..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politika
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İhtiyarlara Yer Var!
Yûşa Irmak
Deneme > Yaşam

Geçen hafta perşembe gününden beri; öksürük, aksırık ve hapşırıkla uğraşıyorum. Covid filan değilim ama muhtemelen motosikletin üzerinde yediğim soğuğun etkisiyle sağlam grip olmuşum. E tabi hızlıca iyileşmek için çalışma odamdan dışarı hiç çıkmadım. Biraz nane, biraz limon, biraz hatmi çiçeği biraz da antibiyotikle kendimi kısmen topladım diyebilirim. Geçen hafta pazar günü sabah erken yarı uykulu bir şekilde yatağımda debelenirken, salond

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Politika
 Soğuk Savaşta Kimler Donar  (Ahmet Zeytinci)

Soğuk Savaşta'da, Sıcak Savaşta'da fakir ülkeler donar kalırlar. Emperyalizm denen illet, dünya üzerinden kalkmadıkça, zenginlerin daha zengin olmak için hırsları dizginlenmez ise dünya üzerinde ne soğuk savaş ne de sıcak savaşlar bitmez, bitmeyecektir...
 Kim Bu Zbigniew  (Ahmet Zeytinci)

Onun ismini ilk duyduğum zamanlar, daha delikanlı sayılırdım. ’’Nasıl bir isim bu Zbigniew yahu!’’ dediğimi hatırlıyorum o tarihte... Biraz bizim Türkçede ki zibidi kelimesi ile çağrışım mı yapmıştı acaba? Yapmamış olması lazım zibidi ile bir iki harfi ortak olsa bile...
 Filmlerde Dünyayı Kurtaranlar Gerçekte Dünyanın İçine Edenlerdir  (Ahmet Zeytinci)

Taaa, Birinci Dünya Savaşından beri Sam Amca ve evlatları dünyanın başına bela olmuştur. 1933 Yılında Adolf Hitler'in iktidara gelmesi 2. Dünya Savaşına da giden yolun başlangıcı olmuştur. 1 Eylül 1939 da Almanların bir oldu bitti ile Polonya'ya saldırması ve 1945 e kadar süren altı yılda milyonlarca insanın ölmesi ve büyük yıkımlarla son bulmuştur. Japonya Teslim olmak üzereyken sırf denemek maksadı (Patlayacak mı patlamayacak mı) ile iki tane atom bombası atılmış ve yüzbinlerce insan bir an da yok olmuş cesetleri bile bulunamamıştır... Sonrasında 1950 li yıllarda Kore Savaşı yine Sam Amca'nın ve evlatlarının vahşice giriştiği cinayetler... Bitti mi, tabi ki hayır. Kana doyar mı Sam Emmi, ne emmisi pardon Amca? 1970 li yıllarda yaşanan Vietnam Savaşı ki Sam ve zibidileri bu savaşta ikinci dünya savaşından bile daha fazla bomba kullanmışlar ama yine de Vietnam'ı teslim alamamışlardır... Daha sonra Afganistan, Somali, Irak Suriye...
 Alıntı - 4  (Ö.Gökhan Ergüven)

Yeni Hayat kitabından yaptığım alıntı. Yine virgülüne, noktasına dokunmadım.
 Holywood Neden Hep Felaket Tellallığı Yapar  (Ahmet Zeytinci)

Her ne kadar gerçek hayatın içinden hikayelere yer verse de Amerikan Sineması absürt de diyebileceğimiz saçma sapan filmlerin senaryolaştırılıp çekilmesine, bu filmlerin dünya piyasalarında boy göstermesine her zaman fırsat vermektedir. Tabi bu filmlerin arasında bir sürü subliminal mesajlarda seyredenlere pompalanmaktadır. ABD'nin yegane güttüğü bir siyaset olan vahşi kapitalizm ve devamında da emperyalizmin sürdürülebilmesi için bu filmler ile dünya gençliğinin beyinlerinin yıkanması ve dumura uğratılması planlanmaktadır...
 Koyunlarında Besledikleri Yılan Nihayet Onları da Soktu  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Amerika Birleşik Devletleri' nde Yaşanan Protesto Hareketlerinin Sonuçları...
 Geri Kalmışlık ve İrrasyonalist Siyaset Nedir?  (Cemal Zöngür)

Güncel olarak yaşanan olayın tarihsel, siyasal ve felsefi değerlendirmesi.
 İslam ve Sosyalizm  (selim koç)

"son bir mayıs mitingiyle birlikte kamuoyunda, kendilerine antikapitalist müslümanlar diyen grup yoğun bir tartışma yarattı."
 Müruru Zaman 14  (Bayram Kaya)

Nasıl sağa sola kontrol edilemez bir durumla yumruk savuran bir eylemli ile kontrolcü durumla neşter sallayan eylemler; amaçlı amaçsız eylem olmakla ikisi aynı eylem değilse; müruru zaman gerisinde sisler ardında olup biteni günümüzle ilişkilenen kişi fikriyle bundan bihaber kişi fikri aynı değildir. Bi haber kişinin söylemi fikirse; fikir özgürlüğüyse; haberli kişinin söylemi nedir?
10 
 Diyarbakır Mızıkacıları  (CENGİZ MAÇOĞLU)

DTP’nin kürt bölgelerinde iktidar olma hedefi ve bu hedefin ideolojik değerler bağlamında politika üreterek meydanlara çıkması, var olan bir sorun üzerinden kendini tanımlaması ve toplumsal sorunlara karşı çözüm araması kadar doğal bir olay ya da olgu yoktur.
11 
 Siyaset ve Fetişizm  (Cemal Zöngür)

Bir ülkede siyaset başta olmak üzere toplumun tüm kültürel ve sosyal aktivitelerinin, fetişist saplantıdan uzak, nitelikli olduğunu söylemek için, o ülkenin kuruluş temelinin materyalist pozitif bilimlere bağlı olmasıyla mümkündür. Çünkü çağ bu sayede ilerlemiştir.
12 
 Türk Toplumuna Türk İnsanına Geri Zekalı Muamelesi Yapmayın  (Ahmet Zeytinci)

Filankes memleketten ya da filan fişmekan ülkeden adam çıkmaz cümlesini lügatinizden çıkartın artık. Her ülkenin her toplumun, iyileri de vardır, kötüleri de... O fıkralarda anlatılan Türklerin varlığı unutmayın ki soyut kavramlardır... Bunların bir çokları da dış mihraklar tarafından üretilip bir şekilde toplum hayatına sokulur/sokulmaya çalışılır unutmayalım ki...
13 
 İlkeli Mücadelenin Felsefi Diyalektiği  (Cemal Zöngür)

Korku; temel çelişki olarak ele alınmadan hiçbir mücadelenin başarı şansı bulunmuyor. Çünkü toplum öyle bir noktaya getirilmiş ki, insanda mevcut olan üst düşünceden habersiz, içgüdüsel alt düşünceyle yaşamakta. Ve bu oran en az %90'dır. Tüm sorunlar korku psikolojisinde düğümlendiği için, bu kör düğüm çözülmeden ilkeli felsefi teoriye bağlı mücadelelerin başarı şansı, ne yazık ki mümkün görünmüyor.
14 
 Son Küresel Krizin Analizi  (Mehmet Akkoyunlu)

Kapitalizm tarihinde dünyanın bugüne kadar yaşadığı ekonomik kriz sayısı 148’i buluyor. Ancak bu son kriz dünyayı sürüklediği noktaya bakılarak derin izler bırakacak gibi görünüyor.
15 
 Modern Irak Tarihi.  (cetinbayatli)

Modern Irak Tarihini ele alan yazı
16 
 Faşizmin Tarihi ve Türleri  (Cemal Zöngür)

Psikolojik modern düşünsel faşizm ile, sınır tanımaz kara faşizmin mimarları, bunun üzerini örtmek için terörü bahane ederek her geçen gün insanlıktan biraz daha uzaklaşmaktadırlar. Halbuki terör varsa? Onu da kendileri icat etmiştir.
17 
 Kürt Sorununa Kökensel Bir Bakış  (Mehmet Demir)

“… Osmanlı İmparatorluğu’nda etnik kimlikten kaynaklanan önemli bir Kürt sorunu yoktu.Ama sorunun tohumları vardı ve bunlar moderleşme süresince belirginleşecekti"
18 
 Kadın Katliamları Neden Önlenemiyor?  (Cemal Zöngür)

Ne zaman ki tek ve gök tanrı anlayışıyla birlikte, din düşüncesine bağlı devletleşmeler başlamışsa, cinsiyetçi erkek egemenliği kendisini her şeyin üstünde görüp ona göre bir eğitim ve plan hazırlamıştır.
19 
 Suriye Bizim Olsa…  (Mustafa Yener)

Bu halkın tarihinde büyük bir imparatorluk var. Kalbinin bir köşesinde ise, o imparatorluğu ayağa kaldırmak.
20 
 Türkmen Toplumu, Terör ve Dinî Akımlar  (cetinbayatli)

Günümüzün sorunu haine gelen Terör ile din arasındaki bağlantıyı inceleyen bir yazı.
son eklenenler
Alıntı - 4
Ö.Gökhan Ergüven
Bilimsel > Politika
Kim Bu Zbigniew
Ahmet Zeytinci
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 14
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 7
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 3
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Yönetim
Gazi Maras
Bilimsel > Politika

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.