..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bütün sanatlarda insanı şaşırtan bir yan vardır. -Alain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
28 Mayıs 2021
Topluma Kültür Adına Bir Şey Veremediğiniz Zaman  
Ahmet Zeytinci
Televizyon seyretmeyi pek sevmesem de ara ara bakıyor insan, gözünü alamıyor yine de. Bir iki kanalın bazı programları hariç dişe dokunur, kayda değer bir program yok. Laf olsun torba dolsun, diye, insanlara hoşça vakit geçirtmek için, özünde ise hiç bir şey vermeyen realite şovlar, insan metabolizmasını zorlayan programlar.


:BHF:

Bundan seneler önce tek kanallı aslan gibi TRT miz vardı. Önce iki üç gün yayın hayatı varken, sonrasında her gün yayın yapılmaya başlandı. Gece 24.00 de biterken, 24 saat yayına geçildi, sonrasında özel kanallar yayına girdi. Şimdilerde yüzlerce kanal ve kanallar arasında reyting kapışmaları var...

Televizyon seyretmeyi pek sevmesem de ara ara bakıyor insan, gözünü alamıyor yine de. Bir iki kanalın bazı programları hariç dişe dokunur, kayda değer bir program yok. Laf olsun torba dolsun, diye, insanlara hoşça vakit geçirtmek için, özünde ise hiç bir şey vermeyen realite şovlar, insan metabolizmasını zorlayan programlar.

Mutfağa girmiş yemek yapan, yemek yaparken de birbirine laf sokan, onu da bayıla bayıla izleyen bir sürü gerzek hatun. Magazin desen zaten bir felaket... Kim kiminle kırıştırıyor, büyük aşk yaşıyor ’’Nasıl büyük aşk ise altı ayda da boşanıyorlar.’’ Bana ne yahu sizin ne haltlar karıştırdığınız...

Gece yarılarına kadar süren spor programları... Yok o pozisyon penaltı mıydı, değil miydi, durumları... Ertesi günde işe esneyerek gitmek ve iş yerinde uyuklamak, şeften ya da müdürden de fırça yemek. Oh ne ala...

Tarihi diziler almış başını gidiyor. Olaylara objektif yaklaşımlar var mı yok mu, iyi incelemek lazım. Zırt pırt vizyona giren beynimize çakılmaya çalışılan reklam furyası... İnsanın alacağı varsa da sinir olup vaz geçiyor inanın...

Şiddet sarmalına girmiş ve bir türlü de bu sarmaldan kurtulmayan mafya dizileri... Her bölümde harcanan onlarca figüran. Birbirinin kuyusunu kazmaya, gözünü oymaya çalışan kadın, erkek aykırı tipler... Oyuncuların ceplerine giren bölüm başına binlerce dolar, psikolojisi bozulan ise benim gariban vatandaşım, gariban halkım... Ondan sonra da toplumda suç oranları niye bu kadar arttı sorusunu sor dur. Her şey açık ve seçik gün gibi ortada değil mi?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Soldan Sağa Sağdan Sola
Baksana Yiğidi Kılıç Kesmiyormuş Abi
Şehirler Değişiyor Dönüşüyor İnsanlarıyla
Üzülüyorum Gerçekten Bu Tiplere
Neleriyle Meşhurlarmış
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Asfalt Ağlatma Yarışması
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Zorunlu Kartal Olduk
Gökten Düşen Üç Elma
Ayvayı Yiyin Zaten
Büyük Aşk Yaşamanın Püf Noktaları
Sizin de Selam Verip Borçlu Çıktıklarınız Olur Mu
Hay Ağzını Öpeyim Durumları
Aşkı Sevdayı Duvar Yazısı Zannedenler
Yazıları Silinenlerin Dayanışma Platformu
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yaşadık Biz Bunları [Şiir]
Yeraltından Notlar [Şiir]
Zaferi Bekler Gibi [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Çanakkale Mahşeri [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Ölü Çocuklar Üşümez [Şiir]
Düşlerim Vardı [Şiir]
Ah Be Mübarek Zaman [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.