..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam kısa, sanat uzun, fırsat aceleci, deney aldatıcıdır. -Hippokrates
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > Ahmet Sargın
22 Eylül 2010
Sevil Mıısrlıoglu - Güneşi Kurşunladık  
Ahmet Sargın
Sevil Mısırlıoglu nun eserleri Çalışmları Tanıtımı


:AFFA:
Yaradanın aşkına ölümüne severdik
Aşk denilen çınarı susuz koyup devirdik
Kurşun işlemez ruhu bir süzgece çevirdik
Güneşi kurşunladık şafaklardan kan sızar.

“Neden gözyaşı hep sonradan dökülür.” İllaki önceden ölmekmi gerekir? -Konuşan sezsizlik, hayalleriminhıçkırığı, yüreğimden tutun beni insanlığın adresi sevgi düşlerin köpüğü, devin omzundaki cüce, yüreklerimizsusmasın, Güneşikurşunladık ve dillerin dansı şiir kitapların yazarı olan Sevil Mısırlıoğlu’ndan söz ediyoruz.

Bana her konuşmamızda “Kardeş Nasılsın?” diye seslenen Sevil Mısırlıoğluile şiir etkinliklerine tanıştık. Olgun hanımefendi, sessiz,sakin kişiliği ile hep dikkatimi çekmiştir Mısırlıoğlu... 2010 Sürmeli şiir şölenine davet etmiştik, rahatsızlığı nedeniyle katılamadı, ancak Yozgat’a ve bizlere olan özleminidile getirin Mısırlıoğlu en yakın bir tarihte yozgat’a gelecek şehrimizi tanıyacağının sözünü verdi. Bu Dünyada yetmedi de şimdi öteki tarafı alıp da tekelerine katıyormuş erkekler. Çaldıkları yetmedi koca fani dünyayı artık ahirete el atıyormuş erkekler.

Son olarak “Güneşi Kurşunladık ve Dillerin Dansı” kitaplarını çıkaran Sevil Mısırlıoğlu bu kitaplarıbize de göndererekgönlümüzü aldı. En son Simav’da görüştük Mısırlıoğlu ile hanımefendiliğini hiç bozmadan “Merhaba” dedi bize Hatay’dan Hatay’lı dstlardansöz ettik kendisiyle.....

Sevil Mısırlıoğlu Hatay Antakya doğumlu Hatay Valiliği Hukuk işleri şefliğinden emekli olduktan sonra emeklilik günlerini değerlendirmek, manevi hazlar yaşayarak gökubbede hoş bir seda bırakmak amacıyla kendisini şiire vermişşiirle bütünleşmiş olan bir hanımefendidir.

Şiirin ruhunda esen fırtınaların kavurucu meltemlerin ahenkli bir yol bularak akışını sağlayan bir kanal olduğunu belirten şair, şiiri bir dost, rahatlıkla açabileceği bir sırdaş olarak kabullenmiştir. Serbest ve hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerinde aşk temasının yanısıra sosyal konularında ele almış, insanı tutkuların ardından bağımsızca yürümüş, yozlaştırarak kaybetmekte olduğumuz manevi değerlerin meydana getirdiği çöküntüleri yüreğinde damıttığı şekliyle içtenve şeffaf bir biçimde yansıtmaya çalışmıştır.

Güneş ve ay doğup batıyor hergün
Sevgiyle ektiğin minik tohum
Yeşerdi de gölge veriyor bugün
Durgun sular batakoldu zamanla

“Tanrı bir diller ayrı, Güneşbir göller ayrı, Aşka gelmişse yürek, Yolu aynıdır gayrı...” Şiirle olan dostluğu yazarı pek çok yere taşımış, Çeşitli illerde yapılan kültür-sanat faaliyetlerine katılarak ilini başarıyla temsiletmiştir. Şiir şölenlerinde ağır başlı tavrı, hanımefendi kişiliği, samimive içten davranışı ile herkesin dikkatini çeken Mısırlıoğl, aldığıödüller ve başarılarlada övgüyle layık bir yazardır.

Çukurovalılar Derneğinin bu bölgede yaptığıhalk oylamasında “2008 Yılının en Başarılı Şairi” Seçilen GASAT Girişimci sanat Edebiyat ve Bilim Adamları Topluluğunca “Usta Kalem BaşarıÖdülüne” layık görülen şairin yarışmalardan kazandığıbir çok ödülü ve çeşitli kuruluşlarca verilen plaketleri mevcuttur.

Söylediğim her söz fikrimdir benim
Yoksula gülen yüz şükrümdür benim
Vicdanın tutsağı dürüst kalp ile
Sevmek ibadetim, zikrimdir benim

Şair Sevil Mısırlıoğlu ile bir çok şiir şölenindebir araya geldik. Şiirden Kültür ve Sanat faaliyetlerinden söz edip olumsuzlukları yaşanılan yanlışlıkları eleştirdik.Güzellik te bir ve beraber olmayo vurguladık. Sanatın, Kültürün yaşatılmasının, seviyeli, olgun insanlarla mümkün olabileceğinde birleştik. Samimi dürüst, ahlaklı, maneviyapıya uygun olanlarla birleşmemiz gerektiği görüşünü paylaştık. Mısırlıoğlu’nda bu güzellikleri bulup bir sır olarak paylaştık. Onu güzelliklere doğrulara hayran bir insan olarak gördük...

Cehennemi bu dünyadayaşıyor çoğunuz
Kul azabı bir sınavsa
Cennet olmalı durağımız

Serbest ve hecevezni ile şiirler yazan Sevil Mısırlıoğlu’nun anlatımı duru,içten ve samimidir.
Açık bir dille Türkçeyi maharetle kullanan şair özgün anlatımı ile dikkat çekmekte Milli ve manevi konularıişleyerek hayatave sosyal yaşama farklı bir bakış katmaktadır.
Türkiye’nin çeşitli illerinde yerel ve ulusalbasında yer alan TV. ve Radyo proğramlarına konuk olan, yurtdışındaki bir çok dergide eserleri yayınlanan Mısırlıoğlu halen Hatay ili Antakya merkezinde ikamet etmekte olup Türkiye Edebiyatçılar ve KültürAdamları Ansiklopedisinde de yer almıştır.

İLESAM ve EGAY- DER (Eğeli Araştırmacılar ve Yazarlar Birliği) üyesidir. Kendisine Yozgat’tan selamlarımızı yolluyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.
Şimdi nerde bilmem kimle o vefasız yar
Bir hafta deyip gittin ay değil yıllar geçti
Yosun yumağıgönlüm hüsranla bağladı zar
Vuslatı beklerken hep hicrana kuçak açtı
.........................................................................
Ahmet Sargın
Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı
www.ilerigazetesi.com.trSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika Ufuk
Şair Yazar M. Nihat Malkoçla Röportaj
Hataya Serinyol Şiir Dinletisi

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İsmail Koçakla Vuslat Yolculuğu
Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi - 2021
Şairler Tarihi Konakları Şenlendirdi
Yozgat'ta Şiir Rüzgarı Esti
Yozgat Aydıncık Kazankaya Kanyon Festivali
Yozgat Sarıkaya Şiir Etkinliği
Artvin Şiir Şöleni Muhteşemdi
Yozgat Sorgunlu Ozan Yıldız'a Vefa Gecesi Düzenlendi
2017 Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni
Simurg Ateşini Antalya da Yaktık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yozgat Agahefendi İlköğretimde Yazarlık Dersi [Şiir]
Bir Selam Gönder [Şiir]
Yolun Açık Olsun [Şiir]
İçim Yanıyor! [Şiir]
Seni Seviyorum [Şiir]
Kurtlar Sofrası [Şiir]
Yaktın da Gittin [Şiir]
Özledim Seni [Şiir]
Fatma Çetin Kabadayı İle Röportaj [Roman]
Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri [Deneme]


Ahmet Sargın kimdir?

Emekli Öğretmen Yozgat Şairler Yazarlar Birliğ Başkanı

Etkilendiği Yazarlar:
Türk Yazarları


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Sargın, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.