole France
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
21 Mart 2021
Çanakkale Son Kale  
Ahmet Zeytinci
İngiliz ve Fransız Donanmaları Çanakkale önlerine geldiler. Amaç belli Çanakkale'yi geçip Rusya'da ki Bolşeviklerle savaşan Çar yanlısı Menşeviklere yardım götürmek ve tabi Osmanlıyı da devre dışı bırakmak her bakımdan.


:AHE:
Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşının önsözüdür derler bir bakıma. Birinci Dünya Savaşı içinde ki tek zaferimiz Çanakkale Savaşı. O zaman ki ortaokulların ve liseli talebelerin bile bu savaşa katıldığı biliniyor. Hani o düğünlerde göbek atarak söylediğiniz ''Hey on beşli on beşli Tokat Yolları taşlı, on beşliler gidiyor yârimin gözü yaşlı.'' diye söylediğiniz türkü var ya, işte o on beşliler o zaman ki Rumi takvime göre 1315 doğumlu asil, vatan sevgisi ile dolu dolu Türkün öz ve öz çocuklarıdır...

İngiliz ve Fransız Donanmaları Çanakkale önlerine geldiler. Amaç belli Çanakkale'yi geçip Rusya'da ki Bolşeviklerle savaşan Çar yanlısı Menşeviklere yardım götürmek ve tabi Osmanlıyı da devre dışı bırakmak her bakımdan.

Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur düşüncesi İngiliz ve Fransızlarında ruhuna işlemiş adeta. Ama tabi hesaba katmadıkları bir Nusrat Mayın Gemisi ve onun kahraman mürettebatları, bir de vatan aşkıyla yanıp tutuşan Seyit Onbaşılar, Ezineli Yahya Çavuş gibi aslan yürekli adı sanı daha duyulmamış nice kahraman. Yarbay Mustafa Kemal ve ölümsüz emrin ''Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.'' hücrelere işlenmesi... Hazin olansa bir Alman Generali Liman Von Sanders'in en yetkili konumda olup, savaş zamanı bir çok hatalar yapması, bu hataların kahraman Türk Subayları tarafından kapatılmaya çalışılmasıdır...

18 Mart 1915 aslında denizde kazanılan ve de Çanakkale Deniz Zaferi diye de anılır. Daha sonra sekiz ay gibi uzun bir zaman alacak kara savaşları başlamıştır. Çok hazindir İngiltere'nin o zaman sömürgesi olan Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden Çanakkale'ye savaşmaya Müslüman askerlerden getirilmiş ve o insanlar farkında olmadan bize de silah sıkmışlardır. Bu da İngiliz kurnazlığının bir yansımasıdır...

Bizlerde çocuklarımıza mutlaka, ama mutlaka Çanakkale'yi gösterip yaşananları ayrıntılarıyla anlatmalıyız. Nasıl ki Japonlar okul çağına yeni gelen çocuklarını Hiroşima ve Nagazaki'ye götürüyorlarsa, nasıl ki Ruslar İkinci Dünya Savaşında Almanlara karşı kazandıkları zaferleri çocuklarına anlatıyorlarsa, bizlerde bu işi en önemli bir görev bilip Çanakkale'yi ve Çanakkale Zaferini çocuklarımıza anlatmalıyız.

Anzak Kolordusu açılımı aynen şöyledir... Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelen (Australia and New Zeland Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. Her on sekiz martta dedelerini görmeye gelirler bir çokları ve tören düzenlerler. Evlatlarımız, gençler, iyi okuyun, iyi araştırın tarihinizi, nasıl bir millet olduğumuzu, hangi güç şartlarda neleri başardığımızı çocuklarınıza anlatın. İstatistik verip de bu milleti aptal yerine koyanlara da kafayı takmayın sakın. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ''Türk Milleti zekidir, Türk Milleti çalışkandır, Türk Milletinin karakteri yüksektir. Ne mutlu Türküm diyene.''O gün için son kaleydi belki Çanakkale ama o son kale kahramanlarımız sayesinde ve Allah’ın yardımıyla yıkılmadı...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Baksana Yiğidi Kılıç Kesmiyormuş Abi
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Kan Kan ile Yıkanmaz
Topluma Kültür Adına Bir Şey Veremediğiniz Zaman
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Ah Rambo Ah Ne de Aslandın Ne de Kaplandın
Neleriyle Meşhurlarmış
Dünya Dönüyorsa Ben Niye Duruyorum
Ananız Ağladığı Zaman Kağıt Mendil Bir İşe Yaramaz
Asfalt Ağlatma Yarışması

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
M. Ö ve M. S ile Şimdilerde Ctö ve Cts Durumları Çağları
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
Ben de Yürürüm Bir Gün Kırmızı Halıda
Denize İyi Davranın
Aşkı Sevdayı Duvar Yazısı Zannedenler
Bu Anastas Yok Mu Bu Anastas
Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın
Yazıları Silinenlerin Dayanışma Platformu
Aşk Matematiktir Hem de Ne Matematik
Meseleleri Mesele Yapsak da mı Saklasak

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Bekliyoruz Gelin [Şiir]
Aşkın Güzelliği Bizle [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Ne Güzelsin Eylül [Şiir]
Zor Yakalarım Şiiri [Şiir]
Ana Dilimiz Bizim Vatan Kadar Kutsaldır [Şiir]
Martılarda Gider Bir Gün [Şiir]
Açlık Sınırı [Şiir]
Sabah Sabah [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.